מהי תחלואה כפולה? על טיפול בהתמכרות עם הפרעה נפשית נוספת

תחלואה כפולה

  

מהי תחלואה כפולה?

 

תחלואה כפולה מתייחסת להתמודדות מקבילה עם שתי הפרעות נפשיות:

 

בעיית התמכרות והפרעה פסיכיאטרית נוספת. 

 

שימוש בחומרים ממכרים מגיע פעמים רבות במסגרת של תחלואה כפולה, כלומר לצד הפרעות נפשיות אחרות, למשל דיכאון, חרדה והפרעה דו-קוטבית. ללא טיפול, אנשים הסובלים מתחלואה כפולה נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואים פיזיים, התאבדות, מאסר, הפיכה לחסרי בית או מוות מוקדם. זאת ועוד, בדרך כלל עיוותי חשיבה יהיו חמורים יותר אצל מי שסובל מתחלואה כפולה מאשר כאלה שרק צורכים חומרים ממכרים.

 

תחלואה כפולה מעלה את הסיכוי להישנות ההתמכרות לאחר גמילה, כמו גם לבעיות משפטיות, בעיות משפחתיות ובין-אישיות, כליאה, הידבקות במחלות פיזיות וקשיים תעסוקתיים. 

 

בתחלואה כפולה יתכן מצב בו מטופל מכור לסמים, לסקס, לאלכוהול או להימורים, ובמקביל לוקה במחלה כמו סכיזופרניה, או בהפרעות נפשיות כמו PTSD, דיכאון, דיסתימיה, חרדה חברתית, הפרעת OCD,  הפרעת חרדה מוכללת (GAD),  הפרעה דו-קוטבית, הפרעת אישיות גבולית או הפרעת אכילה.

 

במרבית המקרים, דואליות זו של סבל אינה מאובחנת, ועל כן אחראית במידה רבה מאוד למקרים של התדרדרות מחודשת להפרעות ולהתמכרויות.

 

אחת התופעות המוכרות באבחון פסיכיאטרי של תחלואה כפולה נקראת "הצללה" (Overshadowing) - מצב בו תסמינים של הפרעה פסיכיאטרית מטילים צל אבחוני על הפרעת התמכרות, אותה עלולים לפספס בתהליך הדיאגנוסטי. 

  

 

למרות שמושג התחלואה הכפולה, (Co-occurring disorders (COD, הוא די פשוט במהותו (כבר בן יותר מ-20 שנה), המוסדות הרפואיים מתעכבים ומתקשים להגיע להסכמה לגבי הטמעתו המלאה בפרקטיקה, מה שיוצר טיפול מקוטע ופחות יעיל.

 

במצב הנוכחי מוגשת עזרה מקצועית באמצעות טיפול רציף או מופרד:

 

  • טיפול רציף קודם מטפלים בהתמכרות, ורק לאחר מכן בבעיה הפסיכיאטרית שהובילה את המכור לחפש נחמה בבקבוק או בפעילות מינית מופרזת, למשל. החיסרון בשיטה זו נעוץ בעובדה שלעיתים קרובות בפרק הזמן בו מתקיימת חפיפה בין שני הטיפולים מתרחשת התדרדרות להתמכרות.
  • בטיפול מופרד שתי הבעיות מקבלות מענה, אך כל אחת מהן באמצעות מטפל אחר. גם שיטה זו לוקה בחסר, שכן משני המטפלים נעדרת תמונה כללית של מצבו של החולה, והם יחששו לרשום לו תרופות פן יחמירו את ההפרעה השניה.

 

ואולם, קשה להבין התמכרות עד הסוף מבלי להתייחס למקורותיה – התמכרות מקורה בטראומה, בחרדות, בדיכאון או בחוסר איזון ביוכימי. אי לכך, המפתח לריפוי שלם הוא התייחסות לתחלואה הכפולה.

 

גם בארץ, למרבה הצער, המוסדות הרפואיים המופעלים על ידי משרד הבריאות או משרד הרווחה אינם ערוכים באופן אופטימלי לטיפול בתחלואה כפולה. יחד עם זאת, קיימות מסגרות פסיכיאטריות שבהן מטפלים במאושפזים בתחלואה כפולה, כדוגמת מרכז שילוב, המרכז הרפואי לבריאות הנפש לב השרון, המרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל, פרדסיה, אברבאנל, באר יעקב והמרכז לבריאות הנפש באר שבע. במקביל מתקיים גם שירות קהילתי במרכזים כמו אילנות וקריית שלמה

 

יש לקוות ששיעורי ההצלחה הגבוהים של טיפול בתחלואה כפולה יניעו גם את אפיקי הטיפול המופעלים על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים בכיוון של ראייה תרפויטית הוליסטית ומתקדמת יותר.

 

 

בואו נתקדם לאסטרטגיה 

 

מוזמנים לשיחה עם איתן טמיר,

ראש המכון והמנהל המקצועי, 

למפגש ייעוץ קצר, ממוקד וחד-פעמי - 

לחידוד הבעיה, הערכה מותאמת אישית, 

והכוונה מדויקת למטפל.ת 

 

עלות: 140 ש"ח

 

הרשמה מהירה:

 

 בתל אביבאונליין בזום

 

 

מענה לכל שאלה

(המענה אנושי, לפעמים לוקח זמן):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

 

Clinical Psychologists Tel Aviv

 

 

 

עדכון אחרון:

 

17 בדצמבר 2023

 

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

 

 

 

מרכזים טיפוליים לתחלואה כפולה - מתוך אתר משרד הבריאות:

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/Multiple/Pages/default.aspx

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

מקורות:

  

תחלואה כפולה, מתוך אתר משרד הבריאות: https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/Multiple/Pages/default.aspx

 

הקשר בין Complex PTSD, PTSD, חומרת התמכרות וחומרת מחלת הנפש באנשים עם תחלואה כפולה / מאת: ויקטוריה בוגדאנוב ; בהנחיית: מרק גלקופף. חיפה : חמו"ל 2012 עבודת גמר--אוניברסיטת חיפה, בית הספר לעבודה סוציאלית, 2012

  

Cacciola JS, et al. The relationship of psychiatric comorbidity to treatment outcomes in methadone maintained patients. Drug and Alcohol Dependence. 2001;61(3):271–280

 

Hryb, K., Kirkhart, R., & Talbert, R. (2007). A Call for Standardized Definition of Dual Diagnosis. Psychiatry (Edgmont), 4(9), 15–16

 

Addiction and Change: How Addictions Develop and Addicted People Recover, Second Edition. Carlo C. DiClemente 2018. Guilford Press

   

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-anatomy-addiction/201110/what-is-dual-diagnosis

  

https://www.addictioncenter.com/addiction/dual-diagnosis/

 

http://www.bhevolution.org/public/cooccurring_overview.page

   

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

נחלת יצחק 32א׳, תל אביב יפו, 6744824

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–20:00
יום שני, 9:00–20:00
יום שלישי, 9:00–20:00
יום רביעי, 9:00–20:00
יום חמישי, 9:00–20:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2024