הפרעת אישיות תלותית | תסמינים, אבחון, טיפול פסיכולוגי וגורמים

דרג פריט זה
(24 הצבעות)
הפרעת אישיות תלותית הפרעת אישיות תלותית

הפרעת אישיות תלותית

מהי אישיות תלותית?

הפרעת אישיות תלותית (DPD) היא דפוס אישיות, שניכר במיוחד במערכות יחסים קרובות ומתבטא בנטיה מופרזת להסתמכות על אחרים.  

גברים ונשים שמתמודדים עם הפרעת אישיות תלותית מתאפיינים לרוב בפסימיות רבה ובספק עצמי עמוק. הם נוטים לזלזל בעצמם כברירת מחדל ולהמעיט ביכולותיהם ובכישוריהם.

מבחינתם, כל דבר ביקורת ואפילו אי-הסכמה מהווה הוכחה לחוסר ערך עצמי ומעצים את אובדן האמונה בעצמם. 

כתוצאה מכך, הם ממעטים לבטא כל אי-הסכמה עם אחרים ומתקשים מאוד בתקשורת אסרטיבית. 

כאסטרטגיית התמודדות לא יעילה, נוטים התלותיים לחפש הגנת-יתר בחסות דומיננטיות של אחרים ובהיותם לבד, הם חווים חוסר אונים קיצוני. 

הם נוטים לרוב להימנע מיוזמה ללקיחת אחריות וחווים חרדה מצבית כאשר הם עומדים בצומת שדורש קבלת החלטות. 

מערכות היחסים הבין-אישיות של המתמודדים עם אישיות תלותית מוגבלות למדי, והן נוטות להצטצמם לאותם אחרים בהם פיתחו תלות. 

תלות יתר בראייה הפסיכולוגית

את שורשיה של ההתייחסות הפסיכולוגית לתלותיות ניתן למצוא כבר בניתוח של זיגמונד פרויד לגבי האישיות הפסיבית.

 

אריך פרום, נאו-פרוידיאני, הגדיר 4 טיפוסים אישיותיים מרכזיים, שאת אחד מהם כינה טיפוס עם אופי מקבל (The Receptive Character Type).

לפי פרום, הטיפוס המקבל מתאפיין בצורך מתמיד בתמיכה מאחרים בסביבה, בפסיביות, בהזדקקות ותלות מלאה באחרים, תוך שהוא נשען כל העת על בני משפחה, חברים ובני זוג, מבלי להגיש תמיכה הדדית.

 

התפיסות הפסיכולוגיות העדכניות ביותר, כמו גישת הטיפול ההתייחסותית, רואות בתלות באנשים אחרים תנאי הכרחי לקיום נפשי תקין בחברת אחרים.

ג'סיקה בנג'מין, אחת הפסיכולוגיות הקליניות הבולטות והמשפיעות בגישה ההתייחסותית, טוענת בספרה "כבלי האהבה", כי הגישה של פסיכולוגיית האגו טעתה בכך שראתה את האתגר ההתפתחותי של האדם לנוע על גבי ציר שבצידו האחד תלות מוחלטת (תינוק) ובצידו האחר עצמאות מלאה (בוגר).

מה שנכון יותר, טוענת בנג'מין, הוא שאנחנו זקוקים לאחרים בכל שלב של חיינו ולפיכך תלויים בהם.

 

אבחון הפרעת אישיות תלותית

 

האבחנה עצמה ניתנת על ידי פסיכולוג קליני או פסיכיאטר, והיא כוללת שלילה של מחלות גופניות, ראיון אישי ולעיתים אבחון פסיכולוגי מקיף

 

קריטריונים אבחוניים של הפרעת אישיות תלותית לפי DSM-5

 

לפי המהדורה החמישית של ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי, הפרעת אישיות תלותית מתאפיינת בצורך תמידי בטיפול על ידי אחרים,  שמביא לדפוס של התנהגות כנועה ותלותית, לצד חרדה מנפרדות.

ההפרעה מתחילה בשנות הבגרות המוקדמת.

האבחנה עשויה להינתן במצב בו נוכחים 5 או יותר מהקריטריונים האבחוניים הבאים:

  1. קושי בקבלת החלטות
  2. צורך להעביר לאחרים אחריות לגבי תפקוד בתחומי חיים מגוונים.
  3. קושי בהבעת אי הסכמה עם אחרים עקב פחד מאובדן תמיכה וקבלה.
  4. קושי להתחיל וליזום פרויקטים או פעולות עצמאיות, עקב ליקוי בהערכה ובביטחון העצמי. 
  5. היענות קיצונית לדרישות והציפיות של אחרים, עד הגעה למצבים קשים.
  6. אי נוחות וחסר אונים במצבים בהם האדם נמצא לבדו, שבבסיסם פחד שלא יצליח להתמודד עצמאית.
  7. כאשר מערכת יחסים קרובה לסיום, האדם יחפש בדחיפות מערכת יחסים חלופית, כמקור להגנה, רגיעה ותמיכה.

 

 

אבחנה מבדלת

חשוב להכיר את ההבדלים בין הפרעת אישיות תלותית לבין הפרעות אישיות והפרעות חרדה אחרות. 

למשל, קיים דימיון רב בין אישיות תלותית לבין אישיות גבולית, אך בעוד שהמתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית מגיבים לחרדת נטישה ברגשות זעם, שמקורם בתחושת ריקנות מכלה, התלותיים מגיבים לסכנת נטישה בכניעה מלאה, תוך שהם מחפשים מייד מערכת יחסים אלטרנטיבית שתוכל לתת מענה לצרכי התלות.

דימיון רב לאישיות התלותית קיימת גם בהפרעת אישיות היסטריוניתכמו האדם התלותי גם למתמודדים עם אישיות היסטריונית יש צורך עצום בקבלה ובאישור, אך בהיעדרם,  ההיסטריוני יפעל באופן אקטיבי, תובעני ומוחצן כדי להשיג תשומת לב, בעוד שהתלותי יקבל את המציאות ויוותר על המאבק. 

הפרעת אישיות תלותית שונה גם מחרדת פרידה, בה קיימת דאגה מרובה באשר למידת הקרבה והביטחון של דמויות משמעותיות.

 

תחלואה נלווית

הפרעת אישיות תלותית מופיעה יחד עם הפרעות חרדה ודיכאון, כמו גם עם בולימיה.

 

אחד המאפיינים הבולטים של קומורבידיות עם הפרעת אישיות תלותית הוא הפרעות שימוש לרעה בחומרים: 

 

Dependent Personality Disorder and Substance Abuse 

 

 

טיפול פסיכולוגי בהפרעת אישיות תלותית

טיפולי הבחירה בהפרעה הם פסיכותרפיה דינמית וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT).

 

טיפול דינמי

הטיפול הדינמי מתמקד בחקירה ובחינה מעמיקה של חששות מעצמאות. 

אחד האתגרים המרכזיים של קלינאים המטפלים בהפרעה הוא להקפיד על תשומת לב לשחזור התלות ביחסים הטיפוליים.

 

טיפול CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעת אישיות תלותית אינו שונה מהותית ביסודו מטיפול בכל סוגי החרדה האחרים.

מוקד הטיפול הוא בהבניה מחודשת של דרכי חשיבה ביקורתיות וריאליות יותר לגבי האובייקט כלפיו מתפתחת התלות.

בנוסף יתבצעו תרגילי חשיפה הפוכים (כלומר, נלמד להיחשף פחות לעומת יותר) הדרגתיים שיסייעו בנפרדות מהאדם בו המטופל תלוי.

הטיפול עצמו מחולק לשלב הלימוד על התופעה והיכרות עם מרכיביה, שלב שני של יישום תוכנית ההתערבות הטיפולית (שכולל, למשל, רכישת מיומנויות אסרטיביות) ושלב אחרון של מניעת הישנות התופעה.

 

אם אתם מרגישים שאתם נמצאים פעם אחר פעם במערכות יחסים בהן אתם בעמדה תלותית שמקשה על התהוות ושימור היחסים, צרו עמנו קשר ונדבר על האפשרויות של הכוונה לטיפול פסיכולוגי מתאים.

 

 

 

מה הסיבות להפרעת אישיות תלותית?

למרות שהגורמים  להתפתחות אישיות תלותית אינם בהירים לחלוטין, קיימת הסכמה לגבי שילוב בין גורמים ביולוגיים, התפתחותיים, גורמי מזג (טמפרמנט מולד) וגורמים סביבתיים פסיכולוגיים.

חלק מהחוקרים סבורים כי סגנון הורות סמכותני, שמתאפיין בגוננות יתר, עלול להוביל להתפתחות של רגישות להפרעה.

 

מחקר חדש: השפעת התורשה על הפרעת אישיות תלותית

מחקר תאומים נורבגי חדש מצא שהמרכיב התורשתי בתכונות המאפיינות הפרעת אישיות נמנעת והפרעת אישיות תלותית עשוי להיות גבוה יותר מכפי שחשבו עד היום.

אנשים עם הפרעת אישיות נמנעת לרוב מרגישים מתח ולחץ כשהם נמצאים בקרבתם של אנשים אחרים, ואילו אנשים עם הפרעת אישיות תלותית מרגישים בטוחים יותר ומעדיפים להיות בקרבת אחרים.

מחקרים קודמים מצאו שגורמים גנטיים מסבירים כשליש מההבדלים בין אנשים בהפרעות האישיות הללו, כאשר שאר השונות מוסברת בעיקר על ידי השפעות סביבתיות. כלי המדידה במחקרים הללו היה ראיון חד פעמי של הנבדקים. במחקר הנוכחי נעשה שימוש בשני מדדי הערכה מסוגים שונים, ובשתי נקודות זמן ועל כן מבחינה מתודולוגית הוא נחשב למחקר תקף יותר.

בתחילת המחקר, בשנת 1998, למעלה מ-8,000 תאומים מבוגרים ענו על שאלון שכלל שאלות הקשורות לתכונות שמאפיינות הפרעות אישיות. כמה שנים לאחר מכן, 2,794 מתוך התאומים הללו השתתפו בראיון דיאגנוסטי מובנה. זוגות הנבדקים היו תאומים זהים ולא זהים, כאשר תאומים זהים חולקים 100% ממטענם הגנטי ואילו תאומים לא זהים חולקים כ-50%, ובמובן זה הם זהים לאחים "רגילים". על כן, השוואה בין מידת הדמיון בתכונה מסוימת בין זוגות שונים של תאומים אפשרה לחוקרים לקבוע כמה מהשונות בין התאומים יכולה להיות מוסברת על ידי המטען הגנטי וכמה על ידי השפעות סביבתיות.

החוקרים מצאו שכ-2/3 מהשונות בתכונות המאפיינות הפרעות אישיות תלותית והפרעת אישיות נמנעת יכלה להיות מוסברים על ידי המטען הגנטי, ושההשפעות הסביבתיות המשמעותיות ביותר היו אלו שהיו ייחודיות רק לאחד מהתאומים, כלומר – השפעות שגרמו לו להיות שונה מאחיו התאום (מורים שונים, חברים שונים, אירועי חיים שונים וכו'). ממצא זה, כי גנים הם בעלי השפעה מרובה כל כך על התפתחותן של הפרעות האישיות הללו מדגיש את החשיבות של לקיחת הסטוריה משפחתית מלאה ממטופלים עם סימפטומים של הפרעות מסוג זה. עם זאת, החוקרים מדגישים כי אין בממצאי המחקר כדי לבטא חשיבה דטרמיניסטית או לומר כי הפרעות האישיות אינן ברות טיפול. העובדה כי לאדם יש הסטוריה משפחתית של הפרעות אישיות אין פירושה בהכרח שהוא יפתח את ההפרעה בעצמו, והדבר תלוי במשחק גומלין מורכב בין גורמים גנטים וסביבתיים, אשר בחלקם יש בהחלט אפשרות להתערבות.

 

 

 

תודה על הקריאה!

 

 

שלכם,

 

צוות מכון טמיר בתל אביב

ובקליניקות העמיתות בכל הארץ.

 

עלות מפגש טיפולי:

סביב 330 ש״ח --

 

072-3940004

 

 

 

 

 

 

כתיבה:

 

דפנה אברמוביץ', פסיכולוגית קלינית מומחית

 

איתן טמיר, MA, ראש המכון 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקורות והמלצות לקריאה:

 

 

 

ג`סיקה בנג`מין (2005), כבלי האהבה‏. הוצאת דביר. 

 

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120924101802.htm

 

 

 

Trull T. J.  et al (2010). Revised NESARC personality disorder diagnoses: gender, prevalence, and comorbidity with substance dependence disorders. J Pers Disord. 2010 Aug;24(4):412-26

 

 

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

מכון טמיר מוכר על ידי מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר פסיכולוגים קליניים. בואו להכיר!

סינטיה ברייר נבון | פסיכולוגית חינוכית בהתמחות קלינית | מכון טמיר ת״א סינטיה ברייר נבון | פסיכולוגית חינוכית בהתמחות קלינית | מכון טמיר ת״א סינטיה ברייר נבון היא פסיכולוגית בהתמחות קלינית בתל אביב; מומחית בפסיכולוגיה חינוכית בישראל (2008); פסיכולוגית בהסמכה להדרכה בפסיכולוגיה חינוכית (2016); מדריכה פסיכולוגים מאבחנים ומטפלים בילדים ומתבגרים בסיכון (2016); פסיכ... More detail
ד"ר עמוס שרון | פסיכולוג קליני מדריך בכיר | מכון טמיר תל אביב ד עמוס שרון הוא דוקטור לפסיכולוגיה קלינית (Yeshiva Unuversity) משנת 2000;  פסיכולוג קליני מדריך בתל אביב, בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה, חבר צוות ההדרכה של מכון טמיר.      נקודות ציון מקצועיות מומחה בפסיכולוגיה קלינית... More detail
דניאלה זוהר עמרמי | עו״ס קלינית ופסיכותרפיסטית דינמית | מכון טמיר ת״א דניאלה זוהר עמרמי | עו״ס קלינית ופסיכותרפיסטית דינמית | מכון טמיר ת״א ברוכים הבאים,   שמי דניאלה זוהר- עמרמי, אני עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית מוסמכת ומטפלת פרטנית ומנחת קבוצות במכון טמיר בתל אביב.   השכלה והכשרה תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה תואר שני בעבודה... More detail
בר אורקין | פסיכולוג בהתמחות קלינית (.M.A) | מכון טמיר תל אביב בר אורקין | פסיכולוג בהתמחות קלינית (.M.A) | מכון טמיר תל אביב בר אורקין   שמי בר אורקין,  אני פסיכולוג בהתמחות קלינית בתל אביב; בעל תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית של הילד והמבוגר מאוניברסיטת חיפה ותואר ראשון בפסיכולוגיה ובמדעי המוח והקוגניציה מאוניברסיטת בן גוריון. כעת נמצא במהלך... More detail
אלינור לוי | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב אלינור לוי | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב   אלינור לוי היא פסיכולוגית בהתמחות בפסיכולוגיה קלינית בתל אביב; בעלת תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית ורפואית מאוניברסיטת ELTE; את התואר הראשון במדעי ההתנהגות למדה במכללה האקדמית תל אביב- יפו.   ניסיון מקצועי עבדתי מספר... More detail
שלי וגנר | פסיכולוגית קלינית מומחית בכפר סבא ובהוד השרון שלי וגנר | פסיכולוגית קלינית מומחית בכפר סבא ובהוד השרון שלי וגנר היא פסיכולוגית קלינית מומחית בכפר סבא, במסגרת קליניקה עמיתה של מכון טמיר בשרון; בעלת תואר שני (M.A.) בפסיכולוגיה קלינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים.   ניסיון מקצועי עשיתי את התמחותי הקלינית בשירותי הייעוץ ל... More detail
אופיר ברגמן | מנהלת קהילת המטפלים העמיתים במכון טמיר אופיר ברגמן | מנהלת קהילת המטפלים העמיתים במכון טמיר שמי אופיר ברגמן, אני עובדת כמנהלת קהילת מטפלי מכון טמיר הארצית; בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהאקדמית תל אביב יפו ותואר שני בלקויות למידה מאוניברסיטת תל אביב. התחלתי לעבוד במכון במהלך התואר השני כמתאמת טיפול. הקשבתי... More detail
אפרת גינס פיינמסר | פסיכולוגית קלינית מדריכה | מכון טמיר תל אביב אפרת גינס פיינמסר | פסיכולוגית קלינית מדריכה | מכון טמיר תל אביב אפרת גינס פיינמסר היא פסיכולוגית קלינית מומחית בתל אביב, מדריכה, בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה; בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת בר אילן. אחראית על ההתמחות הקלינית במכון טמיר תל אביב, אמונה על הקשר של המכון... More detail
עמרי לויתן | פסיכולוג קליני מומחה | צוות מכון טמיר בתל אביב עמרי לויתן | פסיכולוג קליני מומחה | צוות מכון טמיר בתל אביב עמרי לויתן הוא פסיכולוג קליני מומחה בתל אביב, בעל ניסיון בעבודה עם מבוגרים, מתבגרים, ילדים, משפחות וזוגות בשלל מצבים ואירועי חיים. חבר צוות הדרכה בהתמחות הקלינית במכון טמיר תל אביב.   עבורי, טיפול פסיכולוגי הוא מקום בו... More detail
איל גינזבורג | מטפל דינמי ועו"ס קליני MSW | מכון טמיר תל אביב איל גינזבורג | מטפל דינמי ועו     איל גינזבורג הוא עו"ס קליני, פסיכותרפיסט בתל אביב,  במסגרת קליניקה עמיתה של מכון טמיר; בוגר תואר שני בעבודה סוציאלית ב-Wurzweiler School of Social Work, Yeshiva University, New York.    בעל ניסיון פרטני וקבוצתי.   בעברי עבדתי... More detail
הדס אורינגר וייס | מטפלת זוגית ופרטנית בצפון תל אביב הדס אורינגר וייס | מטפלת זוגית ופרטנית בצפון תל אביב הדס אורינגר וייס   שמי הדס אורינגר וייס, אני מטפלת פרטנית וזוגית בגישה דינמית בצפון תל אביב; בוגרת תואר שני בחוג לביבליותרפיה מאוניברסיטת חיפה, בעלת תעודת מנחת קבוצות מוסמכת מאוניברסיטת חיפה; בוגרת החוג לטיפול... More detail
נירה כץ | פסיכולוגית תעסוקתית מומחית מדריכה | מכון טמיר תל אביב נירה כץ | פסיכולוגית תעסוקתית מומחית מדריכה | מכון טמיר תל אביב   נירה כץ היא פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומדריכה בתל אביב, יועצת קריירה במכון טמיר.   "אחרי כשעה בטיפוס הרגלי הקשה בשביל העיזים העולה אל ההר, ערפילים כיסו את השטח כולו ולא ניתן היה לראות אלא את האנשים שלפניך. התרכזתי... More detail
אפרת גרדי | MSW טיפול קוגניטיבי-התנהגותי | מכון טמיר תל אביב אפרת גרדי | MSW טיפול קוגניטיבי-התנהגותי | מכון טמיר תל אביב אפרת גרדי היא  בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות טיפול בנשים ובסוגיות מגדר; מטפלת CBT בתל אביב ובבית עובד ליד רחובות;  בוגרת לימודי פסיכותרפיה לנפגעי טראומה וכיום מתמקדת בטיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT; חברה ... More detail
מיקה לויטס | מטפלת CBT ומומחית ביופידבק | מכון טמיר תל אביב מיקה לויטס | מטפלת CBT ומומחית ביופידבק | מכון טמיר תל אביב מיקה לויטס היא יועצת חינוכית מטעם אוניברסיטת בר אילן, מטפלת CBT בתל אביב, מטפלת ביופידבק כעמיתה של מכון טמיר במרכז הארץ. ניסיון מקצועי ואני מאמינה במהלך השנים יצא לי לעבוד רבות עם בני נוער בעיקר במצבי סיכון ועם אוכלוסיות... More detail
ענת שועה אברהמי | פסיכולוגית חינוכית מומחית | מכון טמיר תל אביב ענת שועה אברהמי | פסיכולוגית חינוכית מומחית | מכון טמיר תל אביב ענת שועה אברהמי היא פסיכולוגית חינוכית מומחית; מטפלת ופסיכולוגית ילדים בתל אביב ; חברת צוות מכון טמיר.   ניסיון מקצועי את ההתנסות הטיפולית קיבלתי בעבודתי בשירות הפסיכולוגי, שם אני מטפלת בילדים טיפול פסיכודינמי. ... More detail
מי אנחנו? | מכון טמיר מסכם 8 שנים של עשייה טיפולית חברתית! מי אנחנו? | מכון טמיר מסכם 8 שנים של עשייה טיפולית חברתית! מכון טמיר החזון הקהילתי מה עושים במכון טמיר? מכון טמיר הוקם על רקע המחאה החברתית ב-2011 במטרה להנגיש פסיכותרפיה ,  ייעוץ תעסוקתי, טיפול פסיכולוגי : טיפול בגישה דינמית וטיפול קוגניטיבי התנהגותי בתל אביב לאוכ... More detail
רון ארגמן | פסיכולוג בהתמחות קלינית (M.A) במכון טמיר תל אביב רון ארגמן | פסיכולוג בהתמחות קלינית (M.A) במכון טמיר תל אביב   רון ארגמן שמי רון ארגמן, אני פסיכולוג בהתמחות קלינית בתל אביב; בעל תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית במיקוד מבוגרים מהמכללה האקדמית ת"א יפו ותואר ראשון בהצטיינות בפסיכולוגיה ובפילוסופיה מאוניברסיטת בן גוריון.   ... More detail
רולה חילו-דביאת | פסיכולוגית קלינית מומחית - מכון טמיר חיפה רולה חילו-דביאת |  פסיכולוגית קלינית מומחית - מכון טמיר חיפה רולה חילו-דביאת היא פסיכולוגית קלינית מומחית בחיפה, בעלת תואר שני(M.A.) בפסיכולוגיה קלינית וחינוכית מאוניברסיטת חיפה. מטפלת עמיתה של מכון טמיר בחיפה.    הכשרה וניסיון מקצועיים את התואר הראשון סיימתי באוניברסיטת... More detail
יאיר לוי | פסיכולוג קליני מומחה במזכרת בתיה | טיפול דינמי ו-DBT יאיר לוי | פסיכולוג קליני מומחה במזכרת בתיה | טיפול דינמי ו-DBT יאיר לוי הוא פסיכולוג קליני מומחה בגדרה ורחובות (תואר ראשון בבן גוריון, תואר שני במכללה האקדמית של תל אביב). טיפל 6 שנים בבית החולים "זיו" בצפת, מראשית דרכו כמתמחה ועד לתפקיד פסיכולוג אחראי במחלקת אשפוז יום למבוגרים. עובד... More detail
יוהנה ליטבק | פסיכולוגית חינוכית מומחית ברעננה | טיפול לילדים ובני נוער יוהנה ליטבק | פסיכולוגית חינוכית מומחית ברעננה | טיפול לילדים ובני נוער יוהנה ליטבק היא פסיכולוגית חינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה עמיתה של מכון טמיר, בה היא מקיימת טיפול פסיכולוגי לילדים ובני נוער ברעננה.     רקע אישי וניסיון מקצועי שמי יוהנה ואני פסיכולוגית עם מעל 17 שנות ניסיון. למדתי... More detail

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019