מהי אנליזה בגישת לאקאן? על טיפול פסיכואנליטי בשיטה לקניאנית

דרג פריט זה
(13 הצבעות)
פסיכואנליזה בשיטת לאקאן פסיכואנליזה בשיטת לאקאן

 

מהי פסיכואנליזה לאקאניאנית?

 

אנליזה לאקאניאנית הינה תיאוריה ושיטת הטיפול נפשי אשר פותחה ע"י ז'אק לאקאן, פסיכואנליטיקאי צרפתי מהמאה ה-20. לאקאן היה אחד הפסיכואנליטיקאים האחרונים שהתפלגו מזיגמונד פרויד. את פעילותו המקצועית המשיך בצרפת, שם שילב בטכניקה האנליטית את חשיבות השפה והשלכותיה על חיי הנפש.

לפי לאקאן, אחת הטעויות המשמעותיות ביותר של הפסיכואנליזה המסורתית של פרויד היא שהיא מתייחסת לדמיון כאילו היה אמת. האדם, ובמיוחד זה הלוקה בנפשו, חי במציאות סובייקטיבית ולא במציאות האובייקטיבית, ומטרת הטיפול היא לקרב אותו למציאות האמיתית, או לאזן בין השתיים.

הוא הדגיש את חשיבותו הרדיקלית של הלא מודע, על חשבון הדגש שניתן בזמנו על האגו, בעיקר על ידי ממשיכי פרויד בצפון אמריקה, אנשי פסיכולוגיית האגו.

אחת ממטרות הטיפול הנפשי, לפי האנליזה הלאקאניינית, היא לסייע לאדם לקבל בהבנה את גורלו שלו, לא מתוך תחושת כליאה המאפיינת פתולוגיה נפשית, כי אם מתוך ראייה מציאותית יותר ופרספקטיבה רציונלית. הגישה שלו נחשבת יצירתית והטיפול מסקרן במיוחד: למשל, אחת הטכניקות המוכרות של אנליטיקאי בגישה זו היא לסיים את המפגש הטיפולי ברגע המתאים, ללא תלות הכרחית בזמן המפגש.

עוד הניח לאקאן, כי הילד נולד לתוך שפה, אשר משפיעה על צורת חשיבתו, פרשנותו לעולם ולאירועי החיים. כלומר, השפה קודמת לחוויה ואף מעצבת אותה. לפי הפסיכואנליזה הלאקאניינית, אחת ממטרות הטיפול היא השגת הבנה שהאדם אינו יוצר את המופק מפיו, כי אם נשלט בידי הלא מודע שלו והמטריצה השפתית אליה נולד.

מושג חשוב בגישת לאקאן, הוא פונקציית שם האב. כאשר פונקציית האב קיימת ומבוססת, האדם יהיה נוירוטי או נורמלי. במצבים בהם היא מעורערת, או פגועה באופן קשה, עלולה לפרוץ פסיכוזה.

הפסיכואנליזה הלאקאניינית, בדומה ללאקאן עצמו, נחשבת לעמומה ולא לגמרי ברורה. על אף שהשפיעה על רבים, ביניהם פילוסופים וסוציולוגים, האנליזה הלאקאניאנית כמעט ואינה נמצאת במרכז השימוש בטיפולים נפשיים ובמחקר כיום. בישראל פעיל פורום לקאן תל אביב, בו מתקיימים מפגשי הדרכה ולמידה.

הרבה רותחין נשפכו על גישתו, ולעיתים אף לעג:

פסיכואנליטיקאים וכותבים מהמערב כינו אותו La cone (בלעז: הרמאי), על שום היותו כה עמום, דחוס וקשה לפענוח. הוא גורש על ידי ארנסט ג'ונס במהלך כנס פסיכואנליטי, בו עמד להציג את 'שלב המראה', הרצאה שלא נמצאה עד ימינו.

יחד עם זאת, מטופלים רבים שעוברים אנליזה לקאניאנית מספרים על התפתחות אישית שלא חוו בגישות אנליטיות אחרות ובטיפול נפשי בכלל.

 

 

צפו בסרטון קצר ובהיר על תרומתו של לאקאן:

 

 

 

 

 

קראו גם על תרומתם של פיירברן וגאנטריפ לתיאוריה האנליטית >

 
 כתיבה: יעל טל וצוות מכון טמיר
 
 
 
 
 
מקורות:
 
 
בן זקן, ד. (2018). על טראומה אצל פרויד ולאקאן. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 2/7/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית:https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3704
 
 
ז`אק-אלן מילר (2002). בדרכו של לאקאן. כתר 

 

פיניאן, א. (2018). בעקבות שם האב האבוד: עבודה עם הסובייקט הפסיכוטי באוריינטציה פסיכואנליטית. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 15/10/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3736

 

 
 

Lacan, J. Les Non-Dupes Errent. Lesson 19.2.1974 p. 128.

 

Google

זא'ק לאקאן - אנליזה לקאניאנית
Rated 5/5 based on 12 reviews
האגודה הצרפתית לפסיכואנליזה
פסיכואנליטיקאי צרפתי
לאקאן הוא אביו של זרם פרשנות של ממצאיו של זיגמונד פרויד. בניגוד לחוקרי פסיכולוגיית האגו האמריקאים של זמנו, הוא התמקד בחוסר כוחו של האגו ביחס לתת מודע. לאקאן טען שהפרשנות המקובלת של התנועה הפסיכואנליטית כלפי הבנת האגו ככח פעיל ודומיננטי בפרט, היא פרשנות מוטעית של השורשים הפרוידיאניים. לדבריו הפרט נשאר בקונפליקט פנימי תמידי אל מול הגרעין הלא-מודע בנפשו, ושרק הונאה עצמית מסיבית יכולה להפוך את המצב לנסבל.

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il