סמי פיצוציות ומשככי כאב (אופיאטים) - התמכרות וטיפול 2019

דרג פריט זה
(35 הצבעות)
התמכרות לסמי פיצוציות ואופיאטים - טיפול פסיכולוגי וגמילה התמכרות לסמי פיצוציות ואופיאטים - טיפול פסיכולוגי וגמילה

 

אופיאטים (משככי כאבים) וסמי פיצוציות

טיפול בהתמכרות

לסמי פיצוציות ולאופיאטים

 

אם אתם מחפשים עזרה נפשית מיידית,

פנו אלינו לשיחת הכוונה

לפסיכותרפיה, טיפול פסיכולוגי, או טיפול CBT בתל אביב

להתמודדות עם סמי פיצוציות והתמכרות למשככי כאבים

 

 

מי הם הצרכנים העיקריים של סמי פיצוציות?

מהם הנזקים ואיך מטפלים בהתמכרויות ?

 

 

 

  לילך דומב ירושלמי msw מטפלת דינמית קרוליינה

 

המאמר נכתב ע״י לילך דומב ירושלמי, עו"ס קלינית (MSW),

בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בר אילן,

בעלת ניסיון של יותר מעשור בעבודה כמטפלת פרטנית וקבוצתית

עם בני נוער ומבוגרים.

 

ללילך ניסיון קליני עשיר בטיפול באלימות במשפחה,

התעללות והתמכרויות, הן במסגרת אשפוזית

והן במכון טמיר בתל אביב.

 

עבודתה הקלינית של לילך מתבססת על טיפול פסיכודינמי,

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, התערבות במשבר ופסיכודרמה.

היא חיה ועובדת בקרוליינה, ארה״ב,

במסגרת מכון MindPath Care Center 

 

 

 

מהם סמי פיצוציות?

סמי פיצוציות הוא כינוי למגוון רחב של סמים אשר מיוצרים במעבדות תוך נסיון ליצור נגזרות כימיות המחקות חומרים פסיכואקטיביים מוכרים על ידי שינוי מסוים במבנה הכימי של הסם המקורי.

על ידי כך, מנסים יצרני סמי הפיצוציות לעקוף אתפקודת הסמים המסוכנים  ולמכור בגלוי סמים שאינם נמצאים בפקודה ולכן אינם אסורים על פי חוק.

סמי הפיצוציות, כשמם כן הם, משווקים לכל דורש בקיוסקים, פיצוציות, בכל דראג סטור פינתי תמים, בחנויות ספציפיות המיועדות לכך וגם באינטרנט. הם משווקים כתחליפי סם תמימים שלכאורה אינם מזיקים, כיוון שאינם נמצאים בפקודת הסמים המסוכנים. אך למעשה מדובר בחומרים פסיכואקטיביים בעלי פוטנטיות והשפעה חזקות הנושאים בקרבם נזקים פוטנציאליים שמגיעים עד מקרי מוות פתאומי (לעיתים על רקע של Excited delirium - "תזזית מרוגשת"),  אליהם הצרכנים אינם תמיד מודעים. 

אנחנו שומעים בתקשורת על אוזלת היד (היחסית) של מערכת החוק והאכיפה מול שוק פורח וחמקמק של סמי פיצוציות, ועל עשרות אלפי משתמשים שמתמכרים לחומרים הללו, תוך שהם מסתערים בהתלהבות מחודשת על כל חומר חדש שמסונטז ומופץ לממכר בחנויות. עם זאת, המאמצים של משטרת ישראל למגר את המכירה החופשית של חומרים מסוכנים בפיצוציות נושאים פרי: לפי דיווח של המשטרה לכנסת, מירב המסחר בסמי פיצוציות כבר אינו מתקיים בקיוסקים, אלא באמצעות הדואר. החומר אליו לטושות עיני המשתמשים הוא קטמין - סם מסיבות מסוכן.

סמי פיצוציות מופיעים כל פעם בשם חדש ובעטיפה מעוצבת אחרת, תחת השמות "חגיגת", "נייס גיא", "מבסוטון", "ונילה סקיי", "סקאנק", כולם שייכים למשפחה עניפה והרסנית של חומרים מסוכנים, העונים לשם "סמי פיצוציות".

 

 

התמכרות לאופיאטים

לאחרונה, בעקבות מגיפת האופיאטים שהוגדרה בארה"ב כמשבר לאומי, מופיעות גם אצלנו בישראל, על מדפי הפיצוציות, תרופות מרשם אופיאטיות וממכרות מאוד, שהמכורים אליהן מתמודדים עם הפרעת שימוש באופיאטים (Opioid Use Disorder)

opioid addiction

בשנת 2015, לדוגמא, מתו מדי יום כ-90 אנשים בארה"ב בעקבות מנת יתר של משככי כאבים (עם מרשם), הרואין, פנטניל, אוקסיקונטין (אוקסיקודון) ואופיואידים אחרים, כמו מדבקות פנטה. 

בישראל נבחנת בימים אלו הכנסה של תכשיר חירום חדש לסל הבריאות, Nyxoid, שנועד לטפל מיידית במקרים שדורשים הצלת חיים על רקע משברי של מנת יתר. 

ההתמכרות לתרופות מרשם מתחילה בעקבות תלונה פיזית- פציעת גב או ברך למשל- שמביאה לשימוש בתרופה.

אך עם הזמן, המתמודדים עם ההתמכרות לאופיאטים מתקשים להשיג את התרופות באופן חוקי מרופא המשפחה.

זה נכון במיוחד למי שרגיש לתחושת האופוריה המתלווה לשימוש בתרופות אופיואידיות, אשר עלול להיהפך במהרה למכור, זאת מבלי להביא בחשבון את ההשפעה של ההפרעה הנפשית. יש כאן מעגל קסמים אכזרי: 

עקב ההפרעות הנפשיות המתפתחות, המכורים לתרופות אופיאטיות חשים את הכאב הגופני בעוצמה גבוהה יותר, או שהם בעלי יכולת פחותה להתמודד עם הכאב הפיזי. לכן הם פונים יותר לקבלת משככי כאבים מאנשים אחרים. בנוסף, תרופות אלה משפרות את הסימפטומים הדיכאוניים לטווח קצר, מה שמגביר את הנטייה להמשיך ליטול אותן.

הרופאים משתפים פעולה באופן שלא מודע להשלכות הרחבות, ומתוך נטייתם לחוש אמפתיה כלפי תלונות החולים שלהם הם רושמים משככי כאבים מעבר לרצוי.

אבל זה ממש לא מסתיים כאן.

מסתבר שרופאים, ובעיקר רופאים מרדימים ואחיות חדרי ניתוח, מתמודדים עם תופעה מדאיגה מאוד של התמכרות לחומרי הרדמה. 

התמכרות זו נפוצה בקרב עובדי רפואה שמצויים במגע שוטף עם חומרים מרדימים ומשככי כאבים. 

מחקרים בארה״ב העלו כי 10-15% מעובדי מקצועות הבריאות ישתמשו במהלך הקריירה בחומרים אסורים וכי שיעור השימוש האסור בתרופות מרשם גבוה פי 5 בקרב רופאים ביחס לכלל האוכלוסיה, עם שיעור גבוה במיוחד של שימוש בתרופות מקבוצת הבנזודיאזפינים או האופיאטים. 

בבדיקה שנערכה בטקסס בשנת 2010 נמצא כי כל פעולה משמעתית שלישית שננקטה כלפי אחות, הייתה בגין שימוש בסמים או באלכוהול.

 

התמכרות למשככי כאבים בישראל

כמו תמיד, אנחנו  מצוייםבפיגור מסוים אחרי ארה״ב, אבל דו״ח עדכני שפרסם ה-OECD במאי 2019 אינו מותיר מקום לספקות:

ישראל ממוקמת במקום ה-11 בעולם בממוצע השימוש באופיאטים ביום לכל מיליון תושבים: 

 

שימוש במשככי כאבים בישראל

 

 

מה הם אופיאטים?

אופיאטים מבוססים על חומרים המופקים מצמח האופיום, כאשר החומר הוותיק והמוכר בהם הוא משכך הכאבים הנרקוטי מורפיום

מרבית החומרים הללו הן תרופות משככות כאבים, תרופות הרגעה, תרופות מפחיתות חרדה, כדורי שינה ואפילו תרופות ממכרות לטיפול בהפחתת שיעול.  

מחקר חדש מצא כי כמעט 19% מהאמריקאים שמתמודדים עם דיכאון וחרדה קיבלו לפחות שני מרשמים בשנה לתרופות הכוללות אופיואידים. נתון נוסף העולה מן המחקר הוא כי יותר ממחצית מהמרשמים שניתנו בארה"ב למשככי הכאבים החזקים והממכרים ביותר, הגיעו לידי מטופלים מחרדתיים ודיכאוניים. 

בנוסף, דיכאון ותמותה כתוצאה ממנת-יתר של אופיואידים קטלניים נמצאו קשורים זה בזה, כך עולה ממחקר אמריקאי עדכני שסקר טלפונית 40,000 משתתפים.

תרופות מרשם אלו נמכרות לרוב ככדורים בודדים, כאשר עלותם נעה במכירה פיראטית בעלות של סביב 50 ש"ח לגלולה.

Opioid abuse

טיפול בהתמכרות לאופיאטים

אחת הדרכים לטפל בהתמכרות הפיזיולוגית לחומרים אופיאטים היא טיפול בתרופה naltrexone, הניטלת באמצעות כדורים, או XR-naltrexone הניתנת בזריקה ופועלת בתהליך מושהה (השימוש בזריקה נמצא יעיל יותר, משום שמטופלים נושרים פחות מהתהליך הטיפולי שנשען על גלולות). 

במיאמי הוכרז בשלהי 2018 פרויקט מיוחד, במסגרתו יופנו המכורים לאופיאטים (אופיואידים) לטיפול פסיכולוגי במקום למעצר והעמדה לדין. 

 

במסגרת תכנית לטיפול בהתמכרות לאופיאטים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מכוון לסייע למטופל לזהות את הגורמים למצבו, להגדיר ולרכוש דרכים להימנעות מהגורמים הללו וללמוד התנהגויות בריאות יותר להתמודדות עם הרגשות והסיטואציות שהובילו אותו לשימוש לרעה במשככי הכאב.

טיפול CBT נחשב יעיל במיוחד להתמודדות עם התמכרות לכדורים - הוא מתמקד בהפחתה ואף העלמה מוחלטת של דפוסי השימוש בחומרים הממכרים והחלפתם בהתנהגויות חיוביות ובריאות יותר.

 

 

השפעות של סמי פיצוציות

סמי הפיצוציות מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:

הראשונה, נגזרות של "חגיגת" אשר פועלות כחומרים ממריצים ומעוררים אשר משפיעים על המוח ובשימוש לא מבוקר עשויים לגרום לנזקים למערכת העצבים. חומרים אלו ממכרים מאוד, גורמים לאופוריה ואי- שקט, ובמקרים קשים עלולים לגרום להתפרצות של פסיכוזה, חרדות קשות ואף התפרצויות זעם אלימות.

הקבוצה השניה היא הנגזרות הסינתטיות של קנביס (קנאביס סינטתי) אשר השפעתם חזקה באופן משמעותי ביחס לקנביס המקורי ולכן עלולות לגרום לפגיעה בזכרון, נדודי שינה, סחרחורות, יובש בפה, פרנויות, מחשבות שווא והזיות, שמייצגים התפרצות פסיכוטית.

 

addiction drug therapy

איך מתמכרים לסמי פיצוציות ולתרופות אופיאטיות?

 

פעמים רבות השימוש בסמי פיצוציות נלווה לשימוש בחומרים משני תודעה נוספים- אלכוהול, חשיש, ריטלין ועוד.

 

תהליך ההתמכרות

רבים הם הגברים ונשים שמחפשים 'סטלה חוקית' - חומר משנה תודעה ומצב רוח ללא תופעות לוואי ונזקים משמעותיים. הרבה פעמים אנשים אלה יחפשו קיצורי דרך בחיים, 'קומבינות' שהן על קו התפר בין חוקי ללא חוקי, כל דבר שיכניס קצת ריגוש ואדרנלין למציאות.

החיים ללא חומרים נחווים אצלם כמשעממים, נטולי עניין, והשגרה היא בלתי נסבלת. הסם מהווה מפלט מתחושות של ריקנות וסתמיות ומשמש 'מענה' זמני שהופך במהרה לכדור שלג אכזרי - האפקט הפסיכולוגי הראשוני של הסם פוחת באופן הדרגתי בשימוש קבוע, תופעה שמצריכה הגברה קבועה של המינונים או חיפוש כפייתי אחר חומרים חדשים. התלות בחומר גוברת ובמקביל פוחתת יכולת השליטה העצמית ורמת הסיכון לפגיעות ונזקים שצוינו קודם עולה פלאים. המשתמש הקבוע שבוי בתוך מעגל שקשה מאוד להיחלץ ממנו ללא עזרה מקצועית.

 

צרכנים של סמי פיצוציות

הצרכנים העיקריים של סמי הפיצוציות הם בני נוער וחבר'ה צעירים, אם כי השימוש קיים גם בקרב בני 30-40 ויותר.

פרופיל המשתמשים מגוון למדי. הוא נע בין שימוש מזדמן של אנשים נורמטיביים המחפשים גיוון וריגוש, שיתווסף לשתיית אלכוהול בסופי שבוע וביציאות לבילויים. עבור המשתמש המזדמן, השימוש בסמי פיצוציות ייפסק לאחר תקופה קצרה מבלי שייגרמו למשתמשים נזקים משמעותיים.

בקצה האחר של הספקטרום מצויים משתמשים המצויים בקבוצת סיכון להתמכרות חמורה - הרבה פעמים נראה אצלם קושי להתחייב ולהשתלב לפעילות קבועה במסגרות תפקודיות נורמטיביות, כמו לימודים, עבודה, זוגיות. 

 

 

טיפול בהתמכרות לסמי פיצוציות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT יודע כיצד לחסל את הבעיה, אבל לא רק הוא. גם טיפול DBT בהתמכרויות נמצא יעיל, גם טיפול בגישת הראיון המוטיבציוני, וכמובן השיטה הטיפולית של 12 הצעדים

 

מטרות כל הטיפולים הנפשיים במתמכרים לסמי פיצוציות

  • הבנת הגורמים הנפשיים להתמכרות - כולל הקניית מידע פסיכו-חנוכי, זיהוי הטריגרים הגופניים, הרגשיים והסביבתיים המעוררים שוב ושוב את המוטיבציה להשתמש, או שעלולים לתרום למעידה לסם לאחר תהליך הגמילה. 
  • רכישת כלים מעשיים להפסקת השימוש - לפסיכולוגיה יש כיום טכניקות ודרכים יעילות ומוכחות להתמודדות עם ההתמכרות, ועם זאת, המוטיבציה והמחויבות לשינוי חייבות להיות חלק מהמאמץ. הטיפול כולל תרגול והכנת שיעורי בית, לצד מימוש של החלטה יציבה להיגמל בכל מחיר מהחומר. 
  • חיזוק היסודות הפנימיים שיאפשרו לאדם לחוות חיים מספקים ומלאים ללא צורך בשימוש בחומרים פסיכואקטיביים - הבחירה ב"ניקיון" איננה מצטמצמת רק לסמי פיצוציות ואופיאטים, אלא לכל חומר משנה תודעה, כולל ניקוטין בעישון סיגריות ונרגילה, סטימולנטים כמו הירואין וקוקאין או חומרים פסיכדליים, כמו LSD, MDMA, אסיד, קטמין, פטריות (פסילוסיבין) ואחרים. 

 

מבסוטון

 

 

פנו אלינו ונתגייס יחד לגמילה: 

הטיפול בהפסקת השימוש בסמי פיצוציות במכון טמיר משלב כלים קוגניטיביים-התנהגותיים לעבודה על מחשבות אוטומטיות שליליות, עיוותי חשיבה, שינוי דפוסים ומעגלים קוגנטיביים, זיהוי מצבי סיכון ומניעת מעידות לשימוש חוזר וכן טיפול רגשי אשר יאפשר עבודה טיפולית דינמית על החלקים האישיים שהובילו לתלות ותורמים לשימור השימוש בחומרים ממכרים.

  

צרו עמנו קשר להכוונה לטיפול

בהתמכרות לסמי פיצוציות

במכון טמיר תל אביב

או בקליניקות עמיתות בכל הארץ

 

072-3940004

 

 

שלכם,  

לילך ירושלמי דומב

וצוות מכון טמיר

 

 

עריכה אחרונה של המאמר: איתן טמיר, מ.א., ראש המכון, 11.9.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

מקורות:

 

תחקיר "הארץ": יותר פיצוציות בישראל סוחרות באופן פיראטי במשככי כאבים. מערכת דוקטורס אונלי, יוני 2018: https://pallmed.doctorsonly.co.il/2018/06/143093/

 

המשטרה: כבר אין סמי פיצוציות על המדפים וברחוב, אך תפוצת סם האונס קטמין גואה; המכס: 80% מההברחות – באמצעות הדואר. אתר הכנסת, מאי 2018: https://m.knesset.gov.il/News/PressReleases/pages/press01.05.18hh.aspx

 

עידו אפרתי, אתר הארץ.  באופן רשמי: סמי פיצוציות כבר לא חוקיים, באתר הארץ, אוגוסט 2014: https://www.haaretz.co.il/.premium-1.2412748

 

 

Merlo, L. J., Trejo-Lopez, J., Conwell, T., & Rivenbark, J. (2013). Patterns of substance abuse initiation among healthcare professionals in recovery. The American Journal on Addictions, 22, 605–612

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019