חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תרפיה באמנות | על טיפול בהבעה ויצירה | מכון טמיר לפסיכותרפיה

דרג פריט זה
(11 הצבעות)
טיפולים בהבעה ויצירה טיפולים בהבעה ויצירה

​​

טיפול באמנות חזותית הינו תחום טיפולי העושה שימוש באמנות פלסטית לצורכי טיפול ושינוי נפשי. טיפול באמצעות אמנות שייך לשדה הטיפול הנפשי אליו משתייכים פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים מומלצים, עובדים סוציאלים ועוד.

השימוש באמנות מאפשר תהליך המבטא השתקפות של הנפש, יכולתו, אישיותו והתכנים המעסיקים את אותו אדם בין אם ילד, נער, בוגר או מבוגר. התהליך היצירתי הינו בעל ערך חשוב המהווה אמצעי לביטוי וישוב קונפליקטים רגשיים, פיתוח מודעות עצמית והנעת תהליכים פנימיים לטובת שינוי מיטיב. הכשרתם של מטפלים באמנות חזותית מאפשרת אינטגרציה ייחודית של השכלה וניסיון מעולם האמנות ותאוריות פסיכולוגיות שונות.

art therapy

גישות מנחות בטיפול באמצעות אמנות חזותית

  1. גישה ראשונה מתרכזת ב'אמנות כטיפול', בה היצירה עצמה מהווה את עיקר התהליך הטיפולי. בגישה זו תהליך היצירה והאמנות הינו טיפולי לכשעצמו. תהליך אשר בונה דימוי עצמי חיובי שמשלב בין יכולות פיזיות, קוגניטיביות ורגשיות. בגישה זו הדימויים והאובייקטים האמנותיים מהווים גורם מתווך בין נבכי הנפש הפנימיים לעולם החיצוני. תכנים וייצוגים מחלקי הלא מודע מקבלים ביטוי חזותי וממשי ובעצם כך מתקיים תהליך של עיבוד שיתכן והיה מצונזר באפיק המילולי.

  2. גישה שנייה נקראת 'פסיכותרפיה באמצעות אמנות' בה האמנות משמשת כאמצעי עזר בתוך התהליך הטיפולי. הדגש העיקרי מתרכז בקשר הטיפולי הנרקם בין מטפל ומטופל והאמנות משמשת כ 'דיבור סימבולי' שמסייע לפסיכותרפיה. בגישה זו ישנה הכרה כי מחשבותיו ורגשותיו הבסיסיים ביותר של האדם, אשר מקורם בלא מודע, באים לידי ביטוי בדימויים ולא במילים.

  3. גישה שלישית מאפשרת 'פסיכותרפיה אנליטית באמצעות אמנות', שמה דגש על מושגי 'העברה' ו'העברה נגדית' הרווחים בשדה הטיפולי באשר הוא. כמו כן, דגש נוסף ינתן על ניתוח היצירה ויכולות השינוי ברמת המודעות שניתן להגיע אליהן במהלך המפגש תוך כדי עשייה ובתומה בהתייחסות לתוצר הסופי.

art therapist

 

טיפול באמנות נמנה כאחד ממקצועות בריאות הנפש ועל כן מתקיים כחלק בלתי נפרד מהמערך הטיפולי גם במוסדות ציבוריים. העבודה בקהילה מתקיימת עם ילדים החל מהגיל הרך, מתבגרים ומבוגרים אשר מבקשים עזרה או שינוי מיטיב להמשך הדרך. המפגש הטיפולי אשר נושא את הכותרת טיפול באמצעות אמנות חזותית מכיל כלי עבודה, חומרים וצבעים מגוונים המשמשים הן לעבודות בדו מימד כמו ציור, קולאז' וצילום והן לפיסול במרחב ולעבודות תלת מימדיות בין אם מדובר בחומרי גלם כמו חימר או רדי מייד (Ready Made). שזירת טכניקות פסיכולוגיות שונות מגוונת גם היא ומותאמת ליחיד ולצרכים שעולים: קוגניטיבי התנהגותי, התפתחותי, דינמי ועוד.

תרפיה באמצעות אמנות מאפשרת שינוי לטובת איכות חיים רצויה או שימור של הקיימת. על כן פונה לקהל הרחב ולשלל נושאים אשר מתוכם פונים לטיפול לדוגמא: חרדה, הפרעת קשב, פוסט טראומה, תוקפנות, קושי רגשי, בעיות חברתיות, בעיות תקשורת שמקורן בספקטרום האוטיסטי, עיכוב התפתחותי שכלי, תסמונת רט, לקות שכלית (בעבר נקרא פיגור שכלי), דימוי גוף, חוסר ביטחון, טיפול משפחתי וקשר בין הורים וילדים, פרידה ואובדן, מחלות ושיקום מפציעות ועוד. 

שיטות טיפול באמצעות הבעה ויצירה- הסטוריה, תאוריה, פרקטיקה

אמנם דיבור היא שיטת הייעוץ העיקרית במרבית סוגי הטיפול הנפשי, אך הסוגים השונים של טיפול באמצעות הבעה ויצירה נותנים מענה לכך שאנשים שונים נוטים לאופני ביטוי שונים- ויזואלים, שפתיים, גופניים ועוד. האפשרות להכליל אופני ביטוי שונים בטיפול מאפשרת למטופלים שונים להתבטא באופן שהוא אותנטי ונגיש יותר עבורם.
במאמר זה נסקור בקצרה את ההיווצרות והשימוש בטיפולים שונים בתחום ההבעה והיצירה, כאשר מלבד המטפלים המוסמכים לכך (מטפלים באמנות, בדרמה, בתנועה וביבליותרפיסטים) ישנם מטפלים מתחומים שונים כגון פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית שעושים שימוש בחלק מן הכלים הללו. מומחים אלה מוצאים לנכון להשתמש במתודות מתחומי הטיפול היצירתי כדי לסייע למטופלים לגעת בנושאים שאינם עולים באופן ספונטני בשיחה ולהרחיב את העיסוק בנושאים אלה.


הגדרת טיפול בהבעה ויצירה


טיפול בהבעה ויצירה הוא טיפול שמשלב שימוש בדרמה, תנועה, כתיבה וקריאה, אמנות, מוסיקה ומשחק בארגז חול בתוך הקשר של טיפול, ייעוץ או שרותים בריאותיים. לא פעם הוא נחשב לטיפול "לא מילולי", אך הגדרה זו אינה מדויקת: במרבית הסיטואציות הטיפוליות בתחומי ההבעה והיצירה נעשה שימוש במלים כדי להתייחס לתהליך האמנותי ולראות את הקשריו לתחומי חיים אחרים. עם זאת, שיטות אלה יכולות להיות מועילות עם אוכלוסיות שהשימוש בשפה מוגבל עבורן, כגון ילדים, אנשים חולי דמנציה, נפגעי טראומה ועוד.
למרות שלא כולם מודעים לכך, פותחו שיטות הערכה בחלק מתחומי הטיפול היצירתי, וכלים אלה מתווספים על האבחונים המוכרים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

 

 

 

כתבה: רוני גבריאל

סיכמה: סמדר שטינברג, מתוך Expressive Therapies

 

 

Google

טיפול בהבעה ויצירה
Rated 5/5 based on 10 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il