מהי בריונות ברשת? מה הפתרונות לאלימות ברשת ב-2018?

דרג פריט זה
(25 הצבעות)
בריונות ברשת בריונות ברשת

מהי בריונות ואלימות ברשת

ואיך מתמודדים איתה?

בעידן הרשתות החברתיות והמדיה הדיגיטלית, עולמנו הולך והופך מקוון.

מרבית התופעות הקשורות בכך חיוביות:

אנחנו יכולים ליצור רשתות חברתיות גם עם אנשים שאינם בסביבתם הקרובה, לשמור על קשרים ממרחק, להיחשף לעולם שלם ולכתוב את דעתנו בצורה הליברלית ביותר שידעה ההיסטוריה. בלי רשתות חברתיות לא היה לנו metoo#, למשל. אלא שלצד התופעות החיובית קיימות גם תופעות שליליות לשימוש באינטרנט, שהכואבת וההרסנית ביותר בהן היא תופעת הבריונות ברשת.

 

cyber bullying

מהי בריונות ברשת?

בריונות ברשת היא תופעה של השנים האחרונות, בה אנשים מאמצים את הרשתות החברתיות כבמה להתאכזר לאחרים, להשמיצם ברבים, להפיץ שמועות, לתקוף ולפגוע. אנשים משתמשים בבמה הרחבה שמאפשרת הרשת, באמצעותה יכולים להגיע למספר בלתי נתפס של אנשים, על מנת להפיץ שמועות, להפיץ סרטונים ותמונות מביכות, להוציא מהארון, לפרסם פרטים פרטיים, לפגוע באנשים בצורה הרסנית ובלתי הפיכה.

המונים נפגעים מתופעת הבריונות ברשת, אשר הפכה למסוכנת ביותר. כמעט אחת לשבוע ניתן למצוא בכותרות ידיעה על נער שהתאבד בעקבות השמצות ברשתות החברתיות, אך חשוב לדעת שהעשייה המסוכנת והנוראה הזו אינה שמורה רק לעולמם של הצעירים. איננו יכולים לשכוח את אריאל רוניס, מנהל בכיר בלשכת האוכלוסין, ששם קץ לחייו בעקבות פוסט משמיץ ברשת החברתית שפורסם אודותיו.

החיים ברשת, כך מסתבר, אינם משקפים את המציאות. כך ידענו בזמנו במחקרים על הפסיכולוגיה של הטלוויזיה, וכיום המציאות מחריפה ומקצינה, ודאי כאשר מדובר בתהליכי ממאירים של ביוש ובריונות. אנחנו חיים באשליה של שליטה אל התכנים שאנחנו צורכים: מחקר מדהים שפורסם בכתב העת Sience ובו מדגם ענק של משתתפים, מעלה כי הגולשים במדיה החברתית נוטים לשתף פייק ניוז פי 6 בהשוואה לחדשות אמיתיות.

ממקרים אלה, ניתן רק להתחיל ולתפוס את עוצמתה ההרסנית של הבריונות ברשת, יש אפילו הורים שמקבלים החלטה מדעת למנוע מילדיהם לגלוש בסמראטפונים.

 cyber bullying researches

בריונות, שימוש באינטרנט וניסיונות אובדניים בקרב מתבגרים

לפי דו"ח שפורסם ב-2018 על ידי קרן הילד של האומות המאוחדות, לא פחות ממחצית מבני הנעור בעולם, בגילאים 13 עד 15, דיווח שהם מתמודדים עם אלימות, כמו קטטות, הטרדות וצורות מגוונות של בריונות. מקור האלימות המדווחות על ידי הילדים הוא מעמיתיהם בבית הספר ובסביבתו.

אובדנות בקרב מתבגרים היא בעיה קשה ומורכבת לפתרון. בארה"ב, אובדנות היא הסיבה השנייה למוות בקרב מתבגרים, והיא נפוצה בקרב בנים פי שתיים לעומת בנות. מחקרים מראים כי בריונות, הצקות וכן בילוי זמן רב מול האינטרנט מגבירים את סיכויי ההתאבדות בקרב מתבגרים. 

