DBT- טיפול דיאלקטי התנהגותי: מאמרים ומחקרים קליניים חדשים

דרג פריט זה
(19 הצבעות)
מאמרים על טיפול DBT מאמרים על טיפול DBT

 

מחקרים ומאמרים חדשים על DBT

טיפול דיאלקטי התנהגותי

 

 

השפעה של תיקוף (ולידציה) 

DBT  היא שיטת טיפול שנוצרה במקור לטיפול בהפרעת אישיות גבולית, שבה הקושי בוויסות הרגשי הוא מאפיין מרכזי.

הטיפול הדיאלקטי התנהגותי כולל הקניית כישורים שונים, בין היתר אסטרטגיות תיקוף שנעות באופן היררכי מרמת תיקוף 1 (VL 1) לרמת תיקוף 6    (VL 6).

מחקר שנערך לאחרונה בדק את מידת השימוש של מטפלים באסטרטגיות אלה, ואיך הדבר משפיע על השינוי הרגשי אצל המטופל במהלך המפגשים. התוצאות מלמדות כי אין קשר כללי בין שכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף לבין השינוי הרגשי אצל המטופל. עם זאת, נמצא קשר בין עלייה בשכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף גבוהות לבין הגברת רגשות חיוביים והפחתת רגשות שליליים. דווקא עלייה בשכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף ברמות הנמוכות נמצא כקשור בירידה ברגשות החיוביים וחוסר שינוי ברגשות השליליים. התוצאות מצביעות על כך ששימוש באסטרטגיות תיקוף ספציפיות קשור כנראה לשינויים רגשיים אצל המטופל.

 

מקור

 

The effect of therapist use of validation strategies on change in client emotion in individual dbt treatment sessions.
Carson-Wong, Amanda,Hughes, Christopher D.,Rizvi, Shireen L.
Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment, Vol 9(2), Mar 2018, 165-171 


DBT והפרעה דו-קוטבית

מחקר אחר בדק כיצד הטיפול הדיאלקטי התנהגותי משפיע על אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית (Bipolar Disorder). ידוע כי אצל אנשים הסובלים מההפרעה, יכולת הויסות הרגשי פגועה למדי. כיוון שה-DBT מתמקד בטיפול בסף רגישות גבוה ובמיתון תחושות קשות של כאב וחוסר אונים, מומחים בתחום הטיפול העלו את ההשערה כי הוא יוכל לסייע להפרעות מצב הרוח בקרב אנשים עם הפרעה דו קוטבית, הסובלים משינויים קיצוניים במצבי הרוח.

במחקר פיילוט השתתפו 37 מבוגרים שקיבלו טיפול דיאלקטי התנהגותי בתוך קבוצת תרגול ולימוד במשך 12 שבועות. הטיפול התמקד בשיפור המיומנויות החברתיות, למידת טכניקות קשיבות (mindfulness), ויסות רגשי וטכניקות להגברת הסבילות למצוקה רגשית. ניתוח התוצאות מראה כי המשתתפים רכשו טכניקות בתחום הקשיבות, הויסות הרגשי והסבילות למצוקה, לצד שיפור בתחושת הרווחה הנפשית והפחתת התגובתיות הרגשית. תוצאות הניסוי מלמדות על כך שהטיפול הדיאלקטי התנהגותי הוא התערבות אפשרית נוספת למטופלים עם תסמונת דו קוטבית.

 

Dialectical Behavior Therapy Group Skills Training for Bipolar Disorder
Author links open overlay panelLoriEisnerDavidEddieRebeccaHarleyMichelleJacoboAndrew A.NierenbergThiloDeckersbach
Show more
https://doi.org/10.1016/j.beth.2016.12.006


DBT לאמהות מתבגרות עם דיכאון בהריון או לאחר לידה

מחקר נוסף בדק את השפעת ה-DBT על קבוצה מובחנת של אמהות בגיל הנעורים שסובלות מדיכאון לקראת או בעקבות לידה.

דכאון סביב תקופת הלידה, בין אם לפניה או אחריה, הוא אחד הקשיים שפוגעים בצורה משמעותית ומשפיעים לאורך זמן, הן על האם והן על הרך הנולד. למרות הפגיעה הקשה וארוכת הטווח של דכאון מסוג זה, מעטים המחקרים שבחנו טיפול לאמהות צעירות הסובלות מדכאון סביב הלידה. מחקר שנערך לאחרונה בדק את התוצאות האפשריות והמקדימות של טיפול דיאלקטי התנהגותי בתוך קבוצת רכישת מיומנויות של אמהות מתבגרות הסובלות מדיכאון סביב הלידה.

