פחד מעכברים וחולדות | תסמינים, אבחון, התמודדות וטיפול CBT

דרג פריט זה
(1 הצביע)
פחד מחולדות ומכרסמים פחד מחולדות ומכרסמים

 

חרדה מחולדות, עכברים ונימיות

 

לאחרונה, עולים בקליניקות אצל פסיכולוגים בתל אביב, סיפורי זוועה רבים על פוביה חדשה.

מדובר בפחדים הקשורים לחולדות, בעיקר סביב בניית הרכבת הקלה במרכז הארץ.

תושבי ערים רבות, ביניהן תל אביב, רמת גן, פתח תקווה ונוספות, נתקלים במעין "נבואות זעם" בכל הקשור לסכנת החולדות והשפעתן על חיי היומיום של התושבים.

מדברים רבות על כך שהחולדות הרבות הנמצאות מתחת לפני האדמה יעלו כולן מעליה, יסתובבו ברבבות ברחובות ואף יעלו לבתי התושבים. החולדות מתוארות כחיה חסרת פחד, תוקפנית, שאינה מפחדת מחתולים, כלבים או בני אדם. פחד עיקרי הוא שהחיה, המגיעה מהביבים, תעביר מחלות רבות וקשות, ותיצור תחלואה.

ספק אם זו הודעה רשמית של עיריית תל אביב, אבל זה מה שרץ ברשת: 

rats tel aviv

אין ספק שמדובר בדאגה קיימת וממשית, אשר אינה נעימה או מרגיעה לאוזנו של אף אחד. עם זאת, יותר ויותר אנשים מגלים תגובות חרדתיות בפני איום החולדות, ותגובותיהם לכך הופכות ללא אדפטיביות או נורמטיביות.

כיצד ניתן לזהות מתי הפחד ואי הנעימות סביב החולדות הופך לחרדה או לפוביה מוקצנת?

  • כאשר ההתעסקות בחולדות או בפחד מפניהן, במיוחד כשאיום החולדות עדיין לא התממש, הופך לחלק ניכר משגרת יומו של האדם, מעסיק את ראשו רבות. וכן, כשהאדם מתקשה לווסת או להרגיע את פחדיו, מתקשה להסיט את מחשבתו מעניין החולדות.

  • כאשר העיסוק בפחד מהחולדות גורם לאדם להימנעויות שונות, ובעיקר גורם לו להפסיק דברים נורמטיביים שנהג לעשות. למשל, להימנע מלהסתובב ברחובות בטוחים בשעות ערב, לחשוש מפני עליית החולדות באסלה עד כדי כך שנמנעים מלהתקרב אליה, וכיוצא באלה.

  • כשההתעסקות בחולדות והפחד מפניהן גורמים לאדם לתגובות פיזיולוגיות, כדוגמת דפיקות לב, הזעה, בחילות, קוצר נשימה.

למרות שמדובר בחרדה, או בפוביה, שהיא הגיונית בבסיסה, היא פוגעת באיכות חייו של האדם, ולרוב אינה נגמרת במוקד החרדה הספציפי. אנשים עם נטייה לחרדה מסוימת לרוב הינם בעלי נטייה גם לחרדות נוספות. לכן, צריך לטפל בחרדה, גם כיוון שפוגעת באיכות חייו של האדם וגם על מנת לעזור לו להתמודד עימה במקום לקרוס תחתיה.

בדומה לכל פוביה או הפרעת חרדה אחרת, ניתן לטפל בחרדה מפני חולדות, לפתור אותה או לכל הפחות להפחיתה במידה ניכרת. הטיפול המוכר כיעיל ביותר להתמודדות עם חרדות ופוביות הינו טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אשר אורך לרוב כ-3-6 חודשים ומתמקד בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות הלא אדפטיביים של המטופל, והחלפתם בדפוסי חשיבה והתנהגות מותאמי מציאות יותר. הטיפול מלווה את האדם בהתמודדות ובחשיפה לפחדיו, וכן מסייע לו ברכישת כלים להתמודדות עם החרדה בדרכים אדפטיביות. הטיפול יעיל גם בחרדות קשות ביותר, אשר מלוות את האדם לכל אורך חייו, ולכן בוודאי יתאים גם לחרדה מחולדות, אשר הינה חרדה ספציפית יחסית ו"מקומית".

במקרים קלים יותר של חרדה מחולדות, או כאשר יש חשש גבוה מפניהן הפוגע באיכות חייו של האדם, ייתכן שמספיק גם טיפול קצר מועד, אשר אורך לרוב עד כ-3 חודשים, ומתמקד בהווה ובעשייה פרקטית לפתרון הבעיה, תוך התמקדות ספציפית בה.

בימינו, צריך להיות ידוע לכל שיש שלל כלים מגוונים להתמודד עם חרדה, ושכמעט כל אדם יכול להסתייע בטיפול נפשי על מנת להתמודד עם קשייו. אין סיבה ממשית להתמודד לבד עם הפחד הגדול מהחולדות, לצורך עניינינו, כאשר קיימים כלים כה פרקטיים וחסכוניים במשאבים הנותנים לאדם כלים ופתרונות יציבים, הנשארים עימו לאורך זמן, ומסייעים לו גם בתחומי חיים אחרים.

דברו איתנו. יש מענה מתאים

במכון טמיר ת"א או בקליניקות עמיתות בכל הארץ:

1-800-509-809

צוות המכון 


 

קראו על עוד כמה פוביות שאנחנו פוגשים ויודעים לנצח: 

אגורפוביה

קלסטרופוביה

פחד מאש

פחד גבהים 

פחד מברקים ורעמים

פחד מטיסה

פחד מניתוח

פוביה ממעליות

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

פחד מעכבישים

פוביה מכלבים

 

 

מאמר זה נסקר ע״י איתן טמיר, פסיכולוג וראש המכון, 15.7.2019

כתיבה: מור צח מוכתר וצוות מכון טמיר

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר