ברוקסיזם | הפסיכולוגיה של חריקת שיניים ולחץ נפשי

מה זה ברוקסיזם?

רוב האנשים חורקים בשיניים בשנתם,  לפעמים.

בד״כ חריקת שיניים, או ברוקסיזם, אינה גורמת נזק, אבל כשאנחנו מדברים על התחרחשות קבועה ועקבית, השיניים יכולות להינזק ולהישחק ויכולים לצוץ גם סיבוכים אחרים בבריאות הפה.

חריקת שיניים יכולה להיגרם ממתח נפשי וחרדה, ולרוב מופיעה במהלך השינה,  כנראה בגלל מנשך אנורמלי או שיניים חסרות או עקומות.

התופעה יכולה להיגרם גם מהפרעת שינה, כמו דום נשימה בשינה (אפניאה).

 

מכיוון שלעתים קרובות אנשים חורקים כשהם ישנים, מרבית חורקי שיניים כלל אינם מודעים לבעיה, אך כאב ראש עמום ועקבי או כאב בלסת מזכירים להם את העניין למחרת. הרבה פעמים האדם שומע על הבעיה ממי  שחולק/ת איתו את המיטה, שמדווח על ׳חריקות׳ בלילה.

מי שמקבל משוב כזה, או מרגיש את תסמיני הבוקר, חשוב שיפנה לרופא שיניים.

ניתן גם לבחון את הפה והלסת לסימנים של חריקת שיניים, כמו רכות בלסת או שחיקה מוגזמת של השיניים.

בחלק מהמקרים, חריקת שיניים כרונית עלולה להגיע לשבר, התרופפות או אובדן של שיניים, עד כדי הזדקקות לגשרים, כתרים, שתלים, טיפולי שורש ובלית ברירה גם שיניים תותבות.

מלבד נזק דנטלי חמור עלול להיגרם גם נזק ללסתות, היווצרות או החמרה של בעיות בלעיסה, עד כדי שינוי במראה הפנים. בדי להימנע מכך, רופא השיניים יכול להתאים מגן פה, או סד דנטלי, שיגן על השיניים במהלך השינה. 

אם מקור החריקה ממתח, חשוב לקרוא דרכים להפחתת סטרס, למשל במאמר זה

טיפול פסיכולוגי להפחתת סטרס, תכנית אימונים גופניים, ביקור אצל רופא ואפילו מרשם לתרופה להרפיית שרירים הם כולן אפשרויות להתמודדות.

אם בעיות שינה גורמות לחריקה, הטיפול בהן יכול להפחית או להפסיק את הבעיה. 

 

מהם גורמי הסיכון לחריקת שיניים?

 

מספר גורמים נמצאו מגבירי סיכון לברוקסיזם:

 

 • לחץ. חרדה או מתח מוגברים עלולים להוביל לחריקת שיניים. כך גם כעס ותסכול.

 

 • גיל. ברוקסיזם שכיח אצל ילדים צעירים, אך בדרך כלל חולף ספונטנית (ללא טיפול) במעבר לבגרות.

 

 • סוג אישיות. אישיות אגרסיבית תחרותית או היפראקטיבית מגבירה את הסיכון לברוקסיזם. הספרות המקצועית מלמדת גם על תכונות הקשורות לנוירוטיות, לחרדה ולדיכאון, שמופיעות יותר אצל חורקי שיניים.  גם קליקים בלסת, קושי ללעוס מזון ויובש בפה קשורים בחרדתיות ובנוירוטיות, אבל לא בתלונות כלליות יותר לגבי בריאות דנטלית (כמו דלקת חניכיים כרוניות, חניכיים מדממות וכיבים בפה ובלשון).

 

 • תרופות וחומרים אחרים. ברוקסיזם עשוי להיות תופעת לוואי נדירה של כמה תרופות פסיכיאטריות, כגון תרופות נוגדות דיכאון מסוימות. עישון טבק, שתיית משקאות המכילים קפאין או אלכוהול, או שימוש בסמים פסיכואקטיביים, עלולים להגביר את הסיכון לברוקסיזם. התרופות נגד דיכאון שברוקסיזם היא תופעת לוואי בהן מפיעות בסקירה מחקרית על האטיולוגיה של התופעה: רסיטל (ציפרמיל), אסטו (ציפרלקס), פלוטין (פריזמה, פרוזק), סרוקסט, אפקסור (ונלה), סימבלטה ולוסטרל. 

 

 • בני משפחה עם ברוקסיזם. ברוקסיזם בשינה נוטה להתרחש במשפחות. אם יש לך ברוקסיזם, ייתכן שבני משפחתך אחרים סובלים מברוקסיזם או היסטוריה של זה. הפרעות אחרות. ברוקסיזם יכול להיות קשור לכמה מהפרעות נפשיות והפרעות רפואיות, כגון מחלת פרקינסון, דמנציה, הפרעת ריפלוקס במערכת העיכול (GERD), אפילפסיה, התקפי חרדה בלילה, הפרעות הקשורות לשינה כגון דום נשימה בשינה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) .

 

 

הנה כמה טיפים:

 • צמצמו צריכת מזונות ומשקאות שמכילים קפאין (קולה, שוקולד, קפה). עדיף להתמקד בבדיקת רמות המגנזיום, שמקל על גמישות שרירי הפנים. 

 • הימנעו מאלכוהול, שתייה נוטה להעצים את חריקת השיניים. 

 • הימנעו מלעיסת עפרונות, עטים או כל דבר אחר שאינו אוכל, וגם מלעיסת מסטיקים, שמאפשרים לשרירי הלסת להתרגל עוד יותר להידוק ומעלים את הסיכוי. להמשך חריקה; להתאמן בלא להדק או לחרוק בשיניים. אם מבחינים במהלך היום שזה קורה, יש להציב את קצה הלשון בין השיניים. הדבר מתרגל את הלסת להירפות.

 • הרפו את שרירי הלסת בלילה ע״י הנחת מטלית על הלחי, בערך מול תנוך האוזן. 

 • תרגלו הרפיה של שרירי הלסת והפנים, באמצעות מתיחות של מפרקי הלסת ותרגילי פנים. אלה יכולים לעזור להקל על הלחץ בלסת ולהרחיב את טווח התנועה. 

 

 

איך מתבטאת חריקת שיניים אצל ילדים?

חריקת שיניים אינה מוגבלת רק למבוגרים.

15-33% מהילדים חורקים שיניים בשינה, והם נוטים לעשות זאת בשתי תקופות מרכזיות במהלך התפתחותם: בצמיחת שיני החלב וכשצומחות שיניהם הקבועות.

רוב הילדים יפסיקו לחרוק שיניים אחרי ששני מערכי השיניים מתמלאים.

לרוב, ילדים יחרקו שיניים בשינה, לא בשעות היום. הסיבות לכך אינן ידועות אך יש השערות בדבר יישור שיניים לא הולם או מגע אבנורמלי בין השיניים העליונות לתחתונות, מחלה ומצבים רפואיים אחרים (למשל חוסרי תזונה, תולעת הסיכה, אלרגיות והפרעות אנדוקריניות) וגורמים פסיכולוגיים, בהם חרדה ומתח.

 

רק לעתים נדירות חריקת שיני חלב גורמת לבעיות, אך חריקת שיניים קבועות יכולה לגרום לכאבים בלסת, לכאבי ראש, לשחיקת שיניים ולהפרעות במערכת הלעיסה. אם השיניים של הילד נראות שחוקות או שהוא מתלונן על רגישות או כאב בשיניים, חובה להתייעץ עם רופא שיניים.

 

 

מה הטיפים להורים לילדים שחורקים שיניים?

 • להפחית מתח, בעיקר לפני השינה.

 • עיסוי ותרגילי מתיחות להרגעת השרירים.

 •  לשתות הרבה מים - התייבשות יכולה להיות קשורה לחריקת שיניים.

 • לבקש מהרופא לעקוב אחר שיני הילד, אם הוא חורק אותן.

 

לרוב לא תידרש התערבות לילדים לפני גיל בי״ס, אך ילדים גדולים יותר עשויים להזדקק לכתרים זמניים או לשיטות אחרות, כמו מגן לילה, למניעת חריקה. 

 

 

כתיבה:

איתן טמיר, MA,

ראש המכון 

 

 

מקורות:

 

Przystańska A, Jasielska A, Ziarko M, Pobudek-Radzikowska M, Maciejewska-Szaniec Z, Prylińska-Czyżewska A, Wierzbik-Strońska M, Gorajska M, Czajka-Jakubowska A. Psychosocial Predictors of Bruxism. Biomed Res Int. 2019 Oct 13;2019:2069716. doi: 10.1155/2019/2069716. PMID: 31737656; PMCID: PMC6815662.

 

Sutin AR, Terracciano A, Ferrucci L, Costa PT Jr. Teeth Grinding: Is Emotional Stability related to Bruxism? J Res Pers. 2010 Jun;44(3):402-405. doi: 10.1016/j.jrp.2010.03.006. PMID: 20835403; PMCID: PMC2934876.

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021