היפוכונדריה | דאגה מופרזת ממחלות: תסמינים, התמודדות וטיפולים

דרג פריט זה
(38 הצבעות)

היפוכונדריה

 

תסמינים, התמודדות

וטיפולים נפשיים בהיפוכנודריה

 

 

HYPOochondriasis

 

האם אני היפוכונדר?

מה הסימפטומים של היפוכונדריה?

מהי היפוכונדריה קשה ואיך להתמודד איתה נכון?

 

מהי היפוכונדריה? 

היפוכונדריה היא חרדת בריאות, או פחד ממחלות.

ההיפוכונדר חרד לבריאותו באופן אובססיבי, חושש ללא הפסקה כי הוא סובל מבעיות רפואיות שהרופאים אינם מצליחים לזהות ולאבחן ומאשש זאת לעצמו באמצעות קשב סלקטיבי לסימפטומים גופניים, אותם הוא מפרש דרך משקפיים קטאסטרופליות, שעוזרים לתקף את חששותיו.

קשה לדעת את שכיחות התופעה, אולם הערכה עדכנית ברפואת משפחה מצביעה על כך של-40-75% מהמטופלים המתלוננים על תסמינים גופניים ומבקשים בדיקה רפואית מעמיקה יותר, אין תסמינים פיזיולוגיים שמצריכים זאת.

 

תסמינים ומאפיינים

מחלות פסיכוסומטיות, או לפחות הנטיה לחלות בזמנים של מצוקה נפשית המועצמות על רקע רגשי, מוכר, טבעי ומשותף לרובנו.

כל אחד עסוק בשאלות של בריאות וחולי בזמנים מסוימים בחיינו, אך כאשר הדאגה הזו מתעצמת ומלווה אותנו ללא הפסקה, יתכן שמדובר בנטיה היפוכונדרית.

כאשר ההתנהגויות בנטיה זו מופיעות באינטנסיביות גבוהה, ההפרעה מכונה ב-DSM החדש  - הפרעת חרדה ממחלות (IAD; Illness Anxiety Disorder) .

 

שיעול קטן שמעורר חרדה גדולה

עיסוק מוגבר במצב הבריאותי יתבטא למשל בכאב ראש שמעורר אצל האדם חשד כבד שמדובר בסימן לגידול במוח.

הפרשנות האישית מעצימה את החרדה, וזו מובילה את הסובלים ממנה לעבור שוב ושוב בדיקות מקיפות, יקרות, מסוכנות וכואבות, שלרוב מתגלות כמיותרות.

גם כאשר הבדיקות שוללות ממצאי מחלה, החרדה אינה פוחתת. לפעמים זה בדיוק להיפך:

הביקורים החוזרים בבתי החולים רק מגבירים את החשש עקב הפחד מהידבקות במחלות כתוצאה ממגע עם השוהים בבית החולים.

בדומה להפרעת פאניקה, מתפתח מעגל מחשבתי אכזרי שמחזק את החששות והחרדות של ההיפוכונדר ופוגע בכל שטח בחייו. 

 

קשר גוף-נפש

היפוכונדריה משקפת את אחד הביטויים המרכזיים לקשר בין גוף ונפש, בו עסוקים כיום פסיכולוגים ורופאים רבים.

במקרים רבים החרדה ממחלה, או מצב חרדה כללי אכן מהווה גורם מסייע להתפרצות של מחלות ומחליש את הגוף.

כך, היפוכונדרים חווים מעין מעגל דמים שמזין את עצמו ומאשש פעם אחר פעם את חרדתם.

 

 

בין היפוכונדריה ל-OCD

העניינים מסתבכים אף יותר כאשר ברקע קיימת מחלה כרונית (כמו למשל, אסטמה או פסוריאזיס) והאדם עסוק באופן אובססיבי בסימפטומים, בהתפרצותם, במצב המחלה ובחידושים מחקריים לגביה.

זה יכול לבוא לידי ביטוי בהימנעות קיצונית ממגע עם חומרים שעלולים להיות מזהמים, מה שדומה ל-OCD (הפרעה טורדנית כפייתית ) ופחד ממשי, עד כדי התקף חרדה, כאשר הם חווים תחושות גופניות שעלולות להתפרש כסימפטומים למחלות זיהומיות או ממאירות.

OCD והיפוכונדריה אכן חולקןת מאפיינים משותפים: בשני המצבים המנטליים קיימת חרדה קשה, אובססיביות והתנהגות קומפולסיבית שמרגיעה אותן.

יחד עם זאת, OCD מתייחסת לספקטרום רחבה הרבה יותר של תמות מטרידות, בעוד בהיפוכונדריה עסוק המתמודד בענייני הגוף והחשש לפגיעותו.

בנוסף, המתמודדים עם OCD נוטים להסתיר היטב את המחשבות המטרידות, בעוד שהיפוכונדרים משתפים רבים בסביבתם, מתייעצים ומחפשים את הרופא שייתן את חוות הדעת המהימנה ביותר.

בנוסף, היפוכונדרים מראים תסמינים בולטים יותר של אגורפוביה והתקפי פניקה, בהשוואה למתמודדים עם OCD.

גם בהיבט האטיולוגי, שאלת המשקל הגנטי של היפוכונדריה שנויה מאוד במחלוקת, בעוד שב-OCD קיים קשר משפחתי ותורשתי חיובי. 

 

HYPOCHONDRIA SYMPTOMS

 

היפוכונדרים, באופן כללי, חיים בתוך "התרחיש הגרוע ביותר". אפשר לקרוא לזה פסימיות, אבל זה הרבה יותר מזה. גם כאשר הם חורשים את אתרי הרפואה המתקדמים ביותר ולומדים לעומק אודות מחלות אפשריות והסימפטומים שלהן במטרה לזכות בשליטה במצבם – הדבר מקטין את תחושת השליטה ומגביר את החרדה.

במקרים קלים יותר של היפוכונדריה ההתמקדות היא לא במחלה הקיימת אצל ההיפוכונדר אלא בחשש מפני מחלות עתידיות שעלולות לתקוף אותו. גם במקרים כאלו הפגיעה במהלך החיים התקין של האדם היא גדולה. חיפוש חומר בגוגל ובאינטרנט בכלל, על מחלות, גורמים, טיפולים חדשים ודעות מומחים, עלולה להוות חרב פיפיות: יש פה שני צדדים שיוצרים קונפליקט: מצד אחד, הידע נוסך תחושה של שליטה, מצד שני כניסה לעולם התוכן הספציפי של מחלה מסוימת עלול להיות גורם משמעותי להגברת החרדה. חיפוש יתר עלול להוביל למחשבות טורדניות ולחוסר שקט שמעצים את הדאגות.

החוויה ההיפוכונדרית יכולה להתלוות גם בריגוש, סקרנות ועוררות, לא רק בחרדה.

שאלתם את עצמכם מדוע תור של בתי מרקחת הוא איזור עם כל כך הרבה כעס?

אדם הסובל מהיפוכונדריה מוצף ברגשות פחד מפני המחלה שלא מצליחים למצוא אצלו, מוצף כעס ותסכול מהרופאים וכל האנשים מסביבו אשר טוענים כי הוא בריא לחלוטין ופעמים רבות נכנס לדיכאון קשה בשל חוסר האונים שהוא חש. בשל כל אלו ההיפוכונדריה הופכת את חיי הסובלים ממנה לקשים מאוד.

במקרים קלים יותר של היפוכונדריה ההתמקדות היא לא במחלה הקיימת אצל ההיפוכונדר אלא בחשש מפני מחלות עתידיות שעלולות לתקוף אותו. גם במקרים כאלו הפגיעה במהלך החיים התקין של האדם היא גדולה.