שימוש מאסיבי באינטרנט, כשלעצמו, אינו בהכרח סימן אזהרה לאובדנות. עם זאת, הוא בוודאות הופך כזה בנוכחות סימני אזהרה נוספים, כמו מצבי רוח משתנים, עוינות, דכדוך, הפרעות שינה והפרעות אכילה. כאשר הילד סובל מסימפטומים או סימנים מעין אלה לאורך מספר שבועות באופן עקבי, יש מקום להניף דגל אדום ולפנות לקבלת סיוע מקצועי.

הורים צריכים להיות עירניים לגבי מידת השימוש של ילדיהם באינטרנט, ובמידת האפשר, יש לגלות עירנות גם באשר לאופי השימוש.

 

פורנו נקמה

מחקר עדכני מלמד כי למעלה ממחצית מהקורבנות שנפגעו מפורנו נקמה (Revenge Porn), ש-90% מהן נשים, סבלו ממחשבות אובדניות בעקבות החשיפה הקשה והמשברית שחוו.

באופן ספציפי, מחקרים מעלים את האפשרות כי מעל ל-5 שעות מול האינטרנט מידי יום הוא סימן להתמודדות עם קשיים בקרב מתבגרים, ובשל כך הוא סממן אזהרה להורים. שימוש מאסיבי שכזה באינטרנט נחשב כ"פתולוגי" ולא אדפטיבי, וכן עשוי להצביע על דיכאון ועל כך שקיימת סבירות מסוימת לביצוע ניסיון אובדני.

 

 

יתרונות חברתיים של הגלישה ברשת

לכל מטבע יש שני צדדים - מחקרים מעלים כי לשימוש באינטרנט יש גם יתרונות, שכן עבור רבים מהווה המדיום המקוון מקור לקבלה חברתית

באשר לבריונות ולהצקות במסגרות חברתיות, אשר היוו מאז ומתמיד איום מעורר פחד בקרב מתבגרים וסיבה נפוצה ביותר לניסיונות אובדניים. דווקא בזכות האינטרנט מתאפשר שינוי קהילתי,  שכולל פעילות ומעורבות חברתית במטרה להגן על קורבנות אלימות ברשת. למשל, עמית סבן, נער שחווה שייימינג בוואטסאפ במהלך לימודיו בחטיבה, הקים עמותה התנדבותית למניעה של בריונות ברשת, "נוער למען נוער". יש עוד דוגמאות רבות לחוויה מתקנת של נפגעים בעבר שמתגייסים לסייע נפשית לקורבנות ההווה. 

כיום, כאמור, בריונות אינה נעשית רק פנים אל פנים, היא נעשית גם ברחבי הרשת, ובעיקר באמצעות רשתות חברתיות. לכן, הפך האינטרנט לבעל חלק מהותי בנושא הבריונות והפצתה.

למרות מאמצים של רשתות חברתיות, כמו אינסטגרם, להפחית בריונות ברשת, אל להורים להקל ראש בבריונות שאינה פיזית, שכן אמנם בריוני האינטרנט רחוקים פיזית מהילד, אך פגיעתם בו היא קשה, וכך גם ההחלמה ממנה. בנוסף לכך, היא עשויה להיות מתמשכת ומוסתרת, כך שבניגוד לאלימות פיזית, ייתכן כי ההורה לעולם לא ישמע עליה.

איך לתקשר עם מתבגרים נפגעי בריונות ברשת?

אחת הדרכים ההוריות היעילות והמקובלות היא לפנות ישירות אל המתבגר שנפל קורבן לאלימות באינטרנט. מטרת השיחה היא כדי להושיט יד הורית אוהבת ולהציע לשתף ברגשותיו, לבחון יחדיו האם תודעתו פוגשת מחשבות אובדניות.

כמו בכל שיחה עם בני נוער יש לזכור שהילד צריך הקשבה ותיקוף, לא הרצאות והטפת מוסר. גם אם הילד מהוסס או מסרב לשתף פעולה, אין זה אישור לכך שהוא פנוי להקשיב להרצאה, או שיש בהרצאה כזו משאבים מפתיעים שיחדשו לו. סביר להניח שהגור שלכם זקוק קודם כל לאוזן קשבת ולתחושת ביטחון עמוקה, לתזכורת שכמו תמיד, אתם נכונים ודרוכים להקשיב ולעזור. 

חשוב להבין שעבור המתבגרים, נתפסים הקשיים הרגשיים הנחווים בעת המשבר כדרמטיים, כרוניים והרי גורל. ראיית עולמם נוטה להיות לגמרי בלתי פרופורציונלית עד לא מציאותית, מה שמחריף את הצרה, והופעתם של עיוותי חשיבה עלולים לחזק הלך רוח אובדני וקטסטרופלי.

כשיוזמים שיחה עם בני ובנות הנוער לגבי הפגיעה מבריונים רשתיים, הקפידו לא לזלזל בעוצמת הבעיות או להמעיט בערך הכאב שהן גורמות. אפילו אם הבעיה נראית זניחה אן מינורית, ואפילו אם ההורה המנוסה יודע שמדובר בעניין חולף, חשוב להכיר בחוויה שעובר הילד ולתקף (מלשון ולידציה) את הייאוש, הבושה, הכעס והצער שהוא חש. כפי שאתם זוכרים, בסיטואציות משבריות קשה לאמץ פרספקטיבה עמוקה יותר, לטווח הרחוק, שמאפשרת פרופורציה ועמידות במצוקה. לא, בני נוער שחוו השפלה קבוצתית להעריך את הבעיה עימה מתמודדים באופן המתאים לה. המסר שיש להעביר לילד הוא שהוריו תומכים בו ואוהבים אותו, לא משנה עם אילו בעיות מתמודד ועד כמה מתקשה בהתמודדות עימן.


הילדים של המאה ה-21 חשופים לסיכונים חדשים ולהשפעות חדשות, שסביר שלא היו קיימות בגיל ההתבגרות של הוריהם. הורים מחויבים אפוא להתאים עצמם לעידן המשתנה, לאופן בו בריונות חברתית משתלבת באינטרנט, ולאופן בו האינטרנט עלול להשפיע על אובדנות.

 

ההבדלים בין ההמון של המאה הקודמת לבין העדר הדיגיטלי <

בני נוער מראש העין השתתפו בהדרכות על אלימות באינטרנט

 

צרו עמנו קשר לגבי הפניה מתאימה לייעוץ הורי או עבור הילדים

אנו מציעים גם הרצאות וסדנאות על בריונות ברשת,

לצוותים טיפוליים וחינוכיים, בכל הארץ.

 

שלכם,

צוות מכון טמיר -

1800-509-809

כתיבה: יעל טל וצוות מכון טמיר

 מקורות:

 

לירז מרגלית (2018). למה כל כך קל לנו להיות רעים באינטרנט? מתוך אתר דה-מרקר, 19.10.2018: https://www.themarker.com/blogs/liraz-margalit/BLOG-1.6573921

קייזר-הלר, ש. (2018). צליל מקוון – פגיעות נפשיות בילדים ובבני נוער ברשת. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 23/9/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3728

Ayers JW, Althouse BM, Leas EC, Dredze M, Allem J. Internet Searches for Suicide Following the Release of 13 Reasons Why. JAMA Intern Med. 2017;177(10):1527–1529. doi:10.1001/jamainternmed.2017.3333

Garett, R., Lord, L. R., & Young, S. D. (2016). Associations between social media and cyberbullying: a review of the literature. mHealth, 2, 46. http://doi.org/10.21037/mhealth.2016.12.01

Nixon, C. L. (2014). Current perspectives: the impact of cyberbullying on adolescent health. Adolescent Health, Medicine and Therapeutics, 5, 143–158. http://doi.org/10.2147/AHMT.S36456

Peebles, E. (2014). Cyberbullying: Hiding behind the screen. Paediatrics & Child Health, 19(10), 527–528.

https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/05/theres-no-such-thing-as-a-slut/371773

https://cyberbullying.org/facts

/https://www.education.com/reference/article/cyberbullying-research/

https://www.mako.co.il/nexter-internet/developments/Article-5b83d0e7e0aa261006.htm

http://flyingmonkeysdenied.com/2016/04/19/social-and-emotional-effects-of-cyber-bullying-v2/

http://science.sciencemag.org/content/359/6380/1094

https://www.theguardian.com/uk-news/2017/aug/14/half-uk-girls-bullied-social-media-survey

http://www.apa.org/news/press/releases/2010/04/bullying.aspx

https://www.cybercivilrights.org/wp-content/uploads/2014/12/RPStatistics.pdf

 

 

Google

אלימות ובריונות ברשת אצל ילדים ואיך מתמודדים? Cyber-bullying
Rated 5/5 based on 24 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, <spanitemprop="addressRegion">ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il