מהי בריונות ברשת? מהם הפתרונות לאלימות ברשת?

דרג פריט זה
(31 הצבעות)

בריונות ואלימות ברשת

 

מאפיינים, מחקרים ודרכי התמודדות

 

כתיבה:

איתן טמיר,  (MA),

ראש מכון טמיר

 

בעידן הרשתות החברתיות והמדיה הדיגיטלית, עולמנו הולך והופך מקוון.

מרבית התופעות הקשורות בכך חיוביות:

אנחנו יכולים ליצור רשתות חברתיות גם עם אנשים שאינם בסביבתם הקרובה, לשמור על קשרים ממרחק, להיחשף לעולם שלם ולכתוב את דעתנו בצורה הליברלית ביותר שידעה ההיסטוריה. בלי רשתות חברתיות לא היה לנו metoo#, למשל. אלא שלצד התופעות החיובית קיימות גם תופעות שליליות לשימוש באינטרנט, שהכואבת וההרסנית ביותר בהן היא תופעת הבריונות ברשת.

 

מהי בריונות ברשת?

בריונות ברשת היא תופעה של השנים האחרונות, בה אנשים מאמצים את הרשתות החברתיות כבמה להתאכזר לאחרים, להשמיצם ברבים, להפיץ שמועות, לתקוף ולפגוע. אנשים משתמשים בבמה הרחבה שמאפשרת הרשת, באמצעותה יכולים להגיע למספר בלתי נתפס של אנשים, על מנת להפיץ שמועות, להפיץ סרטונים ותמונות מביכות, להוציא מהארון, לפרסם פרטים פרטיים, לפגוע באנשים בצורה הרסנית ובלתי הפיכה.

המונים נפגעים מתופעת הבריונות ברשת, אשר הפכה למסוכנת ביותר. כמעט אחת לשבוע ניתן למצוא בכותרות ידיעה על נער שהתאבד בעקבות השמצות ברשתות החברתיות, אך חשוב לדעת שהעשייה המסוכנת והנוראה הזו אינה שמורה רק לעולמם של הצעירים. איננו יכולים לשכוח את אריאל רוניס, מנהל בכיר בלשכת האוכלוסין, ששם קץ לחייו בעקבות פוסט משמיץ ברשת החברתית שפורסם אודותיו.

החיים ברשת, כך מסתבר, אינם משקפים את המציאות. כך ידענו בזמנו במחקרים על הפסיכולוגיה של הטלוויזיה, וכיום המציאות מחריפה ומקצינה, ודאי כאשר מדובר בתהליכי ממאירים של ביוש ובריונות. אנחנו חיים באשליה של שליטה אל התכנים שאנחנו צורכים: מחקר מדהים שפורסם בכתב העת Sience ובו מדגם ענק של משתתפים, מעלה כי הגולשים במדיה החברתית נוטים לשתף פייק ניוז פי 6 בהשוואה לחדשות אמיתיות.

ממקרים אלה, ניתן רק להתחיל ולתפוס את עוצמתה ההרסנית של הבריונות ברשת, יש אפילו הורים שמקבלים החלטה מדעת למנוע מילדיהם לגלוש בסמראטפונים .

 

בריונות, שימוש באינטרנט וניסיונות אובדניים בקרב מתבגרים

לפי דו"ח שפורסם ב-2018 על ידי קרן הילד של האומות המאוחדות, לא פחות ממחצית מבני הנוער בעולם, בגילים 13 עד 15, דיווח שהם מתמודדים עם אלימות, כמו קטטות, הטרדות וצורות מגוונות של בריונות. מקור האלימות המדווחות על ידי הילדים הוא מעמיתיהם בבית הספר ובסביבתו.

אובדנות בקרב מתבגרים היא בעיה קשה ומורכבת לפתרון. בארה"ב, אובדנות היא הסיבה השנייה למוות בקרב מתבגרים, והיא נפוצה בקרב בנים פי שתיים לעומת בנות. מחקרים מראים כי בריונות, הצקות וכן בילוי זמן רב מול האינטרנט מגבירים את סיכויי ההתאבדות בקרב מתבגרים. 

שימוש מאסיבי באינטרנט, כשלעצמו, אינו בהכרח סימן אזהרה לאובדנות. עם זאת, הוא בוודאות הופך כזה בנוכחות סימני אזהרה נוספים, כמו מצבי רוח משתנים, עוינות, דכדוך, הפרעות שינה והפרעות אכילה. כאשר הילד סובל מסימפטומים או סימנים מעין אלה לאורך מספר שבועות באופן עקבי, יש מקום להניף דגל אדום ולפנות לקבלת סיוע מקצועי.

הורים צריכים להיות עירניים לגבי מידת השימוש של ילדיהם באינטרנט, ובמידת האפשר, יש לגלות עירנות גם באשר לאופי השימוש.

