קשר עם בן זוג עם אספרגר | מה מאתגר ואיך להתמודד נכון?

זוגיות עם אספרגר

 

נישואים ומערכות יחסים ארוכות טווח דורשים הרבה עבודה כדי להצליח. כשאחד מבני הזוג סובל מתסמונת אספרגר, מערכת היחסים יכולה להיות אפילו יותר מאתגרת. בהינתן שאספרגר הופך את הקשרים הרגשיים והחברתיים לקשים ביותר, אין פלא שמערכות יחסים שבהן אחד מהצדדים לוקה בתסמונת יכולות להיות גדושות במתח, באי-הבנות ובתסכול. כדי להבין איך אספרגר יכול ליצור חרדה במערכות יחסים, חשוב לדעת איך התסמונת משפיעה על הלוקים בה. 

 

תסמונת אספרגר היא הפרעה התפתחותית הנמצאת על הספקטרום האוטיסטי ונחשבת להפרעת אוטיזם בתפקוד גבוה. נתונים סטטיסטיים של המרכזים האמריקאים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מצביעים על כך שכיום 1 מכל 68 ילדים סובל מסוג מסוים של הפרעה על הספקטרום האוטיסטי (ASD), ומחקר נוסף שפרסם ה-CDC מראה שאבחון ASD שכיח פי 4 בקרב בנים. אנשים עם אוטיזם קלאסי יכולים להיות בעלי לקות חמורה בהתפתחות השפה והיכולת להיקשר לאחרים. אנשים עם תסמונת אספרגר מושפעים פחות, אבל לעתים קרובות חווים קשיים בחיבור חברתי ורגשי - קשה להם לקרוא סימנים מילוליים ולא-מילוליים כמו שפת גוף והבעות פנים, ועשויה להיות להם בעיה ליצור קשר עין. לפעמים הם לא קולטים ״איך״ משהו נאמר, רק ״מה״ נאמר, והם יכולים להיות חסרי אמפתיה (יכולת להבין את רגשות הזולת) ובהיסח הדעת לומר או לעשות דברים שאינם הולמים ועלולים לפגוע ברגשות של אחרים. 

 

למרות שכל אדם עם אספרגר הוא ייחודי, יש כמה מאפיינים משותפים: אינטליגנציה גבוהה מהממוצע; עניין נלהב או אובססיה לחפץ מסוים, למשל התעניינות בלתי רגילה ברכבות, ומומחיות בנושא זה; שגרות או ריטואלים קשיחים וקושי בשינויים או מעברים; בעיות חושיות. בשל המוזרויות הללו והחוסר במיומנויות חברתיות, לאנשים עם אספרגר עשויים להיות רק מעט חברים ולעתים קרובות הם נחשבים למתבודדים. חוסר אמפתיה מהווה את אחת מהבעיות המאתגרות ביותר של אדם עם אספרגר שנמצא במערכת יחסים. הפרטנר שאינו לוקה באספרגר כועס ופגוע בשל חוסר הרגש וההבנה של בן הזוג, ועשוי לומר לעתים קרובות משפטים כמו ״אתה פשוט לא תופס את זה!״ משום שהאדם הלוקה באספרגר אכן ״לא תופס את זה״, או מתרחק והופך כועס ומתגונן. עם הזמן, הנתק הרגשי יכול לכרסם במערכת היחסים, כשלעתים קרובות הפרטנר שאינו סובל מאספרגר חש לא אהוב, מותש ומדוכא. זוגות כאלה חווים כמה אתגרים נוספים, בהם: 

 

בעיות מיניות – אחד מהדברים הראשונים שמתפרק במערכות יחסים כאלה הוא הסקס. חצי מהבעיה נובע מבעיות חושיות והחצי השני מחוסר אמפתיה. אנשים עם אספרגר אינם מבינים מתי הפרטנר נהנה או לא נהנה מקריאת שפת הגוף שלו.

 

 מתח בסיטואציות חברתיות – מכיוון שאדם עם אספרגר חווה קושי במיומנויות חברתיות, בן הזוג תמיד מוכן ״לקפוץ פנימה״ ולהציל אותו ממבוכה. במצב כזה ההתרועעות בחברה הופכת לעבודה קשה מדי ובני הזוג מפסיקים לעשות זאת או מתחילים לחיות חיים נפרדים. לפעמים הפרטנר הסובל מאספרגר משתמש באלכוהול כדי להפחית את העכבות ולהרגיש ״נורמלי״ יותר בחברה. 

 

בעיות הורות – לעתים קרובות כשילדים נכנסים לתמונה הדבר מהווה את סוף הקשר. ההורה שאינו סובל מאספרגר חש הרוס מחוסר האמפתיה שההורה השני מפגין כלפי הילד, לרבות התעלמות מהילד, הערות ארסיות וחוסר זיהוי של צרכי הילד. לעתים ההורה עם האספרגר קשוח מדי או סבלני מדי ומשאיר את מרבית ההורות האמיתית להורה שני, מה שמבעיר שדה קרב הורי, למרות ששני ההורים אוהבים את הילד. מה שעוד יכול להקשות מאוד על זוגות כאלה הוא היעדר אבחון של הצד הלוקה באספרגר. ההתמודדות במערכת יחסים כזו עשויה להיות מאתגרת לשני הצדדים, כאשר במרבית המקרים אנשים עם אספרגר רוצים להיות בני זוג והורים אוהבים, אבל זקוקים לעזרה כדי ללמוד איך לעשות זאת.

 

4 דרכי התמודדות עם פרטנר הלוקה באספרגר: 

 

תקשרו את הצרכים שלכם באופן ישיר

עשו זאת בדיבור או בכתב, ללא הבעת רגש או רמזים. 

 

קבעו כללים ברורים לגבי הורות

על ההורה עם האספרגר להסכים להפסיק לדבר עם הילד או להטיל עליו משמעת במצבים מסוימים אם ההורה השני מבקש ממנו לעשות זאת, שכן ייתכן שההורה עם האספרגר מחמיץ משהו שההורה השני קולט. יש לדבר על הסיטואציה כזוג ולהגיע ביחד לפתרון. 

 

לשקול ללכת לטיפול

 אפשר להתחיל בטיפול אישי לכל אחד מבני הזוג ובהמשך להתחיל בטיפול זוגי. אי אפשר ״לתקן״ את בן הזוג עם האספרגר, אבל השכלה בנושא היא הצעד הראשון. קראו כל מה שניתן על אספרגר והפכו למומחים בנוגע לדינמיקה של מערכת היחסים שלכם. טיפול יכול גם לעזור ללמוד איך להתמודד עם מערכת היחסים במקום ״לשרוד״ בה. 

 

לחפש תמיכה

שקלו להצטרף לקבוצת תמיכה, פיזית או אונליין. יחסים עם אדם עם אספרגר יכולים להיות מלאי אהבה, אבל הם עשויים לדרוש מאמץ והתמודדות.

 

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022