יציאה מהארון: טיפול פסיכולוגי חד וקצר, עצות, טיפים וייעוץ ממוקד

דרג פריט זה
(13 הצבעות)
יציאה מהארון יציאה מהארון

 

תמיכה פסיכולוגית בתהליך יציאה מהארון

 

ההחלטה לצאת מהארון הינה החלטה מאוד לא פשוטה עבור כל אחד.

מאחד, היציאה מהארון משחררת לחופשי את הזהות המינית האמיתית ומאפשרת לאהוב בפומבי ובלי להסתיר, להתממש ולחיות, אך מצד שני, היציאה מהארון מלווה לעיתים בחששות רבים וכבדים, הקשורים בהשלכות המהלך ובתוצאותיו. 

 

 

outing gays

 

 

רבים חוששים שהיציאה מהארון תאכזב אנשים קרובים.

קיימים חששות שהאנשים הקרובים לא יקבלו את הזהות האמיתית שחשף האדם לגבי עצמו, ויבחרו לא להכיר בו ולהתנתק ממנו.

רבים חרדים מבדידות רבה לאחר היציאה מהארון, מחוסר קבלה ומהיעלמותם של קרובים.

מעבר לכל אלה, רבים פוחדים מהשינוי המהותי בחיים. הם מרגישים שכל עוד הם "בתוך הארון" הם נראים כלפי חוץ "רגילים", וחוששים כיצד יתפסו לאחרים לאחר היציאה מהארון.

הם חוששים שהיציאה מהארון ההומו-לסבי תצא מהקשרה ותהפוך לרחבה יותר בתחומי החיים של האדם.

אנשים חוששים שהיחס כלפיהם ישתנה, גם מצד אלה שכן בחרו לקבל אותם.

בנוסף לכך, יש תחושה של סופיות ביציאה מהארון, מצב של אל חזור. מרגע שיצאו מהארון ויראו את ההשלכות לכך, רבים מפחדים להתחרט ולהיקלע למצב בו אינם יכולים להחזיר את הגלגל אחורה.

 

הרחבת הקשת המגדרית

הרחבת הספקטרום של הקשת המגדרית אינה בהכרח מקלה על היוצאים והיוצאות מהארון. למשל, בינאריה מגדרית, מושג חדש וחשוב: 

מגדר לא בינארי מתייחס טווח של זהויות מגדריות שאינן גבריות או נשיות בלבד. תחת הגדרה זו ניתן למצוא טרנסג'נדרים, אנשים אשר חשים אי הלימה בין המגדר שלהם לבין המין הביולוגי בו נולדו, או אנשים שנולדו עם סימני מין זכריים ונקביים כאחד (אינטרסקס).  אך הגדרת הא-בינאריות רחבה יותר וכוללת גם אנשים המזדהים כבעלי שני מגדרים, בעלי מגדר שלישי, חסרי מגדר, כל-מגדריים, בעלי זהות מגדרית פלואידית או כלא מזדהים.  זהות מגדרית איננה קשורה בהכרח לנטייה מינית. בקרב אנשים א-בינאריים ניתן למצוא מגוון נטיות מיניות, בדיוק כמו באוכלוסייה הכללית.

מחד, יש כאן פריצת דרך זהותית, ומאידך, העשרת השונות וחיזוק ההגדרה העצמאית מקשה לעיתים על ההתמקמות האישית. 

 

יציאה מהארון

 

כל החששות הללו ואחרים, מסבירים מדוע היציאה מהארון היא תהליך שאורך עבור רבים זמן רב, ורבים אף בוחרים שלא לעבור אותו.

גם ההימצאות בארון וגם תהליך היציאה ממנו, מייצרים עבור האדם קשיים רבים והתמודדויות קשות.

ההימצאות בארון מכריחה את האדם לשקר לקרובים לו ביותר, לחיות חיי סתר, "חיים כפולים", בנוסף לפגיעה האנושה בזהותו הכלואה של האדם.

היציאה מהארון מייצרת חרדה רבה, דאגות ולחצים עבור האדם, אשר צריך להתמודד עם השלכות אישיות וחברתיות להחלטתו. כל אלה, עשויים לדחוק את האדם לפינה אפלה וכואבת, אשר לעיתים מלווה גם במחשבות אובדניות ומצוקה ממשית.

על אף שכיום, הקהילה הלה"טבית זוכה להרבה יותר לגיטימציה חברתית מבעבר, ועל אף שמדובר בקהילה ענפה יחסית ובנושא מוכר לכל נער כבר מגיל צעיר מאוד, היציאה מהארון הינה תהליך סובייקטיבי במידת מורכבותו עבור האדם. מידת המורכבות של תהליך היציאה מהארון תלוי בגורמים רבים, ביניהם אישיותו האישית של האדם, מקורות התמיכה שלו, מידת הליברליות של משפחתו ושל החברה אליה משתייך (למשל, צעירים בארון המשתייכים לקהילה הדתית סובלים מקשיים נוספים), האם נמצא בזוגיות וכיוצא באלה.

חשוב לתת יחס מיוחד לנוער בגילאי התיכון והצבא הנמצא בארון, שכן מדובר בגילאים מורכבים יותר מבחינה נפשית, בהם התגובה החברתית חשובה ביותר, אך גם מועדת יותר להיות אכזרית מאוד. בנוסף לכך, מדובר בגילאים בהם הזהות עדיין נמצאת בשלבי התגבשות, ולכן זוהי תקופה כה רגישה לכל צעיר, ובמיוחד לצעירים הנמצאים בלבטים לגבי זהותם ונטייתם המיניות. מקרי האובדנות בקרב צעירים הומוסקסואלים או צעירות לסביות גבוה במיוחד כשמדובר בנוער, ולכן חשוב להיות ערניים מאוד לתופעה.

לאחרונה פרסמנו באתר המכון ראיון מרתק בנושא עם דפנה גרינר, מנהלת השירות הטיפולי במרכז הגאה. שווה קריאה. 

כמה טיפים חשובים לאלה הבוחרים לצאת מהארון, שעשויים להקל על התהליך המורכב:

  • חשוב לנסות לתכנן את תהליך היציאה מהארון. להחליט למי מספרים מתי, האם לעשות זאת בהדרגה, בפומביות או בבת אחת. במידה והוחלט על יציאה הדרגתית, חשוב לספר לאנשים שהאדם סומך על מידת הדיסקרטיות שלהם ועל יכולתם לשמור על פרטיות האדם ולהבין את גודל הצעד שלוקח.

  • חשוב להיות ריאליים לגבי התגובות, להבין ולקבל גם את המתקשים לעכל את הבשורה, כמו למשל ההורים או החברים הקרובים. חשוב להבין שמדובר בשינוי גדול בזהותו של האדם כפי שהכירו אותו יקיריו, ולמרות שהוא נותר אותו אדם שהיה לפני- לעיתים לוקח זמן להבין ולראות זאת.

  • חשוב מאוד לנסות ליצור קשרים עם הקהילה הלהט"בית. הקהילה מקבלת בזרועות פתוחות את היוצאים מהארון, תומכת מתוך ניסיון אישי ומפיגה את תחושת הבדידות. מקור התמיכה הזה, של אלה שעברו את התהליך שעובר האדם, מוגדר ע"י רבים כחסר תחליף וכחשוב מאין כמוהו.

במקרה של מצוקה נפשית קשה, מחשבות אובדניות, כאב ולבטים, התייעצות עם איש מקצוע מתחום הטיפול הנפשי, ובמידת הצורך כניסה למסגרת טיפולית, עשויים להקל רבות על האדם בתהליך היציאה מהארון. הטיפול הנפשי מתאים לכל שלב של היציאה מהארון, בין אם עדיין מתלבטים לגביה ובין אם כבר החלה, וגם אם כבר הסתיימה ועתה מתמודדים עם השלכותיה. הטיפול הנפשי מסייע לאדם עם הקושי עימו מגיע, והקשיים במקרה זה, כאמור, מגוונים. הקשר בין המטפל למטופל והתהליך הטיפולי, יכולים לסייע לאדם לקבל את עצמו, לעצב את זהותו ואת הלגיטימיות שבה, יכולים לסייע לו לשקם מערכות יחסים קרובות שהתערערו לאחר היציאה מהארון, לבחור כיצד לצאת מהארון ולהעניק תמיכה לכל אורך התהליך. הטיפול הנפשי מאפשר לאדם למצוא את התשובות בתוך עצמו, אליהן לא הצליח להיחשף, ומעניק תמיכה לאורך הבחירות הקשות והמפחידות.

שוב נזכיר, כי בני נוער המתמודדים עם יציאה מהארון נמצאים במצוקה קשה, וההחלטה ללכת לטיפול נפשי לרוב אינה לבחירתם, כי אם בהתייעצות וברשות ההורים. הורים רבים מודעים לכך שבנם או ביתם נמצאים בהתלבטות לגבי זהותם המינית גם לפני שהילדים התוודו על כך, ולכן חשוב להיות ערניים במיוחד לקושי שעוברים הצעירים ולהאם מצליחים להתמודד עימו. במידה והנער או הנערה מתקשים להתמודד לבדם, וההורים מזהים סימנים של סבל, התבודדות, מצבי רוח ירודים או קושי חברתי, חשוב מאוד להביא את הילד לייעוץ מקצועי, ולאפשר לו לקבל מענה מתאים לקשיים עימם מתמודד.

BILL CANACCI מאתר USA Today מציע כמה נקודות חשובות להורים שבנם או בתם יוצאים מהארון:

  • קודם כל, להאזין: לתת לילד מקום לספר את סיפורו, בשפתו שלו ובקצב שלו.

 

  • שנית, ללמוד: ללמוד את המושגים שהם חלק מעולמם של הקהילה הלהט"בית, על מנת לדבר עם הילד בשפתו.

 

  • לאשר את זהותו של הילד: גם אם קשה לכם לתמוך בזהותו של הילד, אתם עדיין יכולים להביע תמיכה בצורה עדינה או חלקית, למשל לדבר בצורה חיובית על להט"בים ולא לשפוט את בנכם או בתכם.

 

  • להיות מעורבים: לשתף בגילוי את צוות ביה"ס, תנועת הנוער, מאמן הספורט או כל אדם אחר שחשוב שיתמוך בתהליך. אפשר לשאול את הילד שאלות ולהמשיך להתעניין בתהליך.

 

  • זכרו שישנו מגוון של רגשות לגיטימיים כתוצאה מהגילוי שילדכם הוא להט"ב, החל משמחה על הגילוי והקלה מפריקת המתח שאולי הצטבר בבית, ועד כעס, אכזבה, אשמה או בלבול. כל הרגשות הם נורמליים וצריך זמן לעכל אותם ולעבד אותם.

 

  • ועם זאת, נסו להיות פתוחים ולאפשר לרגשותיכם להשתנות עם הזמן ועם צמיחתו של הילד.

צרו עמנו קשר להפניה מדויקת

למטפל/ת במכון טמיר ת"א

או בקליניקות עמיתות בכל הארץ

להתמודדות עם יציאה מהארון 

 

072-3940004

 

 

עלות מפגש טיפולי:

סביב 330 ש״ח 

 


קו  הקשב של האגודה למען הלהט"ב

 

רוצה להתייעץ? משהו יושב על הלב ומרגיש/ה שאין לך עם מי לחלוק? מחפש מידע?

אנחנו כאן בשביל להקשיב לך.

"יש עם מי לדבר" – קו הקשב, המידע והתמיכה של האגודה. אנחנו כאן בכל נושא הקשור לקהילה הגאה. המתנדבים והמתנדבות שלנו יקשיבו, ויהיו כאן בשבילך , בצורה מכבדת, אמפטית ונעימה - גם לדברים שקשה לדבר עליהם.

אז צרו איתנו קשר:

יש עם מי לדבר פועל בימים א-ה בשעות 1930-2230

בטלפון 036205591

במייל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

או בצ'אט אנונימי – בהתחברות קלה מאתר האגודה

www.glbt.org.il


 

כתיבה:

 

איתן טמיר, MA, ראש המכון

 

 

יקיר רוזנפלד, פסיכולוג בהתמחות קלינית

 

 

סמדר שטינברג, MA, ביבליותרפיסטית 

 

 

 

תודות:

 

יעל טל, מכון טמיר

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020