דיכאון בגיל המעבר | הורמונים, שינויים מצב הרוח וטיפול מתאים

דיכאון בגיל המעבר

 

הפסקת הווסת

(menopause)

ומצב הרוח

 

 

הפסיכולוגיה והרפואה מתארות חלון זמנים של סיכון ופגיעות מוגברת לדיכאון בתקופת גיל המעבר והפסקת הווסת בקרב נשים.

בזמן הפסקת הווסת ובגיל המעבר פוחתות רמות ההורמונים, תהליך שגורם לשינויים שכיחים במצב הרוח. התנהגותית,  נשים רבות חוות חרדה, עצבנות, מחשבות טורדניות ושינויים תכופים במצב הרוח. 

התסמינים הגופניים של גיל המעבר, כמו גלי חום והזעות בלילה, יכולים לפגוע באופן דרמטי באיכות החיים של חלק מהנשים.

  

מרבית החוקרים עסוקים כיום בשאלה:

 מה גורם לכך שנשים מסוימות רגישות יותר מאחרות לפיתוח דיכאון, ומדוע חלק מהן מגיבות קשה יותר למכניזמים ההורמונליים שמופעלים בגוף לאחר הלידה, לפני הווסת ובתקופת המעבר? 

חלק מהתשובות מגיעות על רקע השינויים ההורמונליים.

למשל, הפחתה באסטרוגן, הורמון המין המרכזי אצל נשים, שתפקידו לווסת היבטים שונים במערכת הרביה הנשית, משפיעה על התפתחות חרדות, כמו גם על קשיי זיכרון, כך לפי מחקר חדש.

מחקר אחר, שפורסם לאחרונה בכתב העת Menopause, תיעד קשר בין גלי חום וסיכון מוגבר לדיכאון. ובעוד שמחקרים קודמים כבר הראו את הקשר  בין גלי חום לסימפטומיים דיכאוניים, הרי שהמחקר האמור בחן באופן ספציפי השפעות של גלי החום, ביחד עם גורמים בלתי-תלויים אחרים, על הסיכון לדיכאון בקרב נשים בנות 65 ומעלה.

המחקר נערך בקרב 1,500 נשים אוסטרליות בין הגילאים 65 ל-79 ובו נמצא כי יש מספר גורמי סיכון שקשורים באופן בלתי-תלוי לסימפטומיים דכאוניים ברמה בינונית עד חמורה, וביניהם גלי חום חוזרים ונשנים.

אך פרט לגלי החום, נמצא כי דיכאון מתקשר גם לחיים ומגורים ללא בטחון כלכלי, אחריות טיפולית באדם אחר, שימוש בנוגדי-דיכאון, עישון, בעיות ברצפת האגן ויובש נרתיקי במהלך קיום יחסי-מין.

מנגד, נשים עם בן-זוג או נשים מועסקות נמצאו כבעלות סיכוי מופחת לחוש דיכאון.

לאור הממצאים הללו, ניתן לשער כי נשים מבוגרות צריכות לעבור אבחון נפשי מחשש לדיכאון תלוי-גיל, במיוחד אם הן סובלות מחוסר יציבות כלכלית, אחריות טיפולית באדם אחר, מתלוננות על גלי חום, יובש נרתיקי או בעיות ברצפת האגן.

הבשורות הטובות הן שככל שרמת המודעות להפרעות הקשורות לגיל (ולמגדר) הולכת וגדלה, כך רב הסיכוי כי המתמודדים עימן יוכלו לזכות לאבחון ולעזרה הטיפולית המתאפשרת להם ובכך להקל על התמודדותם.

 

 

טיפול CBT לנשים בגיל המעבר

מחקרים רבים תומכים ביעילותה של שיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית עבור נשים לפני, אחרי ובמהלך גיל המעבר. 

למשל, נשים לפני שלב גיל המעבר ואחרות לאחריו, הוקצו במסגרת ניסוי קליני לתוכנית טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המכוונת לטווח רחב של סימפטומים שכיחים, במשך 12 שבועות.

הנבדקות דיווחו על שיפור בגלי חום, בעיות שינה, תסמינים דיכאוניים וחששות אחרים, זאת בהשוואה לנשים שהוקצו לרשימת המתנה, על פי הממצאים שפורסמו בכתב העת Menopause

 

טיפול CBT קצר להפחתת משקל בקרב נשים בגיל המעבר 

מחקר מעניין:

במדגם של 21 נשים בגיל ממוצע 51 עם ממוצע BMI 29, נבחרו באופן רנדומלי 11 מהמשתתפות שקיבלו טיפול CBT פרטני (ואילו האחרות היוו קבוצת ביקורת).

הטיפול נמשך 26 שבועות, והתוצאות נמדדו בעזרת מדדי דיווח עצמי שבוע לפני ההתערבות, שבוע לאחר סיומה ובדיקת מעקב - 4 חודשים לאחר מכן.

תכנית ההתערבות נבנתה על ידי שני פסיכולוגים, כתכנית התערבות אינדיבידואלית, שמבוצעת אחת לשבוע ב-setting מתאים.

במהלך הפגישה השנייה הוצגה למטופלות טבלה המתייחסת לשבעה נושאים המיוצגים בשבע עמודות:

יום/שעה, סיטואציה, נוכחות של אכילת יתר, סוג האוכל, מחשבות שקדמו לאכילת היתר, רגשות שקדמו לאכילת היתר, והערות נוספות.

הנשים נתבקשו להמשיך ולמלא את הטבלאות במהלך שלושת השבועות הבאים.

בפגישה החמישית הוצגה טבלה נוספת, עם שני טורים – השגת משקל היעד ושמירה על המשקל הנוכחי, ושתי שורות – יתרונות וחסרונות. טבלה זו מולאה במהלך הפגישה עצמה, בשיתוף הפסיכולוג והמטופלת, ושימשה בעיקר להעלאת המוטיבציה.

 

תוצאות

תוצאות המחקר הראו שבקבוצת הניסוי היו מספר הבדלים מובהקים במידה מתונה במספר משתנים, כגון משקל, היקף בטני, BMI, והפחתה באכילה "חיצונית" (אכילה בתגובה לרמזים חיצוניים של מזון) שנמצאו קשורים סטטיסטית להתערבות הטיפולית.

אובדן המשקל הממוצע שנמדד בבדיקת המעקב (4 חודשים לאחר ההתערבות) בקבוצת הניסוי היה 2.4 ק"ג (או 3.1% ממשקל הבסיס), לעומת נבדקות קבוצת הביקורת שדווקא העלו 0.8 ק"ג (1.2% ממשקלן) באותה תקופה. על אף שאובדן המשקל היה נמוך מהיעד של 5% שנמצא במחקרים קודמים, הוא היה משמעותי במידה מסוימת ונמצא קשור לעבודת ה-CBT שנעשתה. חשוב לציין שאובדן המשקל נמצא רק בבדיקת המעקב, ולא מיד לאחר סיום ההתערבות. ממצא זה מדגיש את העובדה שמאחר וההתערבות אינה מפוקסת על הפחתה קלורית או על פעילות גופנית (שיובילו לירידה מהירה במשקל), אלא על זיהוי טריגרים לאכילת יתר והטמעת אסטרטגיות התנהגותיות וקוגניטיביות, היא איטית יותר בהשגת האפקט הטיפולי אולם מעלה את הסיכוי שהאפקט יישאר אקטיבי ורלוונטי לאורך זמן. גם התנהגויות של בולמוסי אכילה (Binge eating) פחתו במידה מסוימת בקבוצת הניסוי, בהשוואה לקבוצת הביקורת. עם זאת, ההפחתה בבולמוסים לא גרמה בהכרח לירידה במשקל.

ייתכן גם שהעובדה שמרבית הנשים במחקר הנוכחי היו בשלבי מנופאוזה השפיעה על תוצאות המחקר, ובתכניות התערבות לנשים בגילאים אלו יש לשקול הוספת תרגילים גופניים והנחיות תזונתיות לצד האסטרטגיות הקוגניטיביות וההתנהגותיות, לשיפור האפקט הטיפולי.

 

דר דוד זוהר פסיכולוג קליני מומחה מכון טמיר תל אביב

דר׳ דוד זוהר, פסיכולוג קליני ומטפל בדיכאון, עמית מכון טמיר ת״א

 

איך טיפול הורמונלי חליפי (HRT) יכול לסייע בדיכאון בהפסקת הווסת?

צניחת ההורמונים הפתאומית בתקופת המנופאוזה או הווסת קשורה לשינויים במצב הרוח. טיפול HRT משמש להקלה בתסמיני גיל המעבר, כמו הזעות לילה וגלי חום, ולמניעת אוסטאופורוזיס.

ואולם איננו יודעים במדויק מהו התפקיד שמשחקים הורמונים בדיכאון.

אם התמודדת עם דיכאון מוקדם יותר בחיים ואת רוצה לנסות HRT, יש להיוועץ ברופא.

 

 

מהו הטיפול התרופתי המתאים בדיכאון בגיל המעבר? 

הקבוצה הנחקרת ביותר של תרופות לא הורמונליות לטיפול בהשפעות של גלי חום היא נוגדי דיכאון סרוטונרגיים (מבוססי סרוטונין) כמו ציפרמיל, פריזמה, לוסטרל ופרוזק (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיבית), לצד תרופות SNRI, כמו דסוונלפקסין ואפקסור. 

למשל, מחקר מצא כי התרופה נוגדת הדיכאון Effexor (מוכרת גם כ-ונלה או venlafaxine) הקלה על גלי חום באותה מידה כמו טיפול בתחליפי הורמונים (HRT).

 

הכתוב אינו מחליף ייעוץ רפואי. 

 

 

במידה ואת מרגישה צורך

בייעוץ ממוקד עם פסיכולוגית קלינית בתל אביב,

צרי עמנו קשר לשיחת הכוונה ממוקדת לטיפול מתאים: 

 

 

072-3940004

 

 

 

  

מקורות:

  

Dalal, P. K., & Agarwal, M. (2015, July). Postmenopausal syndrome. Indian Journal of Psychiatry, 57(2), S222-S232. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4539866/

 

Pimenta, F., Leal, I., Maroco, J., & Ramos, C. (2012). Brief cognitive-behavioral therapy for weight loss in midlife women: a controlled study with follow-up. International Journal of Women’s Health, 4, 559–567

   

http://psycheducation.org/hormones-and-mood-introduction/menopause-and-mood/

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022