התמכרות למין, לפורנו ולשירותי זנות - תסמינים וטיפול 2019

דרג פריט זה
(21 הצבעות)
התמכרות למין התמכרות למין

התמכרות לסקס

אם אתם מכורים למין עם זונות ונערות ליווי,

אם אתם מכורים לצפייה בפורנו

אם קשה לכם להפסיק ואתם מבינים

שהגיע הזמן להתייעץ... 

 

 

מהי התמכרות למין? 

התמכרות למין היא מצב המתאר אדם אשר שעסוק באופן מוגבר ומופרז בסקס ובמיניות, בין אם בעולם הפנימי כפנטזיה ובין אם ביחסי מין ממשיים. התמכרות זו אינה פוסחת על אף אוכלוסיה, אך שכיחה יותר בקרב גברים. הדחף למין הופך להיות כמעט בלתי נשלט, ממכר, ולכן פוגע בצורה אנושה בשגרת חייו של האדם ובתפקודו.

אצל רבים, מתבטאת ההתמכרות למין בצריכת יחסי מין עם זונות (נערות ליווי, דירות ליווי, מכוני עיסוי, זנות רחוב ושירותים דומים בתשלום). כל מי שמסתובב בתל אביב, מכיר את ההזמנות הללו, שמוטלות בתמימות אכזרית בכל קרן רחוב, על מדרכות בעיר, כשהן מזמינות את המכור "לקפוץ לביקור" בספא או בדירה. עבור המכורים למין מהווה הזמנה כזו מכשול לפני עיוור:

 

התמכרות למין עם זונות ושירותי מין בתשלום

 

מטופלים שמופיעים עם הבעיה הזו לטיפול נפשי בקליניקה אינם מתאפיינים דמוגרפית או סוציו-אקונומית ואינם משויכים לאף אוכלוסיה מוגדרת: משכילים וחסרי השכלה, עשירים, אמידים ועניים, חילוניים וחרדיים. אבל המכנה המשותף הוא המגדר: רוב מכריע של גברים, כאלה שמוציאים את ממונם על שירותי מין בתדירות גבוהה, גבוהה מדי.

 הסרט "בושה" (Shame, 2011) עוסק בנושא במלוא העוצמה. הנה הטריילר:

 

 

 

אבחון של התמכרות למין

 

אבחון ההתמכרות למין הינו מורכב ואין לגביו הסכמה. בגלל שמחקרים שונים יצרו מחלוקת לגבי ספציפיות ההתמכרות והסימפטומים שלה- התמכרות למין טרם נכנסה לספר ה-DSM, ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, המשמש את מרבית אנשי המקצוע ברחבי העולם. עם זאת, קיימת הסכמה לגבי מספר מרכיבים, אשר מאפיינים גם אבחון וטיפול בהתמכרויות אחרות ובלעדיהם- סביר שלא תאובחן:

  • כפייתיות בכל הנוגע לדחף המיני- הכפייתיות עשויה להתבטא בעיסוק מוגזם במין, בפנטזיות מיניות ובמימושן. הכפייתיות גורמת לחוסר סלקציה באנשים עימם באים במגע מיני, לעיתים עד כדי פנייה למחוזות בלתי חוקיים כמו זנות ובמקרים הקיצוניים יותר- אונס.

  • פגיעה בתחומי חייו של האדם- ההתמכרות, הקושי לשלוט בדחף, אינם מאפשרים לאדם תפקוד תקין, שגרתי ובריא. כלומר, האדם אינו מצליח לשמור על שגרת עבודה או לימודים, אינו מצליח לשמור על מערכות יחסים משמעותיות עבורו כמו משפחתו, בן או בת זוג וחברים קרובים.

  • דפוס "מנצל וזורק"- המכור מתאפיין באגואיסטיות ונרקיסיזם , לעיתים משקיע רבות ב"צייד" של פרטנריות למין ולאחר ה"שימוש בהן"- זורק אותן. כל התהליך מלווה בהתעלמות מוחלטת מרגשות האחר. כלומר, המכור למין אינו חושב פעמיים לפני שהוא פוגע ברגשות האחר, אינו עוצר לרגע לחשוב על השלכות מעשיו ומחירם עבור הפרטנר. בחלקים מסוימים, נוכל לראות קווים אישיותיים פסיכופטיים / אנטי סוציאליים.

  • מצוקה רגשית- ההתמכרות יוצרת מצוקה רגשית, תחושת אשמה, חוסר שליטה, ייאוש. המצוקה הרגשית מאפיינת את האדם ומקשה עליו להתמודד.  

 

החפצה של אוביקטים מיניים

בהתמכרות למין, בניגוד להתמכרויות התנהגותיות אחרות, מהווה ההתנהגות ההרסנית סכנה לאחרים ולא רק למכור עצמו. המכורים למין, שמכונים לאחרונה "זנאים", מנצלים נשים וגברים כאובייקטים מיניים . הם מחפיצים מינית כל אדם, לעיתים מבלי העדפה לאחד המינים, ומבלי סינון גילאי. הם "משתמשים וזורקים", פוגעים רגשית באחר וגם הרבה מעבר לכך- מפיצים מחלות מין ובמקרים קיצוניים- פוגעים מינית, מטרידים ואונסים. זאת מכיוון שללא טיפול מתאים הם מתקשים להשתלט על היצר, על הדחף המיני שמבחינתם אינו נשלט. הם נכנעים לו פעם אחר פעם- וההשלכות, על אף שלחלקן הם מודעים היטב, אינן מספיקות כדי לעצור בעדם.

 

על התמודדות עם סטיות מיניות:

פרוורסיות הגדרה וטיפול <

פטישיזם <

אקסהיביציוניזם <

נקרופיליה <

 

אחד המאפיינים הרגשיים המרכזיים של מכורים למין, המצויים בתהליך מוטיבציוני של פניה לעזרה נפשית, הוא תחושת אשמה. בהתנהגותם, הם מסכנים את כל שחשוב להם בחיים, הם מתקשים לקיים מערכות יחסים יציבות לאורך זמן, במקרים רבים הם נקלעים לחובות, הם מאבדים פעם אלא פעם את מקום עבודתם, את חבריהם ואת הערכת בני משפחתם. ההתמכרות למין, בדומה להתמכרויות אחרות, מבודדת את המכור מרוב החלקים הבריאים בעולמו, מגייסת שיומש אינטנסיבי בהכחשה וממקדת אותם סביב כאחוזי דיבוק המימוש הדחף לסיפוק מיני. לאחר שמתמסמסת הרציונילזציה ("יש לי יצר מיני חזק", "מגיע לי מדי פעם להנות", "המיניות עם בת זוגי אינה מרגשת" ועוד) המכורים למין חשים אשמים, אחריות למצבם, בושה, הכרה בהיותם בני אדם בוגרים שאינם מתפקדים, שפוגעים בקרובים להם ומנצלים את מוכרי ומוכרות השירות המיני. תחושת האשם מעוררת תסכול ועצבות קבועים, תחושת חוסר אונים ומצוקה רגשית ממשית, שמגיעה לעיתים לפריצת דיכאון. ואף על פי כן, לא די באשמה המקננת בהתגברות על היצר. היא יוצרת פסימיות, ייאוש, תחושת חוסר ערך, שמהן- קשה הרבה יותר למצוא את הכוחות לפנות לפסיכותרפיה ולהתגבר על ההתמכרות.

 

 

מרכז סלעית לטיפול בשורדות מעגל הזנות <

 

מי מועד להתמכר למין?

בדומה להתמכרויות אחרות, כיום המחשבה היא שלא כל אדם עשוי להיקלע להתמכרות למין, כי אם רק אנשים בעלי מוכנות נפשית לכך. לעיתים, המוכנות הנפשית מגיעה מילדות קשה של הזנחה והתעללות, ולעיתים מדובר באנשים שגדלו לכאורה בסביבה שגרתית ותומכת, אך בעצם היו בודדים חברתית ומעולם לא רכשו את הכישורים החברתיים הנדרשים לקיום מערכות יחסים בריאות. אנשי מקצוע רבים רואים במכורים למין כאנשים שבסך הכל רוצים לחוש חום ואהבה, רוצים לחוש משמעותיים לאדם אחר, אך חסרי היכולת להשיג את הצרכים החשובים האלה בדרכים האדפטיביות והבריאות. מאחורי המתמכרים לשירותי זנות, מצויות הנשים שעובדות ב"תעשייה" המורכבת והאכזרית הזו. הנה כמה מהנתונים הידועים לנו על הקורבנות הישירים של התופעה:

  

חשוב לדעת שהתמכרות למין, במיוחד בארץ, אינה התמכרות מוכרת- אך אין זה אומר שהיא לא נפוצה, ואפילו מאוד. המכורים לעיתים אינם זוכים לטיפול הולם, לו זוכים מכורים מסוגים אחרים, והם נאלצים לטפל בעצמם, מה שיוצר מצב בו רבים של הזנחת המצב וחוסר ניסיון לפתור אותו, מתוך חוסר מוטיבציה או חוסר משאבים כלכליים.

בעוד המדינה אינה דואגת מספיק למכורי המין שלה, בשנים האחרונות הולכת וגדלה קבוצת SA, מכורים אנונימיים למין, שמהווה קבוצת תמיכה למכורים למין, משענת יציבה, המסייעת להם להפיג את תחושת הבדידות ומכאן- הדרך להחלמה מהירה ואופטימית יותר.

 

12 Steps Program

 

התמכרות לפורנוגרפיה

התמכרות לצפייה בתכנים פורנוגרפיים עלולה להישמע כבעיה זניחה, המתארת מתי מעט ומאפיינת רק גברים. בפועל, תיאור זה רחוק מלהיות נכון. הסמארטפון מנגיש לכל אדם כל תוכן בו הוא חפץ מבלי שיעלה אפילו צורך לקום מהכיסא. תכנים פורנוגרפיים זמינים הרבה יותר, מוגשים בחינם ומגלגלים מיליארדי דולרים בתעשייה משומנת שפונה לקהל יעד אינסופי, הכולל גם צרכנים עבורם התכנים הללו בפירוש מסוכנים - ילדים ובני נוער.

addiction to pornography

הצפייה בפורנוגרפיה כשלעצמה, או החשק לעשות כן, אינם נחשבים התמכרות לפורנוגרפיה. אז מה כן צריך להעלות את חשדנו, שמא אנחנו או קרובינו מכורים?

התמכרות לפורנוגרפיה מתארת מצב בו האדם מרגיש צורך תמידי לצפות בפורנוגרפיה, מתעסק אם במחשבותיו ואם בפועל בתכנים פורנוגרפיים, ומתקשה להתרכז בדברים אחרים. במקרים רבים, המכורים לפורנוגרפיה מזניחים תחומי חיים אחרים כדוגמת חיי העבודה, המשפחה וחיי החברה. הצפייה בפורנו הופכת להיות מרכז חייהם, ואינה מותירה די מקום לשגרת יום בריאה ומאוזנת. לעיתים, הסובלים מהתמכרות מסוג זה פשוט אינם מצליחים להחזיק את עצמם מלצפות בפורנו, עד שהם עושים זאת במקומות ציבוריים כדוגמת מקום העבודה, המתנה בתור או נסיעה בתחבורה הציבורית. מדובר כמובן בחציית גבול, שכן הצפייה בתכנים פורנוגרפיים אמורה להיעשות בפרטיות.

לא רק שרבים סבורים שמדובר בבעיה שפוגעת במעטים בלבד, רבים אינם מבינים את חומרתה, כיוון ולכאורה, אין כל פגם בהתנהגות שמסבה לאדם הנאה ואינה מזיקה לו בשום אופן בולט לעין. אלא שבפועל, התמכרות לפורנוגרפיה מסוכנת מאוד לנפשו של האדם, גם מעבר לניתוק ההדרגתי משגרת חייו אשר תואר למעלה, שכשלעצמו עלול ליצור בדידות כבדה.

הצורך הבלתי נשלט לצרוך תכנים פורנוגרפיים יגרום לאדם תחושות בושה ואשמה, רבים חשים גועל מהתנהגותם וכל אלה - פוגעים קשות בדימוי העצמי. בגלל שהפורנוגרפיה הופכת להיות מרכז החיים, תחומי העניין שבסביבה נדחקים יותר ויותר הצדה, מה שמשכיח אט אט מהאדם את החלקים בחייו בהם גאה בעצמו, שבע רצון ומאושר.

לא זו אף זו, הפורנוגרפיה מתארת מימוש פונטנציאלי של פנטזיות רחוקות מאוד ממציאות חייו של כל אדם. מי שמכור לפורנו נשאב לתוכן, כמו היו מציאויות מפוספסות מעולם מקביל ונכסף.

את עוצמתן האומניפוטנטית של אותן פנטזיות דייקה בשלמות יונה וולך, בשירה המהפנט שיר קדמשנתי (סקס אחר):

 

בין חיי הדימיון המסעירים והגועשים, שההתמסרות אליהם מזמינה את המכור 'לדפדף' ולדלג בין מאות ואלפי נשים ביום, לבין המציאות האינטימית, תהא זו טובה ככל שתהיה, קיימים פערים שאינם ניתנים לגישור מנטלי. אותם פערים מדרדרים כל מכור למין במורד שאול נפשי שמציף בתסכול עמוק ומייאש מחייו המיניים, הרחוקים כרחוק מזרח ממערב מהחומרים הריגושיים והמפתים שזמינים לו בהקלקת עכבר. רבים מהתהליכים הנפשיים שעובר המכור אינם מודעים אך צפים אט אט על פני השטח בתהליך הטיפולי.

כתופעות נלוות של ההתמכרות לפורנוגרפיה, בדומה להתמכרויות רבות אחרות, עולים גם התקפי חרדה , אפיזודות דיכאוניות, התבודדות חברתית, משברי אמון במערכות יחסים קרובות והיקלעות למצבי דוחק כלכלי, כתוצר לוואי של שימוש בתכנים פורנוגרפיים ושירותי מין המתבטא בהזנחה מתמשכת וכרונית של מקום העבודה, מה שעלול להגיע במקרים רבים עד למשבר פיטורים.

באשר לבני נוער מכורים, אשר מוצאים עצמם במקרים רבים מתמכרים לפורנוגרפיה בטרם נחשפו אי פעם למגע מיני או למערכת יחסים זוגית משום סוג, הסכנה כפולה ומכופלת. הנער הצעיר שצופה בתכנים אותם אין ביכולתו להשוות לשום דבר שהוא מכיר בחייו, גדל בתחושה שכך נראות מערכות יחסים זוגיות, מה שעלול להוביל לתחושת איום כבדה וחוסר אונים, כמו גם להתנהגויות עברייניות או אלימות, המנסות להתחקות אחר המוצג בתכנים הפורנוגרפיים. מעבר לכך, התמכרותם של בני הנוער דומה יחסית לזו של המבוגרים, ומתאפיינת גם היא במתואר מעלה, אך היא לעיתים מורכבת ועיקשת הרבה יותר.

 

טיפול בהתמכרות לפורנוגרפיה

לדברי ד"ר שאולי לב-רן , מנהל המרפאה להתמכרויות ותחלואה כפולה במרכז לבריאות הנפש לב השרון, הטיפול בהתמכרות למין כולל מרכיבים ביולוגיים (תרופתיים), פסיכולוגיים וחברתיים בדומה להפרעות פסיכיאטריות אחרות. כך אנחנו מאמינים שיש גם לטפל בה.

למראית עין, מדובר בהתמכרות קלה יחסית, שניתן לקבל החלטה לעצור את השימוש בה בבת אחת, ללא גמילה הדרגתית. אך המציאות מלמדת כי מדובר בהתמכרות מורכבת שנגמלים רבים נקלעים אליה שוב ושוב גם לאחר שהחלימו, מכיוון שהיא הופכת נגישה יותר ויותר.

תהליך הגמילה ממין מהיר יותר בהשוואה להתמכרויות התנהגותיות אחרות, אך ההימנעות מהתכנים הממכרים בהמשך הדרך היא האתגר החמקמק, שדורש רכישת כלים טיפוליים שיאפשרו לאדם למצוא הנאה וסיפוק בחייו גם מבלי להישאב לפורנוגרפיה ולצריכת מין בתשלום, לווסת ולשלוט בדחף המיני ולשמור על שגרת חייו למרות הפיתויים הזמינים.

הטיפול בהתמכרות לפורנוגרפיה, כמו בכל התמכרות שהיא, דורש מן המטופל בשלב ראשון הכרה עמוקה ואמיתית בהיותו מכור. מרגע זה, התהליך הטיפולי מתחקה אחר הצרכים הנפשיים אותם סיפקה המיניות הממכרת, וכיצד ניתן למצוא עבורם מענים אדפטיביים יותר כמו פעילות גופנית (למרות שגם ספורט יכול להיות התמכרות), פעילויות חברתיות או פיתוח תחביבים.

בהמשך הטיפול מתרחש תהליך הדרגתי של חזרה לשגרת החיים תוך הימנעות והתנזרות ממיניות שאיננה נורמטיבית. מאמצים רבים מושקעים על ידי המטופל בשיקום האמון במערכות יחסים קרובות שנפגעו וחזרה הדרגתית לחיי עבודה וקריירה פרודוקטיביים.

שיטות הטיפול המומלצות להתמכרות לפורנו הן טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול דיאלקטי-התנהגותי בהתמכרויות (DBT-SUD), קבוצות 12 הצעדים וטיפול דינמי קצר מועד.

 

חברים יקרים, צרו עמנו קשר !

לתיאום מפגש ראשוני במכון טמיר ת"א

או בקליניקות עמיתות בכל הארץ

ונתחיל תהליך של יציאה מהבלאגן הזה:

1-800-509-809

הצוות

 

סיכום וליקוט: יעל טל וצוות מכון טמיר

עריכה: איתן טמיר

 

 

 

 

 

מקורות:

 

Carnes P. (1992). Don’t call it love: Recovery from sexual addiction. New York, NY: Bantam.

Carnes P. J. (2001). Out of the shadows: Understanding sexual addiction. 3rd ed. Center City, MN: Hazelden.

Coleman E. (1992). Is your patient suffering from compulsive sexual behavior? Psychiatric Annals, 22(6), 320–325.

Breaking the Cycle - Free Yourself from Sex Addiction, Porn Obsession, and Shame. By: George Collins MA, Andrew Adleman MA, 2011. New Harbinger Publications.

Derbyshire, K. L., & Grant, J. E. (2015). Compulsive Sexual Behavior: A Review of the Literature. Journal of Behavioral Addictions, 4(2), 37–43

Estellon, V., & Mouras, H. (2012). Sexual addiction: insights from psychoanalysis and functional neuroimaging. Socioaffective Neuroscience & Psychology, 2, 11814

Goodman A. (1992). Sexual addiction: Designation and treatment. Journal of Sex & Marital Therapy, 18(4), 303–314

Holden C. “Behavioral” Addictions: Do they exist? Science. 2001;294:980–2 

Levine M. P. & Troiden R. R. (1988). The myth of sexual compulsivity. Journal of Sex Research, 25(3), 347–363.

Love, T., Laier, C., Brand, M., Hatch, L., & Hajela, R. (2015). Neuroscience of Internet Pornography Addiction: A Review and Update. Behavioral Sciences, 5(3), 388–433

Raymond N. C., Coleman E. & Miner M. H. (2003). Psychiatric comorbidity and compulsive/impulsive traits in compulsive sexual behavior. Comprehensive Psychiatry, 44(5), 370–380.

Schreiber L. R. N., Odlaug B. L. & Grant J. E. (2011). Compulsive Sexual Behavior: Phenomenology and Epidemiology In Grant J. E. & Potenza M. N. (Eds.), The Oxford handbook of impulse control disorders. New York: Oxford University Press.

Seegers J. A. (2003). The prevalence of sexual addiction symptoms on the college campus. Sexual Addiction & Compulsivity: The Journal of Treatment & Prevention, 10(4), 247–258.

 

 

 

 

"אבר קטן יש באדם,

משביעו - רעב,

ומרעיבו - שבע..."

 

-- סנהדרין קז ע"א

 

 

 

 

קבוצות סקסוהולים אנונימיים 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר