מה ההבדל בין עובד סוציאלי קליני (MSW) לפסיכולוג קליני (MA)?

דרג פריט זה
(31 הצבעות)

 

מה ההבדל בין פסיכולוג קליני

לבין עובד סוציאלי קליני (MSW)?

ומה עושה פסיכותרפיסט?

 

סקרה, איגדה, ליטשה וכתבה:

 

מור צח מוכתר,

סטודנטית לתואר שני

בפסיכולוגיה חינוכית,

מכון טמיר

 

ערך:

 

איתן טמיר,

מ.א., ראש המכון

 

מה ההבדל בין עבודה סוציאלית קלינית לפסיכולוגיה קלינית? 

 

שאלות אלו עולות לעיתים קרובות מצד פונים ופונות למכון טמיר , ככל הנראה על רקע ההפרדה הברורה שהייתה בעבר בין הפסיכולוגים לבין העובדים הסוציאליים.

באופן מסקרן למדי, הפסיכולוג הראשון (שהיה בכלל נוירולוג), זיגמונד פרויד, טיפל בעובדת הסוציאלית הראשונה - ברטה פפנהיים (שכונתה Anna O, אחת המטופלות המפורסמות שלו).

כנראה שמשם החלה החלוקה המעמדית ההיסטורית בין פסיכולוגים, שנתפסו כמומחים יותר בפסיכותרפיה בהשוואה לעובדים סוציאליים קליניים ולפסיכותרפיסטים מעיסוקים קליניים אחרים, כמו מטפלים בהבעה ויצירה.

עם התפתחות תחומי הטיפול בעשורים האחרונים והיעדר חוק פסיכותרפיה בישראל , הלכו ההבדלים הלכו והיטשטשו וכדי לטפל לא חייבים להיות פסיכולוגים. כיום עובדים סוציאליים קליניים רבים מוצאים שהם מתחברים לתחום הטיפול הנפשי הפרטני ובוחרים להעמיק את הכשרתם כמטפלים בקליניקה פרטית לאחר סיום לימודי המשך בפסיכותרפיה.

יתירה מכך, עובדים סוציאליים קליניים ופסיכולוגים קליניים רבים עובדים יחד, במקביל, וממלאים הלכה למעשה תפקיד זהה- טיפול באמצעות שיחות (טיפול הידוע בשם "פסיכותרפיה") . ההבדלים מתבטאים בעצם רק במיומנויות ובתפקידים ספציפיים, אלו שבסמכותם של עובדים סוציאליים ולא של פסיכולוגים, ולהיפך (מבחינה טיפולית, למשל, פסיכולוג קליני רשאי לעסוק באבחונים פסיכודיאגנוסטיים ועובד סוציאלי לא).

 

דגש נוסף על הדימיון באיכות הטיפול הוא ההכשרה המשותפת של שני אנשי המקצוע:

את ההכשרה בלימודי ההמשך בפסיכותרפיה דינמית או קוגניטיבית התנהגותית עוברים פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים קליניים יחדיו.

כלומר, גם פסיכולוגים קליניים וגם עובדים סוציאליים קליניים יכולים להתקבל ללימודי טיפול מתקדמים במוסדות מוכרים וההכשרה היא זהה (נוסיף אליהם גם מטפלים ביצירה והבעה, פסיכיאטרים ועוד).

הדגש החשוב שיש לבחון בעת בחירת מטפל הוא אפוא לא ההכשרה האקדמית המקורית של הפסיכותרפיסט, לימודי עבודה סוציאלית קלינית או לימודי פסיכולוגיה קלינית, שבשניהם עוברים הכשרה מעשית רבה, אלא בידע ובניסיון הרלוונטי שלהם לבעיה שלכם.

 

שתי דוגמאות:

אם מגיעה מטופלת שסובל מפוביה ספציפית, הטיפול המומלץ עבורה יהיה CBT.

עובד סוציאלי קליני שסיים תכנית ללימודי פסיכותרפיה גישה קוגניטיבית התנהגותית יתאים יותר לצרכי הפונה, בהשוואה לפסיכולוג קליני שטרם עבר הכשרה מקיפה בטיפול CBT.

וכמובן גם להיפך - אם מטופל מתעניין בטיפול פסיכולוגי בגישה פסיכודינמית, נעדיף להפנותו לפסיכולוג קליני מומחה שעבר הכשרה יסודית בפסיכותרפיה פסיכואנליטית במקום לעו"ס קליני שלא עבר הכשרה ייעודית בתחום.

האם קיים שוני בין טיפול נפשי אצל עובד סוציאלי לבין טיפול אצל פסיכולוג קליני?

אם נתחיל מהסוף, מבחינת איכות הטיפול אין כנראה הבדל. חשוב לציין שפסיכולוגים אמונים גם על אבחונים, בעוד שעובדים סוציאליים קליניים לא.

אבל טיפול נפשי? אחרי לימודי המשך בפסיכותרפיה כולם באותה איכות.  

 מעבר לעו״סים קליניים, יש מטפלים מצוינים שהם פסיכולוגים ממומחיות אחרת, כמו פסיכולוג חינוכי, שיקומי, רפואי, התפתחותי ותעסוקתי.

 

אז ערכנו סקר עם שאלה זו, בקרב 10 מטפלים, עמיתי מכון טמיר.

לפני שנקרא, הנה מערכון מעולה, מתוך הסדרה שב״ס בתאגיד ״כאן״, בו נועה קולר מגלמת את העובדת הסוציאלית מירי. שימו לב לציניות והסרקזם בתפיסת חשיבותם של עובדים סוציאליים (באמריקאית - Licensed Clinical Social Worker - LCSW):

 

 

שאלנו לדעתם של אנשי ונשות המקצוע שלנו (חלקם פסיכולוגים/ות קליניים וחלקם עו״סים/ות קליניום) בסוגיה והנה מה שדגנו בחכתינו:

 

1. "בגדול, הפרקטיקה של עו"ס קליני ופסיכולוג קליני היא אותה הפרקטיקה. אני חושבת שההבדלים העיקריים נעוצים בכך שעוס"ים מאומנים גם בעבודה מערכתית ופסיכולוגים מיומנים בעריכת מבחנים פסיכולוגיים"

 

2. "עובד סוציאלי מתנסה בשדה כבר בשנה השנייה שלו במהלך הלימודים לתואר ראשון, משמע, הוא יוצא ומטפל בכ-5 מקרים, מטפל בפועל, יושב עם הקליינט, מנהל תיק, יוזם התערבויות ועסוק בשיפור חייו של הקליינט. בשנה השלישית של לימודיו לתואר ראשון הוא כבר מטפל במספר רב יותר של מקרים (תלוי באוניברסיטה או המכללה) תוך התרכזות בנושא מסוים, כמו התמכרויות, רב-תרבותיות, נוער בסיכון, קשישים וכך הוא מפתח מיומנויות הספציפיות לבחירתו.

במערכת הלימודים בפסיכולוגיה אין התנסות כזו במהלך התואר הראשון, כך שעובד סוציאלי קליני מגיע לסיום התואר שלו עם ניסיון טיפולי עשיר יותר מול מטופלים. בהשוואה למי שמתמחה בפסיכולוגיה, יש לעו"ס לו יותר קילומטרז' טיפולי.

מעבר לכך, העובד הסוציאלי מחובר לקרקע. העובד הסוציאלי נמצא יחד עם המטופל במקומות בהם הפסיכולוג לא נמצא (כמו ביקורי בית למשל), מה שמחנך את העו"ס לעמדה מכוונת תוצאות בשטח. עמדה זו מייחדת את העובדים הסוציאליים בהשוואה לפסיכולוגים, שיותר אמונים על תובנות פנימיות ותהליכים נפשיים ופחות מכווננים שינוי ותוצאות בשטח. האם זה טיפול יותר טוב או פחות טוב? זה תלוי מה המטופל מחפש"

 

3. ההכשרה של עובדים סוציאליים קליניים ארוכה וכוללת תואר ראשון בו יש הכשרה מעשית לאורך כל הלימודים ותואר שני קליני. אני רוצה לספר על הכשרתם של עובדים סוציאליים קליניים פסיכותרפיסטים:

אלו הם עובדים סוציאליים קליניים שלאחר לימודי התואר השני המשיכו ללימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית במשך שלוש שנים. על מנת להתקבל לתכנית זו עליהם לעבוד במרפאות לבריאות נפש ולצבור ניסיון קליני וכמובן עליהם להיות בטיפול בעצמם ע"מ להעמיק את היכולת להתבוננות פנימית.
במשך הלימודים נדרשת הדרכה צמודה פרטנית וקבוצתית.
אחד ההבדלים הקיימים הוא שפסיכולוג קליני מורשה לערוך אבחונים ( טסטים פסיכודיאגנוטיים) שעו"ס קליני אינו עושה.
היתרון של עוסים קליניים הוא שבד"כ הם מכירים טוב יותר את השירותים בקהילה ולא מהססים לצאת מחדר הטיפולים שצריך. הם בעלי גמישות מחשבתית וטיפולית רבה. אין הבדל בטיב או איכות הטיפול בין פסיכולוג קליני לעוס קליני
ההכשרה של הפסיכולוגים הקליניים ושל העובדים הסוציאליים הקליניים ארוכה ולא פשוטה אך לסיכומו של עניין מה שהכי חשוב זה הקשר הטיפולי.

4. "בגדול, ההתמחות של עובד סוציאלי קליני מתחילה כבר מהתואר הראשון, כאשר בשנה השנייה והשלישית עושים פרקטיקום. בפסיכולוגיה עושים פרקטיקום רק מהתואר השני. בפסיכולוגיה קלינית יש התמחות אחרי סיום התואר השני בנוסף לפרקטיקום.  עובד סוציאלי קליני לומד סמינרים קליניים בתואר השני וצריך שיהיה לו מטופלים פרטניים שעליהם הוא מקבל הדרכה שבועית" 

 

5. "לעניות דעתי, מרגע קבלת התואר הקליני, ההבדל בין פסיכולוגים לעו"סים הוא פחות באיכות וסוג הטיפול אלא דווקא יותר בדברים שמסביב. פסיכולוגים קליניים יכולים לעשות אבחונים פסיכודידקטיים ופסיכודיאגנוסטיים. לעומתם, עובדים סוציאליים יכולים לערוך אבחונים סוציאליים ולקבל החלטות (למשל על אפוטורפוסות, הוצאת ילדים מהבית, ודעות החלטה) שאינם בסמכותם של הפסיכולוגים.
לגבי טיפול פסיכותרפי, אני חושבת שפחות חשוב אם מדובר בעו"ס או בפסיכולוג, כי למרות שמסלולי ההכשרה שונים מהותית, לרוב בשלב מקצועי זה ההבדלים מטשטשים ואז מה שחשוב הוא החיבור למטפל הספציפי, לשיטת העבודה שלו..."

 

6. "גם עובדים סוציאליים וגם פסיכולוגים מורשים לעסוק בפסיכותרפיה ולטפל באנשים. ההכשרה של הפסיכולוג מתמקדת יותר בפרט, דפוסי התנהגותו ודפוסי אישיותו ואילו ההכשרה של העו"ס מתבוננת על הפרט בתוך המשפחה, הקהילה והחברה. עובד סוציאלי עם תואר שני לומד קורסים שדומים לקורסים שלומדים בתוכנית ההכשרה של פסיכולוגיה, אין הבדל, למשל אני בתואר השני למדתי הנחיית קבוצות יחד עם המחלקה לפסיכולוגיה, שניהם מטפלים ואמורים במסגרת הלימודים לעבוד על החלקים האישיים שלהם על מנת להפוך למטפלים  טובים יותר, קשובים  ואמפטיים.  בנוסף, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים לומדים פסיכותרפיה דינמית או התנהגותית יחד והלימודים תחת אותה ההדרכה. בקיצור, גם עובד סוציאלי קליני בעל תואר שני וגם פסיכולוג קליני מיומנים לטפל באנשים מבחינת ההכשרה שהם עוברים. ההבדל אינו בהכשרה אלא יותר באישיות והיכולת האמפטית של המטפל, כך למשל יכול להיות פסיכולוג שהמטופל לא יתחבר אליו לעומת מטופל שיצליח למצוא במטפל העובד הסוציאלי מקום בטוח ומכיל. כמו כן, העובדים הסוציאליים כבר מהתואר הראשון ומהשנה הראשונה נדרשים להשתלב בהכשרה מעשית ולטפל באנשים תחת הדרכה שבודקת את יכולתם הטיפולית. אני חושבת שעובד סוציאלי בלי תואר שני עדיין לא מיומן לטפל באנשים, למרות ששום חוק לא מונע ממנו לעשות זאת. אני מציעה למטופלים לשאול את המטפל איך הוא מתכוון לטפל בבעיה, לשאול האם יש לו ניסיון בטיפול בבעיות דומות וכו'. כל שאלה היא לגיטימית, בסופו של דבר האם המטפל עזר או לא זה מה שעומד במבחן התוצאה"

 

7. "הטיפול הוא אותו טיפול אבל פסיכולוגים קליניים מוכשרים לערוך אבחונים ועובדים סוציאליים קליניים אינם יכולים להעביר אבחונים. דבר נוסף שראוי לציין הוא שעובדים סוציאליים רשאים לטפל כבר אחרי התואר הראשון והניסיון המעשי שלהם רב יותר מפסיכולוגים משום שכבר במהלך התואר הראשון העו"סים מקבלים הכשרה בשטח, לעומת פסיכולוגים שבד"כ מתחילים לראות מטופלים רק בתואר השני"

 

 

8. "ההבדל במסלול ההכשרה הוא שעו"סים מקבלים הרבה ניסיון טיפולי כבר במהלך הלימודים. כאשר פונים לטיפול מה שחשוב לשאול זה מה ההכשרה והניסיון של המטפל. כך למשל אני עברתי הכשרה בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית"

 

9. "מסלול ההכשרה של עובד סוציאלי קליני הוא תואר ראשון בעו"ס ואח"כ, אחרי מיונים מפרכים, ראיונות קבלה והמלצות ממדריכים בשדה, ניתן להתקבל למסלול הקליני. עו"ס קליני ופסיכולוג קליני עושים למעשה אותה עבודה. אולי היתרון בעו"סים הוא שהם נחשפים לפרקטיקה בשטח מוקדם יותר מפסיכולוגים ולכן באים עם יותר ניסיון טיפולי, כמובן שרצוי לעשות השלמה לפסיכותרפיה כדי ליישר קו עם התיאוריות הדינאמיות "

 

10. "לעובדים סוציאלים ופסיכולוגים יש הבדלים בהכשרה ובחוקים שכל מקצוע מתבסס עליהם. כך למשל יש חוקים החלים על עו"סים ויש חוקים החלים על פסיכולוגים (כך למשל פסיכולוג יכול להעביר אבחונים). בגדול, ברגע שמדברים על תעסוקה פרטית, על הלקוח לבדוק האם אותו מטפל עו"ס/פסיכולוג בוגר לימודי פסיכותרפיה מוכרים ואז הדברים מאוד דומים. אני מניח שיש בסיס ידע שעליו כל אחד נשען בצורה אחרת, הטיפול המשפחתי נולד מהעו"ס ולכן רוב העו"סים הם באוריינטציה יותר חברתית, מערכתית, למרות שיש גם פסיכולוגים שיעשו זאת. עו"ס מטפלים בבית של אנשים, יותר גמישים מבחינת הגישה והמחשבה, לעומת פסיכולוגים שיותר נוקשים בגישה שלהם"

 

 

מה ההבדל בין פסיכולוג לבין פסיכותרפיסט?

הלאה.

נמשיך להגדרות נוספות בתוך המקצוע הסבוך שלנו.

לא כל פסיכולוג הוא פסיכותרפיסט, ולא כל פסיכותרפיסט הוא פסיכולוג.

משפט זה עשוי להפתיע רבים ואולי אף לבלבל את עולם המושגים שאנו משתמשים בו ביום-יום, ולא בכדי.

 

תחום הטיפול והפסיכולוגיה שופע מושגים אשר מסווגים את בעלי המקצוע השונים לפי תפקידם בכוח: פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מטפלים באומנויות, חוקרים אקדמאים ועוד.

 

אם כך, מה מבדיל את אלו מאלו?

 

ובפרט, מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכותרפיסט?


נתחיל באמירה כי לא כל פסיכולוג הוא פסיכותרפיסט.

פסיכולוג בתל אביב , למשל, אינו בהכרח פסיכותרפיסט שמקבל מטופלים בקליניקה פרטית בעיר הגדולה ומטפל בהם באמצעות שיחות.

הפסיכולוגיה, כמקור שמה – "תורת הנפש" – היא תחום מחקר נרחב במסגרת מדעי החברה, ש עוסק במגוון ההתנהגויות והתהליכים המנטליים של בני האדם, לא רק טיפול.

מתוך ההגדרה הכללית הזו נפרשים ענפי מחקר שונים ומגוונים:

 

  • פסיכולוגיה התפתחותית חוקרת את ההתפתחות של ילדים (ומבוגרים) לאורך החיים. היא בוחנת מתי קורים תהליכים קוגניטיביים ופסיכולוגיים שונים לאורך ההתפתחות, מהם שלבי ההתפתחות התקינים ומה משפיע עליהם או פוגע בהם.
  • פסיכולוגיה קוגניטיבית, לעומת זאת, עוסקת בחקר התהליכים המנטליים הבסיסיים וחוקרת תחומים של קשב, תפיסה, זיכרון, קבלת החלטות, למידה ועוד.
  • פסיכולוגיה חברתית עוסקת באופן בו ההתנהגות האנושית מושפעת מהסביבה ומשפיעה עליה, ונוירופסיכולוגיה עוסקת בקשר בין התהליכים המנטליים וההתנהגותיים לבין המנגנונים המוחיים שאחראים עליהם.

על כל אלו נוספים עוד תחומי מחקר כגון פסיכולוגיה רפואית ופסיכולוגיה של האישיות, ובנוסף, תחומי עיסוק קליניים שונים: פסיכולוגיה חינוכית , פסיכולוגיה ארגונית, פסיכולוגיה שיקומית ועוד.


לאור הרשימה הארוכה של תחומי העיסוק הפסיכולוגיים, ניתן לראות כי לא כל אדם בעל הכשרה אקדמית ושרשום בפנקס הפסיכולוגים בישראל הוא בהכרח מטפל. יותר מכך, אפילו העוסקים בתחום הפסיכולוגיה הקלינית הם לאו דווקא "פסיכותרפיסטים", שכן גם הפסיכולוגיה הקלינית מונה היבטים הקשורים במחקר קליני ולא בהכרח בטיפול. אך לשם הבהרת הנקודה האחרונה כדאי לפנות ולהגדיר מיהו פסיכותרפיסט, ולהסביר מדוע לא כל פסיכותרפיסט הוא בהכרח פסיכולוג.


פסיכותרפיה , לעומת פסיכולוגיה, כשמה כן היא – "טיפול נפשי".

זוהי שיטה שמטרתה לטפל במצוקות, משברים והפרעות נפשיות שונות, במגוון אמצעי תקשורת ובדגש על טיפול באמצעות שיחות. הפסיכותרפיה כפי שהיא מוכרת לנו כיום החלה במרפאתו של אבי הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד, אשר הבין כי ניתן להקל על הסבל הנפשי של מטופלותיו באמצעות "טיפול בדיבור" – מונח שטבעה אנה או (ברטה פפנהיים), המטופלת הראשונה של הפסיכואנליזה. פרויד הבין את סגולתו של הדיבור החופשי עם המטפל האובייקטיבי, ופתח צוהר לתיאוריות רבות ושיטות טיפול שונות שהחלו להסתעף כבר בראשית המאה ה-20 וממשיכות להתפתח עד היום.


כיום, חלק הארי של הפסיכותרפיה המודרנית שחרר מכבלי ה- "setting" הנוקשה שהגדיר פרויד, אך הגרעין הרעיוני נותר כבסיס איתן לצורות טיפול שונות. ראשית, קיים הטיפול הפסיכודינמי, שעוסק בקונפליקטים הפנימיים של האדם, ביחסים בין המודע והלא-מודע, במנגנוני ההגנה, בעבר ובילדות של המטופל וביחסים המורכבים אשר נוצרים בינו לבין המטפל. בנוסף, קיים גם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי על נגזרותיו השונות, גם הוא נחשב לענף בפסיכותרפיה.

טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים, אשר יעילותם זכתה להוכחות אמפיריות ונחקרה רבות, עוסקים בעיקר בדפוסים המנטליים (קוגניציות) ובהתנהגות של המטופל, בהנחה כי דפוסי מחשבות מקובעים והתנהגות לא-מסתגלת הם אלו אשר גורמים למצוקה נפשית וסבל. בטיפול זה ישנה עבודה מרוכזת על זיהוי ושינוי דפוסי ההתנהגות והחשיבה השליליים, במטרה לסייע למטופל להתמודד עם קשייו ולסגל אסטרטגיות התמודדות בריאות ומיטיבות.


תחום הפסיכותרפיה מסתעף לעוד ענפים רבים, חלקם הם נגזרות של הטיפול הדינמי או של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, וחלקם מפתחים את עולם הפסיכותרפיה לכיוונים של טיפול משפחתי, טיפול באומנויות ויצירה או שיטות שונות של פסיכואנליזה המעוגנות בתיאוריות רבות שנכתבו לאורך השנים.

מכאן, ניתן להבין לעומקה את הגדרתו של הפסיכותרפיסט.

בישראל, פסיכותרפיסטים הם אנשי טיפול מתחום הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה, העבודה הסוציאלית, הקרימינולוגיה והטיפול באומנויות, אשר עברו הכשרה לטפל בשיטת הפסיכותרפיה באחד מן המוסדות המוכרים לכך בישראל. אכן, גם פסיכולוגים הם בחלקם פסיכותרפיסטים (כלומר, מטפלים), אך בעלי מקצוע רבים אחרים יכולים להחזיק בתואר של פסיכותרפיסט לאחר שעברו הכשרה לכך.

כיום בישראל פתוחים מספר מסלולי הכשרה לטיפול בפסיכותרפיה אשר מוכרים על ידי משרד הבריאות, ופתוחים לבעלי תארים מתקדמים בפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית, לפסיכיאטרים ולמטפלים באומנויות.

 

בין אם אתם מטופלים אצל פסיכלווג או עובד סוציאלי קליני, סביר מאוד להניח שאם התמדתם בתהליך בתקופת הקורונה, עברתם להיפגש בפלטפורמות צ'אט בווידאו. כפי הנראה השימוש במדיום הזה יימשך עד להיכרות עמוקה יותר עם האפידמיולוגיה של הוירוס, כי מטפלים ומטופלים שיושבים יחדיו בקליניקה קטנה, ונושמים אוויר בחלל החדר, זה ממש מתכון להידבקות, במיוחד לאור ההתפשטות הא-סימפטומטית. מספר שיטות טיפול עובדות הכי טוב פנים אל פנים, אבל מרביתן מתאימות גם כטיפול אונליין מרחוק.  

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–21:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021