פחד גבהים | פסיכותרפיה קצרת מועד ומוכחת בפחד מגובה

דרג פריט זה
(2 הצבעות)
פחד גבהים פחד גבהים

פחד מגובה

איך מטפלים בפוביה מגובה?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

בפחד גבהים אצל ילדים, נוער ומבוגרים

 

מה זה פחד גבהים?

פחד גבהים, סוג של פוביה , הנקרא גם אקרופוביה (בדומה למילה אקרובטיקה), היא פוביה ספציפית בה מרגיש האדם חרד מפני מצבים הכרוכים בשהות בגובה. הפוביה מגובה שכיחה למדי - כמעט חמישה אחוז מאוכלוסיית העולם המערבי הבוגרת עונים לקריטריונים של ההפרעה. 

כמו רוב הפוביות הספציפיות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי חד, קצר וממוקד יתן מענה יעיל ומוכח ויפחית עד יעלים את הסימפטומים מעוררי החרדה.

 

fear of heights

 

מהי פוביה?

פוביה הינה פחד מוגזם מאובייקט או מצב ספציפי, במידת חומרה שגורמת למצוקה רגשית ולשיבוש בחיי היומיום. ישנן פוביות רבות, השכיחות בהן הן פחד מדם ממחטים, או מפציעה, פחד מטיפולים רפואיים (זריקה, טיפול שיניים), פחד מכלבים, פחד ממים ובמקרה שלנו - פחד מגבהים.

האדם הפובי יפרש סיטואציות שונות הקשורות בגובה בצורה מוקצנת: הוא יעריך יתר על המידה את הסיכוי שיתרחש אסון ויפחית בתחושת המסוגלות שלו להתמודד עם החרדה שמעוררות בו הסיטואציה.
כתוצאה מפרשנות קטסטרופלית כזו, נוצרת חרדה שגורמת למצוקה חריפה ואקוטית שלרוב מתלווה בסימפטומים גופניים קשים המאפיינים תגובה פיזיולוגית במצבי חירום: דפיקות לב מואצות, פיק ברכיים, הזעה, סחרחורות ועוד. 
בכדי להגן על עצמו ובמאמץ להפחית את החרדה הוא ימנע מכל חוויה שכרוכים בה טיפול או עליה לגובה, הוא ימנע מביקור באירועים המתקיימים בקומות עליונות, יעשה כל שלאל ידו כדי לא לטפס על סולם, מדרגות תלולות או מרפסת, יוותר על טיולים שיש בהם סיכון לשינויים בגובה השטח וכמובן יתמודד עם פחדים מטיסות. 

 

ACROPHOBIA

 

ההימנעות מגובה תורמת אמנם להקלה מיידית בחרדה המציפה, אבל הקלה זו היא זמנית. מעצם טיבה, ההימנעות אינה מאפשרת לאדם המתמודד לבחון מחדש את תוקף הפרשנות שלו: האם הטיפוס לגובה עודו מסוכן? האמנם אין ביכולתו להתמודד כיום בקלות רבה יותר עם החרדה?  למעשה, ההימנעות משמרת את החרדה ואף מסייעת לה להרחבתה ולהנצחתה. לאורך זמן עלולה להתרחש גם הכללה (Generalizaion) - הסלמה קוגניטיבית בה החרדה מופיעה גם במצבים פחות מאיימים, כמו שיחה על גובה, צפייה בטלוויזיה, או התבוננות ממרחק. כך, ללא טיפול, הפוביה מתחזקת יותר ויותר בעוד שאיכות החיים נפגעת עוד ועוד. אנחנו הולכים ומסתבכים עם ההמנעות שלנו.

 

טיפול בפחד מגובה

טיפול CBT

הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בפחד גבהים מורכב מכמה שלבים:

  1. הסבר פסיכו-חינוכי של מעגל החרדה, הכולל את המרכיבים הקוגניטיביים, הרגשיים, הגופניים וההתנהגותיים.
  2. בשלב הבא המטופל לומד לזהות את מרכיבי המעגל ולאתגר את הפרשנות הקיצונית שלו למצבים שונים הקשורים לפוביה וליכולתו להתמודד עם החרדה. בשלב זה, מתבררות אמונות היסוד של המטופל, אשר לרוב מאופיינות באמירות כגון, "העולם הוא מקום מסוכן", "אני לא מסוגל להתמודד במצבי לחץ". המטופל, בעזרת המטפל, מברר וחוקר כיצד התגבשו תפיסות אלו, מה מאשש אותן ומה מפריך אותן.
  3. השלב הבא כולל חשיפה לטריגרים המעוררים את החרדה. החשיפה היא הדרגתית, בהתאם לקצב האישי של המטופל, החל מטריגרים המעוררים חרדה נמוכה ועד לטריגרים המעוררים חרדה רבה. לעיתים, החשיפה נעשית בתחילה בדימיון או לטריגרים "מתווכים" כגון, תמונות וסרטים. לעיתים, המטפל מלווה את המטופל בחשיפה במציאות עד שהוא חש מוכן לחשיפה לבדו.

 

 

טיפול מבוסס "מציאות מדומה"  

טיפול פסיכולוגי מבוסס מציאות מדומה (VR) עשוי לעזור לאנשים להתמודד עם פחד הגבהים שלהם, זאת לפי מחקר קליני שפורסם לאחרונה.

מה שמפתיע במחקר הוא שהמטפל במחקר היה דמות אווטאר ולא אדם אמיתי!
במחקר השתתפו אנשים שאובחנו עם פחד גבהים קליני על פי DSM-5, והם סווגו לשתי קבוצות- קבוצת VR וקבוצת ביקורת שמשתתפיה לא קיבלו טיפול.

הטיפול ב-VR כלל שישה מפגשים, כל אחד מהם לאורך 30 דקות, למשך שבועיים. במפגש הראשון, המטפל הוירטואלי סיפק מידע על פחד גבהים וכיצד לטפל בו מפרספקטיבה קוגניטיבית, כך שיהיה ניתן לפתח זכרונות של ביטחון אל מול האסוציאציות המאיימות שמעורר הפחד. ביתר 5 המפגשים ניתנו למשתתפים פעילויות שנועדו לשבור את פחדיהם, יחד עם המטפל שעודד אותם וחזר על נקודות למידה חשובות ונתן פידבק. על פי העיקרון ההיררכי של טיפול בחשיפה, ככל שהתוכנית התקדמה, כך נעשו הפעילויות מאתגרות יותרלבסוף, נמצא כי המשתתפים שעברו את הטיפול באמצעות VR חוו הפחתה מובהקת בפחד הגבהים, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

צרו קשר לשיחה טלפונית להכוונה מדויקת

למטפל קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בתל אביב

לטיפול CBT אונליין מרחוק,

או בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

ונשקול יחדיו את הטיפול המתאים

והמדויק ביותר עבורך-

 

072-3940004

 

 

שלכם,

צוות המכון בתל אביב

 

 

 

 

 

קראו על פוביות נוספות: 

פחד מג׳וקים

אגורפוביה

פחד ממים

פחד מאש

קלסטרופוביה

פחד מברקים ורעמים

פחד מטיסה

פחד מניתוח

פוביה ממעליות

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

חרדה מחולדות

פחד מעכבישים

 

 

כתיבה:

 

אופיר ברגמן, MA

 

 

איתן טמיר, MA

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

Arroll, B. (2017). A systematic review and meta-analysis of treatments for acrophobia. Med J Aust 2017; 206 (6): 263-267

 

Freeman, Daniel et al. (2018). Automated psychological therapy using immersive virtual reality for treatment of fear of heights: a single-blind, parallel-group, randomised controlled trial.  The Lancet Psychiatry , Volume 0 , Issue 0

 

Hofmann, S. G. (2008). Cognitive processes during fear acquisition and extinction in animals and humans: Implications for exposure therapy of anxiety disorders. Clinical Psychology Review, 28(2), 199–210

 

 

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020