הפרעה סכיזופרניפורמית | על אמצע הספקטרום הפסיכוטי

הפרעה סכיזופרניפורמית

 

מהי הפרעה סכיזופרניפורמית?

הפרעה סכיזופרניפורמית, בדומה לסכיזופרניה, היא הפרעה פסיכוטית שמשפיעה על האופן בו המתמודדים פועלים, חושבים, מתייחסים לאחרים, מביעים רגשות ותופסים את המציאות. בניגוד לסכיזופרניה, משך ההפרעה חודש אחד עד שישה חודשים ולא לכל החיים. 

ההפרעה נקראת גם הפרעה פסיכוטית חריפה דמוית סכיזופרניה (Acute Schizophrenia like Psychotic Disorder).

מבחינת מהלך הזמן הקליני, הפרעה סכיזופרניפורמית מתקיימת במצב תחום בזמן הנמשך חודש עד 6 חודשים בלבד. ההפרעה מהווה סיווג ביניים, בין הפרעה פסיכוטית קצרה שנמשכת חודש עד חצי שנה, לבין פסיכוזה קשה יותר, שנמשכות זמן ממושך, כמו הפרעה סכיזואפקטיבית וסכיזופרניה

מלבד משך הזמן, הסימפטומים של הפרעה סכיזופרניפורמית זהים לאלו של סכיזופרניה.

בשל משכי הזמן שעליהם נשענת האבחנה, אדם יכול להיות מאובחן תחילה בהפרעה פסיכוטית קצרה ולאחר מכן בהפרעה סכיזופרניפורמית, ולהפך – אדם שאובחן בסכיזופרניה יכול להתברר ככזה שלקה, בסופו של דבר, הפרעה סכיזופרניפורמית זמנית. 

 

אורי גולדהירש MSW פסיכותרפיה דינמית ברחובות והאזור מכון טמיר

אורי גולדהירש, MSW, מטפל פסיכוסוציאלי בהפרעות נפשיות כרוניות

מכון טמיר ברחובות

 

 

תסמינים של הפרעה סכיזופרניפורמית

הסימפטומים של הפרעה סכיזופרניפורמית כוללים:

  1. סימפטומים פסיכוטיים חיוביים – הלוצינציות (חוויה של גירויים שאינם באמת קיימים, למשל בראייה, בשמיעה או במגע), דלוזיות (אמונות קשיחות מאוד שאינן נכונות ולעתים קרובות ביזאריות), התנהגות מבולבלת באופן חמור או קטטוניה (התנהגות טפשית ולא פרודוקטיבית או תקיעות בתנוחות קפואות) ודיבור מבולבל (אסוציאציות תלושות מאוד או דיבור סתום).

  2. סימפטומים פסיכוטיים שליליים – הבעת רגשות מצומצמת, היעדר מוטיבציה, קושי לחוות עונג ואִילְמות.

  3. אפיזודה של פסיכוזה הנמשכת יותר מחודש ופחות מ-6 חודשים.

  4. היעדר צורות אחרות של הפרעות נפשיות שיכולות לייצר פסיכוזה.

  5. היעדר מצבים גופניים שיכולים לייצר פסיכוזה.

  6. פסיכוזה שאינה נגרמת מהשפעה ישירה של תרופות או שימוש בסמים.

מי שמאובחן בהפרעה חייב להפגין לפחות אחד מהסימפטומים הפסיכוטיים החיוביים ולפחות שני סימפטומים פסיכוטיים מתוך אלה החיוביים והשליליים.

לשם אבחנה, הסימפטומים צריכים להימשך על פני תקופת זמן של חודש לפחות, אלא אם כן ההפרעה טופלה בתרופות.

הפרעה סכיזופרניפורמית נדירה מאוד והרבה פחות נפוצה מסכיזופרניה.

כשליש מהמאובחנים עם הפרעה סכיזופרניפורמית יחלימו תוך 6 חודשים ויחדלו להפגין תסמיני פסיכוזה, בעוד שלאחר 6 חודשים שני שלישים מהמאובחנים יאובחנו בסכיזופרניה.

 

בר אורקין פסיכולוג במכון טמיר תל אביב בהתמחות קלינית

בר אורקין, פסיכולוג בהתמחות קלינית,

מטפל בהפרעות בטווח הסכיזופרני, ֿמכון טמיר ת״א

 

 

הקשר בין סכיזופרניפורמיות לשימוש בסמים

בשל דרישת האבחון שההתנהגות הפסיכוטית לא תגרם משימוש בסמים, לצורך אבחנת הפרעה סכיזופרניפורמית אצל אדם הנמצא תחת השפעת סמים או אלכוהול או עם בעיה כרונית של שימוש בחומרים ממכרים, הוא יידרש לתצפית של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש, שיקבע האם ההתנהגות הפסיכוטית היא כתוצאה משימוש בסמים או שהם נוכחים גם המטופל נקי מחומרים ממכרים.

פירוש הדבר שלצורך אבחנה על המטופל להיות חף מסימפטומי גמילה. במידה והסימפטומים הפסיכוטיים נגרמו משימוש בסמים, האבחנה תהיה הפרעה פסיכוטית כתוצאה משימוש בסמים, אך משום שלעתים קרובות יש הבדל קטן מאוד בין ביטוי של פסיכוזה בתוצאה משימוש בסמים לבין זה של סכיזופרניה, הדרך היחידה להבחין בין השתיים היא בדיקות מעבדה ואיסוף מידע מבני משפחה וחברים קרובים.

זאת ועוד, המטפל יצטרך לצפות בהתנהגותו של המטופל גם כאשר השפעת הסם פגה.

מחקרים רבים נעשו סביב השאלה האם שימוש בסמים או באלכוהול יכול להביא להתנהגות פסיכוטית מאוחר יותר או לאבחון של הפרעה פסיכוטית.

אחד מהקשרים החזקים ביותר שנמצאו בין שימוש בחומרים לבין פיתוח של הפרעה פסיכוטית כמו סכיזופרניה נמצא באנשים המשתמשים במוצרי קנאביס.

גוף מחקרי משמעותי מצביע על כך שבעיקר ילדים ונערים (אך גם מבוגרים) המשתמשים בקנאביס על בסיס קבוע נמצאים בסיכון מוגבר לפתח הפרעה פסיכוטית בהמשך חייהם, אך אין כל ראיה לכך שהשימוש בקנאביס הוא הגורם לפיתוח ההפרעה הפסיכוטית. הקשר בין הדברים טרם ברור אך ייתכן שאנשים הנוטים לפתח הפרעות פסיכוטיות עשויים לקבל מהקנאביס סוג כלשהו של גירויים נוירולוגיים השונים מאלה הנגרמים מחומרים אחרים.

מהכיוון השני, מכיוון שלוקים בהפרעה סכיזופרניפורמית חוזרים לתפקוד מלא תוך 6 חודשים, אין זה נכון להניח שההפרעה גורמת לבעיות משמעותיות הקשורות לשימוש בחומרים אם לא היו כאלה לפני התפרצותה וישנן מעט ראיות לכך שמי שמתחיל לחוות סימפטומים פסיכוטיים עלול להימצא בסיכון מוגבר לשימוש בסמים ואלכוהול. מטופלים המאובחנים כלוקים בסכיזופרניה נמצאים בסיכון מוגבר לשימוש בחומרים ממכרים, בעיקר טבק, בשל האפקט הביוכימי״ של הניקוטין.

בנוסף על קנאביס וטבק, שימוש לרעה באלכוהול נפוץ אף הוא באנשים עם הפרעות פסיכוטיות. למרות ששיעור השימוש בחומרים ממכרים גבוה יותר בהפרעות נפשיות אחרות שיכולות להיות קשורות לפסיכוזה (למשל הפרעה דו-קוטבית או דיכאון קליני),

ההפרעות הללו לא יאובחנו בנוכחות הפרעה סכיזופרניפורמית בגלל שהאפיונים האבחוניים מצביעים על כך שהסימפטומים של הפרעה סכיזופרניפורמית אינם יכולים להיות מוסברים טוב יותר באמצעות הפרעה נפשית אחרת. לסיכום, בעוד שהובהר היטב שאנשים החווים אפיזודה פסיכוטית עשויים להימצא בסיכון גבוה יותר לשימוש בסמים או באלכוהול, יש מעט מאוד ראיות אמינות לכך ששימוש בסמים ואלכוהול יכול לגרום להפרעה סכיזופרניפורמית או שהפרעה סכיזופרניפורמית יכולה לגרום לאדם לפתח שימוש כרוני בחומרים אסורים.

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

דר ורד קליינמן בלוש מכון טמיר חיפה

דר׳ ורד קליינמן בלוש,

מטפלת במתמודדים/ות עם הפרעות הספקטרום הסכיזופרני,

מכון טמיר חיפה

 

 

עדכון אחרון

15 באפריל 2022   

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022