התמכרות לספורט | טיפול בהתמכרות לאימונים וחדר כושר

דרג פריט זה
(14 הצבעות)

לכאורה, נשמע שככל שנעשה יותר ספורט כך נהיה בריאים יותר, חזקים יותר, יפים יותר.

נראה כאילו אין דבר כזה "יותר מדי ספורט" וכי פעילות גופנית ושמירה על כושר הם בהכרח עיסוק בריא. עדיף על להיות Couch Potato...

עם זאת, הכל חייב להיות בטעם טוב ובמידה הנכונה.

בשנים האחרונות הולכת וגדלה בישראל המודעות לחשיבות ההקפדה על הכושר הגופני, Fitness, ואנשים רבים יותר ויותר משתדלים להשקיע בריצה, ספינינג, אופניים, משקולות, קירות טיפוס ועוד שלל אפשרויות שמציעים לנו מאמני כושר ומכונים. 

כמעט כמו בכל דבר- יש אנשים שלוקחים את הפעילות הספורטיבית צעד אחד רחוק מדי: אנשים שעושים כושר בתדירות קיצונית ובצורה שאינה מתאימה לגופם שמים עצמם בסיכון גופני ונפשי, הופכים לעיתים למכורים לספורט. הספורט, בדומה למושאי התמכרות אחרים (כמו סמים, אלכוהול, הימורים), מהנה מאוד עבור המכורים אליו, גורם להם לעיתים אף לאופוריה, ולכן מעודד המשך ומקשה על הפחתת ההרגל. זה דורש טיפול פסיכולוגי בהתמכרות , בדרך כלל טיפול CBT .

 

למעשה, האדם המכור לספורט מתמכר לתחושת האופוריה ולתחושת הגוף בזמן ולאחר האימון, ואינו מסוגל להגיע לתחושה הזו בדרכים אחרות, ולכן עוסק באופן מוגזם, לא בריא ולא אדפטיבי בפעילות גופנית. לעיתים קרובות יתלוו להתמכרות תסמינים אובססיביים וקומפולסיביים, למשל בהשכמה באמצע הלילה כדי לצרוך חטיף חלבון לקראת האימון בבוקר ואפילו בהפרעת אכילה שנקראת אורתורקסיה.

אנדורפין, ההורמון המשתחרר בגוף במהלך פעילות גופנית, ידוע גם כמשכך כאבים ויוצר מצב רוח מרומם. בזמן ספורט, האנדורפינים המשתחררים גורמים לאדם לתחושת אופוריה, שמחה וסיפוק, אשר גורמים לו לחזור על הפעילות שהעניקה לו את כל הטוב הזה.

מדוע התמכרות לספורט היא מסוכנת?

בראש ובראשונה, התמכרות בהגדרתה היא פעולה שהאדם מפתח בה תלות מסוימת, אשר פוגעת בו בתחומי חיים אחרים. אדם המכור לספורט במקרים רבים מזניח תחומי חיים חשובים אחרים כגון עבודה, משפחה וחיי חברה. הספורט, מושא ההתמכרות הספציפי הופך להיות מרכז חייו ודוחק לפינה את כל השאר. מעבר להיבט הנפשי, פעילות גופנית מרובה עלולה לגרום לאדם לעייפות ולתשישות, לחוסר אנרגיה מתמדת. יתרה על כן, לפעילות גופנית שאינה מותאמת לאורח החיים ולבריאותו של האדם, עשויות להיות השלכות על שחיקת גופו של האדם ונזקים גופניים נוספים, כמו בעיות בברכיים, קרעים בשרירים ועוד שפע תחלואים. 

 

איך נדע אם אנו, או אדם קרוב אלינו, מכור לספורט?

  • לאדם המכור לספורט עשויים להיות שינויי מצב רוח קיצוניים, התלויים באם עשה לאחרונה פעילות גופנית או לא.

  • האדם אינו מסוגל שלא להתאמן, בוחר להתאמן גם כשפצוע, גם כשהוא חולה.

  • בדומה להתמכרויות נוספות, הספורט הופך להיות הנושא המרכזי המכוון את חייו של האדם, ומשפיע גם על תחומי חיים אחרים. כשאדם מזניח דברים חשובים נוספים בחייו למען הספורט, יש סכנה כי הוא איבד משליטתו בצורך להתאמן.

  • המכורים לספורט מחפשים כל חלון זמן אפשרי לעסוק בפעילות גופנית, יותר מהרגיל ובאופן קיצוני ומוגזם. כשנבצר מהם לעשות ספורט, הם מתקשים להירגע עד שמוצאים זמן לכך.

  • לעיתים, אדם המכור לספורט מתאפיין גם בעיסוק אובססיבי במראה הגופני . משקיע זמן ומשאבים כלכליים מעט קיצוניים מהרגיל בלבוש ובטיפוח המראה החיצוני.

  • במקרים רבים, אדם המכור לספורט מתעסק באובססיביות גם בפיתוח הרגלי אכילה בריאים, או כאלה המנפחים שרירים, ונוספים.

  • במקרים קיצוניים יותר, עיסוק אובססיבי בספורט מגיע כתופעת לוואי של הפרעת אכילה.

איך מטפלים בהתמכרות לספורט?

בדומה לכל התמכרות, הצעד הראשון לפתרון הוא מודעות. כשהאדם אינו מודע לכך שסובל מבעיה, אין שום סיכוי שיוכל לפתור אותה. לכן, הצעד הראשון שעובר אדם בטיפול נפשי להתמכרות, הוא ליווי בגילוי ההתמכרות ובהתוודעות אליה. ברגע שהאדם מודע לכך שהינו מכור, קל יותר להבין את שורש הבעיה, על איזה צורך עונים ההתמכרות והעיסוק הכפייתי, ואז ניתן לטפל בצורך הזה, במקור הבעיה. במקביל, מרבית המטפלים הנפשיים מקנים לאדם כלים להתמודדות אדפטיבית יותר עם קושי, כלים לניתוב דחפים לא אדפטיביים וחשקים אובססיביים, דרכים להתמודד עם עצמם ועם המציאות. הכלים הפרקטיים עוזרים לאדם להחזיר לעצמו את תחושת השליטה בחייו ומשפרים את דימויו העצמי, וכמובן את איכות חייו.

חשוב לדעת כי במקרים של התמכרות לספורט, פסיכותרפיה היא התשובה ולא טיפול תרופתי, אשר לא נמצא יעיל בהתמכרויות מסוג זה. השינוי של האדם צריך להיות התנהגותי ורגשי, עליו ללמוד לספק את דחפיו ורצונותיו בדרכים אדפטיביות שאינן פוגעות בתחומי חיים אחרים. כמובן, שיש חשיבות רבה לתמיכה משפחתית וחברתית, ובמקרים רבים חשיבות רבה גם לטיפול קבוצתי, המפגיש את האדם עם אחרים הסובלים מאותן הבעיות שלו, ומאפשר לו להתמודד בתחושת בדידות פחותה.

 

נשמח לשוחח, להכווין ולעזור -תאמו מפגש עם מטפל

במכון טמיר ת"א או בקליניקות עמיתות בכל הארץ:

 

072-3940004

 

 

צוות מכון טמיר

 

 

כתיבה:

איתן טמיר, פסיכותרפיסט (MA) וראש המכון 

https://twitter.com/eitan_tamir_psy

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

Morgan W. Negative addiction in runners. Physician Sports Med. 1979;7:56–69.

 

התמכרות מתחלפת: מאנורקסיה לספורט

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–21:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021