פיטורים מהעבודה | איך להתמודד עם משבר חל"ת או פיטורים?

דרג פריט זה
(21 הצבעות)
פיטורים מהעבודה - טיפול, כלים, טיפים והתמודדות פסיכולוגית פיטורים מהעבודה - טיפול, כלים, טיפים והתמודדות פסיכולוגית

 

התמודדות פסיכולוגית

עם פיטורים

או חופשה ללא תשלום מהעבודה 

הפסיכולוגיה של הפיטורים

פיטורין ממקום העבודה הוא אירוע של משבר פסיכולוגי שבכוחו ליצור רעידת אדמה בעולמו של האדם, ולהציף חרדה ולחץ, דיכאון ודימוי עצמי נמוך.

ישנן סיבות רבות לפיטורים, לעיתים הן קשורות לשיקולים מערכתיים יותר מאשר לאיכותו המקצועית של האדם שפוטר.

בימים אלו, כולנו עדים להתפרקות חסרת תקדים של המבנה התעסוקתי המוכר, בתקופה של מגיפה גלובלית. כל אחד ואחת סובל מכך. 

לעתים, מרות שסיבות רבות בגינן אדם פוטר או יצא לחל"ת כלל אינן קשורות בו, רובנו נוטים להתייחס לפיטורים באופן אישי, להיפגע עמוקות מכך ולהתמודד עם מחירים נפשיים של כרסום ופגיעה בביטחון העצמי בתפיסת הכישורים האישיים.

 

"עודד פשוט התקשר והגיע. הוא חיפש בגוגל בטלפון הניד את המונח ״פסיכולוג לידי״, מצא את פרטי המכון והרים טלפון לתאם פגישה דחופה. הוא התיישב באנחה כבדה על הכורסה, ראשו שמוט בין ידיו:

״פוטרתי בדיוק לפני 40 דקות...״, אמר בדמעות,

״אני מתבייש להתקשר לבת הזוג שלי, להורים ולחברים, ובעיקר, בעיקר אני פוחד שאני לא אצא מזה אף פעם. אני מרגיש בתוך סרט...״. 

 

 

מחירים פסיכולוגיים של תהליכי פיטורים

מצבי פיטורים מהעבודה מייצרים מגוון רגשות שליליים מגוונים, חששות וחרדות. ביניהם:

  • כעס, עלבון ומחשבות מובנות של ספקות עצמיים:  "למה פיטרו דווקא אותי?", "האם יכולתי להיות טוב יותר?".

  • תחושת בושה, פחד וכלימה,  ממה יחשבו בני המשפחה, החברים, העמיתים לעבודה.

  • פגיעה, לעיתים קשה מאוד, בדימוי העצמי, תחושה של "אני לא מספיק טוב, לא אצליח למצוא עבודה חדשה, אני לא מספיק טוב בדבר בו השקעתי את כל חיי הבוגרים".

  • חרדה לגבי העתיד, לעיתים קרובות אנחנו לכודים בתוך אשליה  - במקרה הטוב בכלוב של זהב ובמקרים פחות טובים באמונה שאין אלטרנטיבה למצוא עבודה הולמת בגילי / במעמדי- ומסתכלים מתחת לפנס. הראייה העכשווית והחרדה בציפייה לבאות יוצרות תחושה של אובדן אולטימיטיבי - "לעולם לא אמצא עבודה״, כיצד אצליח למצוא מקום כזה שוב?".

  • חרדה מקשיים כלכליים, היא חרדה קיומית ומלחיצה ביותר. האדם המבוגר עוסק ביצרנות ובדאגה לפרנסה עבורו ועבור משפחתו. הוא מחויב לתכניות כלכליות לעתיד (שהשכיחה בהן היא משכנתא) ומסתמך על עבודתו כתנאי הכרחי להמשך שגרת חייו ושגרת חייהם של ילדיו.

לאור כל הפחדים המוצדקים הללו, והרגשות הקשים, לא פלא שמפוטרים רבים חווים אפיזודות דיכאוניות, נפילות מצב-רוח ונוטים לרגזנות יתרה.

מפוטרים רבים נוטים להתעסק במשך זמן רב בתהליך האבל על העבודה שאיננה, בבושה ובכעס על הפיטורין, בתחושת הכישלון הקשה. 

 

עודד תיאר בפני הפסיכולוגית את פרטי הפרטים של שיחת השימוע שעבר לפני שעה קלה עם מנהלת הצוות בסטארטאפ שעבד בו. כמו טראומה הוא תיאר אותה, מתעכב על חלקים, פוסח על אחרים, מתנתק לרגע ואז חוזר.  ״תמיד הלך לי קשה. אני יודע שאני לא טוב בכלום...״

 

הפסיכולוגיה של פיטורים וחל"ת במשבר הקורונה

 

איך ניתן כעת לשמר מידה של איזון פסיכולוגי וכלכלי במשבר המגיפה?

