מהי אנליזה בגישת לאקאן? על טיפול פסיכואנליטי בשיטה לאקניאנית

דרג פריט זה
(21 הצבעות)
פסיכואנליזה בשיטת לאקאן פסיכואנליזה בשיטת לאקאן

 

ז'אק לאקאן

פסיכואנליזה לאקאניאנית

 

אנליזה לאקאניאנית הינה תיאוריה ושיטת הטיפול נפשי אשר פותחה ע"י ז'אק לאקאן, פסיכואנליטיקאי צרפתי מהמאה ה-20 . לאקאן היה אחד הפסיכואנליטיקאים האחרונים שהתפלגו מזיגמונד פרויד.

לאקאן עבר אנליזה אישית אצל הפסיכואנליטיקאי רודולף לוונשטיין, בין השנים 1932 ול-1938, וזכה למעמד פסיכואנליטיקאי בשנת 1936.

 

שלב המראה - Mirror Stage

במאמר שפרסם ב-1936, הבריק לאקאן עם תיאור ״שלב המראה״, בו בחן כיצד ילדים פיתחו את יחסיהם לגופם. הוא טען כי תינוקות בני חצי שנה עד שנה וחצי מזהים את עצתם במראה וזוכים לתפיסה עצמית נרגשת, מלאה ושלמה, בניגוד לחוויה הפנימית המקוטעת והמנותקת בה הם שוהים, אך שבבואה זו מהווה ייצוג כוזב, אותה כינה ״אגו״ (מושג האגו שלו שונה לגמרי מ״האגו״ בגישת פרויד). 

את פעילותו המקצועית המשיך בצרפת, שם שילב בטכניקה האנליטית את חשיבות השפה והשלכותיה על חיי הנפש.

לפי לאקאן, אחת הטעויות המשמעותיות ביותר של הפסיכואנליזה המסורתית של פרויד היא שהיא מתייחסת לדמיון כאילו היה אמת. האדם, ובמיוחד זה הלוקה בנפשו, חי במציאות סובייקטיבית ולא במציאות האובייקטיבית, ומטרת הטיפול היא לקרב אותו למציאות האמיתית, או לאזן בין השתיים.

הוא הדגיש את חשיבותו הרדיקלית של הלא מודע, על חשבון הדגש שניתן בזמנו על האגו, בעיקר על ידי ממשיכי פרויד בצפון אמריקה, אנשי פסיכולוגיית האגו .

אחת ממטרות הטיפול הנפשי, לפי האנליזה הלאקאניינית, היא לסייע לאדם לקבל בהבנה את גורלו שלו, לא מתוך תחושת כליאה המאפיינת פתולוגיה נפשית, כי אם מתוך ראייה מציאותית יותר ופרספקטיבה רציונלית. הגישה שלו נחשבת יצירתית והטיפול מסקרן במיוחד: למשל, אחת הטכניקות המוכרות של אנליטיקאי בגישה זו היא לסיים את המפגש הטיפולי ברגע המתאים, ללא תלות הכרחית בזמן המפגש.

עוד הניח לאקאן, כי הילד נולד לתוך שפה, אשר משפיעה על צורת חשיבתו, פרשנותו לעולם ולאירועי החיים. כלומר, השפה קודמת לחוויה ואף מעצבת אותה. לפי הפסיכואנליזה הלאקאניינית, אחת ממטרות הטיפול היא השגת הבנה שהאדם אינו יוצר את המופק מפיו, כי אם נשלט בידי הלא מודע שלו והמטריצה השפתית אליה נולד.

מושג חשוב בגישת לאקאן, הוא פונקציית שם האב. כאשר פונקציית האב קיימת ומבוססת, האדם יהיה נוירוטי או נורמלי. במצבים בהם היא מעורערת, או פגועה באופן קשה, עלולה לפרוץ פסיכוזה.

הפסיכואנליזה הלאקאניינית, בדומה ללאקאן עצמו, נחשבת לעמומה ולא לגמרי ברורה. על אף שהשפיעה על רבים, ביניהם פילוסופים וסוציולוגים, האנליזה הלאקאניאנית כמעט ואינה נמצאת במרכז השימוש בטיפולים נפשיים ובמחקר כיום. בישראל פעיל פורום לקאן תל אביב , בו מתקיימים מפגשי הדרכה ולמידה.

 

תפקיד האב בגישת לאקאן

מאת: הדס אורינגר וייס

התיאוריה הלקאניאנית סבוכה להסבר או להבנה, וכל מושג משולב בשלושת הסדרים של לאקאן. קשה לבודד כל מושג בתיאוריה בלי להבין את היחס למושגים אחרים. עם זאת, אנסה לגעת בקצה המזלג במושג האב, מושג שלאקאן מתייחס אליו באופן נרחב ונותן לו מקום מרכזי.

לעומת התיאוריה הקלייניאנית ותיאוריות יחסי האובייקט, המציבים את יחסי האם- ילד במרכז התיאוריות, שם לאקאן דגש דווקא על חשיבותו של האב.

האב אצל לאקאן, מתווך ביחס הדואלי בין האם לילד וכך מציל את הילד מפסיכוזה, משום שמאפשר לו כניסה אל הסדר החברתי. האב איננו רק יריב שמתחרים מולו על אהבת האם, אלא הוא נציג של הסדר החברתי, ורק הזדהות עימו בשלב האדיפלי, מעניקה לסובייקט כניסה לסדר והארגון החברתי. היעדרו של האב אצל לאקאן הוא גורם מרכזי של כל המבנים הפסיכופתולוגיים.

האב בתיאוריה זו אוחז בשני תפקידים עיקריים: המטיל איסורים (והגבלות על ההתענגות), והמגונן האולטימטיבי.

דמותו של האב מבוססת על שלושת המשלבים: הסמלי, הדמיוני והממשי:

 

האב הסמלי

פה לא מדובר על דמות ממשית כי אם על עמדה, תפקיד- תפקיד אבהי. תפקיד זה קשור באכיפת החוק והשלטת סדר באיווי בתסביך אדיפוס והתערבות ביחסים הדואליים עם האם על מנת להכניס בהם "מרחק סמלי". (חשוב לציין שהאיווי אצל לאקאן איננו דחף, אלא מושג שלא ניתן למצוא לו מקבילה בשום תיאוריה אחרת. זהו מושג המתמקם איפושהו בין דחף לתשוקה): "תפקידו האמיתי של האב הוא ביסודו של דבר לאחד (ולא להנגיד) בין האיווי לבין החוק". האב הסמלי מכונה גם שם האב.

 

האב הדמיוני

זהו אימגו- הרכב של כל ההבניות המדומות שמאכלסות את הפנטזיה של הסובייקט סביב דמותו של האב. לרוב אין הרבה קשר בין האב הדמיוני לבין האב כפי שהוא במציאות. האב הדמיוני הוא אב אידיאלי- אב טיפוס של דמויות האב בדת, מגן כל יכול. או כהיפוכו- האב שדפק את הילד, האב המבעית של השבט הקדמוני, מי שיוצר את החסך. בשני התפקידים הללו האב הדמיוני מצטייר כאב כל יכול. הפרוורסיה והפסיכוזה אצל לאקאן קשורים בצמצום האב הסמלי לאב הדמיוני.

 

האב הממשי

הסבריו של לאקאן על האב הממשי מעורפלים וקשה למצוא במקורות הסבר בהיר דיו. ישנם כתבים בהם מדבר לאקאן על האב הממשי כתא זרע, כאב הביולוגי.

מאחר ואין ודאות אצל לאקאן מיהו האב הביולוגי של הסובייקט, טוען לאקאן כי האב הממשי הוא זה שמגדירים אותו ככזה, ולכן האב הממשי הוא תוצר של השפה- הממשי של השפה ולא של הביולוגיה. האב הממשי הוא זה הגורם לסירוס, המבצע בפועל של פעולת הסירוס הסמלי. הוא מכנה אותו גם "הכבש למעשה" את האם או "הדופק הגדול". "

 

הרבה רותחין נשפכו על גישתו, ולעיתים אף לעג:

פסיכואנליטיקאים וכותבים מהמערב כינו אותו La cone (בלעז: הרמאי), על שום היותו כה עמום, דחוס וקשה לפענוח. הוא גורש על ידי ארנסט ג'ונס במהלך כנס פסיכואנליטי, בו עמד להציג את 'שלב המראה', הרצאה שלא נמצאה עד ימינו.

יחד עם זאת, מטופלים רבים שעוברים אנליזה לקאניאנית מספרים על התפתחות אישית שלא חוו בגישות אנליטיות אחרות ובטיפול נפשי בכלל.

 

במכון טמיר בתל אביב מוצע טיפול בגישת לאקאן

על ידי הדס אורינגר וייס

 

מוזמנים להתחיל תהליך!

 

עלות: 330 ש״ח למפגש

 

 

 

072-3940004

 

 

 

 

צפו בסרטון קצר ובהיר על תרומתו של לאקאן:

 

 

 

קראו גם על תרומתם של פיירברן וגאנטריפ לתיאוריה האנליטית >

 

 

 

 


פורום תל אביב של השדה הלאקאניאני מזמין לכנס עם

ד"ר לואיס איצקוביץ' (Izcovich),
 
פסיכואנליטיקאי, פסיכיאטר, חבר מייסד של הפורומים הבינ"ל של השדה הלאקאניאני ושל ה-Ecole בפריז, ומורה בקולג' הקליני בפריז

שבת ה-25.1.2020, בית ציוני אמריקה (דניאל פריש 1 ת"א) תרגום עוקב מצרפתית לעברית
 

 

הפסיכוזות בפסיכואנליזה בימינו

(11:00-13:00)


בהרצאה זו תידון הקליניקה של הפסיכוזות לפי האוריינטציה הלאקאניאנית. בפרט, ינוסחו המאפיינים היסודיים שמייחדים את האבחנה הפסיכואנליטית ואת הטיפול הפסיכואנליטי בפסיכוזות. האתגר העיקרי יהיה לנסח את האופן בו האנליטיקאי עשוי לתפוס מקום של פרטנר עבור הסובייקט הפסיכוטי, מעבר לייחודיות של כל מקרה. במלים אחרות, נדון ב"דעת עשות" (Savoir faire) של הפסיכואנליטיקאי אל מול הפסיכוזה.

הפסיכואנליזה והגוף

(18:00-20:00)


השאלה הבאה תשמש כציר העבודה המרכזי שלנו: האם יש גבול לאפשרות לשנות את הגוף האנושי? משאלה זו נגזרות שאלות נוספות, למשל: האם הגוף הוא אובייקט כמו כל אובייקט צריכה? האם "חופש" שווה ערך לריבונות מוחלטת של אדם על גופו? ננסה להתחקות אחר השפעת ההתקדמות המדעית על היחסים של הסובייקט עם הגוף ועל הסובייקטיביות של זמנינו. נשים דגש מיוחד על סוגיית הרבייה.


 

 

 

כתיבה:
 
 
הדס אורינגר וייס וצוות מכון טמיר

 

 

 
 
 
 
 
 
מקורות:
 
 
 
 

 

 
בן זקן, ד. (2018). על טראומה אצל פרויד ולאקאן. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 2/7/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית:https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3704
 
 
ז`אק-אלן מילר (2002). בדרכו של לאקאן. כתר 
 

פיניאן, א. (2018). בעקבות שם האב האבוד: עבודה עם הסובייקט הפסיכוטי באוריינטציה פסיכואנליטית. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 15/10/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3736

 

 
 
 
 
 

Lacan, J. Les Non-Dupes Errent. Lesson 19.2.1974 p. 128

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019