חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט ייעוץ פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי CPT | מה זה טיפול בטראומה בעיבוד קוגניטיבי?

דרג פריט זה
(21 הצבעות)
CPT - עיבוד קוגניטיבי של טראומה CPT - עיבוד קוגניטיבי של טראומה

 צרו עמנו קשר בכתב או התקשרו לשיחת ייעוץ

עם אנשי מקצוע מנוסים עם הבעיה,

ואנחנו מבטיחים לשקול יחד אתכם את הפתרון המתאים:

1-800-509-809

נשתמע בקרוב,

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה 

 

מהי טראומה? רבים ניסו להעניק הסבר לאותו מושג אשר מתייחס, באופן רחב, ל"פצע" שנגרם בעקבות חוויה קשה המתרחשת בחיי האדם ומותירה את עקבותיה בנפשו. בראי הגישה הקוגניטיבית, ניתן לחשוב על מאורע טראומטי כחוויה אשר לא הצליחה למצוא את מקומה בתוך הסכמות והידע שיש לאדם על העולם ועל עצמו, וערערה את מערכת האמונות שלו באופן שגורם לו למצוקה נפשית.

באופן יותר מפורט, על פי גישת העיבוד הקוגניטיבי, מאורע אשר הוביל לסימפטומים פוסט-טראומטיים הוא מאורע שבשל עוצמתו עבר עיבוד "מעוות" כדי שיתאים לסכמות הקיימות. כלומר, מרוב עוצמת ההתנגשות של החוויה הקשה עם תפיסת העולם ותפיסת העצמי, האירוע או הודחק ועוות בזיכרון כדי להתאים לסכמות הקיימות, או שינה לחלוטין את תפיסת העולם של האדם כך שזו תתאים למאורע. מתוך מחשבה זו, עלה הצורך בטיפול אשר מטרתו לסייע לאדם לעשות אינטגרציה של האירוע הטראומטי – לעבד אותו, להבין את המשמעויות שלו, להסתכל עליו בראייה מציאותית ולהשיב את דפוסי המחשבה הבריאים שהתערערו בגלל הטראומה.

מהו טיפול CPT?

טיפול בעיבוד קוגניטיבי (Cognitive Processing Therapy – CPT) הוא טיפול אשר מיועד להתמודדות עם תסמונת פוסט-טראומטית ו\או דיכאון אשר התעוררו בעקבות מאורע טראומטי, והוא נוקט בגישה קוגניטיבית לטיפול במחשבות השליליות ובתפיסת העולם החרדתית והנמנעת איתה מתמודד אדם החי בצל הטראומה. טיפול זה מתבסס על עקרונות הטיפול הקוגניטיבי, וכולל מספר שלבים רצופים ומובנים, שמטרתם לטפל בצרכים הייחודיים של כל מטופל המתמודד עם PTSD ו\או דיכאון. זהו טיפול קצר טווח, שעשוי להיות יעיל כבר תוך 12 מפגשים, אך משכו גמיש וניתן להארכה גם לתקופות ממושכות יותר, תלוי בצרכים של כל אינדיבידואל. כאמור, טיפול זה הוא בעל סדר מובנה מראש, אך אין הוא מוותר על חשיבות היחסים הבין-אישיים בין המטפל והמטפל, ואת הצורך ביצירת ברית קרובה וחיונית הנוצרת בין השניים.

איך טיפול CPT עובד?

המפגשים הטיפוליים של ה-CPT נוגעים במספר סוגיות עיקריות אשר יחד אמורות לשפר את התסמינים. ראשית, במהלך הטיפול, המטופל לומד אודות PTSD ומכיר כך את טבעם של הסימפטומים שלו. תוך כך, המטפל מסייע למטופל לחקור ולהבין כיצד אירועים טראומטיים השפיעו על חייו, והוא לומד לחבר בין מחשבות, תחושות והתנהגויות הקשורות לטראומה שעבר.

שלב נוסף ומכריע במהלך הטיפול הוא שלב ההיזכרות במאורע הטראומטי. הטיפול מאפשר להעלות מחדש, בתנאים "בטוחים", את החוויות והרגשות הקשורות לאירוע הטראומטי, וכך להפחית את עוצמתם. כמו כן, נעשית עבודה על הגברת היכולת של המטופל לשנות דפוסי מחשבה בלתי-מסתגלים אודות הטראומה, והמטפל עוזר למטופל להבין טוב יותר את הטיות המחשבה השליליות שנוצרו, כדי ללמוד דרכי חשיבה חדשות ובריאות יותר.

במהלך השנים נאספו ראיות אמפיריות רבות אשר מצביעות על יעילותו של טיפול CPT בהתמודדות עם PTSD ודיכאון לאחר אירועים טראומטיים, בייחוד בקרב אוכלוסיות של יוצאי צבא ובקרב נפגעות ונפגעי תקיפה מינית. כמו כן, נעשו מחקרים אשר הראו כי CPT יעיל גם במסגרת של טיפול קבוצתי, ולאו דווקא פרטני.

חשוב לציין, כי בשל החשיפה הגבוהה של המטופל לחוויות והתחושות הקשות שעוררה בקרבו הטראומה, הטיפול אינו מתאים למטופלים אשר סובלים מדיסוציאטיביות או מהתקפי חרדה עוצמתיים עד כדי חוסר יכולת לדבר על הטראומה. במקרים כאלה, נכון לקיים טיפול CPT בשלב מתקדם יותר של התהליך, או כטיפול משלים הנוסף למסגרת תומכת רחבה יותר.

טיפול רב-ערוצי בחשיפה Multiple-Channel Exposure Therapy

חלק ניכר מהאנשים הפונים לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), חווים בנוסף גם התקפי פאניקה כתחלואה-נלווית. עדיין לא ברור באיזו מידה תכניות הטיפול הקיימות כיום לטיפול ב-PTSD מתייחסות ביעילות לעניין זה.

טיפול חדש שפותח בשנים האחרונות, הנקרא טיפול רב-ערוצי בחשיפה (Multiple-Channel Exposure Therapy (M-CET), מבקש לתת מענה למצבי תחלואה-כפולה אלה, בהם אדם סובל הן מהפרעת דחק פוסט-טראומטית והן מהתקפי פאניקה (המכונים גם התקפי חרדה).

הטיפול החדש משלב טכניקות של עיבוד קוגניטיבי לטיפול ב-PTSD, יחד עם טכניקות טיפוליות לשליטה בחרדה. שילוב זה מאפשר גישה נרחבת לטיפול בתסמיני החרדה בערוצים שונים – בערוץ הפיזיולוגי, הקוגניטיבי וכן ההתנהגותי.

תוצאותיהם הראשוניות של מחקרים על יעילות הטיפול הרב-ערוצי בחשיפה מציעות, כי שימוש בתכנית טיפולית זו עשוי להיות מבטיח עבור תת-הקבוצה של מטופלים עם PTSD החווים גם התקפי פאניקה.

במכון טמיר לפסיכותרפיה ניתן לקבל ייעוץ וטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי,

בעלות נוחה לכל נפש,  

בכל הארץ: 1-800-509-809

 

קראו על חשיפה ממושכת - שיטתה של עדנה פואה


CBT בתל אביב

CBT בירושלים

CBT בחיפה

CBT בבאר שבע 

CBT בפתח תקווה

CBT ברחובות

CBT בראשל"צ ועוד ערים נוספות 


 

Google

טיפול פסיכולוגי CPT טיפול בעיבוד קוגניטיבי
Rated 5/5 based on 21 reviews

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט פסיכותרפיה - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il