שקרנים פתולוגיים | על אבחון וטיפול פסיכולוגי בשקרנות כפייתיית

דרג פריט זה
(1 הצביע)
שקרנות כפייתית שקרנות כפייתית PIXABAY

שקרנות כפייתית - טיפול בשקרנים פתולוגיים

במבחני אמינות, כמו גם במבחני אישיות שונים, נשאלת לעיתים השאלה "האם שיקרת פעם?". אדם שעונה "לא" נחשב כשקרן. במלים אחרות, כולנו אמורים להכיר בזה שלא תמיד דיברנו אמת וששקרים הם חלק בלתי נפרד מהיותנו אנושיים. יש כאלה שמתפייסים עם עצמם דרך "שקרים לבנים", יש מי שמרשה לעצמו מדי פעם לא לומר אמת ויש מי שמשקר רק במצבים הכרחיים.

אבל שקרנות כפייתית, המוכרת גם כשקרנות פתולוגית, הינה הפרעה נפשית של ממש, הגורמת לאדם לשקר ללא הפסקה. השקר הופך להיות דרך חייו של האדם, מנהג קבוע, ולרוב ללא סיבה ממשית לשקר. כלומר, האדם אינו מפחד לפגוע, להיפגע, או כל סיבה אחרת אשר עשויה לגרום לאנשים לשקר. במרבית המקרים, השקרנות הפתולוגית מעידה על הפרעה נפשית עמוקה יותר ממנה סובל האדם.

מהי שקרנות פתולוגית?

שקרנות שיצאה משליטה ידועה כשקרנות כפייתית או פתולוגית.

שקרנות כפייתית מתבטאת בצורך לייפות ולהגזים, כלומר ״לספר את הסיפור שאנשים רוצים לשמוע״.

כאשר שואלים שקרן כפייתי לדעתו בנושא חשוב, הוא עשוי בהחלט לענות תשובה בסגנון ״זו החלטה טובה מאוד להיוועץ בי בנושא, הרבה אנשים עושים זאת, אפילו ראש העיר שאל אותי בעניין״.

שקרנות פתולוגית היא צורך כפייתי לשקר, המתחיל לרוב כבר בגילאי הילדות והופך להיות התשובה לכל שאלה שנשאל האדם, ואחד מהרגליו הבסיסיים. 

 


איך לזהות אדם שמשקר ?


השקרן הפתולוגי אינו חושב על מחיר השקר, על האם יפגע בעצמו ובאחר. לא משנה לו מה אמת ומה שקר, או ההשלכות לכך. זאת, לא מתוך רוע, כי אם מתוך חוסר שליטה ודחף כפייתי לשקר.
השקרן הפתולוגי משקר לגבי דברים משמעותיים וזניחים כאחד, השקר הוא דרך חייו ולרוב אינו מתבטא בתחום ספציפי אחד. כלומר, האדם יכול לשקר לגבי שאלות פשוטות ותמימות כדוגמת מה אכל לארוחת הבוקר, וגם לגבי שאלות משמעותיות מאוד, כמו למשל האם יש לו הורים ומשפחה והאם זקוק לעזרה.
השקרן הפתולוגי עשוי להאמין בכל ליבו לשקרים שמספר, ואינו בהכרח מחובר למציאות האובייקטיבית.
לאדם אין סיבה נראית לעין לשקר, והוא גם אינו יודע לדווח על סיבה כזו.
שפת גוף: שקרנים נוטים להסמיק בזמן אי אמירת אמת
לפעמים השקרן אינו אדם מניפולטיבי ואינו יודע לדווח על מניעים מניפולטיביים, הדבר מעיד על כך שהשקר הוא הרגל עבורו ולא נועד להשגת מטרה כלשהי.
השקרן אינו מצליח לשמור על עקביות בסיפורו.
לעיתים, השקרן הפתולוגי מאוד מעוניין בתשומת לב ומספר שקרים באופן אקטיבי לכל מי שמוכן לשמוע.
לעיתים, השקרנות הפתולוגית מופיעה יחד עם בעיה נפשית אחרת אותה הוא מעוניין להסתיר, כגון התמכרות לסמים, לאלכוהול, להימורים, או הפרעות אכילה.
לרוב, כשייתפס בשקר- השקרן הפתולוגי יודה ששיקר ויספר את האמת.
חשוב להבהיר שהשקרנות הכפייתית, על אף שאולי נשמעת קושי נקודתי יחסית, הינה הפרעה נפשית קשה ביותר, הפוגעת בכל תחומי החיים. השקרן הכפייתי אינו יכול לעבוד, אינו יכול לשמור על מערכות יחסים תקינות ובוודאי שאינו יכול ליצור מערכות יחסים חדשות. לעיתים, קרוביו של האדם אינם מבינים ואינם מקבלים את ההפרעה ממנה סובל ומפנים לו עורף, השקרים שלו פוגעים בהם, למרות שלא הייתה לו כל כוונה לכך. לכן, השקרנות הפתולוגית מייצרת מצוקה ממשית הדורשת התערבות טיפולית מקצועית.

 

בין שקרן פתולוגי לשקרן כפייתי

מה ההבדל בין השניים?

פעמים רבות שקרנים כפייתיים הם שקרנים טובים למדי ואנשים נוטים להאמין להם, לפחות לפרק זמן מה, אך שקרנים פתולוגיים נועזים אפילו יותר וממשיכים לשקר למרות שהם כבר מבינים שלא מאמינים להם.

שני סוגי השקרנים דומים זה לזה, ואדם יכול להיות שקרן כפייתי ופתולוגי גם יחד.

ואולם אף אחד מהמצבים הללו לא נחקר בצורה מקפת:

לא ברורים הגורמים להם ולא ידוע אם ניתן להתייחס אליהם כאל הפרעה נפשית או אם מדובר בסימפטומים של מחלה.

כן ידוע שאימפולסיביות וצורך להרשים קשורים להתנהגויות הללו.

מוחותיהם של שקרנים עשויים להיות בעלי מבנה שונה מהמוח הממוצע. מחקר הראה שסריקות מוח של שקרנים פתולוגיים כללו יותר חומר לבן בקליפת המוח הקדם-מצחית.

מבצעי המחקר הסיקו כי הכמות המוגברת של חומר לבן עשויה אולי לספק ל״סופר-שקרנים״ הללו ״יכולת קוגניטיבית לשקר״.

בעוד ששקרי היומיום מכוונים למטרה מסוימת (למשל לא לפגוע ברגשותיו של אדם קרוב), לעתים קרובות שקרים פתולוגיים נדמים כחסרי תכלית, ואף עשויים להפליל את עצמם,

מה שרק הופך את קיומם מובן פחות. בהשוואה לשקרנים פתולוגיים, שקרנים כפייתיים יכולים להסתדר די טוב בחיים, משום שהם פשוט אומרים את הדברים שאחרים רוצים לשמוע.

למרבה המזל, אף אחד מסוגי השקרנות הללו אינו נפוץ, ורק 5% מהאנשים יהיו שקרנים כפייתיים או פתולוגיים.

 

 

איך מטפלים בשקרנות כפייתית?

מרביתם של אלה אינם רוצים בשינוי התנהגותי, לפחות לא במידה מספקת להסכמה לטיפול.

לרוב הם ייגשו לטיפול רק אם בית משפט יורה להם לעשות זאת לאחר שהסתבכו, או במצב בו הביאו השקרים לתוצאת קשות, כמו פשיטת רגל, גירושים או אובדן קריירה. מעט מחקר קיים בנושא הטיפול בסוגי השקרנות הללו, אך ייעוץ או פסיכותרפיה עם התמקדות בהפחתת הכפייתיות יכולים לעזור. קשה לומר מפגישה אחת עם עומד מולכם שקרן כזה, אך אם אחרי חצי השעה הראשונה במחיצתו אתם חשים שמתחשק לכם להזמין אותו לארוחה בביתכם – כדאי להיזהר: שקרנים כאלה הם מלאי קסם. אדם הנמצא במערכת יחסים עם שקרן כפייתי או פתולוגי צריך להבין שהוא לא ישתנה. שקרנים כאלה הם לא רק מעולים בלגרום לאנשים להאמין בשקריהם, אלא שהם גם אינם מביעים חרטה, והם מסתכלים על כל מצב רק מהפרספקטיבה שלהם. אין להם כל יחס לרגשותיהם של אחרים בנוגע לתוצאות האפשריות של שקריהם.

בדומה לכל בעיה נפשית, השלב הראשון בטיפול הוא הכרה בבעיה. מרגע שהאדם מכיר בבעייתו- הוא עשה צעד משמעותי אל עבר הריפוי. לאחר מכן, איש המקצוע צריך להבין מה יצר את הבעיה, והאם היא מלווה במצוקה רגשית נוספת או הפרעות רגשיות נוספות. כאמור, שקרנות כפייתית קשורה לעיתים להפרעות אישיות שונות, בעיקר לאישיות אנטי סוציאלית, להתמכרויות ולהפרעות אכילה. כאשר הבעיות מהן סובל האדם ברורות, מאובחנות ומוגדרות, קל יותר להחליט על מערך הטיפול המתאים: סוג הפסיכותרפיה וטיפול תרופתי פסיכיאטרי במידת הצורך.

הטיפול בשקרנות כפייתית יכול להיות פרטני אך גם קבוצתי. האדם לעיתים מובך מאוד מההפרעה שהתגלתה, עליה לא הייתה לו שליטה בשום מידה, ומפגש עם אחרים אשר סובלים מהפרעה דומה יקל על תחושת המבוכה והבושה הקשים שחש, ויסייע לאדם לפתוח את ליבו ונפשו לריפוי.

מארק טווין הגאון אמר פעם שמי שדובר אמת אינו צריך להשקיע בזכירת הדברים שאמר.

כשניתחתי בבלוג מיוחד את העונה האחרונה של הישרדות, כתבתי:

"הזכרון של חברינו בהישרדות, אוהו, כמה שהוא סלקטיבי ודורש זכירה. אילו היינו מונים את הסתירות הפנימיות שעלו במהלך פרקי העונה, היינו מגיעים לגיבוש של דמויות מניפולטיביות למדי. צריך לזכור שהיאחזות של אנשים בצדק ואמת משקפת לא אחת סיבות הרבה יותר עמוקות. המרדף הצדקני בעקבות אמת וצדק עלול לשמש רציונליזציה (עמידה למדי) בפני תוקפנות, קינאה וצרות עין.
טילטיל, למשל, בכל פעם שהוא מבטא את דבר השבט דרך נפשו המיוסרת והמעונה, משלב בטקסט את אשתו והילדים כארגומנטים לחיזוק עמדתו. טילטיל אינו רמאי, אבל האם הוא אינו משקר? האם המחוות של "הערס", אלה שעולות מדי פעם בשילוב מודגש "חית" ו"עין" גרוניות, הן אמיתיות? האם כאשר הוא מתקומם על ההתייחסות כלפיו כטיפש, לעומת המצבים בהם הוא מאמץ בתבונה חזות של טיפש, אינה אסטרטגיה שקרית? אבל נעזוב את טילטיל, האם חברות ההפקה של תכניות הריאליטי דוברות אמת כאשר הן מציתות את תקוות המשתתפים לחוויה מתקנת של הפגיעות הנרקיסיסטיות שלהם?"

 

אנשים, קבוצות וארגונים משקרים בכל מיני דרכים. לא רק בתוכן. שקרים שמתבטאים במילים הם הכי פשוטים, ולדעתי אף נסלחים וגלויים יותר לעומת שקרים שהמשקר אינו ער להם (ולכן משקר גם לעצמו). אלה, השקרים הלא מודעים, מכאיבים הרבה יותר, פוגעניים הרבה יותר: שקרים של בן זוג שאהבתו דעכה אך מתקשה לקבל החלטה לוותר על ה"נכס" ולשחרר לחופשי את בת זוגו, שקרים ראשוניים של מערכת או ארגון שלוקים במוסר כפול, שקרים של מורים, מחנכים מטפלים, who do'nt practice what they preach, שקרים של חיצוניות לעומת פנימיות, שמוליכים אנשים לתהליכים של שנאה והרס עצמיים. יש עוד המון. לכן ניתן לומר שכולנו קצת שקרנים.
וילפרד ביון (Bion), פסיכולוג קליני שנאבק יחד עם המטופלים שלו על חיפוש האמת הפנימית שלהם, דיבר על הצורך העמוק של הנפש ב'אמת', צורך כל כך חשוב, שביון השווה אותו לצרכי הגוף במזון ובשתייה.

 

"זה לא מוזר שאני אוהב שאנשים ירמו אותי כדי לצחוק על חשבון
אלה שחושבים שאני לא יודע שהם מרמים אותי?"

- ג'ובראן חליל ג'ובראן

 

נסיים בחיוך, בשקרים של אנשים שאוהבים, שמשקרים לעצמם ולעיתים לבני
זוגם. יצא מזה שיר מדהים שכתבה תרצה אתר, בביצוע של יהודית
רביץ:

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020