שני, 25 יולי 2016 15:56

האם אפשר לשנות אישיות בטיפול פסיכולוגי? איך בודקים שינוי?

דרג פריט זה
(15 הצבעות)
שינוי בטיפול נפשי שינוי בטיפול נפשי

 

האם אפשר לשנות אופי ואישיות בטיפול פסיכולוגי?

כיצד מודדים את השינוי במחקרים?

 

מהי אישיות?

אישיות מתייחסת למכלול התכונות, הנרכשות והמולדות, באמצעותן אנשים חושבים, מרגישים, וחשים את חייהם. פסיכולוגיה של האישיות היא התחום הנרחב והעשיר ביותר בפסיכולוגיה קלינית, בעיקר מכיוון שהוא כולל בתוכו את מרבית התחומים האחרים. 

 

IS PERSONALITY STABLE

 

מה משפיע על עיצוב ושינוי אישיות?

מה משפיע יותר על ההתנהגות שלנו, תכונות האופי או הסיטואציה?

אנו נוטים לייחס את ההתנהגויות שלנו, ושל אחרים, למה שאנו מכנים "תכונות אופי" או "מאפייני אישיות" - מבנה שאנו תופסים כקבוע, שייך לנו ויציב לאורך זמן. יחד עם זאת, מחקרים רבים עוסקים בשאלה האם יתכן שתכונות אופי ואישיות אינן דטרמיניסטיות כפי שנהוג לחשוב, ויש אף שמרחיקים לכת ומציעים כי תכונות אופי או אישיות כלל אינן קיימות, וכן כי כל התנהגות היא פשוט תולדה של סיטואציה ספציפית.

השאלה אינה פתורה עד הסוף, אבל זה לא ממש קריטי. בעשורים האחרונים גוברת הסברה האינטואיטיבית כי תכונות אישיות אכן קיימות, וכי האופן בו אדם מתאר את האישיות שלו אכן עשוי לנבא את תגובתו למצב רלוונטי נתון.

 

איך מזהים אישיות?

פסיכולוגים מזהים תכונות אישיות באמצעות שאלונים, מבחנים להערכת האישיות, ראיונות וכלי אבחון מקצועיים נוספים, לצד תצפית בדפוסי ההתנהגות של אדם לאורך מגוון סיטואציות. חשוב לזכור, כאמור, שכל התנהגות מושפעת משילוב בין תכונות האישיות, מאפייני הסיטואציה ומאפיינים נקודתיים - הגדרת מטרות זמניות, מצב רגשי, מצב גופני, עייפות ועוד. כאשר צופים באדם לאורך זמן, ניתן לנטרל משתני סביבה רבים ולזהות דפוסים יציבים מתוכם ניתן להסיק על תכונות האישיות שלו.

 

 

האם אישיות יכולה להשתנות לאורך החיים? 

למרות שתכונות אישיות נחשבות יציבות, הן יכולות להשתנות רבות במהלך החיים, כאשר לרוב השינוי הוא לטובה. עם טיפול פסיכולוגי או בלעדיו, אֲבָנִים שָׁחְקוּ מַיִם: השנים, בגדול, עושות אותנו יציבים ורגועים יותר, אבל השינויים הללו מתמשכים לאורך עשורים רבים ולכן קשים לזיהוי בנקודת זמן אחת.

מחקר אורך מעניין שנמשך 50 שנה ודווח לאחרונה באתר Psycentral, עקב בעקשנות ובהתמדה אחר מדדי שינוי אישיות לאורך החיים: החוקרים בדקו תלמידי תיכון בשנות ה-60, בהיותם בני 16, על בסיס שאלוני אישיות של מודל ה-BIG-5  וכעבור 50 שנה בדקו החוקרים שוב את אותם משתנים אישיותיים.

ובכן, מה הממצאים?

  • ברמה האישית, תכונות האישיות שנמדדו נותרו יציבות למדי לאורך החיים. למשל, משתתפים שהיו מצפוניים יותר מהממוצע בגיל הנעורים נשארו בעלי מצפון גבוה יותר מהמדגם גם לקראת הגיעם לגיל 70.
  • החוקרים מצאו הבדלים אינדיבידואליים מצומצמים יחסית לשני הכיוונים - חלק מהמשתתפים נטו מעט לכיוון חיובי ומסתגל ואילו אחרים לכיוון שלילי והרסני.
  • הבדלים מגדריים - לא נמצאו הבדלים בעצמת התנודתיות בין גברים לנשים.
  • החוקרים מציינים כי ברמה הכוללת, נסיון החיים תורם להגברה של מידת היציבות הרגשית, המצפוניות והנועם (agreeableness). נשמע מבטיח... 

