פחד ממעליות | איך מטפלים בחרדה משתקת להיכנס למעלית?

דרג פריט זה
(3 הצבעות)
פחד ממעליות - טיפול CBT פחד ממעליות - טיפול CBT

 

איך מטפלים בפחד ממעליות?

 

הגיע הזמן להפסיק 

לעלות במדרגות

מהסיבות הלא נכונות !

 

פחד ממעליות הינו הפחד להיכנס למעלית, אשר יכול לנבוע מסיבות שונות, ביניהן פחד להיות במקומות סגורים, צרים או חנוקים, אשר מוכר בשמו קלסטרופוביה, פחד שהמעלית תתקלקל, תתקע, פחד מלאבד שליטה, הפחד להיות לבד בסכנה, וכיוצא באלה. הפחד יכול לנבוע מניסיון עבר שלילי עם מעליות אשר מתקלקלות לעיתים, מחשיכות וכד', או לקרות מבלי סיבה נראית לעין.

פחד ממעליות הוא סוג של פוביה.

פחד כזה יכול להתחיל בחשש קל ממעליות או העדפה שלא לקחת את המעלית בדרך למעלה כאשר אפשר לעלות במדרגות, אך יכול להידרדר לרמות קשות יותר של חרדה ולהפעיל מנגנוני לחץ גופניים, אשר מתבטאים בסימפטומים רגשיים ופיזיולוגים אצל האדם כדוגמת קוצר נשימה, הזעה, האצה בדופק וכיוצא באלה. חשוב לזכור כי חרדה או פוביה אינן בהכרח מעוגנות במציאות, ואפילו אם האדם מבין שאין היגיון בחרדה שחש, אין הדבר אומר שיוכל להתגבר עליה. נפש האדם וגופו חשים שעלייה במעלית היא סכנה מהותית ולכן מאותתים למוח להימנע ממנה, אפילו אם המוח מבין שאין סיבה אובייקטיבית להימנעות הזו.

 

 

elevator

 

עד לפני מספר שנים, פחד ממעליות לא היווה בעיה משמעותית, מי שלא רצה לעלות במעלית עלה במדרגות.

כיום, כאשר הבנייה צומחת למעלה וכל בניין חדש כבר מכיל קומות רבות, הפחד ממעליות עשוי לפגוש את האדם מידי יום ולגרום לו להימנעויות שונות. אדם הסובל מפחד ממעליות ברמה כזו שלא מוכן לעלות במעלית, עשוי להימנע ממקומות בהם צריך להגיע לקומה גבוהה שמורכב לעלות במדרגות עד אליה. מדובר בהימנעות בעייתית אשר מגבילה מאוד את האדם, כיוון ולא יוכל להגיע למקומות רבים כגון מקומות עבודה, משפחה וחברים שגרים בקומות גבוהות, קניונים וכיוצא באלה. בעולם המודרני של ימינו, לא ניתן עוד להתחמק ממעליות,ולכן מדובר בפחד שצריך לפתור.

קיימות דרכים שונות לסייע לאדם המתמודד עם חרדה, כאשר נפוצות מאוד בהן הטיפול התרופתי מפחית החרדה, וכן טיפול רגשי. כיום, קיימות שיטות טיפוליות מגוונות להתמודדות עם חרדות וביניהן גם עם חרדת מעליות, כאשר בין המוכרות והיעילות בהן נמצאות שיטת הטיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכן שיטת הטיפול קצר המועד.

טיפול CBT מתמקד בשינוי דפוסי המחשבה ודפוסי ההתנהגותי הבעייתיים של המטופל (כדוגמה החשש המהותי שמשהו רע יקרה לאדם במעלית) והחלפתם בדפוסים אדפטיביים יותר. הטיפול מתמקד בפרשנות שהאדם נותן לאירועים המלחיצים ומשתדל לשנות את תפישת עולמו. בנוסף לכך, הטיפול מקנה לאדם כלים התנהגותיים שונים להתמודדות, כדוגמת דמיון מודרך, הרפיה עצמית, תרגילי נשימה וכן חשיפה הדרגתית.

חשיפה הדרגתית היא כלי נפוץ ביותר בהתמודדות עם פוביות כגון חרדת מעליות, ומשמעותה הכנת רשימת משימות למטופל המכריחות אותו להתמודד עם פחדיו, המאורגנות מהקלה לקשה. למשל, משימות לאדם הסובל מפחד ממעליות יכולות להתחיל מלעלות קומה אחת במעלית שנראית בטיחותית ועם אנשים נוספים, ובהמשך לעלות כמה קומות באותה המתכונת, לאחר מכן לעלות קומה אחת לבד, וכיוצא באלה. המטרה היא לשפר את תחושת המסוגלות של האדם, לעזור לו ללמוד להתמודד עם פחדיו בכוחות עצמו וכן ללמדו שעשייה אינה מפחידה ומסוכנת כמו שחשב, וכל אלה במקרים רבים מפחיתים את החרדה ואף מעלימים אותה.

לעיתים, מספיק טיפול CBT קצר מועד, אשר אורך תקופת זמן מוגדרת מראש, לרוב של כשתיים עשרה פגישות טיפוליות, מתמקד בהווה ובהקניית כלים פרקטיים להתמודדות יומיומית, על מנת לפתור את החרדה. הטיפול, המתמקד סביב בעיה ספציפית המפריעה לחייו השגרתיים של המטופל, יעיל מאוד בהתמודדות עם חרדות שונות, כדוגמת הפחד ממעליות, ובכוחו ליצור שינוי משמעותי ויציב לאורך זמן בחיי האדם.

כאמור, מתוך הסתכלות קצרה בעולמינו אשר אינו עוצר לרגע, ובבנייה אשר הולכת וצומחת מעלה, קל להבין שחשוב לפתור את הפחד ממעליות. כיום, מדובר בנושא מוכר למטפלים פסיכותרפיים, אשר בידיהם כלים רבים לסייע לפתרון הבעיה,ואין שום סיבה להתמודד עימה לבד, או להיכנע לה.

הגיע הזמן להפסיק לעלות במדרגות ולהיעזר במעלית באופן קבוע ושוטף. במכון טמיר בתל אביב ניתן לעיתים לראות זוגות של מטפל ומטופל ששוהים במעלית ומתרגלים חשיפה והתמודדות כחלק מטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

צרו עמנו קשר להתאמת מטפל CBT

ותוכלו לנצח את הפחד המתסכל הזה מהר ובטוח

צוות המכון בתל אביב

והקליניקות העמיתות של מכון טמיר ברחבי הארץ:

 

072-3940004

 

 

 

 

 

כתיבה: יעל טל, מכון טמיר

 

 

 

 

קראו על פוביות נוספות: 

פחד מטיסות

פוביה מגוקים

אגורפוביה

פחד מאש

פחד גבהים 

פחד מברקים ורעמים

פחד מניתוח

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

חרדה מחולדות

פחד מעכבישים

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר