חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

טיפול ילדים

תרפיה באמנות | על טיפול בהבעה ויצירה | מכון טמיר לפסיכותרפיה

דרג פריט זה
(9 הצבעות)
טיפולים בהבעה ויצירה טיפולים בהבעה ויצירה

​​מחפשים מטפלת באמנות ?

צרו עמנו קשר לשיחת הכוונה למטפלת באמנות 

עלות הטיפול נוחה והגיונית !

1-800-509-809

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה

טיפול באמנות חזותית הינו תחום טיפולי העושה שימוש באמנות פלסטית לצורכי טיפול ושינוי נפשי. טיפול באמצעות אמנות שייך לשדה הטיפול המנטאלי אליו משתייכים פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים מומלצים, עובדים סוציאלים ועוד.

השימוש באמנות מאפשר תהליך המבטא השתקפות של הנפש, יכולתו, אישיותו והתכנים המעסיקים את אותו אדם בין אם ילד, נער, בוגר או מבוגר. התהליך היצירתי הינו בעל ערך חשוב המהווה אמצעי לביטוי וישוב קונפליקטים רגשיים, פיתוח מודעות עצמית והנעת תהליכים פנימיים לטובת שינוי מיטיב. הכשרתם של מטפלים באמנות חזותית מאפשרת אינטגרציה ייחודית של השכלה וניסיון מעולם האמנות ותאוריות פסיכולוגיות שונות.

art therapy

גישות מנחות בטיפול באמצעות אמנות חזותית

 1. גישה ראשונה מתרכזת ב'אמנות כטיפול', בה היצירה עצמה מהווה את עיקר התהליך הטיפולי. בגישה זו תהליך היצירה והאמנות הינו טיפולי לכשעצמו. תהליך אשר בונה דימוי עצמי חיובי שמשלב בין יכולות פיזיות, קוגניטיביות ורגשיות. בגישה זו הדימויים והאובייקטים האמנותיים מהווים גורם מתווך בין נבכי הנפש הפנימיים לעולם החיצוני. תכנים וייצוגים מחלקי הלא מודע מקבלים ביטוי חזותי וממשי ובעצם כך מתקיים תהליך של עיבוד שיתכן והיה מצונזר באפיק המילולי.

 2. גישה שנייה נקראת 'פסיכותרפיה באמצעות אמנות' בה האמנות משמשת כאמצעי עזר בתוך התהליך הטיפולי. הדגש העיקרי מתרכז בקשר הטיפולי הנרקם בין מטפל ומטופל והאמנות משמשת כ 'דיבור סימבולי' שמסייע לפסיכותרפיה. בגישה זו ישנה הכרה כי מחשבותיו ורגשותיו הבסיסיים ביותר של האדם, אשר מקורם בלא מודע, באים לידי ביטוי בדימויים ולא במילים.

 3. גישה שלישית מאפשרת 'פסיכותרפיה אנליטית באמצעות אמנות', שמה דגש על מושגי 'העברה' ו'העברה נגדית' הרווחים בשדה הטיפולי באשר הוא. כמו כן, דגש נוסף ינתן על ניתוח היצירה ויכולות השינוי ברמת המודעות שניתן להגיע אליהן במהלך המפגש תוך כדי עשייה ובתומה בהתייחסות לתוצר הסופי.

art therapist

טיפול באמנות נמנה כאחד ממקצועות בריאות הנפש ועל כן מתקיים כחלק בלתי נפרד מהמערך הטיפולי גם במוסדות ציבוריים. העבודה בקהילה מתקיימת עם ילדים החל מהגיל הרך, מתבגרים ומבוגרים אשר מבקשים עזרה או שינוי מיטיב להמשך הדרך. המפגש הטיפולי אשר נושא את הכותרת טיפול באמצעות אמנות חזותית מכיל כלי עבודה, חומרים וצבעים מגוונים המשמשים הן לעבודות בדו מימד כמו ציור, קולאז' וצילום והן לפיסול במרחב ולעבודות תלת מימדיות בין אם מדובר בחומרי גלם כמו חימר או רדי מייד (Ready Made). שזירת טכניקות פסיכולוגיות שונות מגוונת גם היא ומותאמת ליחיד ולצרכים שעולים: קוגניטיבי התנהגותי, התפתחותי, דינמי ועוד.

תרפיה באמצעות אמנות מאפשרת שינוי לטובת איכות חיים רצויה או שימור של הקיימת. על כן פונה לקהל הרחב ולשלל נושאים אשר מתוכם פונים לטיפול לדוגמא: חרדה, הפרעת קשב, פוסט טראומה, תוקפנות, קושי רגשי, בעיות חברתיות, בעיות תקשורת שמקורן בספקטרום האוטיסטי, עיכוב התפתחותי שכלי, תסמונת רט, לקות שכלית (בעבר נקרא פיגור שכלי), דימוי גוף, חוסר ביטחון, טיפול משפחתי וקשר בין הורים וילדים, פרידה ואובדן, מחלות ושיקום מפציעות ועוד. 

 

שיטות טיפול באמצעות הבעה ויצירה- הסטוריה, תאוריה, פרקטיקה

אמנם דיבור היא שיטת הייעוץ העיקרית במרבית סוגי הטיפול הנפשי, אך הסוגים השונים של טיפול באמצעות הבעה ויצירה נותנים מענה לכך שאנשים שונים נוטים לאופני ביטוי שונים- ויזואלים, שפתיים, גופניים ועוד. האפשרות להכליל אופני ביטוי שונים בטיפול מאפשרת למטופלים שונים להתבטא באופן שהוא אותנטי ונגיש יותר עבורם.
במאמר זה נסקור בקצרה את ההיווצרות והשימוש בטיפולים שונים בתחום ההבעה והיצירה, כאשר מלבד המטפלים המוסמכים לכך (מטפלים באמנות, בדרמה, בתנועה וביבליותרפיסטים) ישנם מטפלים מתחומים שונים כגון פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית שעושים שימוש בחלק מן הכלים הללו. מומחים אלה מוצאים לנכון להשתמש במתודות מתחומי הטיפול היצירתי כדי לסייע למטופלים לגעת בנושאים שאינם עולים באופן ספונטני בשיחה ולהרחיב את העיסוק בנושאים אלה.


הגדרת טיפול בהבעה ויצירה


טיפול בהבעה ויצירה הוא טיפול שמשלב שימוש בדרמה, תנועה, כתיבה וקריאה, אמנות, מוסיקה ומשחק בארגז חול בתוך הקשר של טיפול, ייעוץ או שרותים בריאותיים. לא פעם הוא נחשב לטיפול "לא מילולי", אך הגדרה זו אינה מדויקת: במרבית הסיטואציות הטיפוליות בתחומי ההבעה והיצירה נעשה שימוש במלים כדי להתייחס לתהליך האמנותי ולראות את הקשריו לתחומי חיים אחרים. עם זאת, שיטות אלה יכולות להיות מועילות עם אוכלוסיות שהשימוש בשפה מוגבל עבורן, כגון ילדים, אנשים חולי דמנציה, נפגעי טראומה ועוד.
למרות שלא כולם מודעים לכך, פותחו שיטות הערכה בחלק מתחומי הטיפול היצירתי, וכלים אלה מתווספים על האבחונים המוכרים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.


תחומי טיפול

 • טיפול באמנות- משלב אמצעים חזותיים ופעולות יצירתיות של ציור ויצירה כדי לעבד תהליכים רגשיים. ההתיחסות לתוצרים האמנותיים היא כאל השתקפויות של התהליך, מאפייני האישיות של המטופל, הקונפליקטים שלו וכדומה. התהליך הטיפולי מכוון לפיתוח מיומנויות חברתיות, פתרון קונפליקטים רגשיים, הפחתת חרדה, העלאת תחושת הערך העצמי ועוד- הכל בהתאם לצרכי המטופל.
 • טיפול במוסיקה- משלב כלי נגינה כדי ליצור שינוי חיובי במצבו הרגשי, החברתי או הגופני של המטופל.
 • טיפול בדרמה- משתמש בתהליכים מתוך עולם התאטרון כדי להשיג מטרות טיפוליות כגון הקלה בסימפטומים, אינטגרציה רגשית וגופנית וצמיחה אישית. זו גישה פעילה שמסייעת למטופל לספר את סיפורו כדי להעמיק את החוויה הפנימית ולהבין אותה טוב יותר. המעבר בין תפקידים ודמויות מייצר גמישות גדולה יותר בהתבוננות על העצמי ועל הסביבה.
 • טיפול בתנועה- מבוסס על ההנחה שהגוף והנפש הם בלתי נפרדים, ושואף להשתמש בתנועה כדי לשפר את המצב הרגשי, הגופני, הקוגנטיבי ואף ההתנהגותי.
 • ביבליותרפיה- שימוש מוכוון בספרות לטובת ריפוי וצמיחה אישית. בתהליך הביבליותרפי המטופלים קוראים טקסטים ומדברים באמצעותם, ולעתים משתמשים גם בתהליכי כתיבה על מנת להרחיב את סיפורם האישי ולהגמיש אותו.
 • טיפול במשחק- שימוש שיטתי במשחק על מנת למנוע או לפתור קשיים פסיכולוגים ולהתפתח מבחינה רגשית.
 • שימוש בארגז חול- צורה יצירתית של פסיכותרפיה בה ארגז החול ואוסף מיניאטורות מאפשרים למטופל לחקור את שכבות הנפש שלו באופן יצירתי. בטיפול יוצרים סדרה של "תמונות חול" ובעזרתן המטופל חוקר את מצבו הרגשי . טיפול באמצעות ארגז חול הינו שיטה טיפולית שכשמה כן היא- הכלי הטיפולי העיקרי עליו מתבססת הוא ארגז מלא בחול. המשחק והיצירה בארגז החול מאפשרת למטופל להעלות תכנים נפשיים שאינם מודעים, במטרה להגיע להקלה במכאובי עולמו הפנימי.
  הוגת הטיפול באמצעות ארגז חול הינה הפסיכיאטרית הבריטית מרגרט לוונפלד (1929), אשר קראה לשיטת הטיפול שלה "טכניקת העולם". שיטת הטיפול שלה התמקדה בילדים, מתוך התבוננות בהם וזיהוי ארגז החול כדרך בו הילדים מביעים עצמם ונותנים ביטוי לעולמם הפנימי. אחריה ובהתבסס עליה ועל עקרונות הפסיכואנליזה לפי קרל גוסטב יונג (אחד ההוגים החשובים בפסיכואנליזה), הרחיבה את השיטה דורה קאלף, פסיכואנליטיקאית שוויצרית, ולשיטת הטיפול שפיתחה קראה "sandplay".
 • סינמה תרפיה היא גישה טיפולית המפעילה את החושים דרך צפייה מודרכת בסרטים וסדרות. גישה זו מחזקת את הקשר הטיפולי ואת המעורבות בטיפול ביחוד במטופלים שקשים יותר להגיע אליהם בדרכים אחרות. לדברי המטפלים בשיטה זו הגירוי החושי בצפייה במסך מאפשרת חיבור חזותי וקולי אשר מגיע ישר לתוך הנשמה. יעילות שיטה זו נבדקה מחקרית החל משנות ה 80 ונמצאה יעילה במספר מחקרים. מעניין לשמוע שהטרילוגיה של שר הטבעות נמצאה מתאימה ביחוד לטיפול בדיכאון אצל בני נוער וילדים. גם פרקים נבחרים מתוך הסדרה תיקים באפלה יכולים להיות מצע טיפולי פורה. הבחירה של הסרט צריכה להתאים למטופל, לנקודות העניין שלו ולמטרה הטיפולית. בחירת הסרט הנכון מאפשרת בסיס לדיון בנושאים שונים כמו התמכרויות, אחריות, קבלה, חמלה ועוד. המטופלים לומדים לזהות בגיבורי הסרט או הסדרה את הקשיים שהם עצמם מתמודדים והדבר מאפשר להם להתחבר לעצמם בדרכים חדשות. שימוש בכלים מתוך מדיטציית מיינדפולנס (לפני ואחרי ההקרנה) מאפשר קבלה והכלה של הרגשות שעולים ומביא להקלה וריפוי.טיפול קבוצתי בסינמה תרפיה נמשך בין שעה וחצי לשעתיים בכל פגישה ולמשך כ 8 – 16 מפגשים שבועיים.

 • וידאותרפיה - היבטים רבים בתחום בריאות הנפש טרם באו על פתרונם המלא. תסמונת פוסט-טראומטית, הפרעות אישיות שונות ומצבי מצוקה נפשיים רבים עדיין נותרו בגדר אתגר לעולם הטיפול, אשר מציע שיטות שונות להתמודדות איתן, אך לא תרופה המבטיחה ריפוי מלא. עם השנים התפתחו טכניקות טיפול רבות המספקות מענה נרחב למטופלים בתחום בריאות הנפש, אך הצורך בשיטות חדשות אינו בא על סיפוקו מעולם. בשנים האחרונות אף התפתחו כלי טיפול מודרניים, המתווספים לטכניקות הקיימות, ביניהם טיפולים המשלבים גם הבעה יצירתית כאמצעי תרפויטי. טיפול באומנויות מאפשר לאדם לחוות את עולמו הפנימי באופן שאינו רק מילולי, אלא חזותי, פיזי ופעיל. טיפולים מסוג זה נותנים מענה לקשיים בתחום הרגשי, הקוגניטיבי והחברתי, ומאפשרים לאדם למצוא דרכים חדשות לתקשר עם המטפל ועם עצמו. בין השאר, התפתחה שיטת טיפול באומנויות אשר עושה שימוש בטכניקות העשייה הקולנועיות: וידאותרפיה. זוהי שיטת טיפול מודרנית המוכרת כיום ככלי חדשני ומסקרן בעולם הטיפול הנפשי בשל הפוטנציאל המרפא הגלום בה, ובבסיסה עומדת היצירה האומנותית המאפשרת למטופל לבטא את עצמו, את רגשותיו ואת תפיסת עולמו דרך עדשת המצלמה. וידאותרפיה היא שיטה המפגישה בין עולם הקולנוע ועולם הטיפול. למעשה, אין מדובר בשיטה מובנית, אלא בכלי טיפולי אשר ניתן לעשות בו שימוש בדרכים רבות, במסגרת דינמיקה קבוצתית או במסגרת של עבודה טיפולית פרטנית, ובמרכזו עומד הרעיון של יצירת סרטים ככלי לטיפול נפשי.

  כאשר אדם יוצר סרט באמצעות מצלמת הווידאו, בין אם יצירה דוקומנטרית, וידאו-ארט או קטע עלילתי, הוא מגלם ביצירתו בחירות רבות: הוא בוחר את התוכן, את הסגנון, את מאפייני המבע הקולנועי, חושף את הרעיונות שלו ומציב את הגבולות שלו. כאשר הוא חושף את היצירה בפני מטפל או בפני קבוצה, ניתנת לו ההזדמנות להתבונן מבחוץ על בחירותיו ולעבד אותן באופן חדש. עבור מטופלים אשר מתקשים להביא את עולמם הפנימי במילים, זו הזדמנות לעשות שימוש באמצעים אומנותיים והשלכתיים, ואז להתבונן בהם בעזרת תמיכה של אדם אחר. כך הטיפול עושה שימוש בשפה הקולנועית כדי להציף חומר מודחק, להתבונן בקונפליקטים לא מודעים, ולהתמודד איתם דרך עבודת יצירה פעילה.
  וידאותרפיה, כאמור, יכולה להתקיים במגוון שיטות. ראשית, ניתן ליישם אותה במסגרת עבודה קבוצתית, כאשר מספר אנשים עובדים יחד על יצירה אחת. כל אדם מוצא את מקומו במסגרת היצירה הקבוצתית, ואלמנט העבודה המשותפת תופס חלק חשוב בטיפול. לחלופין, ישנם מודלים טיפוליים אשר עושים שימוש בוידאותרפיה ככלי יצירה אישי ואינדיבידואלי. האדם יכול לבחור להפיק סרט דוקומנטרי ולצלם סיטואציות בחייו ובחיי הקרובים לו, וכך לבחון מבחוץ את הסיפור של עצמו, או שהוא יכול להפיק סרט עלילתי, ולשלב בסיפור הבדיוני את הקונפליקטים המעסיקים אותו בחייו שלו.
  מחקרים מעטים בדקו את יעילותו של הטיפול בוידאותרפיה, אך נדמה כי תחום זה הופך מוכר יותר ויותר ככלי מרפא, בעיקר עבור אוכלוסיות כגון נוער במצוקה, אנשים המתמודדים עם הפרעה פוסט-טראומטית, ומטופלים אשר מתמודדים עם בעיות חברתיות ורגשיות. כל זאת מתוך הכרה בפונקציות התרפויטיות של ההבעה הקולנועית: השבת תחושת המסוגלות למטופל דרך עבודת היצירה הפעילה, כמו גם שינוי תפיסות עולם מקובעות ושליליות באמצעות ההתבוננות בעולם מזווית חדשה.

 • גישה יצירתית אינטגרטיבית- משלבת שתיים או יותר מהגישות שמנינו לעיל כדי להגביר את המודעות העצמית, לעודד צמיחה רגשית ולשפר מערכות יחסים עם האחר.

 

ההיסטוריה של טיפול בהבעה ויצירה


למרות שהשיטות הללו הפכו מוכרות פורמלית רק בעשורים האחרונים, טיפול באמצעים אמנותיים שונים הוא דבר מקובל משחר ההיסטוריה. כך למשל במצרים העתיקה עודדו אנשים עם מחלה נפשית להשתתף בפעילויות אמנותיות. ביוון העתיקה נהגו להשתמש בדרמה ומוסיקה לשם ריפוי ובתרבות הרנסנס ראו בריקוד ובמשחק בעלי תפקיד מרכזי בבריאות ובצמיחה של ילדים.
השימוש באמצעים האמנותיים בתחום הטיפול הרפואי פרץ במהלך המאה ה-19, לצד הביסוס של הפסיכיאטריה. התנועות שפעלו למתן טיפול פסיכיאטרי מוסרי יותר הכלילו את האמנות בטיפול הנפשי למטופלים פסיכיאטריים. ישנו תיעוד לשימוש טיפולי במוסיקה גם לאחר מלחמת העולם הראשונה, בעבודה עם נפגעי מלחמה שלא הגיבו לדבר מלבד הצלילים שכמו "העירו אותם". בשנות ה-20 של המאה הקודמת פרסם ג'וזף מורנו, מייסד הפסיכודרמה, את שיטתו. הוא תיאר את השימוש בדמיון מודרך, חילופי תפקידים ו"מונודרמה" (שבה המטופל מציג חלקים שונים של העצמי). בערך באותו זמן החל להתפתח תחום הטיפול באמנות, ומומחים החלו להתעניין ביצירות אמנות של חולים במחלות נפש. תחום הטיפול במשחק הוצג לראשונה ע"י מרגרט לוונפלד, שפיתחה אותו באנגליה בתחילת המאה הקודמת, תוך התבוננות במשחק של ילדים וניתוח משמעות המשחק.
בשנות ה-30 וה-40 הטיפולים השונים באמצעי הבעה ויצירה נעשו שכיחים יותר, לאחר שנודעו השפעות חיוביות של טיפולים אלה על חולי נפש במצבים קשים. בעקבות זאת נוצרו תכניות לימוד לתחומים השונים במוסדות אקדמיים והטיפול בהבעה ויצירה הפך לחלק מהמערכת במוסדות טיפוליים ורפואיים שונים.

 

 

מעמד התחום בימינו


כיום הטיפול בהבעה ויצירה הוא תחום שנלמד באוניברסיטאות ומכללות בארץ ובעולם. הסטודנטים נדרשים להגיע עם ידע בתחום האמנותי שבו הם מתמחים (דרמה, אמנות, ספרות וכו') וכן עם ידע מתחום הפסיכולוגיה ומשתתפים בפרקטיקום במהלך הלימודים. האיגודים המקצועיים השונים מתווים את ההתמחות הנדרשת לכל תחום (גם אם בישראל לפחות אין חוק המגדיר את הדרישות ממטפל בהבעה ויצירה).
ישנו ויכוח בקרב המטפלים האם יש להתמחות בתחום אמנותי מסוים, או שדווקא ידע במספר תחומים הוא עדיף, על מנת להתאים לכל מטופל את האמצעי ההבעתי הנכון עבורו. כך או כך, מטפל בהבעה ויצירה צריך לדעת להתאים את הכלי האמנותי כך שייתן מענה לאנשים שונים ולהפרעות נפשיות שונות. לעתים הטיפול בהבעה ויצירה יהווה טיפול משלים לטיפול מסורתי יותר המסתמך על שיחה ורבלית.

 


איך עובד טיפול בהבעה ויצירה?


בדומה לטיפול פסיכולוגי, גם טיפול בהבעה ויצירה יתחיל באבחון והערכה שבו ייבחנו המצב המשפחתי, החברתי והרגשי של המטופל וכמובן סיבת הפנייה לטיפול. לרוב כבר בשלב זה ייעשה שימוש באמצעים יצירתיים כגון ציור או כתיבה. בהמשך המפגשים יכללו שימוש באמצעים האמנותיים מהתחום הרלוונטי לצד שיחות אודות התהליך והתוצרים, לעתים תוך קישור ישיר לקונפליקטים של המטופל בעבר או בהווה.
היתרון הגדול של הטיפול בהבעה ויצירה הוא הביטוי העצמי האותנטי של המטופל. עצם הביטוי העצמי מעצים ומזרז את תהליך החקירה העצמית, שהיא חלק מכל טיפול נפשי. לרוב המטפל ישאיר את הפירוש בידי המטופל, מה שעוזר להגברת העניין וההבנה של הנפש, תוך ביטוי מילולי של הפרשנות שהאדם נותן לעצמו. יתרון נוסף של טיפול בהבעה ויצירה הוא האקטיביות הנדרשת מהמטופל- שצריך לכתוב, לצייר, להציב דמויות בארגז החול, לשחק ועוד. פעילויות אלה מעודדות את המטופל להיות מעורב בטיפול ולהתרכז בעולמו הפנימי. יתרון נוסף של פעילויות אלה הוא פיתוח הדמיון, שיכול להוביל לצמיחה ולשינוי חיובי.
המגבלות של טיפול בהבעה ויצירה קשורות לעתים לאוכלוסיית היעד ולעתים למטפלים עצמם. ישנם מטופלים, בעיקר מבוגרים, שנרתעים מהשימוש באמצעים היצירתיים השונים- אם בגלל שהם רואים את עצמם כ"לא יצירתיים", ואם בגלל שהם מתקשים "לשחרר שליטה" ולהתנסות ביצירה. מטופלים אלה עלולים להתנגד לשימוש באמצעים יצירתיים. מבחינת המטפל, אם הוא ידבוק בתרגילים משיטת הטיפול שלו ללא גמישות והתאמתם למטופל הספציפי, הוא עלול להכניס את הטיפול למקום של קבעון ושליטה עודפת. כמו בכל טיפול, גם כאן צריך להיות קשוב לצורך של המטופל ולראות אם הוא מתקדם באמצעות היצירה או שזקוק לדרך אחרת.

 

 

התמודדות באמצעות פוטותרפיה ווידאותרפיה - הכשרת מטפלים - סדנה מרוכזת בת 10 מפגשים <

 

 

כתבו וסיכמו:

רוני גבריאל, סמדר שטינברג, מתוך Expressive Therapies

 

 

Google

טיפול בהבעה ויצירה
Rated 5/5 based on 8 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

טיפול ילדים - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il