שתיית אלכוהול להפחתת חרדה חברתית | מה אנחנו יודעים?

 

 

אם אתם מתמודדים עם מידה זו או אחרת של חרדה חברתית, אתם מכירים ודאי את החששות, ההימנעות, התנהגויות הביטחון והמשאלה שתהיו חופשיים מהרעש הביקורתי שמזמזם אצלכם בראש ללא הרף בנוכחות אנשים אחרים. 

 

במקרים רבים עולה האפשרות של שימוש באלכוהול כדרך להתמודד עם חרדה, להרגיש יותר בנוח ולזכות בשחרור זמני מהנטל המכביד של החרדה החברתית.

אבל אליה וקוץ בה - למרות ההקלה הזמנית שאלכוהול יכול לספק לחרדה חברתית, קיימות השלכות שליליות, ביניהן התמכרות, שמחייבות אותנו לאמץ דרכים אחרות להתגבר על הבעיה.

 

כפי שנראה בהמשך, חרדה חברתית והקשר (קונטקסט) חברתי הם גורמים חשובים בפענוח החיבור בין חרדה חברתית לצריכת אלכוהול.

 

 

אלכוהול וחרדה חברתית

 

לפי הערכת המרכז האמריקאי לדיכאון וחרדה, כ-20% מהמתמודדים/ות עם הפרעת חרדה חברתית סובלים גם מתלות או שימוש לרעה באלכוהול. הקשר החזק בין שתי ההפרעות בולט יותר בקרב נשים, בהשוואה לגברים. 

 

מחקר מ-2017 מצא כי חרדה חברתית קשורה יותר לשתיית אלכוהול לבד ופחות לשתייה חברתית.

עוד נמצא כי אנשים שחרדים חברתית פגיעים יותר לבעיות הנגרמות בשתייה עצמאית, אך מוגנים יותר פני בעיות המאפיינות שתייה חברתית.

 

מחקר שבדק את הקשר בין שתייה בעייתית לשימוש בתרופות נוגדות חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים (כמו זנאקס, קלונקס או אטיוון) העלה כי לשתיינים כבדים יש נטייה גבוהה יותר ב-15% לצרוך בנזודיאזפינים, זאת בהשוואה לשתיינים מתונים או חברתיים.

צריכת התרופות מגיעה עם הסיכונים הנלווים, כמו תמותה ממנת יתר, סיכון לתאונות דרכים והחמרה במצבים פסיכיאטריים. 

 

 

איך אלכוהול מפחית חרדה?

 

נתעכב רגע על הסבר לגבי הפעילות הביוכימית וההשפעה הפסיכולוגית של אלכוהול, אלה שמסבירים למה כמעט בכל אירוע חברתי למבוגרים מוצע אלכוהול לאורחים. 

 

 

ברמה הנוירלית, אלכוהול פועל כמשכך חרדה באמצעות מעכב את עיכוב בפעילות של נוירוטרנסמיטרים הקשורים לחרדה במערכת העצבים המרכזית, כמו GABA וגלוטמט:

 

  • GABA הוא נוירוטרנסמיטר מעכב, כלומר מפחית פעילות של נוירונים. אלכוהול מגביר את הפעילות הגאברגית, מה שמוביל לתחושת רוגע והרפיה ועוזרות להפחית את החרדה.

  • גלוטמט הוא נוירוטרנסמיטר מעורר שמגביר את פעילותם של תאי עצב. אלכוהול מעכב את פעילותו של גלוטמט, מה שיכול להפחית את תחושת המתח והחרדה.

 

 

פסיכולוגית, אלכוהול משפיע על התפיסה שלנו את העולם. הוא יכול למשל לגרום לנו להיות פחות מודעים לסימנים של איום, ולהפוך אירועים לא נעימים לפחות מטרידים.

 

 

עם זאת, חשוב לזכור שאלכוהול הוא משכך חרדה לא יעיל לטווח ארוך.

שימוש באלכוהול כדי להתמודד עם חרדה עלול להוביל להתמכרות, וכפי שנראה יכול לעיתים להחמיר את החרדה. 

 

 

השפעת ההקשר - אנשים זרים לעומת מוכרים 

 

מחקר שנערך באוניברסיטת אילינוי אורבנה-שמפיין וחשף תובנה על קשר בין חרדה חברתית לצריכת אלכוהול.

הנתונים מצביעים על נטייה של אנשים עם חרדה חברתית גבוהה יותר לשתות כמויות גבוהות יותר של אלכוהול בסביבות חברתיות שאינן מוכרות, זאת בהשוואה למסגרות מוכרות כמו בקרבת חברים או משפחה.

 

במחקר השתתפו 48 שתיינים חברתיים, שתיעדו את צריכת האלכוהול שלהם במהלך שבוע, כולל ניטור אלכוהול נישא סביב הקרסול. נתונים אלו נאספו לצד תמונות של סביבתם בזמנים אקראיים.

התוצאות הראו שבין אנשים עם חרדה חברתית גבוהה, שתיית האלכוהול עלתה כאשר הם היו מוקפים בזרים. לעומת זאת, בקרב משתתפים עם רמות נמוכות יותר של חרדה חברתית, רמת ההיכרות עם האנשים בסביבתם לא השפיעה על כמות השתייה.

 

כצפוי, המחקר מצביע על האפשרות שאנשים חרדים חברתית משתמשים באלכוהול כדי להתמודד עם לחצים חברתיים ולהקל על אינטראקציות חברתיות, אבל הוא מוסיף את ההשפעה של מפגש עם זרים. 

 

 

איך אלכוהול מגביר חרדה חברתית?

 

אלכוהול נראה כמו פתרון יעיל להקלה על חרדה חברתית, הבעיה שהוא לא יכול לתת מענה למקור ממנו נוצרים הפחדים.

ברגע שההשפעות מתפוגגות, החרדה חוזרת ביג טיים, מה שמוביל רבים להרגל לא בריא של שתייה מרובה כדי להשיג את אותה תחושת נוחות רגעית.

 

 

אלכוהול יכול לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי, כלומר מקשה על היכולת לחשוב בבהירות ולקבל החלטות.

 

יש גם היבט פרדוקסלי -

אלכוהול מביא דווקא למודעות יתר, כלומר קשב מוגבר למראה, להתנהגות, אל מה שאתם אומרים. זה נותן רוח גבית לחרדה. 

זאת ועוד, למרות שאלכוהול מפחית בזמן אמת תסמינים של חרדה חברתית, התמונה מתהפכת בחלוף מספר שעות, ואלכוהול יכול להגביר חרדה, חוסר שקט או דיכאון.

אפילו כמויות מתונות של אלכוהול יכולות להשפיע לרעה על מצב הרוח ורמת החרדה.

 

לבסוף, אלכוהול יכול להוביל להתנהגות אימפולסיבית, כי הוא מחליש עכבות.

אתם יודעים איך זה, הלשון משתלחת ומרשה לעצמה לדבר שטויות והשכל הישר לא עומד על המשמר, מה שמביא לתוצאות שלפעמים גוררות חרטה. 

 

 

זכרו שיש שיטות יעילות לטיפול בחרדה חברתית, למשל, טיפול CBT בו המטפל ילמד אתכם טכניקות הרפיה, הכרות עם דפוסי חשיבה בעייתיים, ידע מעשי על הבעיה ולמידה על סיבותיה.

 

הכי חשוב לזכור שאתם ממש לא לבד, לא עם החרדה ולא עם האלכוהול.

 

  

 

 

מקורות:

 

Anxiety and Depression Association of America. (n.d.). Social Anxiety Disorder and Alcohol Abuse. ADAA. Retrieved from https://adaa.org/understanding-anxiety/social-anxiety-disorder/social-anxiety-and-alcohol-abuse

 

The Relationship Between Alcohol and Social Anxiety. (n.d.). Gateway Foundation. https://www.gatewayfoundation.org/addiction-blog/social-anxiety-drinking/

 

Buckner JD, Terlecki MA. Social anxiety and alcohol-related impairment: The mediational impact of solitary drinking. Addict Behav. 2016 Jul;58:7-11. doi: 10.1016/j.addbeh.2016.02.006. Epub 2016 Feb 9. PMID: 26894561; PMCID: PMC4808387.

 

Caumiant, E. P., Fairbairn, C. E., Bresin, K., Rosen, I. G., Luczak, S. E., & Kang, D. (2023). Social anxiety and alcohol consumption: The role of social context. Addictive Behaviors, 143, 107672. https://doi.org/10.1016/j.addbeh.2023.107672

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

מה חדש?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

נחלת יצחק 32א׳, תל אביב יפו, 6744824

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–20:00
יום שני, 9:00–20:00
יום שלישי, 9:00–20:00
יום רביעי, 9:00–20:00
יום חמישי, 9:00–20:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2024