האם סריקת מוח יכולה לאבחן כיום הפרעות נפשיות? | אביב 2022

סריקות מוח וזיהוי פסיכופתולוגיה

  

ההתקדמות העצומה בהדמיה מורפולוגית ותפקודית, לצד ההתקדמות במדעי המוח, מבהירות בשנים האחרונות יותר ויותר את הקשר בין הפרעות נפשיות לבין תפקוד אנטומי והקישוריות בין אזורי מוח שונים.

השיח המקצועי משתנה אף הוא -

 

הבסיס הביולוגי של הפרעות נוירו-פסיכיאטריות מדובר בקרב קלינאים והציבור הרחב, לתחושתי, הרבה יותר מאי פעם (״אי פעם״ עבורי זה 1997, השנה שהתחלתי את לימודי הפסיכולוגיה).

 

בואו נדבר על זה קצת. 

 

 

מהן סריקות המוח הנפוצות כיום בפסיכיאטריה?

 

סריקת מוח, או דימות מוחי, הוא מונח כללי המכסה קבוצה מגוונת של שיטות להדמיית המוח.

בפרקטיקה הקלינית הפסיכיאטרית, סריקות מוח משמשות בעיקר כדי לשלול נגעים מוחיים גלויים, כמו גידולים, שעשויים לגרום לתסמינים פסיכיאטריים.

עם זאת, במחקר משתמשים בסריקות מוחיות בהן כדי ללמוד על פתולוגיות המוח של הפרעות ומחלות נפשיות.

שיטה נפוצה היא הדמיית תהודה מגנטית (MRI) המאפשרת לנו להסתכל על השינויים בנפח ובמבנה של אזורים שונים במוח, ובשלמות המסלולים המחברים ביניהם.

שיטה נוספת הינה fMRI -הדמיית תהודה מגנטית תפקודית - שיטה הבוחנת את זרימת הדם באזורים שונים במוח כמדד לתפקודם הדינאמי, לרוב כתגובה למשימה או אירוע, כמו חשיבה על טראומה או צפייה בתמונה הקשורה לטראומה. גם שיטת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) הוותיקה, סריקת PET (טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים), או SPECT, כמו גם (Computed Axial Tomography (CAT ואחרות משמשות אף הן לבחינת תפקוד המוח. 

 

 

מה ניתן להבין מסריקות מוח על הפרעת דחק פוסט-טראומטית?

 

למרות שרופאים אינם משתמשים בסריקות מוח לאבחון PTSD, כן משתמשים בהן כדי להבין בצורה מדויקת יותר מה קורה במוח של הסובלים מההפרעה.

 

קיימות עדויות על שינויים במבנה ובתפקוד של אזורי מוח שונים המעורבים בתגובת פחד וחרדה, ויסות רגשות, עיבוד קוגניטיבי ופגיעה בזיכרון (לדוגמה, קיימות עדויות עקביות להפחתת נפח בהיפוקמפוס, אזור מוחי רגיש שמעורב בזיכרון ובעיבוד הקשר סביבתי).

 

אנו יודעים גם ממחקר fMRI כי האמיגדלה, אותו איבר מוחי זעיר מעורב אינטנסיבית בתגובת פחד שאופיינית לפוסט טראומה (Startle response), מראה הן על פעילות מוגברת והן על פעילות מופחתת כתגובה לקראת חשיפה אפשרית למה שמזכיר את האירוע הטראומטי. 

 

 

סריקות fMRI עשויות לחזות התפתחות של PTSD אחרי חשיפה לטראומה

 

חוקרים מאוניברסיטת אמורי בג׳ורג׳יה, בדקו תפקודים מגוונים ותסמינים פסיכולוגיים אצל אנשים שהתמודדו עם תאונות דרכים. 

שבועיים לאחר התאונה, נסרקה הפעילות המוחית של 69 משתתפים בעת שהשלימו סדרת משימות מבוססות מחשב.

המשימות העריכו את פעילות המוח בתגובה לרמזים על איום חברתי, רמזי תגמול ומצבים שדרשו מהם עיכוב תגובה.

במהלך ששת החודשים לאחר מכן השלימו המשתתפים גם סקרים דיגיטליים בהם נשאלו לגבי תסמינים פסיכיאטריים, כולל תסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), דיכאון, דיסוציאציה, חרדה ואימפולסיביות.

החוקרים זיהו 4 פרופילים של פעילות מוחית ביחס לתוצאות הבריאות הנפשית שהציגו.

הם מצאו כי משתתפים בעלי פרופיל התגובתי/חסר עכבות - כלומר מי שהגיבו חזק הן לאיום והן לתגמול - דיווחו לאורך זמן על רמות גבוהות יותר של תסמיני PTSD וחרדה, זאת בהשוואה למשתתפים מ-3 הפרופילים האחרים. 

 

 

איך מאבחנים הפרעת דחק פוסט-טראומטית?

 

את האבחנה נותן בד״כ פסיכיאטר מומחה למבוגרים, לאחר בדיקת התסמינים שמציג המטופל.

הקריטריונים הנדרשים לקבלת האבחנה לפי DSM-5 הם: 

  1. היסטוריה אישית של חשיפה לטראומה.

  2. תסמינים פולשניים-  כמו פלאשבקים תכופים, סיוטי לילה או זכרונות חזרתיים.

  3. הימנעות מכל אזכור לטראומה.

  4. עירנות יתר וקשיי שינה כרוניים.

  5. בהלה בקלות מגירויים פתאומיים.

  6. חוויה של מחשבות ו/או רגשות שליליים.

  7. מצוקה או חוסר תפקוד ניכר.

יש לשים לב- יש לעבור רף מסוים של עצמת סימפטומים על מנת לקבל מאיש מקצוע את האבחנה.

השפעות של טראומה עשויות לא להגיע לסף האבחון להפרעה, אך עדיין להלחיץ ​​עד מאוד.

אדם שעבר טראומה, חווה סיוטים ופלאשבקים תכופים ונמנע לצאת מביתו חווה מצוקה רבה, אך עדיין ייתכן והוא לא בהכרח עומד במספר הנדרש של הסימפטומים הנדרשים המופיעים במדריך האבחון.

מבחינה קלינית, עדיין חשוב מאוד לטפל בתסמינים הגורמים לתפקוד לקוי, גם אם אין הם עומדים בקריטריונים האבחנתיים, על מנת לסייע לרווחתו האישית. 

 

 

איך מטפלים בהפרעת דחק פוסט-טראומטית?

 

הטיפול כולל בעיקר טיפול קוגניטיבי התנהגותי ו/או טיפול תרופתי עם תרופות נוגדות דיכאון, אשר מסייעות בהפחתת העוררות הרגשית, ומאפשרות לאדם להשתמש ביעילות רבה יותר החלקים הקוגניטיביים והרציונליים בהתמודדות עם מצבי לחץ יומיומיים.

תרופות מפחיתות חרדה, כמו בנזודיאזפינים, כולל קסאנקס, אינם מומלצים לטיפול בהפרעה זו.

טיפול רגשי מסייע בהרחקת זכרונות טראומטיים מהתגובה הרגשית הקשה, בשינוי המחשבות המובילות למצוקה והימנעות, ועוזרת לאדם למצוא דרכי הסתגלות והתמודדות מיטיבה יותר. 

ישנן עדויות לכך שטיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לסייע ביצירת שינויים במבנה המוח ותפקודו.

בנוסף, שינויים באורח החיים ועריכת פעילות גופנית חשובים לא פחות בהתמודדות עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית והפרעות אחרות הקשורות לפחד וחרדה.

 

 

מה ניתן להבין מסריקות מוח על דיכאון? 

 

סריקות MRI עשויות לזהות אבנורמליות מוחית בקרב מתמודדים/ות עם דיכאון, כך לפי מחקר שפורסם בדצמבר 2019 ונערך ע״י צוות מחקר מאוניברסיטת קולומביה. 

החוקרים טוענים כי סריקות MRI זיהו סמן ביולוגי שמערב את מחסום הדם-מוח (BBB) אצל אנשים הסובלים מדיכאון קליני (MDD).

 

מחקר שבחן את ההישנות של דיכאון חמור, בחלוף חצי שנה מהשגת הפוגה בהפרעה, העלה כי בקרב מטופלים ללא הישנות הדיכאון, לא נמצא הבדל מובהק בנפח החומר האפור בקורטקס הדורסו-לטרלי פרה-פרונטלי.

בנוסף, בקרב משתתפים במחקר שהדיכאון לא שב לחייהם, נמצאה עליית נפח בקורטקס הסינגולום הקדמי ובנפח הקורטקס האורביטופרונטלי, זאת במדידה מנקודת ההתחלה ועד לסיום המעקב.

 

חשוב לציין כי דיכאון מאג'ורי היא הפרעה ביולוגית מורכבת הגורמת לשינויים שונים במוח אצל מרבית המתמודדים, אך סריקות MRI אינן מספיקות כשלעצמן לאבחון ההפרעה.

 

 

מה ניתן להבין מסריקות מוח על OCD? 

 

מחקר חשוב מ-2018, שהתבסס על סריקות קליפת המוח (קורטקס), שופך אור על התנהגויות שמאפיינות OCD, כמו אובססיות וקומפולסיות. 

בניתוח הגדול מסוגו של סריקת המוח, חוקרים מאוניברסיטת מישיגן (U-M) זיהו את אזורי המוח והתהליכים הספציפיים שקשורים להתנהגויות החזרתיות שמופיעים אצל מטופלים עם הפרעה טורדנית כפייתית. 

 

 

מה ניתן להבין מסריקות מוח על ADHD?

  

למידת עומק, וריאציה חדשה של בינה מלאכותית, עשויה להגביר את התוקף סריקות MRI באבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), כך עולה ממחקר שפורסם בסוף 2019.

עם זאת, עדיין לא ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז באופן מלא אצל ילד יחיד  עם בדיקה בודדת או סריקה מוחית או הדמיה רפואית.

 

 

דימות מוחי של ADHD

 

מכשור לדימות מוחי, כמו בדיקת MRI, יכול לספק תובנות עשירות למדי בנוגע לביולוגיה של ההפרעה, בייחוד כאשר קיימת מגמה של צמיחת מחקרים שיתופיים הבוחנים את מבנה המוח ותפקודו באלפי מטופלים.

המיקוד של דימות מוחי הורחב גם למבוגרים, על מנת לזהות את המנגנונים שעשויים לחזק הפוגה בקרבם.

תרגום התובנות הללו לכלים קליניים שימושיים הוא מאתגר, אך עשויים לסייע לו כלים ניתוחיים חדשניים, מבוססי למידת מכונה, ואינטגרציה של דימות מוחי עם מידע גנטי.

מחקרים אחרונים בדימות מוחי עבור ADHD עשויים להוביל לכלים אובייקטיביים לאבחון, כמו גם להגביר מחקר ופיתוח של טיפולים חדשניים. 

 

 

לסיום, חשוב להזכיר שכל התחום הזה של סריקות מוח הולך גם לזיהוי היבטים חיוביים יותר בחיינו, כמו אהבה נניח:

 

מחקר מהתקופה האחרונה מצא הוכחות לכך שגרעין האקומבנס (Nucleus accumbens ) מקודד בצורה אחרת ייצוגים של פרטנרים רומנטיים מהצורה בה הוא מקודד אנשים שאינם בני זוג (Ueda & Abe, 2021).

האקומבנס הוא אזור מוחי עשיר בדופמין ונמצא לעיבוד תגמול. 

 

ההערכה היא כי יש לו תפקיד חשוב בשמירה על מערכות יחסים רומנטיות.

 

 

עדכון אחרון

31 במרץ 2022   

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

 

 

 

מקורות:

 

Boedhoe PSW et al (2017).  ENIGMA-OCD Working Group, Thompson PM, Stein DJ, van den Heuvel OA; ENIGMA OCD Working Group. Cortical Abnormalities Associated With Pediatric and Adult Obsessive-Compulsive Disorder: Findings From the ENIGMA Obsessive-Compulsive Disorder Working Group. Am J Psychiatry. 2018 May 1;175(5):453-462. doi: 10.1176/appi.ajp.2017.17050485. Epub 2017 Dec 15. PMID: 29377733; PMCID: PMC7106947.

 

Stevens JS, Harnett NG, Lebois LAM, van Rooij SJH, Ely TD, Roeckner A, Vincent N, Beaudoin FL, An X, Zeng D, Neylan TC, Clifford GD, Linnstaedt SD, Germine LT, Rauch SL, Lewandowski C, Storrow AB, Hendry PL, Sheikh S, Musey PI Jr, Haran JP, Jones CW, Punches BE, Lyons MS, Kurz MC, McGrath ME, Pascual JL, Datner EM, Chang AM, Pearson C, Peak DA, Domeier RM, O'Neil BJ, Rathlev NK, Sanchez LD, Pietrzak RH, Joormann J, Barch DM, Pizzagalli DA, Sheridan JF, Luna B, Harte SE, Elliott JM, Murty VP, Jovanovic T, Bruce SE, House SL, Kessler RC, Koenen KC, McLean SA, Ressler KJ. Brain-Based Biotypes of Psychiatric Vulnerability in the Acute Aftermath of Trauma. Am J Psychiatry. 2021 Oct 14:appiajp202120101526. doi: 10.1176/appi.ajp.2021.20101526. Epub ahead of print. PMID: 34645277. 

 

Ueda, R., & Abe, N. (2021). Neural Representations of the Committed Romantic Partner in the Nucleus Accumbens. Psychological Science, 32(12), 1884–1895. https://doi.org/10.1177/09567976211021854

 

Zaremba D, Dohm K, Redlich R, et al. Association of Brain Cortical Changes With Relapse in Patients With Major Depressive Disorder. JAMA Psychiatry. 2018;75(5):484–492. doi:10.1001/jamapsychiatry.2018.0123

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022