אומניפוטנטיות | אומניפוטנציה | מהי הגנה של שליטה אומניפוטנטית?

דרג פריט זה
(47 הצבעות)
שליטה אומניפוטנטית שליטה אומניפוטנטית

 

אומניפוטנטיות

מהי אומניפוטנטיות בטיפול פסיכולוגי?

איך אומניפוטמציה רלוונטית להבנת האישיות?

מדוע שליטה אומניפוטנטית עלולה להיות ביטוי של פתולוגיה נפשית? 

 

צורך להשיג שליטה בהתרחשות בסביבה מתוך מקום של תיקון גרנדיוזי לתחושה של חוסר ערך, קטנות ונחיתות.

שימוש התפתחותי תקין - האמונה האגוצנטרית הארכאית של התינוק בדבר יכולתו לשלוט במה שקורה מחוצה לו ובתוכו הכרחית להתמודדות עם חרדת הפירוק המרחפת כל הזמן בעיקר בתקופה שבה עדיין אין הפרדה טובה דיה בין גבולות העצמי שלו לאלו של הסביבה. התינוק חווה את מכלול האירועים הן אלו שמתרחשים בתוכו והן אלו שמתרחשים מחוצה לו כבעלי מקור פנימי, כאילו נובעים מתוכו. למשל, אם לתינוק קר והאדם שמטפל בו הבחין בזה ועטף אותו, התינוק חווה זאת כאילו הוא עצמו באופן מאגי הביא לשינוי תחושת הקור בתחושת חום נעימה. דרך שיתוף הפעולה של הסביבה עם המופע הגרנדיוזי שלו הוא מפתח תחושה של היות מובן, בעל השפעה על הסביבה ומכאן נובטת חווית הערך העצמי הראשונית.

כך שבעצם הזמינות של הגורם המטפל לספק את צורכי התינוק חשובה לא רק במובן הפרקטי של הישרדותו הפיזיולוגית אלא גם במובן של התפתחותו הקוגניטיבית והרגשית. תינוק שחווה את עצמו כבעל יכולת לשלוט על העולם (גם אם הדבר לא נעשה באמת בעזרתו אלא בעזרת המטפל) זכה גם בתחושה החשובה של היות מובן וגם ביכולת לגרום לדברים לקרות לפי צרכיו. במילים אחרות – חוויה מכוננת להערכה העצמית המתפתחת של התינוק. כאשר התינוק נתקל בסביבה שאינה מצליחה לקלוט את צרכיו נכונה ולספק אותם או כתוצאה מחרדה (אמא בפעם הראשונה), דיכאון אחרי לידה, מושקעות עצמית (של האם בענייניה) או לחילופין אמא שלא נותנת לו לחוש את צרכיו (מונעת ממנו בכי) התוצאה היא פגיעה בחוויית השליטה וההשפעה על הסביבה וגוררת התפתחות של ערך עצמי פגום.


כמו כל מנגנון הגנה, הדרך הגרנדיוזית דרכה חווה התינוק את מידת שליטתו בעולם היא בריאה והכרחית. פרנצי ציין שבשלב הבא, אחרי שלב האומניפוטנטיות הראשונית, מגיע שלב שבו מכיר הילד בכך שגם לדמויות המטפלות בו יכולות גרנדיוזיות. רק בהמשך, כשהוא מתבגר עוד קצת הוא מגיע להבנה המבאסת שלכל אחד יש את מגבלות היכולת שלו. כדי שזה יקרה, התינוק צריך לעבור הן את השלב שבו הוא חופשי ליהנות מהחוויה הגרנדיוזית העצמית והן את השלב שבו יש דמויות חיצוניות להעריץ.

כמו כן, כמו כל מנגנון הגנה אחר, האומניפוטנטיות הילדית נשארת במידה מסוימת לטנטית גם בהמשך החיים. אפשר לראות אותה פורצת קצת החוצה בתחושת השיכרון שאדם חווה כאשר זכה במשהו שייחל לו זמן רב. במילים אחרות, כאשר חווה שוב את השליטה המוחלטת במה שקורה מסביבו.

שימוש יתר - מאפיין אנשים שלא הצליחו לפתח תחושה של ערך עצמי נורמאלית ביחס לעולם סביבם. הם מרגישים באופן תמידי נחותים יותר ולכן מנסים לפצות בעזרת ניסיון להנכיח את שליטתם ללא מצור. לשם כך הם ינקטו מגוון אמצעים מתוחכמים ומניפולטיביים כדי להכניע את רצון האחר לשליטתם לעיתים על חשבון טובתו האישית ושיקולי מוסר אחרים.
שימוש מסיבי במנגנון זה משתקף באישיות הפסיכופתית/ אנטי סוציאלית. למשל בקצה הקרימינאלי אך גם בעמדות מפתח בצבא, בארגונים סודיים, ראשי כתות וכיו"ב.

כתבה: מילי רביד 

שליטה אמוניפוטנטית

 

מהי כנופיית הנפש?

כנופיה נפשית - Psychic Mafia - דימוי אנליטי מקסים של הרברט רוזנפלד (1971) -  כנופיית הנפש היא תערובת של עמדות פנימיות שיוצרות יחד אוירה אומניפוטנטית, מתעללת, אכזרית ובריונית. כל אלה מגויסים כדי להפחית חרדה הכרוכה בשינוי, צמיחה והתפתחות.

התוצר המרכזי של 'כנופיית הנפש' ביחסים בין אישיים הוא היעדר סובלנות קיצוני, שתובע ודאות מלאה, הרגשת זכאות נפשית ביחס לאחר ובחירותיו וטשטוש בין העצמי לאחרים.

כתב: איתן טמיר 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר