האם קנאביס עוזר למבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD)?

קנאביס רפואי  והפרעת קשב (ADHD)

 

האם גראס עוזר למבוגרים

עם הפרעות קשב וריכוז?

 

מריחואנה עשויה לסייע

חלקית לתופעות הלוואי

של הפרעת קשב,

ריכוז והיפראקטיביות.

 

קנאביס עוזר לרבים להירגע,

לשפר ריכוז ולישון.

אבל האם קנאביס מסייע

לטיפול בהפרעת קשב?

לפי מחקרים אחרונים,

הדעות חלוקות.

 

 

כתיבה:

סמדר שטינברג, MA,

ביבליותרפיסטית, זוכת פרס ספיר

עם מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

  

  

קנאביס והפרעות קשב

 

מה זה ADHD?

הפרעת קשב וריכוז (ADD) היא הפרעה נוירולוגית שגורמת לטווח של תסמינים והתנהגויות בעייתיות, כמו קושי בקשב להנחיות, להתמקד ולהתמיד במטלות, לעקוב אחר הוראות, להשלים משימות ולקיים אינטראקציה חברתית תקינה. ההפרעה יכולה להיות כרוכה גם בהיפראקטיביות, והמתמודדים עמה יכולים להפגין לקויות למידה ולהמצא בסיכון גבוה יותר לבעיות תפקודיות.

הן מבוגרים והן ילדים ובני נוער עלולים לעורר את הרושם שהם עצלים, בשל חוסר שימת לב למטלות וכישלון למלא משימות.

למרות שההפרעה נפוצה ביותר, עדיין רווחת תפיסה שגויה שלה.

 

ADHD וגראס

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ידועה כגורם סיכון לשימוש לרעה בקנאביס ואפילו להתמכרות לגראס.

יחד עם זאת, עדויות קליניות מצביעות על תפיסה הרווחת יותר ויותר - לקנאביס יכול להיות ערך טיפולי משמעותי עבור מבוגרים המתמודדים עם- ADHD .

 

ככל הנראה, מריחואנה היא הסם הנפוץ ביותר בשימוש ברחבי העולם, כאשר בתרבויות מסוימות היא משמשת אפילו בטקסים דתיים.

כיום מתחולל בעולם שינוי בנוגע ללגליזציה של מריחואנה ומדינות רבות פועלות להפיכתו לחוקי.

מריחואנה, או גראס,  נצרכת בדרך כלל בעישון ג׳וינט או בנג, בשאיפה דרך הפה והריאות, אך יכולה גם להיצרך דרך המזון, למשל בעוגיות בראוניז ובמאפים אחרים.

הרכיבים במריחואנה שרלוונטיים במיוחד לענייננו הם THC ו-CBD; רבים משתמשים בקנאביס רפואי באופן חוקי, בעיקר להקלה על כאב כרוני, טיפול ב-PTSD , הפחתת לחץ דם והפרעות שינה, כל זאת בעוד רבים אחרים מעשנים אותו כחומר שמספק סוטול בעיתות פנאי.  

למרות שהבנה טובה יותר של המערכת האנדוקנאבינואידית חושפת יעדים פסיכופרמקולוגיים, הדבר רחוק מאיתנו מרחק שנות מחקר.

 

 

נזקי הקנאביס לאורך זמן

תחום המסחר בקנאביס עובר מהפכה גלובלית.

במדינות רבות מתקיימים תהליכי לגליזציה של קנאביס רפואי וקנאביס לצריכה עצמית. גם בישראל, בה החוק אוסר שימוש למטרות פנאי, ה'שוק פורח'.

נראה שהאפליקציה טלגראס איפשרה כמעט לכל אדם לרכוש מריחואנה, ופיתוחים נוספים צצים מדי שבוע, למשל מסחר לא חוקי בקנאביס באמצעות תכנה ישראלית שמקיימת סחר חליפין במטבעות קריפטו.

 

לשימוש בקנאביס יש תועלות לצד מחירים נפשיים וגופניים: 

מחקר עדכני מתאר סקר את דפוסי השימוש בקנאביס רפואי והעלה כי 62% מהמשתמשים מדווחים על שימוש בחומר למטרות רפואיות (בעיקר עבור חרדה וכאב).

 

במחקר ישראלי חדש שהתקיים בסורוקה, נמצא כי מתן קנאביס רפואי למבוגרים מפחית כאב באופן משמעותי.

 

כנראה שהצמח הירוק חיוני ושימושי עבור הפחתת סבלם של בני אדם. עם זאת, אחת הבעיות המרכזיות היא שמשתמשים בקנאביס על בסיס קבוע מפתחים תלות נפשית ופיזית בסם: כמיהה עזה לקנאביס וסימפטומים המאפיינים גמילה כשהוא מפסיק לעשות שימוש בקנאביס.

 

קנאביס משפיע על אנשים בדרכים שונות - אנשים מסוימים חשים שקנאביס גורם להם להיות מלאי חיים, תקשורתיים וזורמים בעוד לאחרים זה עושה בדיוק את ההפך - הם חווים חרדה ופחד ובמקרים מסוימים גם פרנויה ופסיכוזה.

הפרעות מצב רוח, מהמצבים הפסיכיאטריים המתישים ביותר, פוגעות ב-20% מהאוכלוסיה ותורמות לתחלואה משמעותית ולמוות. הקשר בין שימוש בקנאביס לדיכאון מתועד היטב, כאשר מתמודדים עם תלות בקנאביס הם בעלי סבירות גבוהה כמעט פי 3 לסבול מדיכאון קליני ביחס לאוכלוסייה הכללית. וזה עובד גם הפוך - למי שסובל ממצבים דיכאוניים יש סיכוי גבוה פי 2 להשתמש בקנאביס ביחס לאוכלוסיה הכללית. 

 

מחקר שפורסם ביולי 2021 ב- JAMA Network Open מצא כי שימוש בקנאביס קשור לעלייה בסיכון למחשבות וניסיונות אובדניים בקרב בוגרים צעירים.

סיכונים אלה נמצאו תקפים בלי קשר לשאלה האם הצעירים סבלו מדיכאון קליני והיו בולטים יותר בקרב נשים בהשוואה לגברים.

 

מחקר ספרדי מאפריל 2021 מלמד כי עישון קנאביס פוגע באיכות הראייה:

חדות, רגישות, ניגודיות, מיקוד ורגישות לאור היו כולם נמוכים יותר משמעותית לאחר עישון מריחואנה.

 

מחקר קנדי בחן יותר מ-4,000 נהגים שטופלו במרכזי טראומה אחרי תאונת דרכים ברכב ממונע העלה כי לפני חקיקת הלגליזציה של קנאביס רמת THC גבוהה מ-0 ננוגרם/מ"ל בדם נמצאה בקרב 10% מהנהגים, בעוד שאחרי הלגליזציה חלה עליה חדה ל-18% (Brubacher et al, 2022).

שיעור הנהגים הפצועים עם לפחות 2 ננוגרם/מ"ל THC בדם (המגבלה החוקית בקנדה) הכפיל את עצמו.

 

בהקשר של הפרעות קשב וריכוז, אנחנו יודעים שקנאביס אינו מסוגל תמיד להועיל, כי בחלק מהמקרים הוא מפחית מוטיבציה לתקשורת עם אחרים, בטווח הקצר והארוך.

בנוסף, למבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז יש בכל מקרה נטיה ומועדות להשתמש לרעה בגראס. יתכן שזה קשור בגורמים גנטיים, שכן קיים קשר גנטי בין הפרעת ADHD לבין שימוש בסמים.

 

 

דופמין, קנבינואידים ו-ADHD

הקשר בין המערכת הקנבינואידית לבין ADHD עשוי להניב ערך טיפולי פוטנציאלי עקב השפעת האינטראקציה בין קנבינואידים, בעיקר CBD, לבין מערכות ניהול הדופמין המוח: 

בתנאים של ביקורת ומעקב רפואיים, יתכן שלקנבינואידים יש יכולת לתקן את המחסור בדופמין שנצפה בסריקות מוח אצל מטופלים  עם ADD / ADHD. 

 

מחקר שהתקיים בגרמניה העלהכי טיפול בקנאביס שיפר את יכולת הריכוז והפחית את האימפולסיביות בקרב 30 מטופלים עם ADHD.

 

מחקר שניתח איכותנית דיונים ושיחות בפורום באינטרנט שממוקד בהשפעות קנאביס על ADHD, הסיק כי תגובות ששיבחו את ההשפעות הטיפוליות של קנאביס על ADHD שכיחות פי 3 בהשוואה לתגובות המתייחסות לנזקי הקנביס בהקשר להפרעת קשב.

במילים אחרות, משתתפי הפורום מספרים שקנאביס יותר מועיל ממזיק.

 

 

קנאביס להפחתת חרדה 

מחקר עדכני מתאר גם את היעילות של קנאביס בהפחתת חרדות.

כל הנבדקים הראו שיפור במדדים שנבדקו: הם ישנו טוב יותר, התרכזו יותר והיו פחות אימפולסיביים כתוצאה מהשימוש בקנאביס.

מחקר נוסף, שנערך כמה שנים קודם לכן, בדק את השפעת הקנאביס על צעיר בן 28 שלפני השימוש בקנאביס היה לא מרוכז והתקשה להשתלב בסיטואציות חברתיות. תרופות שניסה לפני כן לא עזרו למצבו. הוא קיבל טיפול בדרונאבינול - חומר סינתטי המופק מ- THC- שלפני כן כבר היה ידוע כתרופה לטיפול בבחילות והקאות בקרב חולי סרטן.

השיפור היה משמעותי: בפגישות שלאחר מכן הוא היה רגוע בהרבה ופחות מוסח, והניסוי הוכתר כהצלחה.

 

לסיכום, מה אנחנו יודעים על הנושא?

מחקר סקירה שפורסם לאחרונה בכתב העת Lancet Psychiatry מעלה כי קיימות ראיות חלשות למדי לכך שלקנבינואידים יש השפעה מיטיבה על סימפטומים של הפרעות נפשיות.

המחקר התייחס לחרדה, הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), דיכאון, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), פסיכוזה ותסמונת טורט.  מצד שני, מחקר שפורסם בסוף 2020 בכתב העת JAMA העלה כי מתמודדים עם דיכאון מצויים בסיכון הרבה יותר גבוה לעשן קנאביס באופן קבוע.

 

מומחים בתחום מצביעים על החשיבות של שמירה על תזונה בריאה, בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כדרכי טיפול שחשוב לשמר לצד טיפול תרופתי בהפרעת קשב.

 

צריכת קנאביס רפואי עם כוס קפה - עובד? <

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה 

 

מקורות והמלצות קריאה:

 

איתי עמיקם (2018). מחקר ישראלי: איך משפיע קנאביס רפואי על מבוגרים. מתוך אתר YNET.

 

American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders, 5th edition (DSM-5). Washington, D.C.: American Psychiatric Association; 2013

 

Brubacher JR, Chan H, Erdelyi S, Staples JA, Asbridge M, Mann RE. Cannabis Legalization and Detection of Tetrahydrocannabinol in Injured Drivers. N Engl J Med. 2022 Jan 13;386(2):148-156. doi: 10.1056/NEJMsa2109371. PMID: 35020985. 

 

Han B, Compton WM, Einstein EB, Volkow ND. Associations of Suicidality Trends With Cannabis Use as a Function of Sex and Depression Status. JAMA Netw Open. 2021;4(6):e2113025. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.13025

 

Jamie Corroon and Joy A. Phillips (2018). A Cross-Sectional Study of Cannabidiol Users .Cannabis and Cannabinoid Research 2018 3:1, 152-161

 

Mitchell JT, Sweitzer MM, Tunno AM, Kollins SH, McClernon FJ (2016) “I Use Weed for My ADHD”: A Qualitative Analysis of Online Forum Discussions on Cannabis Use and ADHD. PLoS ONE 11(5): e0156614

 

http://www.cannabis-med.org/english/journal/en_2008_01_1.pdf

 

 

קצת להקליל:

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022