טיפול בשיטת עיבוד קוגניטיבי - CPT - טיפול מבוסס מחקר בטראומה

דרג פריט זה
(30 הצבעות)
CPT - עיבוד קוגניטיבי של טראומה CPT - עיבוד קוגניטיבי של טראומה

טיפול בעיבוד קוגניטיבי - CPT

 

איך מעבדים טראומה?

רבים ניסו להעניק הסבר לאותו מושג אשר מתייחס, באופן רחב, ל"פצע" שנגרם בעקבות חוויה קשה המתרחשת בחיי האדם ומותירה את עקבותיה בנפשו. בראי הגישה הקוגניטיבית, ניתן לחשוב על מאורע טראומטי כחוויה אשר לא הצליחה למצוא את מקומה בתוך הסכמות והידע שיש לאדם על העולם ועל עצמו, וערערה את מערכת האמונות שלו באופן שגורם לו למצוקה נפשית.

באופן יותר מפורט, על פי גישת העיבוד הקוגניטיבי, מאורע אשר הוביל לסימפטומים פוסט-טראומטיים הוא מאורע שבשל עוצמתו עבר עיבוד "מעוות" כדי שיתאים לסכמות הקיימות. כלומר, מרוב עוצמת ההתנגשות של החוויה הקשה עם תפיסת העולם ותפיסת העצמי, האירוע או הודחק ועוות בזיכרון כדי להתאים לסכמות הקיימות, או שינה לחלוטין את תפיסת העולם של האדם כך שזו תתאים למאורע. מתוך מחשבה זו, עלה הצורך בטיפול אשר מטרתו לסייע לאדם לעשות אינטגרציה של האירוע הטראומטי – לעבד אותו, להבין את המשמעויות שלו, להסתכל עליו בראייה מציאותית ולהשיב את דפוסי המחשבה הבריאים שהתערערו בגלל הטראומה.

 

 Complex PTSD

 

מהו טיפול CPT?

טיפול בעיבוד קוגניטיבי (Cognitive Processing Therapy – CPT) הוא פרוטוקול של טיפול נפשי המיועד להתמודדות עם תסמונת פוסט-טראומטית ו/או דיכאון אשר התעוררו בעקבות מאורע טראומטי, והוא נוקט בגישה קוגניטיבית לטיפול במחשבות השליליות ובתפיסת העולם החרדתית והנמנעת איתה מתמודד אדם החי בצל הטראומה.

 

 

איך טיפול CPT עובד?

המפגשים הטיפוליים בשיטת CPT נוגעים במספר סוגיות עיקריות אשר יחד אמורות לשפר את התסמינים. ראשית, במהלך הטיפול, המטופל לומד אודות PTSD ומכיר כך את טבעם של הסימפטומים שלו.

תוך כך, המטפל מסייע למטופל לחקור ולהבין כיצד אירועים טראומטיים השפיעו על חייו, והוא לומד לחבר בין מחשבות, תחושות והתנהגויות הקשורות לטראומה שעבר.

שלב נוסף ומכריע במהלך הטיפול הוא שלב ההיזכרות במאורע הטראומטי. הטיפול מאפשר להעלות מחדש, בתנאים "בטוחים", את החוויות והרגשות הקשורות לאירוע הטראומטי, וכך להפחית את עוצמתם. כמו כן, נעשית עבודה על הגברת היכולת של המטופל לשנות דפוסי מחשבה בלתי-מסתגלים אודות הטראומה, והמטפל עוזר למטופל להבין טוב יותר את הטיות המחשבה השליליות שנוצרו, כדי ללמוד דרכי חשיבה חדשות ובריאות יותר.

צפו בסרטון קצר ובהיר של טיפול בעיבוד קוגניטיבי:

 

 

טיפול בעיבוד קוגניטיבי במבחן המחקר

במהלך השנים נאספו ראיות אמפיריות רבות אשר מצביעות על יעילותו של טיפול CPT בהתמודדות עם PTSD ודיכאון לאחר אירועים טראומטיים, בייחוד בקרב אוכלוסיות של יוצאי צבא ובקרב נפגעות ונפגעי תקיפה מינית. כמו כן, נעשו מחקרים אשר הראו כי CPT יעיל גם במסגרת של טיפול קבוצתי, ולאו דווקא פרטני.

חשוב לציין, כי בשל החשיפה הגבוהה של המטופל לחוויות והתחושות הקשות שעוררה בקרבו הטראומה, הטיפול אינו מתאים למטופלים אשר סובלים מדיסוציאטיביות או מהתקפי חרדה עוצמתיים עד כדי חוסר יכולת לדבר על הטראומה. במקרים כאלה, נכון לקיים טיפול CPT בשלב מתקדם יותר של התהליך, או כטיפול משלים הנוסף למסגרת תומכת רחבה יותר.

 

מחקר שפורסם לאחרונה ב- JAMA העלה כי טיפול בחשיפה כתובה (WET), התערבות טיפולית קצרה של 5 מפגשים, נמצאה יעילה לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD).כמו  עם טיפול באמצעות עיבוד קוגניטיבי (CPT). זה מלמד כמה ניתן להפיק מתהליכים קצרים מאוד לטיפול ב-PTSD. 

 

 

טיפול רב-ערוצי בחשיפה Multiple-Channel Exposure Therapy

חלק ניכר מהאנשים הפונים לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), חווים בנוסף גם התקפי פאניקה כתחלואה-נלווית. עדיין לא ברור באיזו מידה תכניות הטיפול הקיימות כיום לטיפול ב-PTSD מתייחסות ביעילות לעניין זה.

טיפול חדש שפותח בשנים האחרונות, הנקרא טיפול רב-ערוצי בחשיפה (Multiple-Channel Exposure Therapy (M-CET), מבקש לתת מענה למצבי תחלואה-כפולה אלה, בהם אדם סובל הן מהפרעת דחק פוסט-טראומטית והן מהתקפי פאניקה (המכונים גם התקפי חרדה).

הטיפול החדש משלב טכניקות של עיבוד קוגניטיבי לטיפול ב-PTSD, יחד עם טכניקות טיפוליות לשליטה בחרדה. שילוב זה מאפשר גישה נרחבת לטיפול בתסמיני החרדה בערוצים שונים – בערוץ הפיזיולוגי, הקוגניטיבי וכן ההתנהגותי.

 

אנחנו פה כדי לעזור לכם לקבל החלטה: 

התקשרו להכוונה למטפל מתאים

במכון טמיר תל אביב

או בקליניקות העמיתות בכל הארץ:

1-800-509-809

נשתמע בקרוב,

צוות המטפלים

מכון טמיר

 

קראו על

חשיפה ממושכת - PE - שיטתה של עדנה פואה

טראומה כמקור לחיזוק שליטה קוגניטיבית

 

סיכמו: יעל הררי, עלמה בוכמן וצוות מכון טמיר

מקורות:

 

Chard, K. M., Weaver, T. L., & Resick, P. A. (1997). Adapting cognitive processing therapy for child sexual abuse survivors. Cognitive and Behavioral Practice, 4(1), 31-52.
http://dx.doi.org/10.1016/S1077-7229(97)80011-9

 

Falsetti S.G. et al/ (2005). Multiple Channel Exposure Therapy: Combining Cognitive-Behavioral Therapies for the Treatment of Posttraumatic Stress Disorder with Panic Attacks. Behavior Modification, Vol 29, Issue 1, pp. 70 - 94. https://doi.org/10.1177/0145445504270874

Gallagher, M. W., & Resick, P. A. (2012). Mechanisms of Change in Cognitive Processing Therapy and Prolonged Exposure Therapy for PTSD: Preliminary Evidence for the Differential Effects of Hopelessness and Habituation. Cognitive Therapy and Research, 36(6), 10.1007/s10608–011–9423–6. http://doi.org/10.1007/s10608-011-9423-6

Gillies D, Maiocchi L, Bhandari AP, Taylor F, Gray C, O'Brien L. Psychological therapies for children and adolescents exposed to trauma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 10. Art. No.: CD012371. DOI: 10.1002/14651858.CD012371

Lancaster, C. L., Teeters, J. B., Gros, D. F., & Back, S. E. (2016). Posttraumatic Stress Disorder: Overview of Evidence-Based Assessment and Treatment. Journal of Clinical Medicine, 5(11), 105. http://doi.org/10.3390/jcm5110105

 

Sloan DM, Marx BP, Lee DJ, Resick PA. A Brief Exposure-Based Treatment vs Cognitive Processing Therapy for Posttraumatic Stress Disorder: A Randomized Noninferiority Clinical Trial. JAMA Psychiatry. 2018;75(3):233–239. doi:10.1001/jamapsychiatry.2017.4249

Tran. K. et al. (2016). Cognitive Processing Therapy for Post-Traumatic Stress Disorder: A Systematic Review and Meta-Analysis.  CADTH Health Technology Assessment, No. 141 Ottawa (ON): Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health.

https://cpt.musc.edu/introduction

 

 


 

Google

 CPT טיפול בעיבוד קוגניטיבי
Rated 5/5 based on 30 reviews

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il