פחד מכלבים | טיפול בפחד מכלבים לילדים, נוער ומבוגרים 2020

דרג פריט זה
(6 הצבעות)
פחד מכלבים - פסיכולוגים מומלצים פחד מכלבים - פסיכולוגים מומלצים

פחד מכלבים

 

מהו פחד מכלבים?

פחד מכלבים, או צינופוביה (cynophobia), מתבטא בחרדה מתמשכת, המנעות וחששות לא רציונאליים מכלבים.

פוביות מבעלי חיים מייצגות חלק ניכר מתת-הסוגים השכיחים ביותר של פוביה ספציפית, עם שיעור של 12.1% בקרב נשים ו -3.3% בקרב גברים, כאשרבקרב המבקשים טיפול, 36% סובלים מפוביה מכלבים או מחתולים.

בניגוד לפוביה מנחשים או מבעלי חיים מסוכנים אחרים, כלבים נמצאים בכל פינת רחוב ובית של שכן. הנוכחות הרבה של כלבים מביאה לכך שהמתמודדים עם פוביה מכלבים מאמצים יותר התנהגויות ביטחון ואסטרטגיות המנעות, שיכולות לפגוע בתפקוד היומיומי. 

כולם אוהבים כלבים, חוץ מאלה שלא ממש... לסובלים מפחד מכלבים, התיעוב מפניהם אינו בגדר העדפה אלא פחד אמיתי ומתיש. מסתבר שעבור כ-5% מהאמריקאים עצם מראהו של כלב עשוי לגרום להתקף חרדה של ממש,

 

ההשפעה של פחד מכלבים על חיי החברה של הלוקה בה עלולה להיות חמורה:

טיול בשכונה יכול להפוך לחוויה קשה, שלא לדבר על ביקור אצל חברים או קרובים שבבעלותם כלב, ואפילו כלב נחייה מאולף שייתקל בו במכולת יכול להסתיים בהתקף פאניקה.

 

אלה הנתונים, מתוך הכתבה "מציאות נושכת", שפורסמה ב"ידיעות אחרונות", ב-26.2.2017: 

 

"על פי הגדרת המרכז הארצי לרישום כלבים, הגזעים שנחשבים למסוכנים הם: אמסטף, רוטוויילר, סטאף אנגלי, בול טרייר, פילה ברזילרו, דוגו ארגנטינו ופיטבול. על פי הנתונים, בשנת 2016 אירעו בישראל 55 מקרי תקיפה על ידי כלבים מסוכנים — שישה מהם על ידי כלבי רוטוויילר, שבעה על ידי כלבי אמסטף ו־42 על ידי כלבי פיטבול. לא תועדו מקרי תקיפה של שאר גזעי הכלבים המסוכנים בשנת 2016".

 

יש ממה לחשוש... 

 

תסמינים של פחד מכלבים

המתמודדים עם פחד מכלבים מצפים יתר על המידה למצבים בהם עלולים לפגוש כלבים, הם מרגישים פחד עצום, ואף חווים התקף חרדה של ממש בזמן שהם סביב כלבים או מעצם המחשבה על נוכחותם ועושים כל שביכולתם כדי להימנע ממצבים מאיימים. 

 

מה הסימפטומים של פוביה מכלבים?

 

תסמינים של פוביות ספציפיות, ופחד מכלבים ביניהן, הם די אינדיבידואליים. למעשה אין שני אנשים שחווים את הפחד או את הטריגרים הספציפיים שמתלווים אליו בדיוק באותו אופן.

כך או כך, הסימפטומים של פחד מכלבים עשויים לקבל ביטוי פיזי, רגשי או שניהם גם יחד:

 

תסמינים גופניים

 • קשיי נשימה

 • דופק מואץ

 • כאב או לחץ בחזה

 • רעד בגפיים

 • סחרחורת או בחילה

 • מערכת עיכול רגיזה

 • גלי חום או קור

 • הזעה מרובה

 

תסמינים רגשיים

 • התקפי חרדה או חרדת ציפייה

 • צורך עז לברוח מהמצב שקשור בכלב

 • תחושה של נתק מהעצמי

 • אובדן שליטה

 • תחושה של עילפון מתקרב

 • חוסר אונים בגלל הפחד 

 

אם אתם מרגישים שהגיע הזמן להיעזר, אנו מזמינים אתכם לשיחה טלפונית להכוונה קלינית:

בסופה תקבלו המלצה על מטפל/ת CBT לילדים, בני נוער ומבוגרים בתל אביב, או בקליניקות העמיתות של מכון טמיר בכל הארץ.

פחד מכלבים

איך מאבחנים צינופוביה?

אבחנה של הפרעת פוביה מכלבים ניתנת כאשר הילד, או האדם הבוגר, חווה את הסימפטומים לאורך שישה חודשים או יותר.

אם שמת לב שהפחד מכלבים החל להשפיע על חיי היומיום, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית - מדובר על טיפול פשוט יחסית. 

 

שכיחות

לפי הערכות קליניות, פחד מכלבים שכיח הרבה יותר ממה שחושבים: 38% מהפונים לטיפול פסיכולוגי סובלים מרמה זו אחרת של חרדה מכלבים. 

למרות שכיחותה הגבוהה של הפוביה הספציפית , רבים מהסובלים ממנה אינם פונים לטיפול אלא מתאימים את אורח חייהם לאילוצים הנובעים מחרדתם.

למרות זאת, קיימים כיום טיפולים פסיכולוגיים יעילים שמביאים להפחתה משמעותית ברמת החרדה וההימנעות שמאפיינת חרדה מכלבים.

גורמים לפחד מכלבים

הסיבות להתפתחות פחד מכלבים מגוונות, אך השפעות תרבותיות - דתיות, חברתיות או גאוגרפיות - עשויות לתרום לכך.

לעתים קרובות חוויה קודמת של אדם עם כלבים משחקת תפקיד משמעותי בפחד, למשל אם האדם הותקף על ידי כלב או צפה בתקיפה של אחר.

ואולם לפעמים לצינופוביה אין מקור תרבותי או טראומטי, והיא נובעת פשוט מחוסר איזון כימי במוח הגורם להתפתחות של הפרעות חרדה, כמו פוביה ספציפית או הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD).

יהא שורש הבעיה אשר יהיה, הטיפול בצינופוביה, כמו גם במרבית הפחדים העזים האחרים, הוא אותו טיפול: חשיפה.

הימנעות מהמצב או מהחפץ המפחידים אינה מסייעת כלל לטיפול בחרדה ספציפית ומכאן נובע שילדים קטנים הגדלים עם כלב בביתם הם בעלי סבירות נמוכה הרבה יותר לפתח צינופוביה ביחס לכאלה שמעולם לא פגשו כלב. אך אין פירוש הדבר שמטפל ימליץ לקינופוב להתנדב במקלט לכלבים נטושים או לצאת מיד לסיבוב בגינת הכלבים הקרובה.

האם הפחד מקבל חיזוק תרבותי? בתרבות הערבית, למשל, הקונוטציה של כלב מאוד שלילית, בניגוד לתרבות הרוסית, למשל. גם בחברה החרדית קיימת רגישות גבוהה יותר והמנעות מכלבים (לאחרונה אף שוקלים פינוי של ממש בגבעה הצרפתית בירושלים, עקב המצאותן של חבורות כלבי בר באיזור).

האם סיבתיות אבולוציונית משחקת כאן תפקיד?

ובכן, כמו בכל פוביה, יש הסברים לכאן ולכאן, כאשר החזק בהם הוא למידה מוקדמת במהלך החיים. 

חרדה מכלבים ברחוב

טיפול פסיכולוגי בפחד מכלבים

 

מהו הטיפול היעיל ביותר בפוביה מכלבים?

טיפול סטנדרט הזהב בפוביה מכלבים נקרא טיפול CBT קוגניטיבי- התנהגותי

מזה עשורים מאששים מחקרים שטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), ובאופן ספציפי הטכניקה המכונה חשיפה ומניעת תגובה (ERP), מהווה טיפול מוצלח בהפרעות חרדה. 

טיפול CBT הוא הטיפול היעיל ביותר לפוביות וכולל למידת טכניקות לניהול חרדה, כמו הרפיה, נשימות מרגיעות, חשיבה חיובית, אמירות משכנעות, חינוך לאסרטיביות וכלים להסחת דעת, שינוי הנחות ואמונות שגויות ("כל כלב מסוכן") וחשיפה - בדימיון או במציאות - לכלבים, שהם מושא הפוביה.

כפי שנראה בהמשך, כדי להגיע למצב בו הפחד אינו מכתיב עוד את תגובותיו האוטמטיות של המטופל, חשוב שבסופו של דבר יעמוד ״פנים אל פנים״ מול גורם הפחד. CBT מתייחס גם למחשבות וגם להתנהגויות שמקבעות פחד וחרדה, שכן מאחורי כל פחד יש אמונות הנוגעות לסבירות ולחומרת הסכנות הגלומות במצבים או בדברים המפחידים.

 

בשיטת CBT, מביאים במכוון (ובהדרגה) את המטופל למצב שמייצר את הפוביה, ועוזרים לו להתמודד עמה. תחושת המסוגלות והעמידות שעולה מהתמודדות מוצלחת כזו היא שיוצרת את תחושת ההצלחה בטיפול. 

כדי להגיע למצב בו הפחד מכלבים כבר אינו מכתיב את פעילותו היומיומית של המטופל, חשוב שבסופו של דבר הוא יעמוד ״פנים אל פנים״ מול גורם הפחד.

CBT מתייחס גם למחשבות וגם להתנהגויות שמקבעות פחד וחרדה, שכן מאחורי כל פחד שוכנות אמונות הנוגעות לסבירות ולחומרת הסכנות הגלומות במצבים או בדברים המפחידים.

 

הכל התניות?

מהפן ההתנהגותי, ההנחה היא שכל ההתנהגויות שלנו, ובכלל זה תגובות החרדה, הן התנהגויות נרכשות שנלמדו במהלך החיים. טיפול CBT מתמקד בשינוי דפוסי ההתנהגות והרחבת אפשרויות התגובה של המטופל, בעיקר על ידי שימוש בטכניקות למידה כגון התניה קלאסית והתניה אופרנטית.

בהתניה קלאסית – גירוי מסוים (למשל: עכבישים) הופך מ'ניטראלי' למעורר חרדה, לאחר שנחווה בצמוד (או בו זמנית) עם גירוי שמעורר פחד ממשי וריאלי (למשל: איום על החיים).

על פי תיאוריה זו, פוביה הינה למעשה התניה של פחד, ולכן ניתן לשנות את ההתניה על ידי הכחדה- חשיפה לגורם המותנה, ללא הצימוד לגורם שעורר את החרדה מלכתחילה (כגון, חשיפה הדרגתית לעכבישים, בסיטואציה נעימה ולא מאיימת). בשילוב עם הפן הקוגניטיבי והתמקדות בדפוסי החשיבה המלווים את ההתנהגות הפובית, מחוזקת ההבנה כי קיימת נטייה להעריך בהגזמה את הסכנה ואת האפשרות לפגיעה בסיטואציה נתונה, תוך נטייה להפחית ביכולת ההתמודדות עם איומים על רווחתם הפיזית והפסיכולוגית.

כלב

טיפול בחשיפה

טיפול בחשיפה הוא רכיב מרכזי של טיפול CBT בפוביות ובהפרעות חרדה בכלל. 

השיטה כוללת עימות איטי עם הפחד, עד שהוא הופך בהדרגה לעז פחות. בעוד ש״ריפוי״ מפוביה היא טרמינולוגיה שאינה מתאימה כ"כ לאופן בו פוביות פועלות מבחינה ביולוגית, ניתן בהחלט להביא את המטופל למצב בו הוא חי עם הפחד ברמה גבוהה של יכולת לנהל אותו.

לשליטה בצינופוביה, הצעד הראשון יהיה הערכת הפחד בסולם מ-0 עד 10 כאשר ״10״ פירושו שהפחד מתיש. ניתן להפחית את הפחד לרמה של 1 או 2 אפילו כאשר מתחילים מ-10.

לבסוף אמור המטופל להגיע למצב בו אם מחשבה מפחידה תצוץ מעת לעת - הוא יוכל להסיטה בקלות. המטרה היא שחיי המטופל לא יוכתבו עוד על ידי פחד מכלבים. למרות שמטפלים המתמחים בצינופוביה מציעים מגוון אסטרטגיות לנטילת העוקץ מפחד מפני כלבים – מלימוד אודות היותם של מרבית הכלבים לא מסוכנים ועד לפיתוח טכניקות מיינדפולנס לניהול חרדה – המומחים מסכימים שחשיפה לכלב אמיתי וידידותי הוא הטיפול עם הסבירות הגבוהה ביותר לסייע לאדם עם צינופוביה קשה. אדם המגיע לטיפול בפחד מכלבים ידרג ביחד עם המטפל את הטריגרים לפוביה, והשניים יחלו מהמצבים שמעוררים פחות חרדה וינועו במעלה הסולם צעד-צעד. פחד יכול להתעורר, למשל, מרעש של נביחה, או אפילו מצפייה בכלב בטלוויזיה או מהאזנה לסיפור על כלב של מכר. טיפול ERP יחל מהמצב הכי פחות מפחיד, למשל סיפור על כלב, בו המטופל חש יחסית בנוח, ויתקדם בהדרגה אל מצבים שמעוררים חרדה גדולה יותר, עד שיכבוש את כל המצבים מעוררי החרדה ביחס לכלבים.

הדגמה קלינית של טיפול בחשיפה 

הקהיה שיטתית/חשיפה הדרגתית systematic de-sensitization מתחילה בלימוד של טכניקות הרפיה, שלאחריהן יוצרים המטפל והמטופל סולם היררכי שמכיל את כל מה שמעורר במטופל חרדה.

המטופל מתרגל תחילה חשיבה על מושאי החרדה ובהמשך גם מתעמת עמם באופן ממשי, תוך כדי שמירה על תחושת רוגע בגוף.

תוך מספר פגישות מגיעים לגורמים המצויים בראש הסולם ההיררכי.

לדוגמה, טיפול בחשיפה אל מול פוביה מכלבים, בו מוגדרים 9 שלבים בהירככית החשיפה: 

שלב 1: ציור כלב על דף.

שלב 2: קריאה על כלבים.

שלב 3 : הצצה על תמונות של כלבים.

שלב 4 : צפיה בקטעי וידאו קצרים על כלבים.

שלב 5: צפיה בכלבים אמיתיים מעבר לחלון סגור.

שלב 6: צפיה על כלבים ממרחק בטוח.

שלב 7: שהות באותו חדר עם כלב.

שלב 8: ישיבה מול כלב.

שלב 9: ליטוף כלב.

במידת הצורך, לחיזוק היעילות הטיפולית, ניתן לשלב את הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי עם אחד מהבאים: 

• טיפול תרופתי: קיימות שתי קבוצות מרכזיות של תרופות נוגדות חרדות, מרגיעים מסוג בנזודיאזפינים (ואבן, לורוון) ונוגדי חרדה (פלואוקסטין, פארוקסטין, ציטלופראם, מירטאזאפין, סרטראלין).

• ביופידבק: שיטת טיפולית מצוינת שמתבססת על משוב ביולוגי. בביופידבק, המטופל מחובר למערכת שמעריכה מדד אחד או מספר מדדים בגוף, כמו דופק, לחץ-דם, נשימה, שינויים בטמפרטורה של הגוף ומדדי עור, בעת שהוא נחשף לגירוי או למצב שגורם לו לפוביה. התוצאות מתקבלות ונצפות על צג מחשב בזמן אמת, מה שמאפשר למטופל ללמוד מה קורה בגופו בזמן אמת, ולמטפל ללוות אותו בתהליך. כשהמטופל רואה במו עיניו כיצד ההרפיה שלמד משפרת את תפקודי הגוף, מתגבש בו תמריץ שמעודד אותו לתרגל הרפיה עמוקה עוד יותר ולחזק את תחושת השליטה על הפוביה מהכלבים. 

לקריאה נוספת על ביופידבק

 טיפול פסיכולוגי בפחד מכלבים

טיפול עצמי בפחד מכלבים

בזמנים בלתי שגרתיים אלה, בהם הקורונה מייצרת מספיק חרדות ייחודיות משלה, חשוב שלא להזניח חרדות קיימות, שעלולות להחריף על רקע המתח הסביבתי שכופה המגיפה. 

אחת מאותן חרדות, לכאורה פרוזאיות מול מה שקורה בעולם, היא קינופוביה, או פחד של ילדים מפני כלבים. 

ילדים רבים משתוקקים לקרבה של הולכי ארבע פרוותיים וכמהים להסכמת ההורים לאמץ כלב משלהם, יש המון ילדים רמז של נביחה מעורר בהם חרדה בלתי נסבלת - מחשבתית, גופנית ורגשית. 

 

טיפים להורים לילדים עם פחד מכלבים

אם ילדכם חושש מכלבים, הנה 9 דרכים שעשויות לעזור לכם לעזור לילד  להתגבר: 

 

הבינו את הפחד

קל לנו יותר להבין ולהיות אמפתיים לגבי פחד מפני עכבישים, נחשים או דיבור מול קהל, ויודעים שניסיון ההרגעה הרציונלי, נוסח ״אף אחד עוד לא מת מכמה מילים בפומבי״ אינו עוזר. אותו הדבר לגבי קינופוביה: ראשית נסו להכיר ולקבל את הפחד, לא להתנגד לו באמצעות רציונליזציה. 

 

שימו לב לאמירות שלכם

כדי של תעצימו את הפחד ולהקצין אותו, הימנעו כליל מאמירות כמו ״תלטף את הכלב מתחת לסנטר, אחרת הוא ייתן לך ביס...״ ואל תשאלו אנשים זרים אם הכלב שלהם נושך.

התייחסויות כאלה רק יגבירו את האמונה הפנימית הילד שכלבים  הם מסוכנים. ילדים לומדים מצוין מצפייה בהורים. 

 

צעדים קטנים נצחונות גדולים

אין שום צורך להאיץ בילד לבוא במגע עם כלבים, שכן חשיפה מוגברת או מקדימה את זמנה עלולה להעצים את הפחד. 

התקדמו צעד-צעד, עקב בצד אגודל: 

התחילו מתמונות של כלבים בגוגל, מתכניות טלוויזיה ומסרטים, ולאחר מכן הכירו לילד כלבים ממרחק. הגדילו בהדרגה את עוצמת החשיפה ולכו צעד אחורה במידת הצורך. 

 

פגשו כלב בוגר, לא גור

כאשר הילד בשל להימצאות בקרבת כלב, בחרו למפגש כלב בוגר ורגוע, עדיף מגזע חביב שאינו נראה תוקפני (רוטווילר נניח).

בדיוק כמו ילדים, גם גורים הם נרגשים לחיבור חברתי חדש וקשה לצפות את התנהגותם. אפשר גם להתחיל את הכחדת הפחד מכלב טיפולי. 

טיפשי ככל שזה נשמע, לעתים קרובות ילדים ומבוגרים חוששים פחות מכלבים לבושים. אם אתם נתקלים בכלב באווירה חורפית, הראו אותו לילד. 

 

למדו את השפה הכלבית

למדו את הילד על תקשורת עם כלבים, שמתרחשת באמצעות הבעות פנים ותנוחות גוף. כלבים נלחצים, למשל, משיניים חשופות, עובדה מוכרת לכל בעל כלבים. הם גם לא אוהבים שמוציאים להם אוכל מהפה במן שהם אוכלים. 

ניתן להיעזר לשם כך בספרים עם תמונות של כלבים, ואז לתרגל את ה״שפה״ מול כלבים בגינה קרובה לבית. לטפו את הכלב 

ברגע שמרגיש לכם שהילד מוכן למגע, העסיקו את הכלב כדי שיוכל ללטף את גופו ולא את הראש, שהוא החלק המפחיד יותר. 

לעתים הורים עושים צעד הפוך, קאונטר-פובי, ומאמצים כלב כדי לעזור לילד להתגבר על הפחד. לרעיון הזה קראו פעם בפסיכולוגיה "הצפה" - להביא את הפחד בכל הכוח. אבל פסיכולוגים קליניים בכלל, ובפרט פסיכולוגים לילדים, לא רואים בהצפה טכניקה יעילה להתמודדות עם פוביות. למעשה, בהקשר של המאמץ שלנו, צעד כזה עלול לגרום לילד להרגיש פחד בבית, במקום הבטוח שלו. 

הדרך הנכונה צריכה להיות הדרגתית. אפשר, למשל, כשהילד מוכן לכך, לתת לו לשמור על כלב, או לאפשר לילד לצאת עם חבר או אח לטייל עם הכלב של חברים או של השכנים. 

 

הכינו את עצמכם לליקוקים

הסבירו לילד שהכלב ירחרח אותו ואולי אפילו ילקק אותו. הבהירו לו שליקוקים הם דרכו של הכלב להכיר את בעליו טוב יותר ולומר שלום בדרכו. 

 

למדו את הילד להיות מנומס כלפי הכלב

כמו עם בני אדם גם לאינטראקציה עם כלב נדרשים כבוד, רכות ועדינות, ואת אלה חשוב וניתן ללמוד כבר מגיל צעיר.

למדו את הילד לא לדחוף, להתגרות או כמובן להכות את הכלב וגם ולא למשוך לו בזנב או באוזניים. 

 

לשאול את בעל הכלב

חשוב מאוד:  למדו את הילד לברר תמיד האם ניתן לגשת לכלב לא מוכר כדי ללטף אותו. 

 

יש המון סיפורים על דרכים להתגבר על פחד מכלבים בדרכים של טיפול עצמי. 

אחרי הכל, כלבים הם באמת מתנה גדולה עבור בני האדם: הם מרגישים אותנו, עוזרים לנו בטיפולים נפשיים ייחודיים באמצעות בעלי חיים ו״מחווטים״ לאהוב בני אדם. 

 

למשל, אניטה, נערה בת 16 שהתמודדה כל חייה עם פחד מכלבים, מצאה עצמה בסיטואציה מחרידה: היא ראתה קבוצת נערים שסוקלת גור כלבים.

בנקודה זו היא עמדה מול דילמה בלתי אפשרית: האם להיכנע לפחד המוכר מכלבים, או להציל את הגור המסכן.

היא לקחה נשימה עמוקה וניגשה לסייע לגור, אותו אימצה לאחר מכן...

 

מקסים. 

 

 

צרו עמנו קשר ונדבר על

הטיפול המתאים בפחד מכלבים: 

צוות המטפלים והפסיכולוגים בתל אביב 

ומטפלי הקליניקות העמיתות של מכון טמיר ברחבי הארץ:

 

072-3940004

 

 

אנחנו פה כל יום מ -9 בבוקר עד 8 בערב!

 

עריכת המאמר:

איתן טמיר,, MA, ראש המכון 

 

מקורות:

 

 

Overcoming Specific Phobia - Therapist Protocol: Edmund Bourne & Matthew McKay, 1998. New Harbinger Publications

 

 

Doogan, S., & Thomas, G. V. (1992). Origins of fear of dogs in adults and children: The role of conditioning processes and prior familiarity with dogs. Behaviour Research and Therapy, 30(4), 387-394

 

 

 Hofmann, S. G., Asnaani, A., Vonk, I. J. J., Sawyer, A. T., & Fang, A. (2012). The Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy: A Review of Meta-analyses. Cognitive Therapy and Research, 36(5), 427–440

 

 

May AC et al (2013). Evidence-based behavioral treatment of dog phobia with young children: two case examples. Behavior modification 37(1)

 

 

McConnell PB (2005) For the love of a dog: understanding emotion in you and your best friend. New York: Ballantine Books

 

 

Overall KL, Love M (2001) Dog bites to humans: demography, epidemiology, injury, and risk. J Am Vet Med Assoc 218: 1923–1934

 

 

Rentz, Timothy O.; Powers, Mark B.; Smits, Jasper A. J.; Cougle, Jesse R.; Telch, Michael J. (2003). "Active-imaginal exposure: examination of a new behavioral treatment for cynophobia (dog phobia)". Behaviour Research and Therapy. 41 (11): 1337–1353

 

 

Wan, M., Bolger, N., & Champagne, F. A. (2012). Human Perception of Fear in Dogs Varies According to Experience with Dogs. PLoS ONE, 7(12), e51775

 

 

 

קראו על פוביות נוספות: 

פחד מטיסות

פוביה מגוקים

אגורפוביה

פחד מאש

פחד גבהים 

קלסטרופוביה

פחד ממעליות

פחד מברקים ורעמים

פחד מניתוח

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

חרדה מחולדות

פחד מעכבישים

 

לטיפול בפוביות נוספות:

Phobias Types and therapy

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020