PERSONALITY CHANGE

ניבוי הצלחה על בסיס תכונות אופי

תכונות אישיות מעצבות במידה רבה את מסלול החיים של האדם, הן בשל יציבותן היחסית לאורך זמן והן בגלל האופן בו הן משפיעות ומעצבות את ההתנהגות.

ואכן, מחקרים רבים מראים כי תכונות אישיות מסוימות יכולות לנבא הצלחה בלימודים ובעבודה, בריאות פיזית והיבטים רבים וחשובים נוספים. כמובן שאין להתעלם ממשתני הסביבה, אשר משפיעים משמעותית על מסלול החיים האינדיבידאולי, אבל תכונות אישיות יכולות בהחלט להסביר מדוע שני אנשים שגדלו בסביבה דומה ובנסיבות חיים קרובות, התפתחו להיות שני בני אדם שונים בתכלית.

 

 

אינטארקציות אישיות-סביבה

אחד הדברים שמעצבים את השינוי בתכונות האישיות שלנו הוא המסגרות אליהן אנו משתייכים. למשל, עבודה שמצריכה אחריות וסמכותיות גוררת התנהגות כזו מצד האדם, אשר עם הזמן הופכת לחלק אינטגרלי מתכונות האישיות שלו גם אם לא הייתה שם מלכתחילה.

מחקרים גם מראים כי אפילו הצבת מטרות בפני עצמה, ועצם קבלת ההחלטה להשתנות עשויים לייצר שינוי יציב בתכונות האישיות, כאשר השקעת מאמץ בכך מגבירה את הסיכויים לאין שיעור.

  

 

זיהוי מאפייני אישיות אצל אחרים

גם כשאיננו שמים לב לכך, אנו משתמשים ביכולתנו לאבחן תכונות אישיות כל הזמן, ויש מקרים בהן יכולת זו חשובה במיוחד. למשל, מחקרים מראים כי כאשר אנשים בוחרים באנשים יציבים רגשית, אחראיים ונחמדים כבני זוג לחיים, גוברים הסיכויים שמערכת היחסים תהיה מספקת ויציבה.

גם היום, כאשר קיים ברשות העולם המדעי ידע רב אודות תכונות אישיות, מדובר בנושא נחקר מאוד אשר מעסיק אנשי מקצוע רבים. זאת, בשל היותו כה חשוב ומכריע במסלול חייו של האדם, רווחתו הנפשית, בחירותיו ומערכות היחסים שמקיים.

 

מבחנים להערכת אישיות

באמצעות מבחן TAT  

ובאמצעות מבחן HTP (עץ, בית, אדם)

 

שינוי במהלך טיפול נפשי יושג, בהיתכנות הגבוהה ביותר,

כאשר המטופל בוחר בעצמו

להתחיל תהליך טיפולי ויש לו רצון עז להשתנות.

או אז מוכשרת הקרקע לפסיכותרפיה מוצלחת ביותר.

דברו איתנו על שינוי ועל טיפול פסיכולוגי

צוות המטפלים והמטפלות - 

מכון טמיר

1-800-509-809

 

כתיבה: יעל טל וצוות מכון טמיר


לאנשי מקצוע - סדנאות בנושא שינוי פסיכולוגי בתכנית ״מבטים״ בבר אילן:

גורמים מחולל שינוי בפסיכותרפיה דינמית – רות קורמן

שני מפגשים 2.7, 9.7 יום ג', בין השעות 14:30-19:30

לפרטים


 

 

מקורות:

 

DeYoung, C. G., Carey, B. E., Krueger, R. F., & Ross, S. R. (2016). 10 Aspects of the Big Five in the Personality Inventory for DSM-5. Personality Disorders, 7(2), 113–123. http://doi.org/10.1037/per0000170

Traci Pedersen (2018). How Much Do Personalities Change in 50 Years?. In Psycentral, retrieved 27/8/2018: https://psychcentral.com/news/2018/08/18/how-much-do-personalities-change-in-50-years/137970.html

 תמונות: Shutterstock

 

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר