תסמינים גופניים של חרדה | איך הגוף מסמן לנו על חרדה קיצונית?

תסמינים גופניים של חרדה

חרדה גופנית:

תסמינים פיזיים של חרדה

כתיבה:

איתן טמיר (MA),

ראש מכון טמיר

 

 

מהי חרדה?

למרות לחוויה הסובייקטיבית הקשה, חרדה היא רגש אנושי ונורמלי ולעתים קרובות אף רגש בריא.

ועם זאת, כאשר אדם חש חרדה ברמות לא מידתיות, הדבר עלול להפוך לבעיה פסיכולוגית ורפואית. לרוב היא מתבטאת בעצבנות מוגזמת, בפחדים ובדאגות.

הפרעות חרדה מהוות קבוצה נרחבת באבחנות בריאות הנפש, ולמעשה היא ההפרעה הנפשית הנפוצה בעולם, עם כ-290 מיליון מטופלים, נכון לשנת 2018.

הפרעות חרדה משנות את האופן שבו אדם מעבד את רגשותיו ומתנהג והן מתבטאות גם בסימפטומים גופניים, בהם נתמקד במאמר הנוכחי. 

 

חרדה עשויה להיות מקושרת עם מגוון דרגות של עוררות פיזיולוגית של מערכת העצבים האוטונומית.

מצבי חרדה סומטיים יכולים לכלול מתח, הזעה בכפות הידיים, תחושת פרפרים בבטן, תחושה של לחץ בראש (tight band around the head), טשטוש ראייה, תחושת לחץ בשלפוחית השתן ובמעי, קוצר נשימה, תחושה של ניתוק מהגוף ועוד. 

  

 

האם חרדה גורמת לנזק גופני?

חרדה בהחלט מתבטאת בתסמינים גופניים רבים ומגוונים שיוצרים גם הם בתורם לחץ ומועקה נוספת.

יחד עם זאת חשוב מאוד לזכור שתסמינים אלו שוככים כאשר רמות החרדה יורדות. 

זה רלוונטי במיוחד להתקפי חרדה, בהם פורצים משום מקום תסמינים פיזיולוגיים אקוטיים שמאפיינים מצב חירום - דפיקות לב מואצות, הזעה, נשימה מהירה, מועקה בחזה ולעיתים שלשול.  

תסמינים אלו הם התגובה של מערכת העצבים המרכזית שלנו להתעוררות החרדה, מבחינה אבולוציונית, מטרת התסמינים הללו היא לעורר תגובות לחימה / בריחה כדי להתמודד עם מצבי סכנה, מה שעושה אותן קיצוניות וקצרות טווח. 

לרוב, לאחר 20-30 דקות התסמינים נחלשים ומפסיקים.

בכל מקרה, חשוב לפנות לבדיקה רפואית ולא להסתמך על ההנחה שהבעיה הגופנית נובעת רק מהחרדה. 

 

 

מהם התסמינים הגופניים המופיעים במצבי חרדה?

 • כאבי בטן, בחילות או בעיות עיכול.

 • כאבי ראש.

 • נדודי שינה או התעוררויות במהלכה. 

 • חולשה או עייפות.

 • כאבים בחזה

 • שלשולים

 • מתח וכאבים בשרירים

 • נשימת-יתר או קוצר נשימה.

 • דופק מוגבר.

 • הזעת יתר.

 • התעלפות
 • פריחה וגירודים

 • סחרחורת / ורטיגו

 • יובש בפה

 • רעד. 

 

ארחיב בהמשך על חלק מהתסמינים הסומטיים הללו ואתייחס לחיבור שלהם עם מצבי חרדה. 

 

 

כתבה נהדרת מתוך כאן 11, על חרדה גופנית שעולה אצל אנה עקב חרדת טיסה:

 

 

 

הגוף מדבר את החרדה

כאשר אדם חווה התקף חרדה מועברים רגשות ומחשבות שקדמו להתקף לתחושות גופניות.

קשה מאוד להבחין, קל וחומר בשעת לחץ, האם יש לפעול להרגעת הגוף או שמא מדובר על בעיה רפואית שדורשת טיפול רפואי דחוף.

 

חרדה היא מנגנון הישרדותי ראשון במעלה. הסיגנלים ותגובת הפחד מאפשרת לנו לזהות סכנות אפשריות ולפעול בטרם קרו.  כשאדם סובל מחרדה גופו נדרך ומעלה מיידית תגובת פחד המתעוררת לנוכח איום, גם כשלא קיים איום ממשי.

 

תסמינים גופניים של חרדה נגרמים כתוצאה מעוררות גבוהה של איזורים מוחיים שקשורים בתפיסה מודעת של איום ופחד, גם כאשר גורמים כאלה לא קיימים או שהם נתפסים כמאיימים הרבה יותר מכפי שהם באמת. 

ישנן מחלות, אלרגיות או רגישויות פיזיולוגיות רבות שמעלות את הסיכוי להתפתחות של חרדה.

למשל, כאבים גופניים לא מוסברים ובלתי צפויים, כמו כאבי שרירים, בעיות בקיבה, אלרגיה עונתית או קשיי בליעה מערערים את הביטחון ולכן מעוררים חרדה.

כך הדבר גם בקרב חולי לב או סכרת, שצריכים לנקוט בשלל פעולות יזומות כדי להגן על בריאותם. מצבים כאלה באופן טבעי, מעלים את הדריכות בה נמצא האדם במהלך חייו. 

ניתן להגיד בביטחון שאין אדם שלא חווה דרגה מסוימת של חרדה גופנית.

זו יכולה היתה להיות תחושת הרעד בעת כשנכנסים לאודיטוריום באוניברסיטה באיחור, לכיתה כמה דקות לפני בחינה, או התחושה כשמתעוררים באמצע הלילה, משוכנעים ששמענו קול מוזר בחוץ.

מה שפחות ידוע הוא שתחושות פיזיולוגיות, כגון סחרחורת קיצונית, טשטוש בעיניים, שיתוק שרירים, שלשול, ורטיגו, פריחות בעור, או תחושות קשות של חוסר נשימה ומחנק יכולות להיות תסמינים של חרדה בזמן אמת.

כשתחושות אלה מתרחשות והאדם איננו מבין למה, החרדה עלולה להתגבר לרמה של פאניקה, משום שבהיעדר הסבר הגיוני, האדם סבור שבוודאי משהו רע קורה. 

 

אנשים עם חרדה חברתית, למשל, חווים תוהו ובוהו גופני הזמן שהם נמצאים תחת אור הזרקורים:

הם נוטים להסמיק, להזיע, לרעוד, להרגיש קצב לב מואץ, שהראש שלהם ״מתרוקן״, בחילה או תחושה רעה בבטן, להיות בתנוחת גוף נוקשה, ליצור מעט קשר עין או לדבר בקול חלש מדי.

 

 

כאב בחזה וחרדה 

כאבים בחזה שקשורים לחרדה נקראים NSCP - כאבים לא טיפוסיים בחזה עם תסמינים אחרים שאינם תוצאה של אירוע לב.

כאבים בחזה שמקורם בלחץ מרגישים קצת אחרת עבור כל אדם.

חלק עשויים לחוות כאבים בחזה באופן הדרגתי, בעוד שאצל אחרים הכאבים בחזה עלולים להיות פתאומיים ולא צפויים.

ניתן לתאר כאב בחזה בחרדות:

 • כאבים שמגיעים בפולסים חדים

 • כאב בחזה שמתמשך לאורך זמן 

 • פרכוס או עווית שרירים חריגים בחזה 

 • תחושת צריבה, חוסר תחושה או כאב עמום 

 • מתח חזק או לחץ בחזה, כמו של דקירה

אדם בלי היסטוריה של כאבים בחזה עקב חרדה, יכולים להיבהל (ובצדק) מהחוויה הזאת ולכן רבים משערים שהם חווים התקף לב וממהרים לפנות לחדר מיון בבית בחולים לבדיקה ולטיפול.

למעשה, מחקר שפורסם כבר ב-2006 זיהה קשר בין התמודדות עם כאבים בחזה שקשורים לחרדה לבין הפרעות חרדה

חשוב לציין: אם ביקרתם במיון והרופאים לא מצאו סיבה ספציפית לתלונות על כאבים בחזה, התייעצו עם הרופא  גבי קיומן של סיבות אפשריות אחרות, כולל חרדה.

 

 

התעלפות וחרדה

ביטוי גופני נפוץ של לחץ וחרדה קיצוניים הוא עילפון.

יש כאלה שחווים התקפי פאניקה המלווים בסימפטומים של סחרחורות, תחושת ריחוף וחולשה גופנית כללית שבמקרים מסוימים מובילים גם לעילפון.

מה שהופך התקף פאניקה לסכנת עילפון הם היפר-ונטילציה, רמות גבוהות מאוד של אדרנלין ורגישות תחושתית מוקדמת.

מאחר שסימפטומים אלה משותפים גם למי שחווה התקפי לב, חשוב להיבדק אצל רופא אם וכאשר תחושות אלה מגיעות. 

אף על פי שהקשר בין סחרחורות לבין הפרעות פסיכיאטריות הוא מורכב ודינמי, וקשה להבחין בין סיבה לתוצאה, מחקרים עדכניים עומדים על הקשר בין סחרחורות כרוניות, שמשפיעות על האדם בתדירות של לפחות שלושה חודשים בשנה. לפי אחד המחקרים, שליש מהחולים ב-(CSD (Chronic Subjective Dizziness  סובלים גם מהפרעת חרדה, מבלי שקיימת היסטוריה של הפרעת שיווי-משקל או מצב רפואי אחר שעלול לגרום לסחרחורת.

סיבה נוספת לעילפון עקב חרדה יכולה לנבוע מפוביות. למשל, יש לא מעט אנשים שמתעלפים למראה מחט או דם סוג זה של התעלפות נקרא סינקופה ואזו-ואגאלית (Vasovagal syncope) , המתרחשת בעת חרדה קיצונית - המוח זקוק להרבה אנרגיה באופן פתאומי והלב אינו מצליח לספק את הסחורה בקצב המתאים. נפילת ההתעלפות מקלה על הלב להזרים דם למוח ולאיברים חיוניים נוספים.

חשוב להדגיש שרק רופא יכול לאבחן את סיבת ההתעלפות. ישנן בעיות שעלולות להוביל להתעלפות, כמו בעיית לב. אם אתה מתעלף בלי סיבה נראית לעין, גש לבדיקה רפואית גם אם אתה משוכנע שהסיבה להתעלפות היא חרדה.

 

 

שלשולים וחרדה

 יש אנשים שרמת חרדה גבוהה במיוחד משבשת את פעילות מערכת העיכול באופן שגורם להם לשלשל באופן כרוני. התופעה מורכבת לרבים כסינדרום המעי הרגיז, המוכר קלינית כ- (Irritable Bowel Syndrome (IBS.

הבעיה העיקרית במקרה זה, היא שהמבוכה, הבושה ואי-הנוחות שנגרמות מהשלשול, מעצימה את החרדה ואת תחושת חוסר האונים המתלווה אליה. אם תופעה זו חוזרת יותר מפעם אחת, כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה או עם פסיכולוג כדי ללמוד טכניקות לשליטה בחרדה. 

הקשר בין שלשולים ללחץ וחרדה הוא פועל יוצא של תגובת הלחץ המתוכננת של הגוף, מה שמכונה בדרך כלל Fight or flight. מבחינה אבולוציונית, תגובה זו התאימה מאוד כדי לשרוד בג'ונגל - אם למשל רדף אחריך אריה, שלשול איפשר לך להשיל משקל באופן מיידי ולהימלט על חייך. אבל אותה תגובת לחץ אדפטיבית שהתאימה לאבות אבותינו נחווית כיום כתקלה לא מותאמת ולא רלוונטית לקצב המהיר של החיים המודרניים. 

מערכת העיכול רגישה גם למצבי לחץ קיצוניים. כשחווים התקף חרדה, חלק מהאנשים יכולים לחוות סימפטומים של שילשולים והקאות שנובעים מרמות האדרנלין הגבוהות בדם. החרדה מפני הופעת שילשול והקאה אף מעלים את החרדה לקראת הופעתן. 

קיימות בעיות עיכול נוספות שקשורות לחרדה, כמו ריפלוקס. בעיקר אצל אנשים שרמת החומציות בקיבה שלהם גבוהה מהרגיל ושמתגברת במהלך התקף חרדה וגורמת להקאה.

כדי לא להחמיר התקף פאניקה שמתבטא בהקאות חוזרות ונשנות שיכול "להתגלגל" לבעיות גופניות נוספות, חשוב להקפיד על שתייה מרובה של מים ולצרוך מזונות קלים לעיכול. 

 

 

פריחה וגירודים 

תגובה גופנית נפוצה נוספת הנלווית לחרדה היא גירודים ופריחה בעור.

בדרך כלל, חרדה מעצימה בעיות בעור שקרב מתמודדים עם מחלת עור כרונית. לדוגמא, חרדה עלולה להחמיר את מצב פסוריאזיס, אקנה או אקזמה. אזורי הפריחה יכולים להיות קטנים מאוד עד למצב שבו הם מפושטים על פני איזורים נרחבים.

הסיבה המרכזית לתופעות עוריות אלו הינה חולשתה של המערכת החיסונית בעתות לחץ וחרדה. בכדי למנוע את הישנותה של חוויית החרדה, הגוף שולח הורמון בשם היסטמין, שמעצים את אי הנוחות בחוויית הלחץ ובכך בעצם מנסה להילחם בה.

הבעיה היא, שתופעות הלוואי כוללות גירודים, אדמומיות ונפיחויות, המכונות בשם הרפואי Uritcaria - תופעה שמתגברת בעקבות אורח חיים רווי מתח, סטרס ועומסים נפשיים, וגם באופן אקוטי בעקבות אירועי חיים מלחיצים כגון מוות של אדם קרוב או משבר וחרדה כלכלית. 

במקרים מסוימים, בעזרת טיפול פסיכולוגי ממוקד ובהינתן מוטיבציה גבוהה מצד הסובל מהבעיה, ניתן לזהות את מוקד הלחץ וכך להפחית את הסימפטומים ואף להעלימם כליל.

 

 

ורטיגו, סחרחורת וחרדה

מבחינה גופנית, חרדה מקושרת אצל חלק מהאנשים גם לתחושת סחרחורת קשה, כאילו העולם מסתובב או נע במהירות ובחוסר יציבות.

לפי נתונים מחקריים, עד 28% מהמתמודדים עם סחרחורות פסיכוגנית דיווחו על תסמינים של הפרעת חרדה ו -1 מ-4  עומדים בקריטריונים האבחוניים של הפרעת פאניקה.

תחושה זו, יחד עם בחילה וסחרחורות, מכונה ורטיגו. תופעות אלה מהוות סימנים למחלות גופניות אחרות, כמו סקלרוזיס, מחלות נוירולוגיות שונות או סרטן.

למרות שמחקרים מלמדים שכדאי להיזהר מחיבור אבחוני מהיר מדי בין ורטיגו לבין הפרעות נפשיות, כמו חרדה ודיכאון,  תופעה זו מעצימה את החרדה כלפי הישרדות הגוף ובריאות, גם אם מקור החרדה הראשוני הוא בפחד או דאגה מדברים אחרים. 

חשוב מאוד, כאשר ורטיגו מתרחשת, להיבדק נוירולוגית, ובמידה ולא עלו ממצאים, לזהות גורם נפשי שייתכן והוא אחראי על הגברת הסימפטומים. במקרים רבים, החרדה כלפי הגוף משתלטת ומקשה לייחס את החוויה לגורם לחץ ספציפי. כאשר "עולים" על העניין, החוויה הלא נעימה נפסקת, או נחווית לעתים רחוקות הרבה יותר.

 

לתופעה של ורטיגו ממקור רגשי יש שם בספרות המקצועית -   Persistent Postural-Perceptual Dizziness או Phobic postural vertigo.

תסמונת זו קשורה למצבים וסטיבולריים (בעיות שיווי משקל). 

 

 

יובש בפה (xerostomia) וחרדה

תחושת חרדה או לחץ יכולות להפחית את זרימת הרוק בפה, אבל עבורחלק מהאנשים לא החרדה עצמה היא שמייצרת הבעיה, אלא תרופה נוגדת דיכאון או תרופות נלוות.

יובש בפה הוא תופעת לוואי ידועה של מגוון תרופות, כמו וגדות דיכאון, תרופות אנטי פסיכוטיות, אנטי היסטמינים, חוסמי בטא כמו גם תרופות לפרקינסון ואפילפסיה.

כאשר תרופה להפחתת חרדה גורמת ליובש בפה, התסמינים מופיעים בדרך כלל זמן מה לאחר תחילת הטיפול.

יובש בפה יכול להיגרם גם בגלל נשימה מהירה דרך הפה, תסמונת סיוגרן או התייבשות.

 

חגית בראלי פישמן מטפלת CBT בראשון לציון מכון טמיר

חגית בראלי-פישמן, מטפלת CBT בחרדות בראשון לציון

 

 

איך להקל על החוויה הגופנית שנלווית לחרדה?

בהרבה מאוד מקרים, תרגול טכניקת מיינדפולנס ומודעות גופנית מסייעות להקל על הסימפטומים הגופניים של החרדה ומעלות תוך כדי דרכי התמודדות נוספות. תרגילי דמיון מודרך המוכוונים לזיהוי גורם החרדה מסייעים גם בטווח הארוך להפחתתה. בנוסף, תרגילי נשימה סרעפתית מסייעים בהפחתת ההיפר-ונטילציה שהגוף חווה תוך כדי התקף החרדה, מרגיעים את הגוף ואת רוב הסימפטומים הגופניים שתוארו לעיל.

ניהול הסימפטומים של הפרעת חרדה אפשרי גם בטיפול עצמי מגוון: 

 • להפחית בצריכת מזונות ומשקאות המכילים קפאין

 • לאכול נכון, להתעמל ולישון טוב יותר

 • להציב את הצורך במנוחה טובה בעדיפות עליונה (דברו עם הרופא אם עדיין יתגלו קשיים בשינה)

 • לשאול את הרופא או את הרוקח לפני שנוטלים כל תרופה ללא מרשם או תרופות צמחיות - רבות מאלה מכילות כימיקלים שמחמירים התקפי חרדה.

 

טיפול בסימפטום הגופני שצץ באמצעות הידע הרפואי הקיים, יחד עם ניסיון מתמיד לאינטרוספקציה וחקר פנימי אודות מקור החרדה, באמצעות עזרה-עצמית או איש מקצוע, הם המפתח להפחתת הסבל ואי הנוחות הגופנית הנגרמת במצבי חרדה.

 

הידעת? חרדה גופנית והקורונה

מי שחוו את תסמיני החרדה הגופנית החזקים ביותר במהלך מגיפת שפעת החזירים בשנת 2009, היו אנשים שמתקשים לשאת חוסר וודאות, כך לפי מאמר של צוות חוקרים מאוניברסיטת קרלטון באוטווה, קנדה. החוקרים מצאו גם כי אותם אנשים נוטים להאמין פחות ביכולתם להגן על עצמם. 

מילה על חשיבותה של החרדה:

הנטיה הטבעית שלנו היא להתייחס לרעיון של פחד כמדבק, מזהם, שלילי. הרי התרבות כולה מעבירה אלינו מסרים עקביים על הצורך לדכא את הפחד, להתעלם ממנו, להביס אותו, להתגבר ולרפא את הפחדים שלנו. אבל במציאות, פחד הוא מערכת אזעקה מכוילת ומדויקת, שדומה יותר לגלאי עשן מאשר לבעיה גופנית או נפשית.  חשוב לזכור זאת, ודאי בתקופת הקורונה.

מוזמנים/ות לפנות אלינו לטיפול אונליין בזום או סקייפ.

 

 

מוזמנים ליצור עמנו קשר

לשיחת הכוונה למטפל בחרדות,

הכי קרוב למקום מגוריך:

  

072-3940004 

 

מכון טמיר

 

 

 

מקורות:

 

Holmberg J, Karlberg M, Harlacher U, Rivano-Fischer M, Magnusson M. Treatment of phobic postural vertigo. A controlled study of cognitive-behavioral therapy and self-controlled desensitization. J Neurol. 2006 Apr;253(4):500-6. doi: 10.1007/s00415-005-0050-6. Epub 2005 Dec 19. PMID: 16362533.

 

Yuan, Q., Yu, L., Shi, D., Ke, X., & Zhang, H. (2015). Anxiety and Depression Among Patients With Different Types of Vestibular Peripheral Vertigo. Medicine, 94(5), e453

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021