פחד מכלבים | טיפול בפחד מכלבים לילדים, נוער ומבוגרים 2019

דרג פריט זה
(1 הצביע)
פחד מכלבים - פסיכולוגים מומלצים פחד מכלבים - פסיכולוגים מומלצים

פחד מכלבים

 

מהו פחד מכלבים?

פחד מכלבים, פחד מכלבים, או סינופוביה (cynophobia), מתבטא בחרדה מתמשכת, המנעות וחששות לא רציונאליים מכלבים, חבריו הטובים ביותר של האדם. 

אם אתם מרגישים בשלים, אנו מזמינים אתכם לשיחה טלפונית להכוונה קלינית: בסופה תקבלו המלצה על מטפל/ת CBT לילדים, בני נוער ומבוגרים בתל אביב, או בקליניקות העמיתות של מכון טמיר בכל הארץ.

 פחד מכלבים

תסמינים

המתמודדים עם פחד מכלבים מצפים יתר על המידה למצבים בהם עלולים לפגוש כלבים, הם מרגישים פחד עצום, ואף חווים התקף חרדה של ממש בזמן שהם סביב כלבים או מעצם המחשבה על נוכחותם ועושים כל שביכולתם כדי להימנע ממצבים מאיימים. 

 

אבחנה

אבחנה של הפרעת פוביה מכלבים ניתנת כאשר הילד, או האדם הבוגר, חווה את הסימפטומים לאורך שישה חודשים או יותר.

 

שכיחות

לפי הערכות קליניות, פחד מכלבים שכיח הרבה יותר ממה שחושבים: 38% מהפונים לטיפול פסיכולוגי סובלים מרמה זו אחרת של חרדה מכלבים. 

למרות שכיחותה הגבוהה של הפוביה הספציפית, רבים מהסובלים ממנה אינם פונים לטיפול אלא מתאימים את אורח חייהם לאילוצים הנובעים מחרדתם.

למרות זאת, קיימים כיום טיפולים פסיכולוגיים יעילים שמביאים להפחתה משמעותית ברמת החרדה וההימנעות שמאפיינת חרדה מכלבים.

dog phobia

גורמים לפחד מכלבים

מעניין מה הם הגורמים המקדימים לפיתוח חרדה מכלבים.

האם הניסיון החיובי / השלילי משחק תפקיד מכריע?

האם הפחד מקבל חיזוק תרבותי? בתרבות הערבית, למשל, הקונוטציה של כלב מאוד שלילית, בניגוד לתרבות הרוסית, למשל. גם בחברה החרדית קיימת רגישות גבוהה יותר והמנעות מכלבים (לאחרונה אף שוקלים פינוי של ממש בגבעה הצרפתית בירושלים, עקב המצאותן של חבורות כלבי בר באיזור).

האם סיבתיות אבולוציונית משחקת כאן תפקיד?

ובכן, כמו בכל פוביה, יש הסברים לכאן ולכאן, כאשר החזק בהם הוא למידה מוקדמת במהלך החיים. 

פחד מכלבים ברחוב

טיפול פסיכולוגי בפחד מכלבים

טיפול CBT קוגניטיבי- התנהגותי

טיפול CBT הוא הטיפול היעיל ביותר לפוביות וכולל למידת טכניקות לניהול חרדה, כמו הרפיה, נשימות מרגיעות, חשיבה חיובית, אמירות משכנעות, חינוך לאסרטיביות וכלים להסחת דעת, שינוי הנחות ואמונות שגויות ("כל כלב מסוכן") וחשיפה - בדימיון או במציאות - לכלבים, שהם מושא הפוביה.

בשיטת CBT, מביאים במכוון (ובהדרגה) את המטופל למצב שמייצר את הפוביה, ועוזרים לו להתמודד עמה.

תחושת המסוגלות והעמידות שעולה מהתמודדות מוצלחת כזו היא שיוצרת את תחושת ההצלחה בטיפול.

מהפן ההתנהגותי, ההנחה היא שכל ההתנהגויות שלנו, ובכלל זה תגובות החרדה, הן התנהגויות נרכשות שנלמדו במהלך החיים. טיפול CBT מתמקד בשינוי דפוסי ההתנהגות והרחבת אפשרויות התגובה של המטופל, בעיקר על ידי שימוש בטכניקות למידה כגון התניה קלאסית והתניה אופרנטית.

בהתניה קלאסית – גירוי מסוים (למשל: עכבישים) הופך מ'ניטראלי' למעורר חרדה, לאחר שנחווה בצמוד (או בו זמנית) עם גירוי שמעורר פחד ממשי וריאלי (למשל: איום על החיים).

על פי תיאוריה זו, פוביה הינה למעשה התניה של פחד, ולכן ניתן לשנות את ההתניה על ידי הכחדה- חשיפה לגורם המותנה, ללא הצימוד לגורם שעורר את החרדה מלכתחילה (כגון, חשיפה הדרגתית לעכבישים, בסיטואציה נעימה ולא מאיימת). בשילוב עם הפן הקוגניטיבי והתמקדות בדפוסי החשיבה המלווים את ההתנהגות הפובית, מחוזקת ההבנה כי קיימת נטייה להעריך בהגזמה את הסכנה ואת האפשרות לפגיעה בסיטואציה נתונה, תוך נטייה להפחית ביכולת ההתמודדות עם איומים על רווחתם הפיזית והפסיכולוגית. שיטות הטיפול העיקריות:

• הצפה flooding: בשיטה התנהגותית זו, המבוססת על ההנחה שהחרדה תשכך ברגע שהמטופל יבין שמושאה אינו מפחיד באמת, מבצעים חשיפה פתאומית וממושכת אל הגורם המאיים, ללא שימוש בטכניקות הרגעה. החשיפה יכולה להיעשות בצורה ממשית או כמציאות מדומה, והיא מייצרת סערת רגשות, ששוככת עם הזמן.

• חיקוי modeling: שיטה המבוססת על ההנחה הביהביוריסטית לפיה חלק גדול מן התגובות שלנו נלמדות באמצעות חיקוי; בטיפול מסוג זה, המטפל נמצא באינטראקציה עם הגורם לחרדה, ומשמש דוגמא חיובית באמצעות התמודדות עמו ללא פחד. בתחילה המטופל צופה בתהליך, ומאוחר יותר הוא מוזמן להשתתף בו. 

כלב

הקהיה שיטתית/חשיפה הדרגתית systematic de-sensitization: טיפול בשיטה זו מתחיל בלימוד של טכניקות הרפיה, ולאחר מכן יוצרים המטפל והמטופל במשותף סולם היררכי המכיל את כל מה שמעורר במטופל חרדה. המטופל מתרגל תחילה חשיבה על מושאי החרדה ובהמשך גם מתעמת עמם באופן ממשי, תוך כדי שמירה על תחושת רוגע בגוף. תוך מספר פגישות מגיעים לגורמים המצויים בראש הסולם ההיררכי. לדוגמה, חשיפה אל מול פוביה מכלבים:

שלב 1: ציור כלב על הדף.

שלב 2: קריאה על כלבים.

שלב 3 : הצצה על תמונות של כלבים.

שלב 4 : צפיה בקטעי וידאו קצרים על כלבים.

שלב 5: צפיה בכלבים אמיתיים מעבר לחלון סגור.

שלב 6: צפיה על כלבים ממרחק.

שלב 7: שהות באותו החדר עם כלב.

שלב 8: ישיבה מול הכלב.

שלב 9: ליטוף הכלב.

במידת הצורך, לחיזוק היעילות הטיפולית, ניתן לשלב את הטיפול הקוגנטיבי- התנהגותי עם אחד מהבאים: 

• טיפול תרופתי: קיימות שתי קבוצות מרכזיות של תרופות נוגדות חרדות, מרגיעים מסוג בנזודיאזפינים (ואבן, לורוון) ונוגדי חרדה (פלואוקסטין, פארוקסטין, ציטלופראם, מירטאזאפין, סרטראלין).

• ביופידבק: שיטת טיפולית מצוינת שמתבססת על משוב ביולוגי. בביופידבק, המטופל מחובר למערכת שמעריכה מדד אחד או מספר מדדים בגוף, כמו דופק, לחץ-דם, נשימה, שינויים בטמפרטורה של הגוף ומדדי עור, בעת שהוא נחשף לגירוי או למצב שגורם לו לפוביה. התוצאות מתקבלות ונצפות על צג מחשב בזמן אמת, מה שמאפשר למטופל ללמוד מה קורה בגופו בזמן אמת, ולמטפל ללוות אותו בתהליך. כשהמטופל רואה במו עיניו כיצד ההרפיה שלמד משפרת את תפקודי הגוף, מתגבש בו תמריץ שמעודד אותו לתרגל הרפיה עמוקה עוד יותר ולחזק את תחושת השליטה על הפוביה מהכלבים. 

לקריאה נוספת על ביופידבק: http://cbttoday.blogspot.co.il/2016/10/Biofeedback.html

 פחד מכלבים -  טיפול פסיכולוגי

טיפול דינמי

פרויד הגדיר בזמנו חרדה (ופוביה ספציפית הינה כאמור סוג של חרדה) כאות המסמן נוכחות של סכנה בלא מודע.

חרדה נתפסה כתוצאה של קונפליקט פסיכי בין המשאלות המיניות או האגרסיביות הלא מודעות לבין איומים תואמים מהסופר-אגו או המציאות החיצונית.

כתגובה לאות זה, האגו יצר מנגנוני הגנה על מנת למנוע ממחשבות ותחושות לא ראויות אלו להגיע למודע.

לפי התיאוריה הדינמית, טיפול פסיכולוגי מתבצע באמצעות העלאת הקונפליקטים והדחפים העומדים בבסיס הפוביה אל המודעות, הבנת תפקיד הפוביה, משמעותה האישית והשפעתה על חיי האדם.

מבחינת טיפולים פסיכולוגיים בפוביות, אנחנו נמצאים היום במקום אחר, ממוקד, חד ואפקטיבי, שמצליח להכחיד פוביה בפרק זמן קצר ביותר.

לכן, מוסכם כי טיפול דינמי אינו המענה המתאים לטיפול בפוביה מכלבים, כמו בכל הפוביות הפשוטות.

 

 

טיפול עצמי בפחד מכלבים

יש המון סיפורים על דרכים להתגבר על פחד מכלבים בדרכים של טיפול עצמי. 

אחרי הכל, כלבים הם באמת מתנה גדולה עבור בני האדם: הם מרגישים אותנו, עוזרים לנו בטיפולים נפשיים ייחודיים באמצעות בעלי חיים ו״מחווטים״ לאהוב בני אדם. 

למשל, אניטה, נערה בת 16 שהתמודדה כל חייה עם פחד מכלבים, מצאה עצמה בסיטואציה מחרידה: היא ראתה קבוצת נערים שסוקלת גור כלבים.

בנקודה זו היא עמדה מול דילמה בלתי אפשרית: האם להיכנע לפחד המוכר מכלבים, או להציל את הגור המסכן.

היא לקחה נשימה עמוקה וניגשה לסייע לגור, אותו אימצה לאחר מכן...

מקסים. 

 

לסיום, במשרד הבריאות באנגליה קיימת רגישות מרשימה ויוצאת דופן כלפי עיוורים וכבדי ראייה:

תושב המדינה שסובל מעיוורון ומתמודד גם עם פוביה קשה מכלבים, נתקף חרדה כאשר החל להסתגל לכלב נחייה.

אז לראשונה בממלכה, הוכשר סוס נחייה ראשון, שנמצא בתהליך אימון כדי להנחות את האדם בתבונה וברגישות... 

 

צרו עמנו קשר ונדבר על

הטיפול המתאים בפחד מכלבים: 

צוות המטפלים והפסיכולוגים בתל אביב 

ומטפלי הקליניקות העמיתות של מכון טמיר ברחבי הארץ:

1-800-509-809

אנחנו פה כל יום מ -9 בבוקר עד 8 בערב!

 

עריכת המאמר: איתן טמיר

 

מקורות:

 

Overcoming Specific Phobia - Therapist Protocol: Edmund Bourne & Matthew McKay, 1998. New Harbinger Publications.

Doogan, S., & Thomas, G. V. (1992). Origins of fear of dogs in adults and children: The role of conditioning processes and prior familiarity with dogs. Behaviour Research and Therapy, 30(4), 387-394

 Hofmann, S. G., Asnaani, A., Vonk, I. J. J., Sawyer, A. T., & Fang, A. (2012). The Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy: A Review of Meta-analyses. Cognitive Therapy and Research, 36(5), 427–440.

May AC et al (2013). Evidence-based behavioral treatment of dog phobia with young children: two case examples. Behavior modification 37(1). 

McConnell PB (2005) For the love of a dog: understanding emotion in you and your best friend. New York: Ballantine Books. 

Overall KL, Love M (2001) Dog bites to humans: demography, epidemiology, injury, and risk. J Am Vet Med Assoc 218: 1923–1934.

Rentz, Timothy O.; Powers, Mark B.; Smits, Jasper A. J.; Cougle, Jesse R.; Telch, Michael J. (2003). "Active-imaginal exposure: examination of a new behavioral treatment for cynophobia (dog phobia)". Behaviour Research and Therapy. 41 (11): 1337–1353

Wan, M., Bolger, N., & Champagne, F. A. (2012). Human Perception of Fear in Dogs Varies According to Experience with Dogs. PLoS ONE, 7(12), e51775

 

קראו על פוביות נוספות: 

פחד מטיסות

פוביה מגוקים

אגורפוביה

פחד מאש

פחד גבהים 

קלסטרופוביה

פחד ממעליות

פחד מברקים ורעמים

פחד מניתוח

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

חרדה מחולדות

פחד מעכבישים

Phobias Types and therapy

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר