DBT- טיפול דיאלקטי התנהגותי: מאמרים ומחקרים קליניים (2021)

 

 

טיפול DBT מפחית פגיעה עצמית בבני נוער

מחקר שפורסם בפברואר 2021 בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילדים ולמתבגרים העלה כי בני ובנות נוער בסיכון גבוה להתאבדות נטו לפגיעה עצמית מופחתת לאחר התערבות של טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), זאת בהשוואה לקבוצת ביקורת שקיבלה טיפול תמיכתי, שהועבר פרטנית וקבוצתית (IGST).

ההפחתה בפגיעה העצמית מיוחסת לשיפור יכולת הויסות הרגשי אצל המתבגרים שעברו DBT. 

ממצאים אלו מרחיבים ידע קיים שדווח בעבר ומצביע על היעילות של DBT ככלי תרפויטי יעיל הפחתת פגיעה עצמית וניסיונות התאבדות בקרב מתבגרים עם בסיכון גבוה לאובדנות. 

 

מחקר אחר מהשנה מחזק את ההנחה בכותרת:

DBT-A נמצא כטיפול בעל ערך בהפחתת פגיעה עצמית ומחשבות אובדניות אצל מתבגרים. 

 

 

השפעה של תיקוף (ולידציה) 

DBT  היא שיטת טיפול שנוצרה במקור לטיפול בהפרעת אישיות גבולית, שבה הקושי בוויסות הרגשי הוא מאפיין מרכזי.

הטיפול הדיאלקטי התנהגותי כולל הקניית כישורים שונים, בין היתר אסטרטגיות תיקוף שנעות באופן היררכי מרמת תיקוף 1 (VL 1) לרמת תיקוף 6    (VL 6).

מחקר שנערך לאחרונה בדק את מידת השימוש של מטפלים באסטרטגיות אלה, ואיך הדבר משפיע על השינוי הרגשי אצל המטופל במהלך המפגשים. התוצאות מלמדות כי אין קשר כללי בין שכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף לבין השינוי הרגשי אצל המטופל. עם זאת, נמצא קשר בין עלייה בשכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף גבוהות לבין הגברת רגשות חיוביים והפחתת רגשות שליליים. דווקא עלייה בשכיחות השימוש באסטרטגיות תיקוף ברמות הנמוכות נמצא כקשור בירידה ברגשות החיוביים וחוסר שינוי ברגשות השליליים. התוצאות מצביעות על כך ששימוש באסטרטגיות תיקוף ספציפיות קשור כנראה לשינויים רגשיים אצל המטופל.

 

 

DBT והפרעה דו-קוטבית

מחקר אחר בדק כיצד הטיפול הדיאלקטי התנהגותי משפיע על אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית (Bipolar Disorder). ידוע כי אצל אנשים הסובלים מההפרעה, יכולת הויסות הרגשי פגועה למדי. כיוון שה-DBT מתמקד בטיפול בסף רגישות גבוה ובמיתון תחושות קשות של כאב וחוסר אונים, מומחים בתחום הטיפול העלו את ההשערה כי הוא יוכל לסייע להפרעות מצב הרוח בקרב אנשים עם הפרעה דו קוטבית, הסובלים משינויים קיצוניים במצבי הרוח.

במחקר פיילוט השתתפו 37 מבוגרים שקיבלו טיפול דיאלקטי התנהגותי בתוך קבוצת תרגול ולימוד במשך 12 שבועות. הטיפול התמקד בשיפור המיומנויות החברתיות, למידת טכניקות קשיבות (mindfulness), ויסות רגשי וטכניקות להגברת הסבילות למצוקה רגשית. ניתוח התוצאות מראה כי המשתתפים רכשו טכניקות בתחום הקשיבות, הויסות הרגשי והסבילות למצוקה, לצד שיפור בתחושת הרווחה הנפשית והפחתת התגובתיות הרגשית. תוצאות הניסוי מלמדות על כך שהטיפול הדיאלקטי התנהגותי הוא התערבות אפשרית נוספת למטופלים עם תסמונת דו קוטבית.

 

 

מקור:

 

Dialectical Behavior Therapy Group Skills Training for Bipolar Disorder Author links open overlay panelLoriEisnerDavidEddieRebeccaHarleyMichelleJacoboAndrew A.NierenbergThiloDeckersbach Show more https://doi.org/10.1016/j.beth.2016.12.006

 

 

DBT לאמהות מתבגרות עם דיכאון בהריון או לאחר לידה

מחקר נוסף בדק את השפעת ה-DBT על קבוצה מובחנת של אמהות בגיל הנעורים שסובלות מדיכאון לקראת לידה.

דכאון סביב תקופת הלידה, בין אם לפניה או אחריה, הוא אחד הקשיים שפוגעים בצורה משמעותית ומשפיעים לאורך זמן, הן על האם והן על הרך הנולד. למרות הפגיעה הקשה וארוכת הטווח של דכאון מסוג זה, מעטים המחקרים שבחנו טיפול לאמהות צעירות הסובלות מדכאון סביב הלידה. מחקר שנערך לאחרונה בדק את התוצאות האפשריות והמקדימות של טיפול דיאלקטי התנהגותי בתוך קבוצת רכישת מיומנויות של אמהות מתבגרות הסובלות מדיכאון סביב הלידה.

האמהות גויסו לניסוי הן מקרב תכניות ציבוריות להורות והן ממרפאות ילודה ייעודיות לאמהות בגיל ההתבגרות. במהלך הטיפול הן רכשו מיומנויות של מודעות וויסות רגשי, התאמנו והתנסו בהן. תוצאות הניסוי מלמדות על שיפור חיובי: התוצאות הראו על שיפור במדדים השונים של הדכאון, מה שמצביע על כך שהתערבויות בתחום ה-DBT  יכולות לסייע ולשפר את איכות חייהן של אמהות בגיל ההתבגרות הסובלות מדכאון ומצביע על כיוונים חשובים להמשך מחקר ועבודה קלינית. יחד עם זאת, החוקרים הצביעו על כך שהיה קושי משמעותי בנושא גיוס הנשים לטיפול, תמיכה ושמירה עליהן לאורך הזמן, מה שהתבטא בכך שכמחצית מהאמהות שהתחילו את הניסוי פרשו במהלכו ולא סיימו אותו. לכן נדרשים כיווני חשיבה נוספים לגבי מעורבות המשתתפות בטיפול ושמירה על רציפות הטיפול.

 

  

DBT וקשיי למידה

מחקר אחר שנערך בתחום בדק את יעילות ה-DBT  על תחום קשיי הלמידה: המחקר בדק את חוויותיהן של קבוצת נשים בעלות קשיי למידה שהתחייבו לתהליך של טיפול דיאלקטי-התנהגותי בתוך דיור מוגן (מקלט לנשים). דבריהן נותחו באמצעות ניתוח איכותני שמבקש להביא את קולות הנשים המטופלות (הניתוח נעשה באמצעות טכניקת IPA- ניתוח פרשני של תופעות).

בדבריהן נמצאו שלושה נושאים עיקריים:

איך עושים טיפול דיאלקטי התנהגותי

מה אנחנו חושבות על הטיפול

איך משתמשות בו והוא מציע מבט מתוך עיניהן של המטופלות על איכות הטיפול.

  

 

DBT וטיפול מבוסס מנטליזציה

המחקר האחרון שנסקור כאן משלב בין שתי שיטות: בין הטיפול הדיאלקטי- התנהגותי לבין טיפול קבוצתי מבוסס מנטליזציה. זהו מחקר פיילוט שנערך על מטופלים עם הפרעת אישיות גבולית (border- line personality disorder). הסיבה לעריכת המחקר על קבוצה זו היא שהאפיון המרכזי של ההפרעה הוא חוסר יציבות רגשי משמעותי מאד, כזה הפוגע במערכות יחסים ומביא לא פעם לנסיונות אובדניים ולפגיעה עצמית מסוגים שונים. ההפרעה מתפתחת פעמים רבות על רקע יחסים מוקדמים לא בטוחים או חוויות טראומטיות בילדות. הטיפול הדיאלקטי התנהגותי הוכח זה מכבר כיעיל בהפחתת הפגיעה העצמית ושיפור הויסות הרגשי, בעוד שתופעות הלוואי הקשורות בקוגניציה חברתית שמאפיינות את הפרעת האישיות הגבולית, אולי נדרשות לגישות אחרות כגון טיפול מבוסס מנטליזציה.

במחקר פיילוט בדקו את השילוב בין שתי שיטות הטיפול בהשוואה לטיפול DBT שניתן לבדו.  הניסוי נערך על אוכלוסייה של אנשים באשפוז הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. תוצאות הטיפול מלמדות על כך ששני סוגי הטיפולים- DBT  לבדו ו-DBT  בשילוב עם טיפול מבוסס מנטליזציה- הביאו שניהם לתוצאות חיוביות משמעותיות מבחינת הפחתת הסימפטומים של ההפרעה. השילוב בין שתי השיטות נמצא כעדיף מבחינת הפחתת התקשרות מפוחדת ושיפור המנטליזציה הרגשית. המסקנה היא כי שילוב בין טיפול דיאלקטי- התנהגותי לטיפול מבוסס מנטליזציה יכול להביא לשיפור במספר אספקטים של הקוגניציה החברתית והבטחון במערכות יחסים, בהשוואה לטיפול דיאלקטי- התנהגותי לבד.

 

כדאי לבחון במחקרי המשך את המנגנונים שהביאו להבדל בין שתי הגישות.

 בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

מקורות:

 

The effect of therapist use of validation strategies on change in client emotion in individual dbt treatment sessions. Carson-Wong, Amanda,Hughes, Christopher D.,Rizvi, Shireen L. Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment, Vol 9(2), Mar 2018, 165-171 

  

Exploring the effectiveness of combined mentalization‐based group therapy and dialectical behaviour therapy for inpatients with borderline personality disorder – A pilot study Marc‐Andreas Edel Vanessa Raaff Giancarlo Dimaggio Anna Buchheim Martin Brüne First published: 29 November 2016 https://doi.org/10.1111/bjc.12123

 

Andión, Ó.et al. (2012). Effectiveness of combined individual and group dialectical behavior therapy compared to only individual dialectical behavior therapy: A preliminary study. Psychotherapy, 49(2), 241-250. http://dx.doi.org/10.1037/a0027401 

 

Rosenbaum Asarnow, J., et ai (2021). Dialectical Behavior Therapy for Suicidal Self-Harming Youths: Emotion Regulation, Mechanisms, and Mediators. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry. DOI:https://doi.org/10.1016/j.jaac.2021.01.016

 

Experiences of women with learning disabilities undergoing dialectical behaviour therapy in a secure service Michaela Thomson Paula Johnson First published: 13 January 2017 https://.org/10.1111/bld.12180

 

Treating Depression Among Adolescent Perinatal Women With a Dialectical Behavior Therapy–Informed Skills Group Author links open overlay panelBlair VinsonKleiberJennifer N.Felder1BethanyAshbyStephenScottJanetDeanSonaDimidjian https://doi.org/10.1016/j.cbpra.2016.12.002

 

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022