מהי גמישות פסיכולוגית וכיצד היא משפיעה בחיים?

גמישות פסיכולוגית (act)

 

יכול להיות שמה שקובע את איכות החיים הנפשיים והבין-אישיים שלנו היא גמישות פסיכולוגית, מונח חדש יחסית שטבוע עמוק בתוך טיפול ACT, גישה טיפולית מהדור השלישי של CBT, שנקראת גם תרפיה בקבלה ומחויבות

 

 

מהי גישת ACT?

 

גישת ACT מושתתת על מושגים של קבלה וקשיבות, לצד מחויבות ואסטרטגיות לשינוי התנהגות מבוסס ערכים, זאת לשם הגדלת הגמישות הפסיכולוגית של המטופל.

הגישה פותחה ב-1982 על ידי סטיבן סי הייז. כפסיכותרפיה מבוססת ראיות, המשלבת מגוון פרוטוקולים טיפוליים.

מטרת הטיפול אינה למחוק רגשות השליליים בחיים, אלא להסכים להיות בנוכחות לצדם, לצד מה שהחיים מביאים עמם, תוך כדי תנועה והתנהגות לעבר מטרות מבוססות ערכים.

הגישה מעודדת מטופלים להיפתח לרגשות לא נעימים שעולים בתוכם, ולהפסיק להימנע מסיטואציות שבהן מתעוררים.

 

 

מהי גמישות פסיכולוגית (Psychological Flexibility)?

 

גמישות פסיכולוגית מתייחסת למספר תהליכים דינמיים שמתקיימים במקביל ולאורך זמן. 

 

היא כוללת:

  • הסתגלות לדרישות תנודתיות של סיטואציה.

  • הערכה מחודשת של משאבים נפשיים בשינוי.

  • התאמת הפרפסקטיבה למציאות הנתונה.

  • איזון ותעדוף לגבי צרכים, תשוקות ותחומי חיים מתחרים.

 

כמות עצומה של ראיות מחקריות מצטברות מעידה כי גמישות פסיכולוגית גבוהה יותר מסייעת לנו להיחלץ מתקיעות, להתמודד עם לחץ נפשי, לשפר את הרווחה האישית ובעיקר לבנות חיים משמעותיים שבנויים סביב מה שבאמת חשוב עבורנו. 

 

 

איך מודדים גמישות פסיכולוגית?

 

הדרך בה נוהגים פסיכולוגים למדוד גמישות פסיכולוגית היא באמצעות מילוי כלי פסיכולוגי שנקרא שאלון קבלה ופעולה AAQ-2  (ראשי תיבות של  Acceptance and Action Questionnaire), אותו פיתחו סטיב הייז ועמיתיו.

קיימת ביקורת על מידת התקפות של השאלון, שפריטיו עקביים עם מצוקה נפשית ולאו דווקא עם התאמה לערכים האישיים המצופים, אולם איכות המדידה אינה מפחיתה מחשיבותה של הגמישות הפסיכולוגית עצמה. 

 

 

מה מאפיין אדם בעל גמישות פסיכולוגית גבוהה?

 

אדם גמיש פסיכולוגית מאופיין בסט של גישות, עמדות ומיומנויות: 

לרוב מדובר באדם עם נטיה להיות פתוח לחוויות חדשות (מכל סוג), ינסה להיות מודע וקשוב לרגע הנוכחי, יחווה גם מחשבות קשות מבלי ליפול לרומינציות, יחפש לשמר פרספקטיבה רחבה כאשר יתקל באתגר, ימשיך לחתור לעבר מטרות חשובות לטווח הארוך, חרף מכשולים צפויים, ויישמור על זיקה עם ״ערכים עמוקים״, לא משנה עד כמה מלחיץ ההווה (למשל, הורה שבוחר לשמר מידה של נדיבות וחמלה, גם כאשר הוא מצוי בלב קונפליקט). 

 

במילים אחרות, גמישות פסיכולוגית מתארת יכולת להחזיק את המחשבות והרגשות בקלילות רבה יותר, תוך הלימה עם ערכים ויעדים ארוכי טווח (בניגוד לדחפים, מחשבות וסיפוקים מיידיים). 

גמישות פסיכולוגית גבוהה יותר קשורה בצורה חזקה להתנהגות הורית מסתגלת יותר.

 

 

מהי חוסר גמישות פסיכולוגית?

גמישות פסיכולוגית נמוכה גוררת לעיתים קרובות מעגל של שיפוט חיצוני או אשמה על כך שהאדם מחזיק במחשבות ורגשות שליליים.  

היא קשורה למידה גבוהה יותר של חרדה,ובכלל לפסיכופתולוגיה, ביצועים גרועים יותר בעבודה, קושי לגייס יכולת ללמוד, שימוש לרעה בחומרים, איכות חיים נמוכה יותר, דיכאוןאלקסיתמיה, רגישות-יתר לחרדה ודאגנות כרונית. בהיותה רכיב חשוב במידת החוסן הנפשי, היעדרה פוגע עם בעמידות האדם בפני גורמי לחץ שונים. 

 

 

גמישות פסיכולוגית בזוגיות ובמשפחה

 

בין אם מדובר בזוג או במשפחה עם ילדים, מחקר חדש טוען שאחד הדברים שהופך את המערכת למאושרת הוא גמישות פסיכולוגית, וגם שחוסר גמישות פסיכולוגית מעכב את האושר במערכות היחסים, הן זוגיים והן הוריים. 

מחקרי עבר שבדקו גמישות פסיכולוגית נטו להתמקד באופן בו המאפיין האישיותי הזה מעצים את רווחת הפרט, וקצת התעלמו מאיכות הקשרים הזוגיים והמשפחתיים עליהם הוא משפיע.  

נמצא קשר ספציפי בין אספקטים של גמישות פסיכולוגית, או חוסר גמישות, לבין תפקוד משפחתי. למשל, נמצא קשר בין אי-קשב לרגע הנוכחי לבין נטייה להגיב לחוויות מאתגרות בהתנהגות נוקשה ולא גמישה לבין קשרים משפחתיים מוחלשים יותר. עוד נקשרו הגורמים הללו לרמות נמוכות יותר של סיפוק בקשרים רומנטיים ולהתנהגות הורית פחות סתגלנית, מה שרומז שהורה לא גמיש עשוי לחוות קושי גדול יותר להגיב להתנהגות בעייתית של הילד בדרך רגישה וחומלת.

 

חוסר מודעות לרגע הנוכחי נקשר גם ליותר צעקות ואלימות בקרב זוגות, וביחד עם כמה מדדים אחרים של חוסר גמישות – לתחושה חזקה יותר של חוסר ביטחון במערכות יחסים.

רובם המכריע של הקשרים היו במחקר המדובר מתבססים על קשר סטטיסטי, כך שהסקה על ״סיבה ותוצאה״ אינה אפשרית. יתכן, למשל, שהתנהגות בעייתית עקבית של ילד גורמת לחוסר גמישות של הורה, או ששני הגורמים מעצימים זה את זה בתהליך מתמשך של פידבק חיובי.  

 

בחשיפת הקשר בין גמישות לתפקוד משפחתי, המחקר מציע יעד חדש להתערבויות. טיפול בקבלה ומחויבות (ACT) מעודד פיתוח גמישות, ויש ראיות רבות לכך שהוא משפר את התפקוד האישי של האינדיבידואל. ייתכן והתוצאות החדשות יסייעו לתפקוד משפחתי, בעיקר אם יפותחו התערבויות ACT ממוקדות-הורות. מאחר ודווח על קשר בין גמישות פסיכולוגית רבה יותר אצל הורים לבין גמישות פסיכולוגית רבה יותר בקרב ילדיהם, התערבות כזו עשויה להיות מועילה להעברה מדור לדור.

 

מיכל נורטוב פסיכולוגית ומטפלת CBT בראשון לציון

מיכל נורטוב, פסיכולוגית רפואית ומטפלת בגישת ACT, מכון טמיר ראשל:צ

   

 נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

עדכון אחרון

18 באפריל 2022   

 

 

מקורות:

 

גילעד, ל. , אלמוג, ר. (2018). גמישות פסיכולוגית כאתגר עצמי - עמדת המטפל על פי גישת ACT. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3756

 

Daks, J.S. and Rogge, D.R. (2020).  Examining the correlates of psychological flexibility in romantic relationship and family dynamics: A meta-analysis. Journal of Contextual Behavioral Science. Vol. 18 , P214-238. https://doi.org/10.1016/j.jcbs.2020.09.010

 

Doorley, J.D., Goodman, F.R., Kelso, K.C. and Kashdan, T.B. (2020), Psychological flexibility: What we know, what we do not know, and what we think we know. Soc Personal Psychol Compass, 14: 1-11 e12566. https://doi.org/10.1111/spc3.12566 

 

Kashdan, T., & Rottenberg, J. (2010). Psychological flexibility as a fundamental aspect of health Clinical Psychology Review, 30 (7), 865-878 DOI: 10.1016/j.cpr.2010.03.001 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022