מיליונים ברחבי העולם, ולמעלה ממיליון גברים ונשים בישראל, איבדו את מקום עבודתם או הוצאו לחל"ת בעקבות משבר הקורונה.

לצד האתגר הכלכלי חסר התקדים שכולנו עובדים, יש פה גם אתגר פסיכולוגי. אובדן מקום העבודה עלול לגרום לרגשות קשים בכל מצב, ועל אחת כמה וכמה בתקופה משבר זו, עמוסה בחוסר ודאות, שמוסיפה אל המשוואה גורמי לחץ. 

צעירים שמאבדים את עבודתם חשים מבודדים יותר. לעתים פירושה של עבודה עבור צעירים היא גם עצמאות מההורים, ואובדן העצמאות עלול לגרום להם לחוש הרבה יותר בדידות והרגשה שאינם מובנים. זאת ועוד, אובדן עבודה יכול לגרום לתחושת חוסר משמעות ודיכאון. אם הם נאלצים לשוב לבית ההורים, חלות עליהם יותר מגבלות, שיכולות להוביל לתחושות בידוד עצומות ולחוסר יכולת להתפתח באופן נורמלי מאוחר יותר. אובדן החופש והדאגות בנוגע לעבודה עתידית יכולים להיות קושי גדול.

יש מי שיגיבו למצב בניסיון לשלוט בכל האספקטים של החיים, ואולם יש להכיר בכך שלא נוכל לשלוט בכל הדברים כפי שהיינו רוצים. אחרים מאזנים את ההלם בהקלה שבידיעה שהימנעות ממקום העבודה מפחיתה את הסיכוי להידבק במחלה. 

פסיכולוגים טוענים שלעתים קרובות אובדן מקום עבודה מייצר תהליך נפשי דומה ל תחושת האבל שבאובדן אדם אהוב ומסלול הרגשות עשוי לכלול את אותם השלבים - מתדהמה, והכחשה דרך כעס ומיקוח ועד לקבלה, השלמה ותקווה.

מרגע שאדם מבין שהפיטורים או החל"ת משקפים למעשה אובדן, הוא עשוי לפתח חמלה רבה יותר כלפי עצמו ולאפשר לעצמו להרגיש את האבל, במקום להימנע ולהתכחש מהכרה בעומק האובדן, בניסיון לעידוד עצמי, בסגנון:  ״אינני אמור להרגיש כך, כולם סביבי איבדו את מקום עבודתם וזה לא קשור אלי״.

זה קשה, ולאיש אין פטור מהרגשות שמתעוררים. 

חשוב גם להכיר בכך שעיבוד אבל ורגשות שקשורים לאובדן עבודה עשוי לארוך זמן מה.

מחקר מ-2019 מלמד שהתחושה הראשונית של מפוטרים היא כעס. חשוב לציין שהמחקר התקיים בתקופת שפע יחסית, לפני משבר הקורונה, ואין לדעת אם תגובת המפוטרים בזמן משבר עולמי"אובייקטיבי" זהה.

חלק מהכעס, אומרים החוקרים, מגיע מתחושת המפוטר ש"יש לי תחליף", שמצאו מענה מקצועי זול יותר ממנו, או ש"אחרי הכל הוא לא באמת היה חלק מהצוות".

הנה כמה כלים וטיפים להתמודדות בתקופת המשבר: 

  • ראשית, מומלץ לזהות ולהפריד בין האלמנטים במשבר שניתנים לשליטה לבין אלה שלא, ולהתמקד בראשונים. 

  • זיהוי מיידי של הבעיות ומתן מענה התנהגותי - כמו הצורך לצמצם זמנית את הוצאות משק הבית - ותגובה להן יכולים להועיל, לצד ההכרה שבטווח הקצר יהיה קושי ויידרשו שינויים עד שהסיטואציה תשתנה. ייתכן שמה ששונה במצב האבטלה הנוכחי הוא האמונה שמדובר במצב זמני ושברגע שדברים יחזרו לשליטה אנשים ישובו לעבודה. 

  •  יש ראיות לכך שהאופי הקולקטיבי של החוויה מעצב תחושה ש״כולנו באותה סירה״, שמכונה בטיפול קבוצתי "אוניברסליות".  במנהטן, למשל, ישנם בעלי מסעדות שהחליטו לשלם לעובדיהם מראש או להרים מגבית לשם תמיכה בהם. למרות שהדבר לא יפתור את הבעיה החברתית והכלכלית מהיסוד, הוא עשוי לגרום לעובדים שנשארו לחוות אשמה מופחתת נוכח מצוקת המפוטרים. 

  • לחבק את המציאות העכשווית עשויה להישמע כמו שעצה שלא מן העניין, אך היא דרך מעצימה להסתכל קדימה.  על מנת לרסן את החרדה כדאי להישאר קשובים למשאבים הקיימים לסיוע. הדרך לשגרה עשויה להתארך, אך בינתיים ניתן לנסות ולשמור על איזון בחיינו.


התקווה האפשרית בפיטורים

על אף כל אלה, מפוטרים רבים מעידים, לאחר תקופה משמעותית מרגע הפיטורין, כי עזיבת העבודה הייתה לטובה. הם מצאו עבודה טובה יותר, שינו כיוון, הבינו לאיזה כיוון עליהם ללכת. לכן, לעיתים, מה שנראה בהתחלה כמשבר כה נוראי, מתברר לבסוף כצעד חשוב עבור האדם, למרות שלא בחר בו לעצמו.

הפיטורין, על אף היותם כואבים ומסוכנים כלכלית, טומנים בחובם גם הזדמנויות רבות עבור האדם. כשהאדם עסוק כל כולו בחוויית הפיטורין, הוא עלול לפספס הזדמנויות חיוביות רבות. הפיטורין מאפשרים לאדם פסק זמן, פרק זמן לחשיבה ובחינה עצמית, הזדמנות לשינוי, להתחלות חדשות. לעיתים, גם ההחלטה לאיזה כיוון ללכת, גם עשיית השינוי, היא עשייה קשה מאוד עבור האדם.

 

טיפול פסיכולוגי למתמודדים עם פיטורים

רבים מתקשים להתמודד בגפם עם כל הקשיים האלה, הלבטים, התחושות הקשות, הדאגות המוצדקות.

במקרים בהם האדם מרגיש שאיבד שליטה, תפקודו נפגש והוא מתקשה לשקם את חייו ולהסתכל קדימה באופטימיות, יש מקום לפנות לטיפול נפשי.

הרבה פעמים, פסיכותרפיה קצרת מועד, שמועברת אונליין או אפנים אל פנים, שהיא מוגבלת בזמן שנקבע מראש, לרוב של כ-12-30פגישות טיפוליות, יכולה לעזור לאדם לצאת מהמרה השחורה אליה נכנס, ליצור שינוי יציב ומשמעותי תוך זמן קצר.

הפסיכותרפיה מאפשרת לאדם לנצל את פסק הזמן שנכפה עליו, לחקור ולהגיע לרצונותיו הכנים, לקבל החלטות הכרחיות של הסתגלות לשינוי ולהשיב סדר בכאוס הזמני ששורר בחייו.

הפסיכותרפיה מעניקה סיוע, ממקום מקבל ולא שיפוטי, ומאפשרת למטופל להתארגן מחדש ולייצב את הביטחון העצמי ואת אמונתו בעצמו ובכוחותיו.

הטיפול עוזר למפוטר להניח בצד את המחשבות הקשות, החששות המשתקים והחרדות ולהתמקד בהווה, בבחינת האפשרויות שניצבות למולו ובבחירה ביניהן.

מרבית המפוטרים חוזרים ליציבות תוך פרק זמן קצר יחסית, יציבות אשר נשמרת לאורך זמן, וכן מקבלים כוחות מחודשים להתחלה חדשה ולהתמודדות אדפטיבית בתוכה.

 

fired

 

צרו עמנו קשר ונדבר על

טיפול פסיכולוגי להתמודדות

עם פיטורים מהעבודה, חל"ת או אבטלה,

במכון טמיר בת"א, בטיפול פסיכולוגי מקוון,

או בקליניקות העמיתות ברחבי ישראל

מוזמנים לפנות אלינו גם לייעוץ קריירה

 

עלות מפגש: 330 ש״ח.

 

התקשרו:

 

072-3940004

 

 

 

 

 

 

מאמר זה נסקר מקצועית ע״י איתן טמיר, MA, ראש מכון טמיר. עריכה אחרונה - 15.4.2020 ☑️

 

 

 

מקורות:

 

 

גולן חזני (2019). רעידת אדמה בסלקום: תפטר 600-500 עובדים, יוצאת לגיוס הון ענק. מתוך אתר כלכליסט

 

  

Joe Coad II (2019). The Psychological Effects Of Being Fired. https://medium.com/swlh/the-psychological-effects-of-being-fired-2a28aa3eea3

 

 

Jin RL, Shah CP, Svovoda TJ. The impact of unemployment on health: A review of evidence. Journal of Public Health Policy. 1997;18:275–401

 

 

http://www.writechangegrow.com/2013/05/how-to-deal-with-the-emotions-of-being-fired/

 

 

 

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מכון טמיר מוכר על ידי מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר פסיכולוגים קליניים. בואו להכיר!

ד״ר איה גולן | טיפול לילדים, נוער ומבוגרים | מכון טמיר בצפון ת״א ד״ר איה גולן | טיפול לילדים, נוער ומבוגרים | מכון טמיר בצפון ת״א ד״ר איה גולן   שמי איה גולן, אני מרצה בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב; במחקר ה- PhD בעבודה סוציאלית התמחיתי בהיבטים קליניים של לידה שקטה (stillbirth), תוך התמקדות בנושאים הקשורים בהתמודדות הרגשית עם האובדן ברמה ... More detail
הדס אורינגר וייס | מטפלת זוגית ופרטנית בצפון תל אביב הדס אורינגר וייס | מטפלת זוגית ופרטנית בצפון תל אביב הדס אורינגר וייס   שמי הדס אורינגר וייס, אני מטפלת פרטנית וזוגית בגישה דינמית בצפון תל אביב; בוגרת תואר שני בחוג לביבליותרפיה מאוניברסיטת חיפה, בעלת תעודת מנחת קבוצות מוסמכת מאוניברסיטת חיפה; בוגרת החוג לטיפול... More detail
אופיר ברגמן | מנהלת קהילת המטפלים העמיתים במכון טמיר אופיר ברגמן | מנהלת קהילת המטפלים העמיתים במכון טמיר שמי אופיר ברגמן, אני עובדת כמנהלת קהילת מטפלי מכון טמיר הארצית; בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהאקדמית תל אביב יפו ותואר שני בלקויות למידה מאוניברסיטת תל אביב. התחלתי לעבוד במכון במהלך התואר השני כמתאמת טיפול. הקשבתי... More detail
אלינור לוי | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב אלינור לוי | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב   אלינור לוי היא פסיכולוגית בהתמחות בפסיכולוגיה קלינית בתל אביב; בעלת תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית ורפואית מאוניברסיטת ELTE; את התואר הראשון במדעי ההתנהגות למדה במכללה האקדמית תל אביב- יפו.   ניסיון מקצועי עבדתי מספר... More detail
איל גינזבורג | מטפל דינמי ועו"ס קליני MSW | מכון טמיר תל אביב איל גינזבורג | מטפל דינמי ועו     איל גינזבורג הוא עו"ס קליני, פסיכותרפיסט בתל אביב,  במסגרת קליניקה עמיתה של מכון טמיר; בוגר תואר שני בעבודה סוציאלית ב-Wurzweiler School of Social Work, Yeshiva University, New York.    בעל ניסיון פרטני וקבוצתי.   בעברי עבדתי... More detail
ד"ר עידית שלו | פסיכולוגית שיקומית מומחית | מכון טמיר בתל אביב ד    ד"ר עידית שלו היא פסיכולוגית שיקומית מומחית בתל אביב, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מומחית בטיפול קוגניטיבי ההתנהגותי, מאמנת אישית ומוסמכת בפסיכותרפיה מבוססת התמקדות (Focusing). ד״ר שלו היא מטפלת עמיתה של מכון טמיר... More detail
איילת בורוכוב | MSW מטפלת פרטנית וזוגית | מכון טמיר תל אביב איילת בורוכוב | MSW מטפלת פרטנית וזוגית | מכון טמיר תל אביב איילת בורוכוב היא פסיכותרפיסטית בדרום תל אביב, עובדת סוציאלית קלינית ועמיתת מכון טמיר. פרטי השכלה תואר ראשון W.S.B בעבודה סוציאלית, המכללה האקדמית אשקלון (בהצטיינות יתרה) הסמכה בשיטת "12 הצעדים" לטיפול בהתמכרויות, הרשות... More detail
דלית ביירון זקס | עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית ברחובות דלית ביירון זקס | עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית ברחובות דלית ביירון זקס היא עו״ס קלינית, פסיכותרפיסטית ברחובות וביבנה, במסגרת קליניקות עמיתות של מכון טמיר.   ניסיון מקצועי בעלת ניסיון חיים עשיר ורב תחומי, אופטימית מטבעי, מתחברת לאנשים ועוזרת להם. מטפלת במרפאה לבריאות הנפש... More detail
שיראל בוטבול | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב שיראל בוטבול | פסיכולוגית בהתמחות קלינית | מכון טמיר תל אביב שיראל בוטבול   שמי שיראל בוטבול, אני פסיכולוגית בהתמחות קלינית בתל אביב; בעלת תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית מהמכללה האקדמית תל אביב יפו; את התואר הראשון למדתי בחוגים לפסיכולוגיה וספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון... More detail
אפרת גינס פיינמסר | פסיכולוגית קלינית מדריכה | מכון טמיר תל אביב אפרת גינס פיינמסר | פסיכולוגית קלינית מדריכה | מכון טמיר תל אביב אפרת גינס פיינמסר היא פסיכולוגית קלינית מומחית בתל אביב, מדריכה, בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה; בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת בר אילן. אחראית על ההתמחות הקלינית במכון טמיר תל אביב, אמונה על הקשר של המכון... More detail

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020