התמכרות לקניות | טיפול מומלץ בהתמכרות לקניות ולשופינג באינטרנט

דרג פריט זה
(19 הצבעות)
התמכרות לקניות התמכרות לקניות

 

התמכרות לקניות 

מתמודדת עם התמכרות לקניות? 

אם 'שופינג' הוא התחביב האהוב עלייך ואת מוצאת את עצמך מעבירה את רוב זמנך קונה או חושבת על קניות, אם את חורגת מהתקציב שלך באופן מוגזם כבר זמן מה ומרגישה שאת פשוט לא שולטת בזה, אם את חשה בריגוש ואופוריה (אושר עילאי) לאחר רכישת פריטים חדשים, יתכן כי את סובלת מהתמכרות לקניות. כאשר מבינים את זה, כדאי לפנות, ומהר, לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

התמכרות לקניות, הנקראת גם אוניומאניה, קניות קומפולסיביות, היא הפרעה השכיחה בכ 2%-8% מהאוכלוסייה, כאשר רוב הסובלות הן נשים.

להבדיל מרוב האוכלוסייה הנורמטיבית, בה נהוג ומקובל לרכוש מוצרים בעקבות צורך שעלה, המכור לקניות רוכש פריטים בעקבות צורך כפייתי לבזבז כסף, ללא קשר לצורך או מחסור קודם וללא קשר לאמצעים הכלכליים שלו. חרטה וחרדה כלכלית מופיעות רק לאחר שחרור הדחף לרכוש ולבזבז. 

ההתמכרות יכולה להיות למוצר מסוג מסוים, כמו נעליים או תיקים, אך באותה המידה גם לרכישת פריטים מגוונים, כמו אוכל, מוצרי קוסמטיקה ואף עד נכסי נדלן. כיום, פסיכולוגים ומומחים בתחום הרפואה סבורים כי הקונה הכפייתי חש את אותה האופוריה הדומה לזו שמכור לסמים מקבל משימוש בסם. ברגע שהמוח מקשר את הקניות לעונג משתחררים אנדורפין ודופמין, מה שגורם למכור לרצות לשחזר את רגעי העונג האלו שוב ושוב.

 

התמכרות לקניות

 

ההתמכרות לקניות פוגעת במכור בכל ההיבטים בחייו

 • הם מסתירים דברים ומשקרים לקרובים אליהם - כמו כל המכורים, גם מכורים לקניות נוטים לנסות להסתיר את ההתמכרות שלהם; הם יסתירו חשבונות של כרטיסי אשראי, קבלות ושקיות מהחנויות. במקרים מסוימים הם עלולים לנסות להסתיר את ההתמכרות על ידי שקרים קטנים, כמו למשל להודות שחזרו מקניות, אבל לשקר לגבי הכמות האמיתית של הכסף שבזבזו.
 • פגיעה כלכלית - המכורים לקניות מבזבזים הרבה יותר משהם יכולים להרשות לעצמם, ולמרות זאת ממשיכים לנצל את התקרות של האשראי שלהם (ולהזמין אשראי נוסף ככל שהם יכולים). 
 • פגיעה נפשית - ההרגשה של המכור היא שהקניות אינן בשליטתו. האופוריה מציפה אותו וגורמת לו לשליטה אימפולסיבית וכפייתית, שמציפה אותו לאחר מכן ברגשות אשמה. רוב המכורים לקניות מוצאים את עצמם מתמודדים עם דיכאון וחרדות בעקבות תחושת חוסר האונים המאפיינת התמכרות.

 

טיפול בהתמכרות לקניות

קיימים סוגים שונים של טיפולים נפשיים שבכוחם לסייע לאדם המתמודד עם התמכרות, כאשר לעיתים שילוב כלשהו שלהם הוא המוצלח ביותר. טיפולים נפשיים פרטניים, השתתפות בטיפולים קבוצתיים, קבוצות תמיכה, טיפול זוגי או טיפול משפחתי, כולם יכולים לעזור לאדם וגם לקרוביו במידה רבה.

האדם לומד בטיפולים הנפשיים כיצד להתמודד עם הקשיים מהם סובל, כיצד יכול לממש את דחפיו ורצונותיו בדרכים אדפטיביות, כיצד להיתמך באנשים הקרובים לו ביותר. אחד המיזמים הטיפוליים היפים ביותר הוא קבוצות 12 הצעדים של AA, שפותחו לטיפול בהתמכרויות רבות אחרות.

 

12 Steps Program

 

 

שיטת הטיפול הדינמיבה מנסים להבין את הסיבה המסתתרת מאחורי ההתמכרות לקניות. התמכרויות לרוב מכסות על משקעים רגשיים שהאדם סוחב איתו מהעבר ולכן בטיפול הדינמי, דרך טכניקות מגוונות, מגיעים לתובנות מצד המטופל בנוגע לקונפליקטים המשפיעים על הצורך הכפייתי שלו בקניות.
הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בו עובדים על שינוי ההרגלים השליליים המביאים להתנהגות ההרסנית (כמו למשל, קניות כתגובה לרגשות שליליים שמציפים את האדם) ובשינוי המחשבות המעוותות למחשבות מציאותיות ותורמות. בטיפול לומד המטופל לזהות את הרגשות או המחשבות השליליות שדוחפות אותו לבצע את הקניות והוא רוכש מיומנויות לשליטה בדחף.

 

פנו אלינו להכוונה למטפל מתאים

בהתמודדות עם התמכרות לקניות ולשופינג - 

תאמו מפגש עם מטפל CBT מומלץ בתל אביב

או בקליניקות העמיתות של המכון בכל הארץ 

מצפים:

1-800-509-809

מכון טמיר - מטפלים בהתמכרות לשופינג

 

 

 

 

 

 

 

טיפול בהתמכרויות נוספות: 

 

Addictions Psychotherapy and Recovery

  כתיבה:  מור צח וצוות מכון טמיר

   

   

   

   

   

  מקורות:

   

   

  BLACK, D. W. (2007). A review of compulsive buying disorder. World Psychiatry, 6(1), 14–18.

  Granero, R., Fernández-Aranda, F., Mestre-Bach, G., Steward, T., Baño, M., del Pino-Gutiérrez, A., … Jiménez-Murcia, S. (2016). Compulsive Buying Behavior: Clinical Comparison with Other Behavioral Addictions. Frontiers in Psychology, 7, 914. http://doi.org/10.3389/fpsyg.2016.00914

  Zhao, H., Tian, W., & Xin, T. (2017). The Development and Validation of the Online Shopping Addiction Scale. Frontiers in Psychology, 8, 735. http://doi.org/10.3389/fpsyg.2017.00735

   

   

   

  השאר תגובה

  מה דעתך? מוזמנים להגיב!

  שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


  הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


  השאר טלפון(*)

  מס׳ הטלפון אינו תקין

  אימות

  חובה

  מה בא לך לקרוא היום?

  דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

  מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

  רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

  972-3-6031552

  info@tipulpsychology.co.il 

  פרטיות ותנאי שימוש באתר
  הצהרת נגישות

   

  © כל הזכויות שמורות למכון טמיר