הגיל השלישי | קשיים פסיכולוגיים ופסיכותרפיה בגיל הזהב

טיפול פסיכולוגי לקשישים

 

מצוקה נפשית, אובדן, דיכאון,

טיפול פסיכולוגי

ועזרה נפשית לקשישים

כתיבה:   

סמדר שטינברג, בעלת תואר שני בטיפול באמצעות ביביליותרפיה

אביגיל וינר , פסיכולוגית; ,מתמחה בפסיכולוגיה קלינית

אופיר ברגמן , בעלת תואר שני בחינוך, מאבחנת לקויות למידה

לירון שניר, פסיכותרפיסטית ועובדת סוציאלית קלינית

 

 

 

קשיים פסיכולוגיים בגיל הזיקנה

החיים בגיל הזהב זו מביאים עימם קושי רגשי רב, מאתגר ומשמעותי, לצד חוויות נפלאות בתקופת החיים הזו.

כן, אולי זה יפתיע, אבל קיימים מחקרים המלמדים אותנו כי בתור קבוצה, קשישים וקשישות מדווחים על ציונים גבוהים במדדי אושר בהשוואה למבוגרים בגיל העמידה, זאת למרות האובדנים המגוונים שכופה הגיל. 

אדם בעל נפש בריאה מסוגל להשלים עם המציאות המשתנה, לקבל את העובדה שהחיים מתקרבים לסיומם. ובכל זאת, רובנו כבני אדם מתקשים בכך מאוד.

הפוטנציאל, כמו בכל גיל, הוא עצום, אבל כמו בכל תקופה עלינו להתמודד עם אתגרים נפשיים, קוגניטיביים, רגשיים וגופניים שלא הכרנו לפני כן, ובראשם דיכאון

קשישים רבים מצליחים להפיק את המיטב: מחקר חדש מעיד שקשישים חווים את עצמם בתקופת חיים זו כהרבה יותר אותנטיים מאי פעם - עבור רבים זו הזדמנות ראשונה לפגוש ולבטא, הכי מדויק שיש, את העצמיות האמיתית שלהם. 

  

צפו בהרצאה חשובה של גבי פרץ,

פסיכולוג קליני והפסיכולוג הארצי,

בנושא היבטים פסיכולוגיים

של התמודדות זקנים עם קורונה: 

 

 

קראו על מגיפת הקורונה וסכנת הגילנות <

 

כוחות וחוסן

אנשים בכל גיל מתמודדים בתקופה זו עם תחושת הבדידות במהלך תקופת המגיפה. 

בנקודה הזו יש לקשישים נקודות חוזק חשובות וחוסן פסיכולוגי שניתן למנף, פשוט כי כבר ראו הכל.

מתוקף הגיל והניסיון, אנשים מבוגרים יכולים לעתים קרובות לקבל שינויים דרמטיים, כמו אלה שנדרשים כתוצאה מהמגיפה, בשוויון נפש גבוה יותר בהשוואה לצעירים. יתרה מזאת, קשישים למדו להעריך קשרים קרובים עם קומץ אנשים חשובים באמת בחייהם על פני הרבה מערכות יחסים שטחיות. 

האתגר של כולנו הוא לשמור על אוכלוסיית הקשישים, לזהות מתי כדאי שייפנו לעזרה ולעזור למי שצריך להתיידד עם כלים דיגיטליים לתקשורת ייעוצית.

 

נתונים ומספרים על קשיים נפשיים בגיל הזיקנה

ההערכות הן כי עד שנת 2030 יגיע שיעור הקשישים בישראל ל-15% מהאוכלוסיה.

קשיים רגשיים המאפיינים במיוחד גברים ונשים בגיל השלישי, הם בעיקר חרדה ודיכאון על רקע של בדידות כואבת. זקנים רבים חווים את עצמם פחות חדים כשהיו בעבר, לעיתים הם נוטים להיבהל מאנשים זרים, מחשש להונאה או פגיעה, פחד שלצערנו אינו מנותק כלל מהמציאות וגורר חשדנות רבה, בלבול וניכור.

 

סליחה על השאלה | זקנים

 מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11:

 

 

קשישים סובלים מאוד מהמצב אליהם הגיעו מבחינה פיזית ומתקשים לקבל את התלות הבלתי נסבלת באחר, את חוסר האונים, או, למשל, את ההתמודדות עם התאלמנות. אין זה פלא כי רבים שוקעים בדיכאון , סובלים ממצבי רוח ירודים, נוטים להסתגרות ולהתבודדות, לישנוניות ולעייפות מופרזת במהלך שעות היום (שנמצאה קשורה להתפתחות של אלצהיימר) לחוסר חשק ולפסימיות קיצונית. 

מחקר עדכני  אף מעיד על נטייה חזקה אצל קשישים בארה"ב להתמכר למשככי כאבים ולתרופות נגד חרדה .

מחקרים וסקרים אחרים מתארים תופעה מטרידה ונפוצה של ניצול והזנחת קשישים, הן על ידי בני משפחה וילדים (שבמקרים מסוימים מתבטאת בתסמונת הניכור ההורי) והן על ידי זרים. 

 

מהי הפרעת החרדה הנפוצה ביותר בקרב קשישים?

הפרעת חרדה כללית (GAD) היא הפרעת החרדה הנפוצה ביותר בקרב מבוגרים, אם כי הפרעות חרדה באוכלוסיה זו קשורות לעיתים קרובות לאירועים טראומטיים כמו נפילה ופציעה או מחלה כרונית. 

 

בר אורקין פסיכולוג במכון טמיר תל אביב בהתמחות קלינית

בר אורקין, פסיכולוג בהתמחות קלינית,

ליווי ועיבוד תהליכי אבל, מכון טמיר תל אביב

 

  

האם חרדה היא סימן מוקדם של דמנציה?

מחקר שפורסם בכתב העת האמריקני לפסיכיאטריה מצא כי התגברות בתסמיני חרדה אצל מבוגרים עשויה, למעשה, להיות סממן מוקדם של מחלת אלצהיימר.

המחקר מצא שככל שתסמיני החרדה עלו, כך עלו במקביל גם רמות החלבון בטא-עמילואיד, סימן ההיכר האופייני לאלצהיימר.

קראו עוד בהמשך המאמר על תסמינים מקדימים של מחלת אלצהיימר.  

 

נשים, ילדים ו׳נורמלים׳ תחילה

מחקר שפורסם באוקטובר 2020 בכתב העת Lancet Psychiatry, ע״י צוות חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון, מדווח כי למעלה ממחצית מחולי הקורונה שמאושפזים במרכזים לבריאות הנפש סבלו גם מדמנציה. זהו המחקר הראשון עד כה שבחן את השפעות המגיפה על הסובלים מדמנציה, בתקופת שיא המשבר בלונדון. עוד עולה במאמר כי למחלקות בבתי חולים פסיכיאטריים הועברו משאבים מאוחר יותר בהשוואה לבתי חולים כלליים. החוקרים מציעים כי זה הוביל לרמות גבוהות יותר של סיבוכים, זיהום ותמותה מאוחרת יותר בקהילה. הנתונים נאספו מחמישה בתי חולים בלונדון, מתחילת מרץ עד סוף אפריל 2020.

 

 

פסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית

הפסיכולוגיה הקלינית, בפיגור ניכר אחרי העבודה הסוציאלית, החלה להתמקד בשנים האחרונות בזיהוי הקשיים הקליניים ובפיתוח מענים טיפוליים ייחודיים עבור אוכלוסיית הגיל השלישי. בישראל אף נפתחה תכנית לימודים ייעודית בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית, המתקיימת במכללת רופין, ובמכון טמיר תל אביב עובדת מטפלת פסיכולוגית מתמחה לטיפול פסיכולוגי בקשישים, בוגרת המגמה החדשה.

תנופה מחקרית ומעשית ניכרת גם ברפואה פסיכיאטרית גרונטלוגית, תחום זנוח יחסית שמתאים עצמו לרוח התקופה. 

 

עם זאת, לפי תת-הוועדה של משרד הבריאות, שפירסמה ביולי 2019 מסמך נוקב בנושא התקדמות הרפורמה לבריאות הנפש בישראל, מצב הטיפול הנפשי בקשישים הוא בכי רע:

 

״תת-הוועדה נפגשה עם דייר ארי לאודן, נציג איגוד הפסיכיאטריה של הזקנה ודנה בנושאי הפערים בטיפול המרפאתי באוכלוסיית הגיל השלישי.

איגוד הפסיכיאטריה של הזקנה הציג דוח שעסק בתחום הטיפול במערך ברהי״ן באוכלוסייה זו והוצג בפני המועצה הלאומית לבריאות הנפש במרץ 2018.

ישנם פערים חמורים ביחס לטיפול באוכלוסייה זו, המוחלשת הן על רקע גילה והן על רקע ההתמודדות הנפשית, ובכלל זה- העדר שירותים בפריסה ארצית, חוסר הנגשה של שירותים, העדר בעלי ידע וניסיון בטיפול באוכלוסייה זו״

 

דפוסי חיפוש עזרה נפשית אצל קשישים

לרוע המזל,  קשישים הסובלים מהפרעות פסיכולוגיות שונות לא תמיד מקבלים טיפול מועיל כמו אנשים צעירים יותר:

 • הם פונים פחות לעזרה

 • לא תמיד הם זוכים לטיפול הנפשי המתאים והמדויק ביותר עבורם

 • הם נוטים להיעזר יותר בטיפול תרופתי ופחות בטיפול באמצעות שיחות 

 • קשישים שמתמודדים עם פגיעה עצמית אינם מופנים לשירותי בריאות הנפש, כך על פי מסקנות מחקר שנערך בבריטניה

 

כל אלו מעידים על הצורך בפיתוח הבנה טובה יותר של הקשיים הנפשיים השונים מהם סובלים קשישים, בהכשרה קלינית ייעודית ובפעילויות אקטיביסטיות שיוכלו לקדם את צרכי בריאות הנפש של המתמודדים בגיל הזיקנה. 

 

בין דיכאון לעיבוד אבל

מצב נוסף שקשה להבחין בינו לבין דיכאון הוא אבל:

אבל (Grief) אצל קשישים מתבטא בתחומים רבים - אובדן של יכולת העבודה, אובדן מכאיב של מיומנויות קוגניטיביות (בעיקר זיכרון), פגיעה בבריאות, מגבלות בניידות, אובדן ושכול של אדם קרוב, ופרידה מרעיונות עתידיים שכבר לא יתממשו בחיים אלו. 

עבודת האבל חיונית, הגיוני וגם רצויה. התהליך הפסיכולוגי של עיבוד אבל נמשך בדרך כלל עד שנה בממוצע על אובדן של אדם אהוב - אובדן הורה, בן זוג, אח או חבר- וזה נורמלי שתהליך האבל לוקח את הזמן שלו. 

חשוב להבחין בין אבל נורמלי לבין אבל פתולוגי ובין אבל נורמלי לבין דיכאון קליני:

במצב של אבל נורמלי מתקיימת תנועה נפשית ושינויים במצב הרוח, בין ימים של עצב לימים של שמחה, וגם בעיצומו של תהליך האבל קיימים רגעי הנאה או עונג.

לעומת זאת, בדיכאון תחושות הריקנות והייאוש הן תמידיות. אין אמנם אומדן מוסכם לוח זמנים שלפיו אפשר למדוד את משכו של "אבל נורמלי", אבל אם בין תחושות הקושי והגעגוע לא מבליחה טיפת שמחה- יתכן שמדובר בדיכאון קליני. 

מחקרים עדכניים מלמדים כי דיכאון בקרב קשישים תורם להאצה אינטנסיבית בתהליכי הזדקנות של נוירונים במוח, מה שמאיץ ומגביר את ההסתברות של התפתחות דמנציה. 

חשוב לציין כי דיכאון בגיל השלישי עשוי להיות מקור מרכזי לבעיות זיכרון, לבלבול ואפילו להזיות. אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש והרפואה עלולים לטעות ולסווג את התסמינים הללו כדמנציה. טיפול נכון מסייע למרבית המבוגרים הלוקים בדיכאון. 

 

 

דמנטיה (שיטיון)

קשישים וקשישות רבים מוצאים עצמם מתמודדים בשלב זה או אחר על ליקויים נוירולוגיים, שהשכיח והקשה ביותר הוא דמנטיה (שיטיון / דמנציה). אבחנה של שיטיון מאתגרת מאוד עבור המטופל ומשפחתו. 

מחקר שפורסם ב-2021 בכתב העת JAMA Psychiatry מלמד כי מבוגרים שאובחנו לאחרונה כסובלים מליקוי קוגניטיבי קל או דמנציה נוטים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר לנסות להתאבד בהשוואה לאלו שלא קיבלו אף אחת משתי מהאבחנות.

 

מניעה

קיימות דרכים טבעיות למניעה ודחיה של התפתחות דמנטיה, ביניהן תזונה נכונה. למשל, מחקר חדש מלמד כי צריכה קבועה וארוכת טווח של פירות וירקות קשורה לסיכון נמוך יותר של אובדן זיכרון אצל גברים. 

 

תסמינים ואבחון דמנטיה

דמנטיה היא סינדרום של ליקוי קוגניטיבי מתמשך עם כמה תסמינים, שאבחונם מצוי בתחום המקצועי של נוירולוגיה ונוירופסיכולוגיה: 

 • התדרדרות בזיכרון ותפקודים קוגניטיבים אחרים מרמה קודמת מסוימת

 • חמור מספיק בכדי לפגוע בתפקוד יומיומי

 •  אינו יכול להיות מוסבר כהזיה, או הפרעה נוירולוגית אחרת

 

מהלך הדמנטיה

הצעד הראשון באבחון שיטיון כולל הערכה בסיסית של תפקודים גופניים, קוגנטיביים ורפואיים, שהופעתם כוללת ליקוי קוגניטיבי. 

בשלב הבא בוחר הפסיכולוג את המבחנים המתאימים להערכה של תהליכים קוגניטיביים רלוונטיים.

בדרך כלל נבחנות כמה יכולות מרכזיות, שנפגעות כתוצאה מהמחלה, כמו זיהוי של גירוי, התמצאות בסביבה, זיכרון לטווח קצר וארוך, שימוש בקונפיבולציות כדי להתמודד עם היעדר הזיכרון, תפקודים ניהוליים, יכולות חישה ויכולות מוטוריות ,קשב, מיומנויות שפה ועיבוד ויזואלי-מרחבי.

הצעד הבא הוא פענוח התוצאות וחיבורן למצב, הסימנים, הסימפטומים והיסטוריית המטופל. 

המבחנים הנוירופסיכולוגיים נותנים אינדיקציה קלינית תקפה, אך מוגבלים עדיין ביכולתם לחזות את ההשלכות של המחלה. הבדיקה הנוירופסיכולוגית היא גם הזדמנות לבניה וביסוס של קשר טיפולי מתמשך עם מטופלים, בני משפחותיהם והרופא המפנה ולעזור להם להבין ולהתמודד עם ההשלכות של התסמינים הקוגניטיביים וההתנהגותיים של שיטיון. 

 

פסיכוזה בקרב קשישים ודמנטיה

סימנים לפסיכוזה בקרב קשישים כוללים אי שקט קשה, הלוצינציות, דיבור עמום, שינויים תכופים במצבי הרוח וקומץ תסמינים אחרים המאובחנים בטעות כדמנטיה.

כתוצאה מכך, קשישים רבים הסובלים מדמנטיה מצויים בסיכון גבוה יותר להתעלם מהדליריום עמו הם מתמודדים.

לכן מומלץ לפקח ולתעד באופן קבוע אחר התנהגות חריגה, מה שמאפשר לרופאים להבין טוב יותר את השינויים בהתנהגות ואת תדירות התרחשותם.

 

לילך עלוא כוכבי עוס MSW פסיכותרפיסטית מומחית במכון טמיר גדרה

לילך כוכבי, MSW, מטפלת באוכלוסיית הגיל השלישי בגדרה

 

PTSD אצל קשישים

קשישים וקשישות מתמודדים עם ההשלכות הקשות של טראומות נפשיות, לא פחות מההתמודדות שמאפיינים שלבים מוקדמים יותר במעגל החיים. קיים הבדל בין השכיחות של PTSD אצל קשישים לעומת מבוגרים צעירים יותר; נראה שקשישים חווים שיעור גבוה יותר של PTSD, לצד סיכון של הופעת ההפרעה הפוסט טראומטית בתחלואה נלווית עם הפרעות פסיכיאטריות אחרות. 

 

יחד עם זאת, מבוגרים רבים בני הגיל השלישי אינם מודים ואינם מכירים מספיק במשקל הרב של ההשפעות הנפשיות והבריאותיות המזיקות של חשיפה לאירועים טראומטיים, ולעיתים הם אף בוחרים להסתיר אותם במהלך התקשורת הטיפולית עם אנשי מקצוע.  במקביל למטופלים, גם רופאים ואנשי מקצוע פרא-רפואיים עלולים שלא לזהות PTSD אצל מבוגרים, או שהם מקלים ראש בהערכה של השפעתה הנפשית.

 

ניתן אולי לשער כי תופעה זו נובעת מההבדלים בין איכות החיים לפני עשרות שנים לבין ההדגשה על רווחתו הנפשית של הפרט בימינו. למשל, בשנות ה-40 וה-50 של המאה הקודמת, כשישראל הייתה מדינת מהגרים ופליטים ומוכי טראומה, התייחסו לאובדנים טראומטיים כאל רוח התקופה, מציאויות אישיות שנטמעו בתוך פסיפס קולקטיבי שאינו נותן מקום לסובייקטיביות הנפשית שמתהוהה בסביבה טראומטית.

חשוב להבהיר לקשישים, וגם לאנשי מקצוע, כי טראומות שנתפסו טריוויאליות בעבר, ראויות ודורשות כיום טיפול נפשי מתאים.

 

השפעת הגיל הסובייקטיבי

אחד הנושאים המרתקים שנבחנים במחקרים הוא ההשפעה של תפיסת הגיל הסובייקטיבי על מצבים בריאותיים ונפשיים אצל בני ובנות גיל הזהב.

מחקר חדש מלמד כי אינטיליגנציה גבוהה בשנות הנעורים קשורה בתפיסת גיל סובייקטיבי צעיר יותר בעיני קשישים, מה שקשור בפחות קשיים גופניים ופסיכולוגיים. 

 

 

"הכל מתחיל בבית, כשאנו מזדקנים

העולם נעשה מוזר יותר

והרקמה של החיים והמתים סבוכה יותר.

לא הרגע הלוהט, המבודד, בלי לפני ואחרי,

אלא החיים שלמים הבוערים בכל רגע"

 

ט.ס. אליוט, המוטו לספרו של

דונלד ויניקוט, "הכל מתחיל בבית"

 

 

טיפול בדיכאון בגיל המבוגר

חה"כ אורי אורבך ז"ל, שהיה השר לאזרחים ותיקים ופעל רבות לקידום רווחת הקשישים, התייחס לבדידות ולדיכאון של האוכלוסיה הבוגרת כ"מחלת הדור"

והסטטיסטיקות על דיכאוןאצל קשישים מלמדות שהמצב אכן קשה:

 • רק עשירית מבין הקשישים הסובלים מדיכאון מקבלים טיפול נפשי.

 • בארה״ב 2 מיליון אנשים מעל גיל 65 סובלים מדיכאון. לצד גורמים אחרים, דיכאון אצל קשישים יכול לגרום למחלות, מוגבלות או תלות מוגברת באחרים.

 • קשישים שסובלים מדיכאון יחד עם חולשה, תשישות גופנית נוטים להראות פרוגנוזה פחות טובה לטיפול נוגדי דיכאון, בהשוואה לקשישים עם דיכאון בעלי כוחות פיזיים חזקים יותר, כך על פי דיווח מחקרי מדצבמר 2020.
 • לעתים קרובות רופאים מפספסים דיכאון אצל קשישים, כי הם מתמקדים בבעיות גופנית יותר מפסיכולוגיות.

הסיבה לכך נעוצה כנראה בעובדה שקשישים סובלים מיותר מחלות ובעיות גופניות ומקבלים יותר טיפולים בריאותיים, ונראה שגורמי הטיפול נוטים לייחס את מצב רוחם השפוף או את סבלם למצבם הרפואי, מבלי לתת למצב הנפשי את תשומת הלב הנחוצה.

 

ויקה סניאנסקי MSW מכון טמיר בקריות

ויקה סינאיסקי, MSW, מטפלת באוכלוסיית הגיל השלישי, מכון טמיר בקריות

 

לכן אבחון מדויק הוא נחוץ ביותר, במיוחד בהתייחס לעובדה שקשישים מגיבים היטב לטיפול- בין אם מדובר בטיפול תרופתי, בפסיכותרפיה או בשילוב של השניים.

חשוב לדעת שגם אם תרופה מסוימת לא עוזרת, יש סיכוי גבוה ששינוי במינון או החלפת התרופה תביא לתוצאות הרצויות. 

דיכאון אינו פוסח על אף אוכלוסיה. כל אדם עלול לסבול מדיכאון, בכל גיל וללא קשר לרקע המשפחתי או האישי. חשוב גם לדעת שמחלות גופניות של הגיל המבוגר, ושוב רק נזכיר - אובדן, והאתגרים השונים הכרוכים בהזדקנות אינם רק גורם לסבל. אפשר לחוש סיפוק רב מהחיים עד כה ולהנות משנות הזקנה גם במצבים של מחלות כרוניות או אחרי אובדן משמעותי.

הפסיכולוג אריק אריקסון פיתח את המודל הפסיכו-סוציאלי בהתפתחות האדם. אריקסון חילק את החיים לשלבים של מצבי עצמי.

הצמד האחרון, שרלוונטי לתקופת הבגרות המאוחרת בחיים, נקרא השלמה מול ייאוש.

זה אומר הרבה על תקופת חיים זו ואתגריה.

 

כמנחה קבוצות, פגשתי בני אדם בשכבות גיל שונות, ועקבתי בסקרנות אחר תמות השיח שבחרו המשתתפים בסבבי היכרות ראשוניים שמתקיימים בכל קבוצה:

בני נוער משוחחים על הגיוס המתקרב ועל ריגושים אסורים; מבוגרים צעירים עסוקים בבחירת קריירה, בבניית משפחה, בביסוס של זוגיות ובהורות המתקרבת; קבוצות של גברים ונשים בגיל המעבר מתמקדות במה שעוד לא קרה וביצירת הזדמנויות למה שעוד רצוי שיקרה; בני הגיל השלישי המאוחר דנים בבריאות ובחולי, מקלסים את הפרופסור ההוא ואת התרופה החדשה הזאת.

ועל מה מדברות קבוצות קשישים בבתי אבות?

זכורה לי קבוצת קשישים בדיור מוגן בקריית שמונה או בחצור, בשלהי מלחמת לבנון השניה.

השיח המרכזי בסבב ההיכרות שלהם לא עסק ברפלקציה על שנות העבודה, לא על הזוגיות שהייתה ולא על חיי המדינה. הם מדברים על הילדים, מפארים את הצלחותיהם עם עיניים נוצצות ומסכמים את תרומתם במבט על בני האדם שיצרו ובנו...

זו הייתה הבנה נוגעת ומרגשת עבורי. 

איתן טמיר, ראש המכון 

 

דר נאווה צביאלי מטפלת CBT בצפון תל אביב מכון טמיר

דר׳ נאווה צביאלי, מטפלת באוכלוסיית הגיל השלישי, נאות אפקה,מכון טמיר  ת״א

 

 

טיפול תרופתי פסיכיאטרי בקשישים

כשאנחנו מבקרים בבית המרקחת בקופת החולים, נראה המון קשישים וקשישות. למעשה, אחת הביקורות הנוקבות כלפי רופאי משפחה וגרונטולוגים, היא שימוש מפורז בטיפול תרופתי עבור קשיים נפשיים בגיל המבוגר.

אם ניקח למשל את השימוש בתרופות נוגדות חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים, נראה שהוא שכיח מאוד בקרב אוכלוסיית הקשישים.

עם זאת, נדמה כי חלק מהרופאים פיתחו נטיה בעייתית להתעלם מההנחיות באשר לסיכון שבטיפול זה, או לפרש את ההנחיות בדרכם.

הנחיות אלו ממליצות להיזהר ממתן מרשמים לטיפול כרוני בבנזודיאזפינים, ומגבילות במפורש לחשיבות של טיפול בנוגדי חרדה לקשישים לטווח קצר בלבד, עקב סכנת התמכרות קשה. אף על פי כן, נתונים מחקריים שפורסמו ב-2018 בכתב העת JAMA, מלמדים כי למעלה מרבע מהקשישים המטופלים בבנזודיאזפינים ממשיכים ליטול את התרופות לאורך פרק זמן ארוך ולעיתים כרוני. 

לצד ממצאים אלו, חשוב לציין כי קיימים טיפולים טבעיים יותר לדיכאון אצל קשישים, למשל הנתון החשוב שדיכאון כזה נגרם, בין היתר, בגלל מחסור בויטמין d.

הספרות המקצועית מציגה ראיות ליעילות של שילוב בין תרופות אנטי-דיכאוניות לבין פסיכותרפיה פרטנית וקבוצתית עבור מבוגרים הסובלים מדיכאון. 

 

הטיפולים הבאים הראו יעילות והשפעה ניכרת בהפחתת הסימפטומים הדיכאוניים אצל אנשים מבוגרים:

 • טיפול קוגניטיבי / קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) - קשישים יכולים לקבל המון בטיפול CBT. הם ראו כבר הכל נראה שיש להם יכולת להתבונן עמוק יותר ולהיות מסוגלים לשאת עמדות שונות ומורכבות. 

 • טיפול התנהגותי

 • טיפול פסיכודינמי

 • טיפול קבוצתי גם הוא נמצא אפקטיבי ויכול להציע יתרונות עבור רבים מהמטופלים המבוגרים.

לאחרונה פורסם מחקר המעיד על יעילות של טיפול DBT עבור מבוגרים המתמודדים עם דיכאון, בעיקר עבור אלה שאינם מגיבים לטיפול אחר.  במחקר השתתפו 34 מבוגרים, בני 60 ומעלה שנבחרו באקראי. המשתתפים התחלקו לשתי קבוצות:

 • המשתתפים בקבוצה אחת קיבלו טיפול תרופתי אנטי-דיכאוני

 • בקבוצה השנייה קיבלו טיפול תרופתי וטיפול דיאלקטי התנהגותי

המסקנות ממחקר פיילוט זה הן:

טיפול דיאלקטי התנהגותי, הכולל תרגול מיומנויות וסשנים טלפוניים שנקבעו מראש, הגביר את היעילות של הטיפול התרופתי האנטי-דיכאוני אצל אנשים מבוגרים הסובלים מדיכאון. 

 

למרות שמדובר בגיל קשה מנשוא עבור מבוגרים רבים, רק מעטים מאוד מהם מקבלים סיוע נפשי, או רוצים בכך.

מבוגרים רבים מפקפקים ביכולתו של טיפול נפשי לסייע להם בבעיותיהם, כיוון שהן כה מהותיות וקשות. אחרים מתקשים להשלים עם העובדה שסובלים מקשיים רגשיים, רואים בכך חולשה גדולה ומסרבים לקבל סיוע בכך.

וכמובן, לרבים דאגות כלכליות כבדות שאינן מאפשרות להם להיכנס למסגרת טיפולית שתהיה דורשנית מבחינה כלכלית.

למרות הספקות, סיוע נפשי למבוגרים הינו בעל חשיבות ייחודית ורבה.

כיום אין כלל ספק לקשר החזק ביותר שבין הגוף לנפש, לכך שנפש בריאה מסייעת לגוף בריא.

לכן, מבוגר אשר נמצא במצב נפשי תקין, הינו בעל כוחות רבים יותר להתמודדות עם הקשיים שמביא עימו גילו.

לעומתו, אדם הסובל מקושי רגשי מסוים, הינו חסר כוחות ומשאבים להתמודד עם בעיות רפואיות למיניהן, ולעיתים סובל הרבה יותר.

מעבר לכך, מבוגרים רבים חושבים מחשבות אובדניות, ולא מספרים על כך לאף אחד, מחוסר רצון להפריע או להטריח. כאן, מגיע התפקיד החשוב שיש למשפחתו הקרובה של המבוגר. 

מחקר חדש מלמד כי קשישים שמקבלים שירותי סל שיקום מצויים בסיכון גבוה יותר לפיתוח תסמינים של דיכאון וחרדה, עד שנה לאחר סיום הטיפול בשירותים השיקומיים, בהשוואה לקשישים שאינם מקבלים שירותי שיקום.

 

 

טיפול פסיכולוגי אונליין בגיל השלישי

עבור קשישים רבים, פנייה לקבלת טיפול מאנשי מקצוע מצטמצמת לטיפול בתחלואים גופניים. עבור רבים מהם עזרה נפשית במרפאה, במטרה להתחיל טיפול פסיכולוג עם איש מקצוע, היא ממש מותרה. הסיבה לכך היא מגוון של מוגבלויות פיזיות וירידה קוגניטיבית, שפוגעים בניידות ומקשים על ההגעה הפיזית למפגשים טיפוליים. 

מסיבה זו, ניכרת מגמה מקצועית בה יותר ויותר פסיכותרפיסטים מאמצים גישת outreach חדשה שנועדה לפתור את בעיית הנגישות אצל מטופלים מבוגרים: פסיכותרפיה באינטרנט.

בניגוד לדיעה הרווחת, קשישים מתחברים מאוד לאמצעים טכנולוגיים, עוברים בהצלחה את אתגרי ה״טכנופוביה״ ומצליחים להפיק רווחים פסיכולוגיים משיחות ייעוץ בווידאו עם מטפלים.  

לפי דיווחים מחקריים, מרבית הקשישות והקשישים מביעים נכונות ללמוד כיצד להשתמש במכשור אינטרנטי בטיפול פסיכולוגי מרחוק, גם אם חלקם מדווחים על תחושת חוסר ביטחון או על קושי עם תפעול ההנחיות הטכניות. 

 

 

מהו משבר הקן הריק? תסמונת הקן הריק

"הקן המתרוקן" מתאר שלב בחיי כל זוג הורים, ובכל משפחה מתבגרת, בו אחרון הילדים עוזב את הבית ומשאיר את הוריו ב"קן ריק", מצב מטאפורי המתאר את החיים לאחר עזיבת הילדים. עבור רבים, מדובר בתקופה קשה מאוד, המפגישה את האדם עם המון כאב:

 • ההורים חשים כי סיימו את תפקידם כהורים, ילדיהם יצאו לחיים עצמאיים ועתה- אינם זקוקים להם עוד.

 • הילדים, שמילאו את הבית בחיות, הותירו אותו ריק לאחר עזיבתם. ההורים חוזרים יום יום לביתם (ולעיתים כבר יצאו לפנסיה, כך שהם בביתם רוב שעות היום) ומוצאים אותו ריק ולעיתים מחוסר משמעות. אין למי לבשל, למי לכבס, תחושת אובדן משמעות גדולה. ההורים, אשר עד כה עסקו רבות בילדיהם, נשארים לבד ללא העיסוק הגדול הזה ומתקשים למלא את הזמן שנותר. הם משועממים ומרגישים חסרי תועלת.

 • במקרים רבים, שלב זה משאיר את זוג ההורים, בפעם הראשונה מזה שנים, להתמקד זה בזה. כמובן שמדובר בהזדמנות עצומה לפריחה זוגית, אך זוגות רבים מתקשים מאוד להתמודד עם בן זוגם, עתה כשרק שניהם בבית, והתקופה הופכת לתקופה קשה ביותר לזוגיות.

לכאורה, היינו מצפים שלהורה יהיה את כל הזמן שבעולם לעצמו, ובפעם הראשונה מזה שנים- יוכל לממש את חלומותיו ואושרו. עם זאת, נראה כי ההפך הוא הנכון. ההורה מתקשה להתמודד עם החלל שנפער בביתו ובליבו, ולעיתים הזוגיות לא מספיקה לכך. בפעם הראשונה, יש את כל הזמן שבעולם לזוגיות- אך במקרים רבים בני הזוג כבר שכחו כיצד ניתן לנצל את כל הזמן הזה בצורה מעצימה וחווייתית.

ברוח התקופה הדיגיטלית, התרחבו האפשרויות להיכרויות, רומנטיות וחבריות, בקרב בני ובנות הגיל השלישי. 

למעשה, מחקרים מלמדים כי המדיה החברתית עשויה לסייע לקשישים בהתמודדות עם בדידות, ואפילו עם כאבים כרוניים. 

עולם הדייטינג האינטרנטי בקרב בני ובנות הגיל מצוי אף הוא בעליה מתמדת: 

במחקר מעניין מ-2011 נמצא כי נשים בוגרות נוטות להיות בררניות יותר מנשים צעירות בבחירת פרטנר לדייט, אך נכונותן לנסוע רחוק יותר כדי להיפגש גבוהה יותר.

 

כיצד ניתן להקל על הכאב שבתופעת הקן המתרוקן?

חשוב לזכור כי במרבית המקרים, יציאת הילדים מהבית אינה מסמלת עצמאות מלאה. הם עדיין יזדקקו להוריהם לעצה, סיוע כלכלי וכיוצא באלה. הילדים אמנם עזבו את בית הוריהם, אך ככל הנראה יזדקקו להם במידת מה עוד שנים רבות. לכן, אובדן המשמעות שחשים הורים רבים אינו באמת לגמרי מוצדקת, כיוון ותפקידם כהורים עדיין חיוני מאין כמוהו עבור ילדיהם הבוגרים.

חשוב לתכנן את החיים שלאחר עזיבת הילד את הבית, ולא להשאיר עודף זמן ריק. חשוב לתכנן פעילויות זוגיות או אישיות חדשות, לפתח תחביבים, לטייל. חלל הזמן שנפער לפתע עלול להותיר את האדם מבולבל וחסר מעש, וכך לאפשר לו להתבוסס בכאבו הנפשי. 

חשוב לזכור, שעזיבת הילדים את הבית, הינה לרוב הישג חיובי עבור ההורים. הילדים, שגדלו והתבגרו כהלכה, מרגישים עצמאיים מספיק להיות אדונים לעצמם. מדובר בחלומו של כל הורה ובהישג אדיר עבורם, אישור לכך שנתנו לילדם חוויית הורות תקינה.

חשוב לנסות למסד עם הילד שעזב שגרת מפגשים, אחת לשבוע-שבועיים, כמה שמתאפשר, ומומלץ לבסס שגרה של שיחות טלפון. כמובן שיש ילדים שירצו לדבר מידי יום, ואחרים מדי שבוע, העיקר שהקשר יישמר ויתמסד בצורתו החדשה.

לבסוף, חשוב לתת מקום גם לכאב, לתחושת הזמן שעבר כה מהר ולא ישוב. חשוב לתמוך בבן הזוג במידה והוא מתקשה להתגבר על עזיבת הילד, להבין את כאבו ולהזדהות עימו.

על אף שמרבית זוגות ההורים מצליחים להתמודד עם השינוי הדרסטי שבעזיבת הילדים את הבית באופן אדפטיבי שאינו פוגע באושרם, קיימים הורים רבים המתקשים לעשות כן. לעיתים, אחד ההורים נכנס לתחושת דכדוך עמוקה, תחושת אובדן משמעות, מצב רוח ירוד. ניזכר כי הילד שגר בבית גרם להורה לגייס עצמו ולשמור על מצב רוח מרומם עבור הילד, מה שיצר אווירה בריאה וחיובית בבית. עתה, כשהילד עזב, רבים נכנסים למצב רוח דכאוני. בנוסף לכך, לעיתים כל הורה כשלעצמו מצליח להתמודד, אך עזיבת הילד מייצרת קושי דווקא סביב הזוגיות. זוגות רבים מגלים את המשקעים והפערים ביניהם דווקא כשהילדים עוזבים, ומתקשים מאוד להתמודד זה עם זה. גם בני הזוג, שלעיתים גייסו עצמם ליד ילדיהם, עתה נשארו לבדם וצריכים להיפגש עם הקשיים הזוגיים שצברו במהלך השנים.

לעיתים, קשיים אלה לא עוברים מעצמם לאחר תקופת מה, ומייצרים סבל רב עבור אחד ההורים, או בני הזוג.

רבים פונים דווקא בשלב זה של חייהם לטיפול נפשי אישי פרטני או לטיפול זוגי, כיוון ובפעם הראשונה נפתח להם חלון זמן כה רחב להתמודד עם עצמם.

הטיפול הנפשי בסובלים מתופעת הקן המתרוקן או מהקשיים הנלווים לתופעה, מסייע לבני הזוג לשקם את המשקעים והפערים שביניהם, לשמור על זוגיות יציבה גם ללא נוכחותם של הילדים ולעבור את התקופה הקשה ביחד.

הטיפול הפרטני, מסייע לאדם למצוא דרך חדשה ללכת בה, לקבל תחושת משמעות ממקורות אחרים, לקבל את המציאות המשתנה ואת השנים שחלפו, ולחיות עם כל אלה בשלווה.

ברגע שבן/בת הזוג או ילדיו של המבוגר, ובמידת האפשר- ברגע שהמבוגר עצמו, מזהים סבל רגשי כלשהו, קושי או מכשול נפשי המפריעים לאדם בחייו התקינים, חשוב מאוד לפנות לאיש מקצוע לייעוץ נפשי ובמקרה הצורך גם לטיפול.

סוגים שונים של טיפולים מסייעים למבוגרים רבות, ביניהן טיפול פרטני כמובן, אך גם טיפול משפחתי וטיפול קבוצתי, העוזרים למבוגר לעבור את הקשיים כשאינו לבדו. מעבר לכך, רבים אינם יודעים שלעיתים אין צורך בהשקעה כספית עצומה או בטיפול ארוך טווח שאורך שנים, לעיתים מספיק טיפול נפשי קצר של מספר חודשים על מנת ליצור שינוי משמעותי ביותר בחייו של המבוגר ובגישתו אליהם.

איננו יכולים למנוע קשיים רבים מהם סובלים מבוגרים. לא ניתן למנוע את מות בני זוגם, לא ניתן לגרום לגופם להישאר צעיר, לא ניתן למנוע מהכסף להיגמר. לכן, כל כך חשוב לפעול בתחומים שאפשר.

אסור להזניח את עולמם הפנימי של הדור המבוגר, כיוון ועולם פנימי המצוי בסבל יהפוך את שנותיו האחרונות של המבוגר לקשות מנשוא, יותר ממה שיכלו להיות. אמירה זו נתמכת במחקר חדש שהתפרסם במאי 2019 בכתב העת האמריקני לפסיכיאטריה גריאטרית, לפיו מעורבות נמוכה של זקנים ומבוגרים אחרי פרישה עם חברים ובני משפחה, או השתתפות בפעילויות מחוץ לבית, עלולות להיות סמן ראשוני להנמכה קוגניטיבית אפשרית. זה נכון גם כאשר התפקודים עדיין נורמליים מבחינה קוגניטיבית, אך עדויות לשינויים במוח מעידים בכל זאת על מחלת אלצהיימר מזדחלת. 

במידה ומתעורר קושי ניכר, חשוב לפנות לעזרה ולא לתת לאדם להמשיך את חייו  בבדידות ובייסורים, ודאי לא בתקופות בהן ניתן למנוע זאת.

 

אבל מחקר חדש מלמד שאם אדם מבוגר כבר קיבל החלטה לפנות בטיפול פסיכולוגי, שירותי בריאות הנפש נוטים להפלות אותו על בסיס גיל: 

 

 

גילנות (Ageism) בפסיכותרפיה

מטופלים בגיל מבוגר יותר עם בעיות נפשיות נפוצות מופנים פחות לטיפול נפשי, אף על פי שקיימות אינדיקציות חותכות המעידות כי זקנים הם מפיקים ממנו הרבה יותר בהשוואה למטופלים צעירים.

מחקר חדש שפורסם ב British Journal of General Practice בחן את שיעורי ההפניה של יותר מ 80,000 מטופלים בקבוצות גיל שונות באנגליה. החוקרים מציינים כי העדויות מראות שמטופלים מבוגרים מופנים הרבה פחות לייעוץ פסיכולוגי וסוגים אחרים של פסיכותרפיה.

החוקרים מצאו כי שיעור המטופלים המזוהים עם בעיות נפשיות מגיע לשיא בקרב מטופלים בגילאי 20 עד 24, כאשר 23% מהם מופנים לפסיכותרפיה. לעומת זאת, על פי המחקר, בקרב מטופלים בגילאים 70 עד 74 רק 6% הופנו לטיפול פסיכותרפי!

תוצאות אלו מראות כי מטופלים מבוגרים יותר בעלי קשיים נפשיים נפוצים, מופנים פחות לתרפיה בדיבור.

אבל זה לא הכל:

המחקר העלה שכאשר בני ובנות האוכלוסיה מהגיל השלישי אכן מופנית לטיפול, הם מפיקים ממנו יותר, נוטים להגיע לפגישות בתדירות גבוהה יותר ולהחמיץ פחות מפגשים בהשוואה למטופלים צעירים יותר.

תוצאות אלו מעלות את נושא אפליית הגיל בקרב מטופלים קשישים שפונים לעזרה עקב קשיים נפשיים נפוצים כמו חרדה ודיכאון.

בעוד מאמר זה מצביע על אפליה ברורה של מטופלים מבוגרים יותר בהקשר של תרפיה בשיחות, יש לזכור כי מטופלים קשישים מתמודדים עם מחסומים נוספים המעמידים אותם בחיסרון יחסי בתחומים שונים כגון קשיי נגישות, מחסור בביקורי בית, קשיי ניידות לפגישות ותורים, קושי להשתמש באינטרנט יחד עם הגישה המאופקת והלא תובענית של בני הדור המבוגר.

 

מעצבן!

 

 

קשיי שינה אצל קשישים

נדודי שינה והפרעות שינה שכיחים מאוד בקרב בני ובנות הגיל השלישי.

בין הגורמים הנפוצים לאינסומניה ולבעיות שינה אצל קשישים ניתן למצוא הרגלי שינה לקויים או סביבה שאינה תומכת בשינה, כמו שעות שינה לא רגילות, צריכת אלכוהול לפני השינה, הירדמות מול הטלוויזיה ועוד. 

הפרעות שינה קשורות גם לתסמונת הרגליים חסרות המנוחה, לנחירות, לדום נשימתי ולהפרעות נשימתיות אחרות בשינה שנפוצות יותר בגילאים מבוגרים, 

גם מחסור באור שמש מחמיר את בעיות השינה: אור שמש בהיר עוזר לווסת את המלטונין ואת מחזורי השינה-ערות. מומלץ להשאיר תריסים פתוחים במהלך היום. 

ישנה תמיכה מחקרית בכך שפעילות אירובית מביאה לשיפור הדרסטי ביותר באיכות ובמשך השינה לאנשים בגיל העמידה וקשישים שאובחנו כלוקים באינסומניה.

אלמנט חשוב נוסף באיכות השינה הוא הפחתת מתח נפשי. חשוב ללמוד כיצד להרפות ממחשבות ודאגות כשמגיעה השעה לישון. ניתן לכתוב יומן שבו יירשמו לפני השינה כל דאגות היום, לנהל רשימת משימות שבה יימחק כל מה שהושג באותו היום ויירשמו המטלות למחר, על מנת ״לנקות את הראש״ מהן, אפשר גם להאזין למוזיקה מרגיעה, לקרוא ספר מרגיע, לקבל עיסוי מחבר או בן זוג, לתרגל טכניקות הרפיה ולדבר במהלך היום עם חבר על מה שמטריד ומציק.

 

ככלל, חשוב לדאוג לסביבה חשוכה, שקטה ונוחה לשינה. 

 

גורם נוסף הוא כאב או מצב רפואי, כמו צורך תכוף להטיל שתן, דלקת מפרקים שגרונית, סוכרת, אוסטאופורוזיס. במקרים כאלה יש להתייעץ עם רופא.  

 

על פי ממצאי מחקר שנערך בקרב מבוגרים בקבוצת הגיל השלישי נראה, שפעילות אירובית סדירה עשויה להפחית במידה ניכרת נוכחותם של התסמינים לנדודי שינה. שכיחות התלונות על תסמינים של נדודי שינה עולה עם הגיל והחל מגיל העמידה למעלה ממחצית האנשים המדווחים על סימפטומים של נדודי-שינה

במחקר שנערך על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן, בארה"ב, השתתפו 23 נבדקים בגילאי העמידה או מבוגרים יותר שדיווחו על תסמינים מתמשכים להפרעת אינסומניה.

בתקופת הניסוי, שנמשכה על פני 16 שבועות, משתתפי קבוצת הניסוי ביצעה פעילות אירובית מתונה בתדירות של ארבעה פעמים בשבוע. משתתפי קבוצת הביקורת, לעומתם, השתתפו למשך זמן ובתדירות דומה, בפעילויות פנאי והעשרה. לשתי הקבוצות הועברה הדרכה לגיבוש הרגלי הגיינת-שינה מיטיבה.

המחקר מלמד כי התעמלות שיפרה באופן משמעותי את איכות השינה המדווחת של המשתתפים. בנוסף, בהשוואה לקבוצת הביקורת, המשתתפים שביצעו פעילות אירובית דיווחו פחות על סימפטומים של דיכאון ועל תחושת עייפות במהלך היום, וחשו נמרצים הרבה יותר. לאור ההשלכות השליליות המיוחסות לשימוש ממושך בתרופות מרשם לשינה, תוצאות המחקר הנוכחי עשויות לספק התוויה חלופית ומומלצת יותר לטיפול בתסמינים של נדודי-שינה.

מחקר התנהגותי שפורסם בכתב העת JAMA נוירולוגיה, מלמד כי הדרכת מבוגרים (האוכלוסיה שנבחנה היא קשישים שחורים בארה"ב) המתמודדים עם פגיעה קוגניטיבית קלה (MCI) עשויה לעזור בהאטת תהליכי הנמכה קוגניטיבית. לפי תוצאות מחקר אחר, כשליש מהקשישים ומהקשישות המצויים בתהליך של התדרדרות קוגניטיבית, מאובחנים כסובלים מדיכאון. 

התכנית שנבדקה במחקר סייעה לקשישים להגדיר יעדים ומטרות ולפתח סדר יום להגברת תרגול קוגניטיבי, אימון גופני ומעורבות חברתית.

בישראל קיימים כמעט 170 מרכזי יום לקשיש הפזורים בכל רחבי הארץ, מועדוני מופ"ת המופקדים על מעקב אחר צרכים תזונתיים וכלכליים מיידיים ולצידם מועדונים חברתיים המציעים פעילויות חברתיות מגוונות. 

לסיכום, ההזדקנות בפני עצמה אינה מגבירה את הסיכון להפרעות פסיכולוגיות וחשוב לדעת שמרבית הקשישים הם בעלי מסוגלות וחיים בטוב, אך כאשר ישנן הפרעות כאלה הן פעמים רבות לא מאותרות ולכן הקשישים לא זוכים לטיפול שיכול להיטיב איתם ולשפר את איכות חייהם.

 

 

טיפול בקשישים בקורונה: לאנשי מקצוע

אנשים מעל גיל 65 עשויים להיות פגיעים במיוחד לבדידות במהלך בידוד קצר או מתמשך.

אנחנו רואים האירועים הקשים בבתי האבות ואת ההתעוררות המאוחרת שבאה בעקבותיהם. 

מעבר לבידוד החמור שהם מונחים לנקוט, בכדי שלא להידבק בנגיף, קשישים נעדרים לעיתים קרובות מדי את התמיכה הנפשית שתעזור להם לחוש פחות בודדים.

בוועדת הקורונה של הכנסת, אמר הפסיכיאטר ויו"ר המועצה למניעת אובדנות ומנכ"ל ביה"ח גהה, פרופ' גיל זלצמן, כי הוא צופה גל התאבדויות בקרב קשישים, שהם גם כך אוכלוסיה פגיעה ומועדת לאובדנות. 

 

ואכן, מחקר אמריקאי שפורסם ב-2021 מלמד כי שיעור ההתאבדות בקרב גברים בגילאי 65 ומעלה בארה״ב מצויים בעלייה מתמדת מאז 2007, מרבית המבוגרים האובדניים הם קשישים לבנים, בני 85 ומעלה, שחיים באזורים כפריים, 

 

מעניין ששיעור המבוגרים בני 65 ומעלה שעושים ניסיון התאבדות גבוה יותר בהשוואה למבוגרים צעירים, אולם הם נוטים פחות לעמוד בקריטריונים של דיכאון מז׳ורי ועוד הפרעות נפשיות, לאחר שהניסיון נכשל. 

 

אנשים מבוגרים יכולים להיאבק בבדידות באמצעות שיחות טלפון לקרובי משפחה, חברים ומתנדבים על בסיס קבוע, גם כדי שיוכלו להתריע על מצוקה, גם כדי ליזום בקשת עזרה מקרובי משפחה וגם כדי ולבדוק אם הקהילה מציעה עזרה פרקטית (כמו עריכת קניות של קשישים) כדי להפחית את הסיכון שיידבקו. 

 

מחקר שפורסם בפברואר 2021 ב- JAMA Psychiatry העלה כי קשישים שקיבלו שיחות טלפון קבועות של בוגרים צעירים, כמה חודשים אחרי פרוץ המגיפה, חוו שיפור בתסמיני בדידות, דיכאון וחרדה לאחר 4 שבועות, זאת בהשוואה למבוגרים שלא קיבלו שיחות אלה. 

 

האוכלוסיה המבוגרת מצויה בחרדה מוגברת נוכח המגפה, לאור הסיכון המציאותי בה היא נמצאת.

 

אילו התערבויות טיפוליות מומלצות כדי לעזור למבוגרים בימי הקורונה?

מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה לתמותה מנגיף הקורונה, בייחוד כאלה שמתמודדים עם מחלת רקע.

לכן, מובן לחלוטין וטבעי שמידה מסוימת של חרדה אצל מבוגרים וקשישים היא נורמלית למדי.

חשוב לדאוג לכך שקשישים יחיו בתנאים בטוחים, ושמי שמטפל בהם, ובייחוד עובדים סיעודיים, יקפידו על היגיינה מירבית.

מעבר לכך, אותן אסטרטגיות טיפוליות לניהול חרדה שבה משתמשים אנשים בכל גיל, יכולות לעמוד גם לעזרם של מבוגרים.  חשוב להשתמש בהן, לשמור על אורח חיים בריא, להגביל את מידת החשיפה לחדשות, בעיקר כאשר הן סנסציוניות ולהזכיר שהסיכויים של האוכלוסייה הבוגרת להידבק בוירוס נמוכים יחסית לצעירים, בייחוד כששומרים על ההנחיות.

   

אם אתם בעצמכם בגיל השלישי,

או שאתם ילדים של הורים מבוגרים,

ומתגבשת בכם ההחלטה להתייעץ עם איש/ת מקצוע,

אנו מציעים לך להיעזר במקצועיות והניסיון שלנו

ומזמינים אותך לשיחת התאמת מטפל טלפונית.

הטיפול, בעלות של 320-380 ש״ח,

יוכל להתקיים במכון טמיר תל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה רבים אחרים שמוכרים לנו.

אנחנו זמינים פה כל יום, מהבוקר עד הערב

ונשמח לעזור,

 

תודה ובהערכה,

צוות המטפלים -

מכון טמיר

 

072-3940004 

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

  

מהו טיפול פליאטיבי? <

 

רק לעת זיקנה כשהמוות

ממשמש ובא יכול אדם

להתוודע לאמת ולהשתחרר מהעדר.

למוות אין עיניים, למוות אין אוזניים,

לא צריך למצוא חן בעיניו.

רק לפני המוות יכול אדם לעשות

ולומר כל שעולה על רוחו.

 

- לב טולסטוי

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

מקורות:

 

דו"ח מסכם: תת הוועדה בנושא הפערים בשירותים הקהילתיים ברפורמה לבריאות הנפש, יולי 2019, משרד הבריאות: https://www.health.gov.il/Services/Committee/NationalCouncils/mental/Documents/22072019.pdf

 

אייל, נ. (2007). נפלאות הזיכרון ותעתועי השיכחה. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=1086

 

ליאורה בר טור (2019). האתגר שבהזדקנות : בריאות נפשית הערכה וטיפול. מתוך אתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3858

 

וורגפט נורית (2020). סיבת המוות: דיכאון. מתוך הארץ, מדור זקנה במסדרון: https://www.haaretz.co.il/news/nurit/.premium-1.9299526

 

פורת עמוס, ע. (2020). חזקים בסיכון: יתרונותיהם של בני תקופת החיים החדשה בימי הקורונה. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3957

 

שרון, א. (2020). טיפול רגשי במבוגרים וקשישים בהסגר/בידוד חברתי. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3971

 

Burns, A., Dening, T., & Baldwin, R. (2001). Mental health problems. BMJ : British Medical Journal, 322(7289), 789–791.

 

Carvalho DZ, St Louis EK, Knopman DS, et al. Association of Excessive Daytime Sleepiness With Longitudinal β-Amyloid Accumulation in Elderly Persons Without Dementia. JAMA Neurol. Published online March 12, 2018

 

Goldberg, S. E., Whittamore, K. H., Harwood, R. H., Bradshaw, L. E., Gladman, J. R. F., Jones, R. G., & On behalf of the Medical Crises in Older People Study Group. (2012). The prevalence of mental health problems among older adults admitted as an emergency to a general hospital. Age and Ageing, 41(1), 80–86 

 

Hardin, E., & Khan-Hudson, A. (2005). Elder abuse--“society’s dilemma”. Journal of the National Medical Association, 97(1), 91–94.

 

Lynch, T.R., Morse, J.Q., Mendelson, T., Robins, C.J. (2003). Dialectical behavior therapy for depressed older adults: A randomized pilot study. American Journal of Geriatric Psychiatry, 11(1), 33-45.

 

Leggett, A., & Zarit, S. H. (2014). Prevention of Mental Disorder in Older Adults: Recent Innovations and Future Directions. Generations (San Francisco, Calif.), 8(3), 45–52.

 

AEROBIC EXERCISE RELIEVES INSOMNIA. September 15, 2010 | by Marla Paul: https://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2010/09/aerobic-exercise-relieves-insomnia.html

 

Parkar, S. R. (2015). Elderly Mental Health: Needs. Mens Sana Monographs, 13(1), 91–99

 

Sathyanarayana Rao, T. S., Praveena, B., & Jagannatha Rao, K. S. (2010). Geriatric mental health: Recent trends in molecular neuroscience. Indian Journal of Psychiatry, 52(1), 3–5.

 

Watson, W. K., & Stelle, C. (2011). Dating for Older Women: Experiences and Meanings of Dating in Later Life. Journal of Women & Aging, 23(3), 263–275  

 

https://www.haaretz.co.il/news/world/america/.premium-1.5913501

 

https://helpguide.org/articles/depression/depression-in-older-adults.htm

 

ABCT FACT SHEETS - AGING: http://www.abct.org/Information/?m=mInformation&fa=fs_AGING

 

https://digest.bps.org.uk/2018/04/13/becoming-the-real-you-do-we-become-more-authentic-as-we-get-older/

 

http://www.itv.com/news/2017-06-06/age-discrimination-leaves-older-mental-health-patients-under-referred-for-talking-therapies/

 

תנועת חכמת ההזדקנות - מיינדפולנס לבני ובנות הגיל השלישי <

  

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022