מהי תחלואה כפולה? על טיפול בהתמכרות יחד עם הפרעה נפשית נוספת

דרג פריט זה
(11 הצבעות)
תחלואה כפולה תחלואה כפולה

 

 

מהי תחלואה כפולה?

מה זה תחלואה כפולה?

 

תחלואה כפולה מתייחסת להתמודדות מקבילה עם שתי הפרעות נפשיות:

בעיית התמכרות והפרעה פסיכיאטרית נוספת. 

שימוש בחומרים ממכרים מגיע פעמים רבות במסגרת של תחלואה כפולה, כלומר לצד הפרעות נפשיות אחרות, למשל דיכאון, חרדה והפרעה דו-קוטבית. ללא טיפול, אנשים הסובלים מתחלואה כפולה נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואים פיזיים, התאבדות, מאסר, הפיכה לחסרי בית או מוות מוקדם. זאת ועוד, בדרך כלל עיוותי חשיבה יהיו חמורים יותר אצל מי שסובל מתחלואה כפולה מאשר כאלה שרק צורכים חומרים ממכרים.

תחלואה כפולה מעלה את הסיכוי להישנות ההתמכרות לאחר גמילה, כמו גם לבעיות משפטיות, בעיות משפחתיות ובין-אישיות, כליאה, הידבקות במחלות פיזיות וקשיים תעסוקתיים. 

בתחלואה כפולה יתכן מצב בו מטופל מכור לסמים, לסקס, לאלכוהול או להימורים, ובמקביל לוקה במחלה כמו סכיזופרניה, או בהפרעות נפשיות כמו PTSD, דיכאון, דיסתימיה, חרדה חברתית, הפרעת OCD,  הפרעת חרדה מוכללת (GAD),  הפרעה דו-קוטבית, הפרעת אישיות גבולית או הפרעת אכילה.

במרבית המקרים, דואליות זו של סבל אינה מאובחנת, ועל כן אחראית במידה רבה מאוד למקרים של התדרדרות מחודשת להפרעות ולהתמכרויות.

אחת התופעות המוכרות באבחון פסיכיאטרי של תחלואה כפולה נקראת "הצללה" (Overshadowing) - מצב בו תסמינים של הפרעה פסיכיאטרית מטילים צל אבחוני על הפרעת התמכרות, אותה עלולים לפספס בתהליך הדיאגנוסטי. 

 

 

DUAL DIAGNOSIS

  

למרות שמושג התחלואה הכפולה, (Co-occurring disorders (COD, הפשוט במהותו, הוא בן יותר מ-20 שנה, המוסדות הרפואיים מתעכבים בהטמעתו המלאה, מה שיוצר טיפול מקוטע ולא יעיל.

במצב הנוכחי מוגשת עזרה מקצועית באמצעות טיפול רציף או מופרד:

  • טיפול רציף קודם מטפלים בהתמכרות, ורק לאחר מכן בבעיה הפסיכיאטרית שהובילה את המכור לחפש נחמה בבקבוק או בפעילות מינית מופרזת, למשל. החיסרון בשיטה זו נעוץ בעובדה שלעיתים קרובות בפרק הזמן בו מתקיימת חפיפה בין שני הטיפולים מתרחשת התדרדרות להתמכרות.
  • בטיפול מופרד שתי הבעיות מקבלות מענה, אך כל אחת מהן באמצעות מטפל אחר. גם שיטה זו לוקה בחסר, שכן משני המטפלים נעדרת תמונה כללית של מצבו של החולה, והם יחששו לרשום לו תרופות פן יחמירו את ההפרעה השניה.

ואולם, קשה להבין התמכרות עד הסוף מבלי להתייחס למקורותיה – התמכרות מקורה בטראומה, בחרדות, בדיכאון או בחוסר איזון ביוכימי. אי לכך, המפתח לריפוי שלם הוא התייחסות לתחלואה הכפולה.

גם בארץ, למרבה הצער, המוסדות הרפואיים המופעלים על ידי משרד הבריאות או משרד הרווחה אינם ערוכים באופן אופטימלי לטיפול בתחלואה כפולה. יחד עם זאת, קיימות מסגרות פסיכיאטריות שבהן מטפלים במאושפזים בתחלואה כפולה, כדוגמת מרכז שילוב, המרכז הרפואי לבריאות הנפש לב השרון, המרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל, פרדסיה, אברבאנל, באר יעקב והמרכז לבריאות הנפש באר שבע. במקביל מתקיים גם שירות קהילתי במרכזים כמו אילנות וקריית שלמה.

 

MULTIPLE PERSONALITY DISORDER

 

 

יש לקוות ששיעורי ההצלחה הגבוהים של טיפול בתחלואה כפולה יניעו גם את אפיקי הטיפול המופעלים על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים בכיוון של ראייה תרפויטית הוליסטית ומתקדמת יותר.

מרכזים טיפוליים לתחלואה כפולה - מתוך אתר משרד הבריאות:

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/Multiple/Pages/default.aspx

 כתיבה: גיא פינקלשטיין 

עריכה: איתן טמיר

 

 

 

 

 

מקורות:

הקשר בין Complex PTSD, PTSD, חומרת התמכרות וחומרת מחלת הנפש באנשים עם תחלואה כפולה / מאת: ויקטוריה בוגדאנוב ; בהנחיית: מרק גלקופף. חיפה : חמו"ל 2012 עבודת גמר--אוניברסיטת חיפה, בית הספר לעבודה סוציאלית, 2012

 

Cacciola JS, et al. The relationship of psychiatric comorbidity to treatment outcomes in methadone maintained patients. Drug and Alcohol Dependence. 2001;61(3):271–280.

Hryb, K., Kirkhart, R., & Talbert, R. (2007). A Call for Standardized Definition of Dual Diagnosis. Psychiatry (Edgmont), 4(9), 15–16. 

Addiction and Change: How Addictions Develop and Addicted People Recover, Second Edition. Carlo C. DiClemente 2018. Guilford Press.

 

https://www.enosh.org.il/he/blog/%D7%A2%D7%9C-%D7%AA%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%94-%D7%9B%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%94/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-anatomy-addiction/201110/what-is-dual-diagnosis

https://www.addictioncenter.com/addiction/dual-diagnosis/

http://www.bhevolution.org/public/cooccurring_overview.page

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%94_%D7%9B%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%94

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר