הפרעת אישיות תלותית | Dependent personality disorder

דרג פריט זה
(19 הצבעות)
הפרעת אישיות תלותית הפרעת אישיות תלותית

הפרעת אישיות תלותית

תלותיות או חרדת נטישה, נפוצה מאוד בגיל הרך, כשהילד מתבגר התופעה הופכת פחות ופחות נפוצה, כשהיא נוכחת בחייו של בוגר הופכת התופעה להפרעה של ממש שפוגמת באיכות חייו של האדם. הטיפול הקוגניטיבי ביהביוריסטי בתופעה זו אינו שונה מהותית ביסודו מטיפול בכל סוגי החרדה האחרים.

 

dependency

 

מיקוד הטיפול יהיה להבנות דרכי חשיבה ביקורתיות יותר וריאליות יותר לגבי האובייקט התלותי. בנוסף יתבצעו תרגילי חשיפה הפוכים (כלומר, נלמד להיחשף פחות לעומת יותר) הדרגתיים שיסייעו בהתנתקות מן האובייקט או מהאדם בו אנו תלויים. הטיפול עצמו יחולק לשלב הלימוד על התופעה והכרת מרכיביה, שלב של יישום תוכנית ההתערבות הטיפולית ושלב אחרון של מניעת הישנות התופעה.

ייחוד מסוים של סוג חרדה זה מצוי באובייקט בו אנו תלויים, בניגוד לחרדות אחרות שאינן מתייחסות לתלות באדם, כאן אנו יכולים לעבוד עם המטופל, או עם הורה בהדרכת הורים, על מנת לקדם את תהליך ההחלמה, הורה עובר למידה על איך החרדה עובדת ומקבל כלים לחזק את ההתנהגות העצמאית של הילד.

המדריך האחרון של DSM אמנם הסיר את הפרעת האישיות התלותית מרשימת הפרעות האישיות, אבל אנו יודעים שהדפוס האישיותי עצמו מוכר וידוע, ולעתים קרובות מקשה על יצירת מערכות יחסים יציבות ובריאות לאורך זמן.

כולנו יודעים מהי תלות. למעשה, התפיסות הפסיכולוגיות העדכניות ביותר, כמו טיפול התייחסותי, רואות בתלות באנשים אחרים תנאי הכרחי לקיום נפשי תקין בחברת אחרים. ג'סיקה בנג'מין, למשל, אחת הפסיכולוגיות הבולטות והמשפיעות בגישה ההתייחסותית, טוענת בספרה "כבלי האהבה", כי הגישה של פסיכולוגיית האגו טעתה בכך שראתה את האתגר ההתפתחותי של האדם לנוע על גבי ציר שבצידו האחד תלות מוחלטת (תינוק) ובצידו האחר עצמאות מלאה (בוגר). מה שנכון יותר, טוענת בנג'מין, הוא שאנחנו זקוקים לאחרים בכל שלב של חיינו ולפיכך תלויים בהם.

 

 

מחקר חדש : השפעת התורשה על הפרעת אישיות תלותית

מחקר תאומים נורבגי חדש מצא שהמרכיב התורשתי בתכונות המאפיינות הפרעת אישיות נמנעת והפרעת אישיות תלותית עשוי להיות גבוה יותר מכפי שחשבו עד היום. אנשים עם הפרעת אישיות נמנעת לרוב מרגישים מתח ולחץ כשהם נמצאים בקרבתם של אנשים אחרים, ואילו אנשים עם הפרעת אישיות תלותית מרגישים בטוחים יותר ומעדיפים להיות בקרבת אחרים.

מחקרים קודמים מצאו שגורמים גנטיים מסבירים כשליש מההבדלים בין אנשים בהפרעות האישיות הללו, כאשר שאר השונות מוסברת בעיקר על ידי השפעות סביבתיות. כלי המדידה במחקרים הללו היה ראיון חד פעמי של הנבדקים. במחקר הנוכחי נעשה שימוש בשני מדדי הערכה מסוגים שונים, ובשתי נקודות זמן ועל כן מבחינה מתודולוגית הוא נחשב למחקר תקף יותר.

בתחילת המחקר, בשנת 1998, למעלה מ-8,000 תאומים מבוגרים ענו על שאלון שכלל שאלות הקשורות לתכונות שמאפיינות הפרעות אישיות. כמה שנים לאחר מכן, 2,794 מתוך התאומים הללו השתתפו בראיון דיאגנוסטי מובנה. זוגות הנבדקים היו תאומים זהים ולא זהים, כאשר תאומים זהים חולקים 100% ממטענם הגנטי ואילו תאומים לא זהים חולקים כ-50%, ובמובן זה הם זהים לאחים "רגילים". על כן, השוואה בין מידת הדמיון בתכונה מסוימת בין זוגות שונים של תאומים אפשרה לחוקרים לקבוע כמה מהשונות בין התאומים יכולה להיות מוסברת על ידי המטען הגנטי וכמה על ידי השפעות סביבתיות.

החוקרים מצאו שכ-2/3 מהשונות בתכונות המאפיינות הפרעות אישיות תלותית והפרעת אישיות נמנעת יכלה להיות מוסברים על ידי המטען הגנטי, ושההשפעות הסביבתיות המשמעותיות ביותר היו אלו שהיו ייחודיות רק לאחד מהתאומים, כלומר – השפעות שגרמו לו להיות שונה מאחיו התאום (מורים שונים, חברים שונים, אירועי חיים שונים וכו'). ממצא זה, כי גנים הם בעלי השפעה מרובה כל כך על התפתחותן של הפרעות האישיות הללו מדגיש את החשיבות של לקיחת הסטוריה משפחתית מלאה ממטופלים עם סימפטומים של הפרעות מסוג זה. עם זאת, החוקרים מדגישים כי אין בממצאי המחקר כדי לבטא חשיבה דטרמיניסטית או לומר כי הפרעות האישיות אינן ברות טיפול. העובדה כי לאדם יש הסטוריה משפחתית של הפרעות אישיות אין פירושה בהכרח שהוא יפתח את ההפרעה בעצמו, והדבר תלוי במשחק גומלין מורכב בין גורמים גנטים וסביבתיים, אשר בחלקם יש בהחלט אפשרות להתערבות.

 

איך משתחררים מתלות? פוסט ששווה קריאה! >

אם אתם מרגישים שאתם נמצאים פעם אחר פעם במערכות יחסים בהן אתם בעמדה תלותית שמקשה על התהוות ושימור היחסים, צרו עמנו קשר ונדבר על האפשרויות של הכוונה לטיפול פסיכולוגי מתאים.

שלכם,

צוות מכון טמיר בתל אביב ובקליניקות העמיתות בכל הארץ,

1-800-509-809

 

סיכמה: דפנה אברמוביץ' 

 

מקור:

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120924101802.htm

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר