חמישי, 08 אוקטובר 2015 13:20

כיצד לשרוד טיפול פסיכולוגי בזמן משבר בטחוני ? | 7 נקודות למטפלים

נכתב ע"י איתן טמיר
דרג פריט זה
(20 הצבעות)
טיפול פסיכולוגי בזמן משבר בטחוני טיפול פסיכולוגי בזמן משבר בטחוני

 

 

אתמול בשעות הצהריים, דקר מחבל 3 אנשים ונורה למוות בתל אביב, 5 דקות הליכה מהמכון שלנו. עכשיו קוראים לזה גל טרור: שוב חוזרות התמונות, החשדות, ההתכנסות, הדאגה לילדים ולחברים קרובים וההצטמצמות לצרכים קיומיים בסיסיים. שוב המחשבות המטרידות על הצטמקות הפעילות בקליניקה, כמו לפני שנה ב'צוק איתן'.

 

 

מה אנו כקלינאים יכולים לעשות כדי לצמצם את הפגיעה בעבודתנו הטיפולית ?

אסביר איך פיתחתי עניין בשאלה הזו: את עבודת המ.א. שלי כתבתי על התערבויות בזק קוגניטיביות התנהגותיות עם אנשים שסבלו מחרדה בזמן המלחמה במפרץ.

אח"כ, במסגרת נסיוני בעבודה בנט"ל ובער"ן כתבתי יחד עם סיגל חיימוב פרק בספר בעריכתם של פרופ' אבי בלייך ופרופ' אלי זומר "בריאות הנפש בצל הטרור -הנסיון הישראלי", על התערבויות טלפוניות בעיתות חירום.

מאז אני עוקב בעניין אחר העליות והמורדות בשרידותם של תהליכים טיפוליים המתקיימים על רקע משבר בטחוני, בהקשר של עבודתי בניהול מכון טמיר, בו מתנהלים מספיק טיפולים בשבוע כדי להבחין בשינויים ובתנודות חברתיים. 

 

מטרת פוסט זה היא להעלות 7 נקודות חשובות לניהול 'אדמיניסטרציה דינמית' מתאימה (Foulks), שתכליתה לסייע למטופלים ולמטפלים לחצות את תקופת המשבר עם מינימום נזקים למרקם הטיפולי ולהתמשכותו בחזרה לשגרה. בחשיבה אינטואיטיבית, אנשים ב'חרדת ציפייה' אמורים לפנות יותר לעזרה נפשית בעת משבר בטחוני, ואף על פי כן, המציאות מראה בדיוק את ההיפך: מירב האנשים נוטים להתכנס באיזור טריטוריאלי מוגדר ובטוח, לענות לצרכים אינסטרומנטליים מיידיים ולהימנע מהתפתחות שאינה קשורה ישירות להתמודדות עם "המצב".

 

 

הנה 7 הצעות ונקודות למחשבה למטפלים ויועצים מגישות תרפויטיות שונות

1. דבר עם המטופלים על המצב. אל תתייחס למשבר הבטחוני כ-small talk, מלווה בצקצוקים, שממנו תמשיכו הלאה אל החומרים החשובים באמת של המפגש. עדויות עדכניות מספרות שהלא מודע החברתי נוכח היטב בחדר וכי תכניו מסתננים (infiltrate) אל תוך ה-setting בין אם נבחר בכך ובין אם לאו. הם ראויים אפוא למקום מכבד ומאפשר שיח. 

 

2.  חבר בין החומרים המחרידים ל-primary task. הטיפול ממוקד בבעיה מסוימת בחיי המטופל. נסה לזהות את ההקבלה בין ההתרחשות הסיטואציונית לבין הקונפליקט המרכזי בחייו של המטופל. פרויד, וויניקוט, קוהוט, קליין, ביון, פוקס: כל הגדולים שלנו עשו אנליזות לאורך שנים בתוך מלחמות הרבה יותר קשות. למעשה, אי אפשר להפריד בין החשיבה הקלינית שלהם לבין הטרור שהתחולל סביבם.

 

3. כבד את הדעות הפוליטיות של המטופל. התייחס (relate) אליהן. במידה וזה נראה לך מתאים היכנס לדיון, תוך התמקדות במכנה המשותף ביניכם ובקשר לבעיה שלשמה התכנסתם. לא רבים המקרים בהם מטופלים חושפים רגשות קשים, שהם בעת ובעונה אחת מאוד אישיים ומאוד חברתיים.

 

4. כרה אוזן לחוויות טראומטיות בחיי המטופל. המשבר הבטחוני מספק קרקע פורה לרה-אקטיבציה ולשיתוף בהתנסויות מסכנות חיים אותן חווה המטופל, באופן ישיר או עקיף. לעיתים יעלו חומרים לא מתוכננים שדורשים עיבוד.

5. במידה ויש קושי להגיע לקליניקה הצע ערוץ תקשורת אלטרנטיבי. הדרך היעילה ביותר היא להשתמש ביישומון רלוונטי, סקייפ למשל, שמאפשר תקשורת בזמן אמת ומדלג על המכשולים הגיאוגרפיים. למרות שטיפול אונליין עדיין לא הבשיל במלואו, יש עדויות מחקריות על הצלחה של טיפולים מרחוק וגם אם אינך מכיר מבחינה טכנית את הכלי, היעזר בקולגה שמכיר וקראו על guideline אתי של טיפול מקוון

 

6. השתמש ביישומון למסרים מיידיים. כמו וואטסאפ. בדוק מיוזמתך מה שלום המטופל, לפחות אחת לשבוע. הצע לו לכתוב לך במידה והוא הגיע לקצה (עם גבוליים מומלץ להימנע מוואטסאפ, שהקונפיגורציה שלו מזמינה השלכות מאסיביות בהעברה).  

 

counselling applications

 

 

7. הדגש את ההבדלים בין חירום לשגרה. התייחס למשבר הבטחוני כפאזה כרונולוגית בטיפול, התייחס לעבר (הטיפול לפני המשבר) ולעתיד (הטיפול אחרי המשבר). כך, המלחמה תיתפס כחלק מהטיפול ולא הטיפול כחלק מהמלחמה.

אשמח למחשבות נוספות, 

אפשר להגיב גם פה למטה בתגובות פייסבוק. 

אני מקווה שנוכל להתחיל את השנה שלנו בשקט

שיאפשר לנו להתרכז בטיפול בנעזרים בנו.

תודה על הקריאה, 

איתן טמיר 

הדרכה על טיפול אישי וקבוצתי < 

קראו על התמודדות של ילדים עם אירועים טראומטיים <


 

נקרא 4450 פעמים עודכן לאחרונה ב שבת, 23 פברואר 2019 12:09

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020