 

PTSD אצל הקורבנות וגם אצל הבריונים

מחקר שפורסם ביוני 2020, בו השתתפו יותר מ -2,000 בני נוער בבריטניה, העלה כי בריונות ברשת קשורה למגוון של תסמיני הפרעת דחק פוסט-טראומטית, לא רק בקרב קורבנות, אלא גם, הפתעה (?) - אצל התוקפים.

המחקר מצא כי יותר מרבע מהבריונים סובלים מתסמיני הפרעת דחק פוסט-טראומטית.

 

פורנו נקמה

מחקר עדכני מלמד כי למעלה ממחצית מהקורבנות שנפגעו מפורנו נקמה (Revenge Porn), ש-90% מהן נשים, סבלו ממחשבות אובדניות בעקבות החשיפה הקשה והמשברית שחוו.

באופן ספציפי, מחקרים מעלים את האפשרות כי מעל ל-5 שעות מול האינטרנט מידי יום הוא סימן להתמודדות עם קשיים בקרב מתבגרים, ובשל כך הוא סממן אזהרה להורים. שימוש מאסיבי שכזה באינטרנט נחשב כ"פתולוגי" ולא אדפטיבי, וכן עשוי להצביע על דיכאון ועל כך שקיימת סבירות מסוימת לביצוע ניסיון אובדני.

 

יתרונות חברתיים של הגלישה ברשת

לכל מטבע יש שני צדדים - מחקרים מעלים כי לשימוש באינטרנט יש גם יתרונות, שכן עבור רבים מהווה המדיום המקוון מקור לקבלה חברתית

באשר לבריונות ולהצקות במסגרות חברתיות, אשר היוו מאז ומתמיד איום מעורר פחד בקרב מתבגרים וסיבה נפוצה ביותר לניסיונות אובדניים. דווקא בזכות האינטרנט מתאפשר שינוי קהילתי,  שכולל פעילות ומעורבות חברתית במטרה להגן על קורבנות אלימות ברשת.

למשל, עמית סבן, נער שחווה שייימינג בוואטסאפ במהלך לימודיו בחטיבה, הקים עמותה התנדבותית למניעה של בריונות ברשת, "נוער למען נוער".

יש עוד דוגמאות רבות לחוויה מתקנת של נפגעים בעבר שמתגייסים לסייע נפשית לקורבנות ההווה. 

כיום, כאמור, בריונות אינה נעשית רק פנים אל פנים, היא נעשית גם ברחבי הרשת, ובעיקר באמצעות רשתות חברתיות. לכן, הפך האינטרנט לבעל חלק מהותי בנושא הבריונות והפצתה. למשל, לפי סקר חדש של חברת ״בזק״ שפורסם באתר מעריב, לא פחות משלושת רבעי מבני ובנות הנוער חווים אלימות ובריונות בוואטסאפ.

למרות מאמצים של רשתות חברתיות, כמו אינסטגרם, להפחית בריונות ברשת, אל להורים להקל ראש בבריונות שאינה פיזית, שכן אמנם בריוני האינטרנט רחוקים פיזית מהילד, אך פגיעתם בו היא קשה, וכך גם ההחלמה ממנה. בנוסף לכך, היא עשויה להיות מתמשכת ומוסתרת, כך שבניגוד לאלימות פיזית, ייתכן כי ההורה לעולם לא ישמע עליה.

איך לדבר עם מתבגרים נפגעי בריונות ברשת?

אחת הדרכים ההוריות היעילות והמקובלות היא לפנות ישירות אל המתבגר שנפל קורבן לאלימות באינטרנט. מטרת השיחה היא כדי להושיט יד הורית אוהבת ולהציע לשתף ברגשותיו, לבחון יחדיו האם תודעתו פוגשת מחשבות אובדניות.

כמו בכל שיחה עם בני נוער יש לזכור שהילד צריך הקשבה ותיקוף, לא הרצאות והטפת מוסר. גם אם הילד מהוסס או מסרב לשתף פעולה, אין זה אישור לכך שהוא פנוי להקשיב להרצאה, או שיש בהרצאה כזו משאבים מפתיעים שיחדשו לו. סביר להניח שהגור שלכם זקוק קודם כל לאוזן קשבת ולתחושת ביטחון עמוקה, לתזכורת שכמו תמיד, אתם נכונים ודרוכים להקשיב ולעזור. 

חשוב להבין שעבור המתבגרים, נתפסים הקשיים הרגשיים הנחווים בעת המשבר כדרמטיים, כרוניים והרי גורל. ראיית עולמם נוטה להיות לגמרי בלתי פרופורציונלית עד לא מציאותית, מה שמחריף את הצרה, והופעתם של עיוותי חשיבה עלולים לחזק הלך רוח אובדני וקטסטרופלי.

כשיוזמים שיחה עם בני ובנות הנוער לגבי הפגיעה מבריונים ברשת, הקפידו לא לזלזל בעוצמת הבעיות או להמעיט בערך הכאב שהן גורמות. אפילו אם הבעיה נראית זניחה אן מינורית, ואפילו אם ההורה המנוסה יודע שמדובר בעניין חולף, חשוב להכיר בחוויה שעובר הילד ולתקף (מלשון ולידציה) את הייאוש, הבושה, הכעס והצער שהוא חש. כפי שאתם זוכרים, בסיטואציות משבריות קשה לאמץ פרספקטיבה עמוקה יותר, לטווח הרחוק, שמאפשרת פרופורציה ועמידות במצוקה. לא, בני נוער שחוו השפלה קבוצתית להעריך את הבעיה עימה מתמודדים באופן המתאים לה. המסר שיש להעביר לילד הוא שהוריו תומכים בו ואוהבים אותו, לא משנה עם אילו בעיות מתמודד ועד כמה מתקשה בהתמודדות עימן.


הילדים של המאה ה-21 חשופים לסיכונים חדשים ולהשפעות חדשות, שסביר שלא היו קיימות בגיל ההתבגרות של הוריהם. הורים מחויבים אפוא להתאים עצמם לעידן המשתנה, לאופן בו בריונות חברתית משתלבת באינטרנט, ולאופן בו האינטרנט עלול להשפיע על אובדנות.

 

ההבדלים בין ההמון של המאה הקודמת לבין העדר הדיגיטלי <

בריונות ברשת בעת משבר הקורונה

הנתונים הסטטיסטיים מלמדים שבתקופת המגפה הייתה פחות בריונות, לכאורה.

למה לכאורה?

מכיוון שהאינטראקציות החברתיות והחברתיות נפסקו כמעט קליל, וילדים זכו לתמיכה מצד משפחותיהם.

החזרה לבית הספר מטרידה הרבה יותר, כי היא עלולה להביא לגל חדש של בריונות, במיוחד סביב סוגיות הקשורות למגיפה, בין אם בגלל עלייה במשקל שקשורה לבידוד, או בגלל שינויים בנסיבות משפחתיות, כאשר הורים מפוטרים ומשפחות לחוצות יותר כלכלית. 

בריונות ברשת כלפי מורות ומורים

בין הנפגעים מבריונות ברשת בתקופת הקורונה, שעמה נפתחה שנת הלימודים תשפ״א, הם מורים.

במחקר שהתקיים על ידי חוקרות בייעוץ חינוכי ממכללת אורנים בצפון, עולה כי 52% מהמורים והמורות היו קורבנות לבריונות מקוונת ו-77% היו עדים לה כאשר כוונה לעבר עמיתים במקצוע ההוראה והייעוץ החינוכי.

הבריונים, לפי הסקר, הם ברוב המקרים תלמידים או הורים.

למרות היקף התופעה רק מיעוט מצומצם מהארועים מדווחים למנהלי בתי ספר ודמויות מפתח אחרות במערכת. 

 

צרו עמנו קשר לגבי הפניה מתאימה

לייעוץ הורי או לטיפול פסיכולוגי בבני נוער וילדים

 

אנו מציעים גם הרצאות וסדנאות על בריונות ברשת,

לצוותים טיפוליים וחינוכיים, בכל הארץ.

 

שלכם,

צוות מכון טמיר -

 

072-3940004

 

 

 

 

 מקורות:

 

לירז מרגלית (2018). למה כל כך קל לנו להיות רעים באינטרנט? מתוך אתר דה-מרקר, 19.10.2018: https://www.themarker.com/blogs/liraz-margalit/BLOG-1.6573921

 

 

קייזר-הלר, ש. (2018). צליל מקוון – פגיעות נפשיות בילדים ובבני נוער ברשת. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 23/9/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3728

 

 

Ayers JW, Althouse BM, Leas EC, Dredze M, Allem J. Internet Searches for Suicide Following the Release of 13 Reasons Why. JAMA Intern Med. 2017;177(10):1527–1529

 

 

Garett, R., Lord, L. R., & Young, S. D. (2016). Associations between social media and cyberbullying: a review of the literature. mHealth, 2, 46

 

 

Nixon, C. L. (2014). Current perspectives: the impact of cyberbullying on adolescent health. Adolescent Health, Medicine and Therapeutics, 5, 143–158

 

 

Peebles, E. (2014). Cyberbullying: Hiding behind the screen. Paediatrics & Child Health, 19(10), 527–528

 

 

https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/05/theres-no-such-thing-as-a-slut/371773

 

 

https://cyberbullying.org/facts

 

 

/https://www.education.com/reference/article/cyberbullying-research/

 

 

https://www.mako.co.il/nexter-internet/developments/Article-5b83d0e7e0aa261006.htm

 

 

http://flyingmonkeysdenied.com/2016/04/19/social-and-emotional-effects-of-cyber-bullying-v2/

 

 

http://science.sciencemag.org/content/359/6380/1094

 

 

https://www.theguardian.com/uk-news/2017/aug/14/half-uk-girls-bullied-social-media-survey

 

 

http://www.apa.org/news/press/releases/2010/04/bullying.aspx

 

 

https://www.cybercivilrights.org/wp-content/uploads/2014/12/RPStatistics.pdf

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–21:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021