 

Postpartum depression mother

 

האמהות גויסו לניסוי הן מקרב תכניות ציבוריות להורות והן ממרפאות ילודה ייעודיות לאמהות בגיל ההתבגרות. במהלך הטיפול הן רכשו מיומנויות של מודעות וויסות רגשי, התאמנו והתנסו בהן. תוצאות הניסוי מלמדות על שיפור חיובי: התוצאות הראו על שיפור במדדים השונים של הדכאון, מה שמצביע על כך שהתערבויות בתחום ה-DBT  יכולות לסייע ולשפר את איכות חייהן של אמהות בגיל ההתבגרות הסובלות מדכאון ומצביע על כיוונים חשובים להמשך מחקר ועבודה קלינית. יחד עם זאת, החוקרים הצביעו על כך שהיה קושי משמעותי בנושא גיוס הנשים לטיפול, תמיכה ושמירה עליהן לאורך הזמן, מה שהתבטא בכך שכמחצית מהאמהות שהתחילו את הניסוי פרשו במהלכו ולא סיימו אותו. לכן נדרשים כיווני חשיבה נוספים לגבי מעורבות המשתתפות בטיפול ושמירה על רציפות הטיפול.

 

Treating Depression Among Adolescent Perinatal Women With a Dialectical Behavior Therapy–Informed Skills Group
Author links open overlay panelBlair VinsonKleiberJennifer N.Felder1BethanyAshbyStephenScottJanetDeanSonaDimidjian
https://doi.org/10.1016/j.cbpra.2016.12.002

 


 

DBT וקשיי למידה

מחקר אחר שנערך בתחום בדק את יעילות ה-DBT  על תחום קשיי הלמידה: המחקר בדק את חוויותיהן של קבוצת נשים בעלות קשיי למידה שהתחייבו לתהליך של טיפול דיאלקטי- התנהגותי בתוך דיור מוגן (מקלט לנשים). דבריהן נותחו באמצעות ניתוח איכותני שמבקש להביא את קולות הנשים המטופלות (הניתוח נעשה באמצעות טכניקת IPA- ניתוח פרשני של תופעות). בדבריהן נמצאו שלושה נושאים עיקריים: איך עושים טיפול דיאלקטי התנהגותי, מה אנחנו חושבות על הטיפול, ואיך משתמשות בו והוא מציע מבט מתוך עיניהן של המטופלות על איכות הטיפול.

 

Experiences of women with learning disabilities undergoing dialectical behaviour therapy in a secure service
Michaela Thomson Paula Johnson
First published: 13 January 2017

https://doi.org/10.1111/bld.12180


 

DBT וטיפול מבוסס מנטליזציה

המחקר האחרון שנסקור כאן משלב בין שתי שיטות: בין הטיפול הדיאלקטי- התנהגותי לבין טיפול קבוצתי מבוסס מנטליזציה. זהו מחקר פיילוט שנערך על מטופלים עם הפרעת אישיות גבולית (border- line personality disorder). הסיבה לעריכת המחקר על קבוצה זו היא שהאפיון המרכזי של ההפרעה הוא חוסר יציבות רגשי משמעותי מאד, כזה הפוגע במערכות יחסים ומביא לא פעם לנסיונות אובדניים ולפגיעה עצמית מסוגים שונים. ההפרעה מתפתחת פעמים רבות על רקע יחסים מוקדמים לא בטוחים או חוויות טראומטיות בילדות. הטיפול הדיאלקטי התנהגותי הוכח זה מכבר כיעיל בהפחתת הפגיעה העצמית ושיפור הויסות הרגשי, בעוד שתופעות הלוואי הקשורות בקוגניציה חברתית שמאפיינות את הפרעת האישיות הגבולית, אולי נדרשות לגישות אחרות כגון טיפול מבוסס מנטליזציה.

 

Mentalization based treatment

 

במחקר פיילוט בדקו את השילוב בין שתי שיטות הטיפול בהשוואה לטיפול DBT שניתן לבדו.  הניסוי נערך על אוכלוסייה של אנשים באשפוז הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. תוצאות הטיפול מלמדות על כך ששני סוגי הטיפולים- DBT  לבדו ו-DBT  בשילוב עם טיפול מבוסס מנטליזציה- הביאו שניהם לתוצאות חיוביות משמעותיות מבחינת הפחתת הסימפטומים של ההפרעה. השילוב בין שתי השיטות נמצא כעדיף מבחינת הפחתת התקשרות מפוחדת ושיפור המנטליזציה הרגשית. המסקנה היא כי שילוב בין טיפול דיאלקטי- התנהגותי לטיפול מבוסס מנטליזציה יכול להביא לשיפור במספר אספקטים של הקוגניציה החברתית והבטחון במערכות יחסים, בהשוואה לטיפול דיאלקטי- התנהגותי לבד.

כדאי לבחון במחקרי המשך את המנגנונים שהביאו להבדל בין שתי הגישות.

 

Exploring the effectiveness of combined mentalization‐based group therapy and dialectical behaviour therapy for inpatients with borderline personality disorder – A pilot study
Marc‐Andreas Edel Vanessa Raaff Giancarlo Dimaggio Anna Buchheim Martin Brüne
First published: 29 November 2016

https://doi.org/10.1111/bjc.12123

 

Andión, Ó.et al. (2012). Effectiveness of combined individual and group dialectical behavior therapy compared to only individual dialectical behavior therapy: A preliminary study. Psychotherapy, 49(2), 241-250. http://dx.doi.org/10.1037/a0027401

 


מתוך עדכוני המחקרים על DBT של מרכז לינהן ו-Behavioral Tech

נדלה מאתר behavioraltech.org

ניתן לצפות במחקרים חדשים המתפרסמים כל העת בקישור החברה:

https://behavioraltech.org/research/updates/


 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020