לימודי פסיכותרפיה במכון אדלר | ראיון עם ענת כרמי ראש התכנית

ענת כרמי ראיון עם ראשת התכנית ללימודי אדלר

ראיון עם ענת כרמי -

מנהלת ביה"ס לפסיכותרפיה

במכון אדלר

 

anat carmi

  

מראיינת:

לירון שניר, מכון טמיר בתל אביב

 

 

ספרי על עצמך

כיום, אני מנהלת את ביה"ס לפסיכותרפיה במכון אדלר, חברה בקליניקה לטיפול משפחתי זוגי ופרטני במכון אדלר ובעלת קליניקה פרטית בתל- אביב.

קרימינולוגית שיקומית - חברתית M.A מומחית לטיפול בהתמכרויות, פסיכותרפיסטית מוסמכת העוסקת בטיפול פרטני זוגי ובהדרכת הורים פרטנית. את דרכי המקצועית התחלתי בשב"ס, שם שירתתי כקצינה במדים 14 שנה, בתפקידי חינוך טיפול ושיקום אסירים - תפקידי שטח ומטה ארצי.

את מכון אדלר ובסיס התיאוריה למדתי להכיר ולהעריך במהלך שירותי בשב"ס, במסגרת ליווי פרויקט שנקרא "הורות בשלט חוק", קבוצות להדרכת אסירים, לביסוס ולימוד תפקידם ההורי - בשלט רחוק. אחרי שנים של עבודה עם אוכלוסיית אסירים, החלטתי להתפטר משב"ס ולמקד את עבודתי הטיפולית באוכלוסיה "רגילה ובריאה יותר". בחרתי להצטרף למסלול הפסיכותרפיה במכון אדלר שייסדה- הגב' אנאבלה שקד והייתה לי הזכות להיות בוגרת המחזור הראשון שנפתח לפני כשמונה שנים.

בסיום לימודי והסמכה בפסיכותרפיה, השלמתי הכשרה במסלול לטיפול משפחתי וזוגי והתקבלתי כחברה בצוות הקליניקה במכון אדלר.

 

 

ספרי לי על התוכנית

התוכנית ללימודי פסיכותרפיה במכון אדלר מקנה הכשרה מקיפה ומעמיקה בתיאוריה ובפרקטיקה עפ"י ה- Individual Psychology שפיתח אלפרד אדלר וממשיכו רודולף דרייקורס.

המסלול בנוי במתכונת תלת - שנתית בהיקף של כ-740 ש"א בהנחיה וליווי של מרצים מהשורה הראשונה בעלי רקע וניסיון עשיר, לא כולל שעות התמחות (טיפול בליווי הדרכה).

ההכשרה כוללת קורסים תיאורטיים וחווייתיים, פיתוח מודעות עצמית והתפתחות אישית, סמינרים, הדרכה, ניתוחי מקרה, הכשרה מעשית, הרצאות ע"י מרצים אורחים ועוד.

במהלך השנה הראשונה כל סטודנט נדרש לעבור טיפול אדלריאני של לפחות 16 מפגשים ובמסגרת חובות המסלול, עליו להשלים 250 שעות טיפול בליווי 50 שעות הדרכה.

מטפלים בוגרי בית הספר עוברים הכשרה לטיפול באוכלוסיה בוגרת ברוח ובשיטות הטיפול של ה- Individual Psychology.

 

קראו עוד אודות מכון אדלר <

 

 

מהי אוכלוסיית היעד?

התוכנית מיועדת לבוגרי תואר שני טיפולי באחד מהמקצועות הבאים: פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגים ומטפלים באומנות.

לימודי פסיכותרפיה בגישה האדלריאנית מתאימים למטפלים, המאמינים שלאדם יש מידה רבה של חופש בחירה בחייו וכוח יצירתיות מולד. מטפלים בעלי גישה מערכתית ותפיסת עולם עם אחריות חברתית, המשלבים ראייה קוגניטיבית ורגשית ממוקדת, עמוקה ואפקטיבית.

 

 

הייחודיות של התוכנית בנוף הטיפולי

ה- Individual Psychology שפיתח אלפרד אדלר (1870-1937) היא גישה טיפולית המושתתת על עקרונות וערכים של פסיכולוגיה הומניסטית חיובית ומערכתית חברתית.

תורת האישיות והתרפיה הינה סוציו- טליאולוגית ומשקיפה על האדם השקפה הוליסטית : כפרט יצירתי ובוחר הנע לעבר מטרות – חלקן מדומות - עפ"י הפירוש הסובייקטיבי שלו למציאות.

אדלר האמין שלאדם יש חופש בחירה ומתוך כך הוא אחראי על האופן בו הוא יוצר את עצמו ומקיים את מערכות היחסים בחייו. הדרך הייחודית, בה בוחר האדם להתנהל בשדה החברתי, המשפחתי זוגי ובעולם העבודה משקפת את "סגנון החיים" שלו. "סגנון החיים" מתייחס אל ההנחות הבסיסיות שהאדם מפתח בילדות המוקדמת כדי לעזור לעצמו לארגן את ניסיונותיו, להבינם, לחזותם מראש, לשלוט בהם. מאחר שהנחות אלו הינן מסקנות הנובעות מתפיסותיו של האדם עוד בילדות המוקדמת, הן מהוות תפיסת מציאות סובייקטיבית מוטה. מכאן ש"סגנון חיים" הינו סוג של משקפיים שדרכם אדם רואה את עצמו, בהתאם לדרך תפיסתו את החיים. לפי אדלר פנומנולוגיה וסובייקטיביות (תפיסה קוגנטיבית, הבנת סגנון החיים) הן המפתח העיקרי המתאים להבנת האדם.

"עלינו להראות בעיניו שלו ולהאזין באוזניו שלו" , כתב אדלר (1958) באשר לתפקידו של המטפל.

ה- Individual Psychology יצרה שיטת טיפול ייחודית וממוקדת המאפשרת למטופל לפתח מודעות להשקפת עולמו ולתפיסותיו, לבחון את מטרותיו הפסיכולוגיות ולתרגל את התובנות הטיפוליות כך שיהפכו לפעולות יזומות, המניבות תוצאות משמעותיות בחייו.

כל בית ספר ללימודי המשך בתחום הפסיכותרפיה, מציע לימודים מתקדמים בגישה טיפולית, עליהם מושתתים הערכים והתפיסות התיאורטיות.

בחירת בית ספר היא, בראש ובראשונה בחירת גישה טיפולית שעקרונותיה, ערכיה ותפיסת עולמה, עולים בקנה אחד עם תפיסת עולמו של המטפל.

 

 

לימודי פסיכותרפיה עפ"י הגישה האדלריאנית מושתתים על תפיסת העולם והעקרונות הבאים:

 

 • הגישה האדלריאנית שייכת לכוח השלישי בפסיכולוגיה.

 • גישה הומניסטית המאמינה בפוטנציאל האנושי והזכות להגשמתו.

 • גישה חיובית המתמקדת בעוצמות ובמטרות של האדם בהווה ובעתיד.

 • גישה קוגניטיבית, הגורסת שמאחורי כל תנועה נפשית או פיזית (מחשבה, רגש או פעולה) ישנו מבנה הכרתי קוגניטיבי סובייקטיבי, שניתן להרחיבו.

 • גישה ממוקדת שבמסגרתה המטפל והמטופל מגדירים מטרות טיפוליות יחדיו וניתנת גם התייחסות למשאב הזמן בטיפול.

 • גישה מערכתית- חברתית, המאמינה כי כל התנהגות מתרחשת בהקשר חברתי ושטובת הפרט לא יכולה להיות מנותקת מטובת הכלל ולהיפך. לכן לא ניתן להגיע לחקר האדם במנותק מסביבתו החברתית הבאה לידי ביטוי בשלושה מעגלי החיים המרכזיים: משפחה, עבודה וחברה.

 • גישה ערכית המושתתת על ערכים של שוויון ערך, כבוד הדדי, אמונה בעצמי ובזולת תרומה ומועילות, התמקדות בחיובי ושיתוף פעולה. הגשמת ערכים אלו ויישומם מאפשרים, בטווח הארוך, בריאות נפשית ושביעות רצון בשלושת מעגלי החיים.

 • גישה טיפולית המעודדת את המטופל לקחת אחריות על חייו, לפתח את זיקתו החברתית ואת האומץ, שיסייעו לו לבחור בחירות חדשות, במסגרת המציאות הנתונה בפניו. 

 

האם לסדר הלידה יש השפעה על בחירת מקצוע? גישתו של אדלר <

 

 

תוכניות לעתיד 

 • המשך הפצה והעמקה של התיאוריה הפסיכולוגית והגישה הטיפולית האדלריאנית בקרב גורמי אקדמיה בכלל ומטפלים בפרט.

 • יצירת פלטפורמה פורמאלית של תמיכה וליווי מחקרים עתידיים אודות הגישה הטיפולית האדלריאנית ע"י בוגרי התוכנית כולל ניתוח והצגת מקרים.

 • ייצוג הגישה הטיפולית האדלריאנית ע"י בוגרי התוכנית בכנסים והשתלמויות מקצועיות.

 • המשך בנייה וגיבוש סגל המרצים בתוכנית, תוך פיתוח מערך השתלמויות מקצועיות, סמינרים והדרכות קבוצתיות.

 

2 תגובות

 • קישור לתגובה ליאת ראשון, 10 מרס 2019 10:05 פורסם ע"י ליאת

  שלום רב
  אני מורת שילוב בתיכון באר טוביה (ליד גדרה, אשדוד) מבקשת להתעניין לגבי לימודי c.b.t באזור הדרום
  אנא חזרו אליי
  תודה מקרב לב
  ליאת

 • קישור לתגובה איתן ט. ראשון, 10 מרס 2019 19:05 פורסם ע"י איתן ט.

  הי ליאת,
  תודה על פנייתך.
  אנחנו לא מפעילים תכנית ללימודי cbt.
  מציע שתבדקי את הדף שלנו בנושא:
  https://www.tipulpsychology.co.il/cbt/%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%9B%D7%A9%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%99-cbt.html
  בהצלחה!

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021