חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

טיפול ילדים

תרפיה באמנות | מה זה וידאותרפיה? | מכון טמיר לפסיכותרפיה

דרג פריט זה
(8 הצבעות)

​​מחפשים מטפלת באמנות ?

טיפול באמצעות וידאותרפיה / סינמה תרפיה ?

צרו עמנו קשר לשיחת ייעוץ והכוונה למטפלת באמנות 

עלות הטיפול נוחה והגיונית !

1-800-509-809

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה

טיפול באמנות חזותית הינו תחום טיפולי העושה שימוש באמנות פלסטית לצורכי טיפול ושינוי נפשי. טיפול באמצעות אמנות שייך לשדה הטיפול המנטאלי אליו משתייכים פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים מומלצים, עובדים סוציאלים ועוד.

השימוש באמנות מאפשר תהליך המבטא השתקפות של הנפש, יכולתו, אישיותו והתכנים המעסיקים את אותו אדם בין אם ילד, נער, בוגר או מבוגר. התהליך היצירתי הינו בעל ערך חשוב המהווה אמצעי לביטוי וישוב קונפליקטים רגשיים, פיתוח מודעות עצמית והנעת תהליכים פנימיים לטובת שינוי מיטיב. הכשרתם של מטפלים באמנות חזותית מאפשרת אינטגרציה ייחודית של השכלה וניסיון מעולם האמנות ותאוריות פסיכולוגיות שונות.

art therapy

הגישות עיקריות המנחות את התהליך הטיפולי באמצעות אמנות חזותית:

  1. גישה ראשונה מתרכזת ב'אמנות כטיפול', בה היצירה עצמה מהווה את עיקר התהליך הטיפולי. בגישה זו תהליך היצירה והאמנות הינו טיפולי לכשעצמו. תהליך אשר בונה דימוי עצמי חיובי שמשלב בין יכולות פיזיות, קוגניטיביות ורגשיות. בגישה זו הדימויים והאובייקטים האמנותיים מהווים גורם מתווך בין נבכי הנפש הפנימיים לעולם החיצוני. תכנים וייצוגים מחלקי הלא מודע מקבלים ביטוי חזותי וממשי ובעצם כך מתקיים תהליך של עיבוד שיתכן והיה מצונזר באפיק המילולי.

  2. גישה שנייה נקראת 'פסיכותרפיה באמצעות אמנות' בה האמנות משמשת כאמצעי עזר בתוך התהליך הטיפולי. הדגש העיקרי מתרכז בקשר הטיפולי הנרקם בין מטפל ומטופל והאמנות משמשת כ 'דיבור סימבולי' שמסייע לפסיכותרפיה. בגישה זו ישנה הכרה כי מחשבותיו ורגשותיו הבסיסיים ביותר של האדם, אשר מקורם בלא מודע, באים לידי ביטוי בדימויים ולא במילים.

  3. גישה שלישית מאפשרת 'פסיכותרפיה אנליטית באמצעות אמנות', שמה דגש על מושגי 'העברה' ו'העברה נגדית' הרווחים בשדה הטיפולי באשר הוא. כמו כן, דגש נוסף ינתן על ניתוח היצירה ויכולות השינוי ברמת המודעות שניתן להגיע אליהן במהלך המפגש תוך כדי עשייה ובתומה בהתייחסות לתוצר הסופי.

art therapist

טיפול באמנות נמנה כאחד ממקצועות בריאות הנפש ועל כן מתקיים כחלק בלתי נפרד מהמערך הטיפולי גם במוסדות ציבוריים. העבודה בקהילה מתקיימת עם ילדים החל מהגיל הרך, מתבגרים ומבוגרים אשר מבקשים עזרה או שינוי מיטיב להמשך הדרך. המפגש הטיפולי אשר נושא את הכותרת טיפול באמצעות אמנות חזותית מכיל כלי עבודה, חומרים וצבעים מגוונים המשמשים הן לעבודות בדו מימד כמו ציור, קולאז' וצילום והן לפיסול במרחב ולעבודות תלת מימדיות בין אם מדובר בחומרי גלם כמו חימר או רדי מייד (Ready Made). שזירת טכניקות פסיכולוגיות שונות מגוונת גם היא ומותאמת ליחיד ולצרכים שעולים: קוגניטיבי התנהגותי, התפתחותי, דינמי ועוד.

תרפיה באמצעות אמנות מאפשרת שינוי לטובת איכות חיים רצויה או שימור של הקיימת. על כן פונה לקהל הרחב ולשלל נושאים אשר מתוכם פונים לטיפול לדוגמא: חרדה, הפרעת קשב, פוסט טראומה, תוקפנות, קושי רגשי, בעיות חברתיות, בעיות תקשורת שמקורן בספקטרום האוטיסטי, עיכוב התפתחותי שכלי, תסמונת רט, לקות שכלית (בעבר נקרא פיגור שכלי), דימוי גוף, חוסר ביטחון, טיפול משפחתי וקשר בין הורים וילדים, פרידה ואובדן, מחלות ושיקום מפציעות ועוד. 

וידאותרפיה

היבטים רבים בתחום בריאות הנפש טרם באו על פתרונם המלא. תסמונת פוסט-טראומטית, הפרעות אישיות שונות ומצבי מצוקה נפשיים רבים עדיין נותרו בגדר אתגר לעולם הטיפול, אשר מציע שיטות שונות להתמודדות איתן, אך לא תרופה המבטיחה ריפוי מלא. עם השנים התפתחו טכניקות טיפול רבות המספקות מענה נרחב למטופלים בתחום בריאות הנפש, אך הצורך בשיטות חדשות אינו בא על סיפוקו מעולם. בשנים האחרונות אף התפתחו כלי טיפול מודרניים, המתווספים לטכניקות הקיימות, ביניהם טיפולים המשלבים גם הבעה יצירתית כאמצעי תרפויטי.
טיפול באומנויות מאפשר לאדם לחוות את עולמו הפנימי באופן שאינו רק מילולי, אלא חזותי, פיזי ופעיל. טיפולים מסוג זה נותנים מענה לקשיים בתחום הרגשי, הקוגניטיבי והחברתי, ומאפשרים לאדם למצוא דרכים חדשות לתקשר עם המטפל ועם עצמו. בין השאר, התפתחה שיטת טיפול באומנויות אשר עושה שימוש בטכניקות העשייה הקולנועיות: וידאותרפיה. זוהי שיטת טיפול מודרנית המוכרת כיום ככלי חדשני ומסקרן בעולם הטיפול הנפשי בשל הפוטנציאל המרפא הגלום בה, ובבסיסה עומדת היצירה האומנותית המאפשרת למטופל לבטא את עצמו, את רגשותיו ואת תפיסת עולמו דרך עדשת המצלמה.

וידאותרפיה היא שיטה המפגישה בין עולם הקולנוע ועולם הטיפול. למעשה, אין מדובר בשיטה מובנית, אלא בכלי טיפולי אשר ניתן לעשות בו שימוש בדרכים רבות, במסגרת דינמיקה קבוצתית או במסגרת של עבודה טיפולית פרטנית, ובמרכזו עומד הרעיון של יצירת סרטים ככלי לטיפול נפשי.
כאשר אדם יוצר סרט באמצעות מצלמת הווידאו, בין אם יצירה דוקומנטרית, וידאו-ארט או קטע עלילתי, הוא מגלם ביצירתו בחירות רבות: הוא בוחר את התוכן, את הסגנון, את מאפייני המבע הקולנועי, חושף את הרעיונות שלו ומציב את הגבולות שלו. כאשר הוא חושף את היצירה בפני מטפל או בפני קבוצה, ניתנת לו ההזדמנות להתבונן מבחוץ על בחירותיו ולעבד אותן באופן חדש. עבור מטופלים אשר מתקשים להביא את עולמם הפנימי במילים, זו הזדמנות לעשות שימוש באמצעים אומנותיים והשלכתיים, ואז להתבונן בהם בעזרת תמיכה של אדם אחר. כך הטיפול עושה שימוש בשפה הקולנועית כדי להציף חומר מודחק, להתבונן בקונפליקטים לא מודעים, ולהתמודד איתם דרך עבודת יצירה פעילה.
וידאותרפיה, כאמור, יכולה להתקיים במגוון שיטות. ראשית, ניתן ליישם אותה במסגרת עבודה קבוצתית, כאשר מספר אנשים עובדים יחד על יצירה אחת. כל אדם מוצא את מקומו במסגרת היצירה הקבוצתית, ואלמנט העבודה המשותפת תופס חלק חשוב בטיפול. לחלופין, ישנם מודלים טיפוליים אשר עושים שימוש בוידאותרפיה ככלי יצירה אישי ואינדיבידואלי. האדם יכול לבחור להפיק סרט דוקומנטרי ולצלם סיטואציות בחייו ובחיי הקרובים לו, וכך לבחון מבחוץ את הסיפור של עצמו, או שהוא יכול להפיק סרט עלילתי, ולשלב בסיפור הבדיוני את הקונפליקטים המעסיקים אותו בחייו שלו.
מחקרים מעטים בדקו את יעילותו של הטיפול בוידאותרפיה, אך נדמה כי תחום זה הופך מוכר יותר ויותר ככלי מרפא, בעיקר עבור אוכלוסיות כגון נוער במצוקה, אנשים המתמודדים עם הפרעה פוסט-טראומטית, ומטופלים אשר מתמודדים עם בעיות חברתיות ורגשיות. כל זאת מתוך הכרה בפונקציות התרפויטיות של ההבעה הקולנועית: השבת תחושת המסוגלות למטופל דרך עבודת היצירה הפעילה, כמו גם שינוי תפיסות עולם מקובעות ושליליות באמצעות ההתבוננות בעולם מזווית חדשה. 

מה זה סינמה תרפיה?

סינמה תרפיה היא גישה טיפולית המפעילה את החושים דרך צפייה מודרכת בסרטים וסדרות. גישה זו מחזקת את הקשר הטיפולי ואת המעורבות בטיפול ביחוד במטופלים שקשים יותר להגיע אליהם בדרכים אחרות. לדברי המטפלים בשיטה זו הגירוי החושי בצפייה במסך מאפשרת חיבור חזותי וקולי אשר מגיע ישר לתוך הנשמה. יעילות שיטה זו נבדקה מחקרית החל משנות ה 80 ונמצאה יעילה במספר מחקרים. מעניין לשמוע שהטרילוגיה של שר הטבעות נמצאה מתאימה ביחוד לטיפול בדיכאון אצל בני נוער וילדים.

גם פרקים נבחרים מתוך הסדרה תיקים באפלה יכולים להיות מצע טיפולי פורה. הבחירה של הסרט צריכה להתאים למטופל, לנקודות העניין שלו ולמטרה הטיפולית. בחירת הסרט הנכון מאפשרת בסיס לדיון בנושאים שונים כמו התמכרויות, אחריות, קבלה, חמלה ועוד.

המטופלים לומדים לזהות בגיבורי הסרט או הסדרה את הקשיים שהם עצמם מתמודדים והדבר מאפשר להם להתחבר לעצמם בדרכים חדשות. שימוש בכלים מתוך מדיטציית מיינדפולנס (לפני ואחרי ההקרנה) מאפשר קבלה והכלה של הרגשות שעולים ומביא להקלה וריפוי.


טיפול קבוצתי בסינמה תרפיה נמשך בין שעה וחצי לשעתיים בכל פגישה ולמשך כ 8 – 16 מפגשים שבועיים.

Google

מה זה וידאותרפיה?
Rated 5/5 based on 8 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות(*)
אימות

הקוד שגוי

טיפול ילדים - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר - סניפים

סניף תל אביב

רח' יגאל אלון 157
תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il

 

סניף חיפה

רח' ניצנים 5
מרכז הכרמל
חיפה, 3435427