 

 

 

היפוכונדריה לפי הגישה הקוגניטיבית 

כמה מילים חשובות על פרויד והיפוכונדריה

 

זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, התייחס לא מעט להיפוכונדריה. הוא ראה בה תוצר של הקונפליקט האינטנסיבי בין תשוקות ודחפים ראשוניים לבין דרישות החברה לכבוש יצרים אסורים ולהדחיק אותם. עד פרויד, אושפזו ההיפוכונדרים במוסדות לחולי נפש. סבלם גבר והפך במעגל אכזרי לעדות באשר לתפיסתם המעוותת את המציאות.

בפסיכואנליזה שערך פרויד עם "איש הזאבים" (שמו האמיתי היה סרגיי קונסטנטינוביץ' פנקייב), ניתח פרויד לעומק ופירש את הפרעת המעיים שהתמודד עמה כהזדהות פתולוגית עם אמו. את התופעות ההיפוכונדריות מהן סבל איש הזאבים ייחס פרויד לניסיונותיו הנואשים והלא-מודעים להתחקות ולחקות את ההיפוכונדריה של אמו. 

מאז קרה המון בפסיכותרפיה, באמת, המון: למרות שהיפוכונדריה עודנה מטופלת, במקרים רבים, על ברכי התובנות המעמיקות של הגישה הדינמית, זו שפיתחו פרויד וממשיכיו, מציעה הגישה הקוגניטיבית (והקוגניטיבית התנהגותית) בפסיכולוגיה תפיסה אטיולוגית פשוטה יותר, מעשית, הגיונית ואינטואיטיבית יותר, ובעיקר מוכחת יותר מבחינת יעילותה הקלינית.

 

לפי הגישה הקוגניטיבית, אמונות היסוד של ההיפוכונדר תתמקדנה בפגיעותו של הגוף, בהיותו מאוד שברירי ובחוסר יכולתו להתמודד עם מחלות וסופיות החיים.

האם יש אירועים מסוימים שמביאים לתפיסות כאלה? האם יש אנשים מסוימים שיהיו פגיעים יותר לנטיה היפוכונדרית?

כן, וכן. למשל, אדם שעברי התקף לב יימצא באופן טבעי בעמדה מועדת יותר לחוות חרדה סביב פרשנות של כאב בחזה. המוקד הקוגניטיבי של ההיפוכונדריה, כמו מרבית הפרעות החרדה, הוא בקושי להשיג וודאות. במקרה שלנו - ודאות שהסימפטומים הגופניים אינם מעידים על מחלה גופנית נסתרת, אישור מלא, 100% של "ביטוח" לגבי בריאותו של האדם. הבעיה, אתם הרי יודעים, היא שאין בעולם רופא, מומחה ומנוסה ככל שיהיה, שיוכל להבטיח בריאות מלאה מול סימנים ותסמינים עליהם מדווח המטופל שהוא מאבחן. יש בהיפכונדריה היבט שמזכיר פרנויה, קשה מאוד להפריך את השתיים ולכן הפרשנות המחמירה של המתמודדים עם הפרעות אלו היא זו שקובעת את השורה התחתונה. 

בראיה הקוגניטיבית, חשוב לחשוף את התבנית הבסיסית הזו ויחד עמה את האמונות, המחשבות הקטאסטרופליות ועיוותי החשיבה וכמובן את דרכי ההתמודדות הלא אדפטיביות. 

  HYPOCHONDRIA CBT

 


מדוע זה קורה?

 • משבר בחיים: אדם שחווה אירוע שלילי קשה, כמו מוות של אדם קרוב.
 • תקופת הילדות: דאגה כרונית של אחד מחברי המשפחה בילדות אשר דאג לבריאות בצורה לא פרופורציונאלית או מחלה קשה ממנה סבל האדם בילדותו.
 • הטיות קשב: להיפוכונדרים יש נטיה חזקה לראות בחומרה תסמינים גופניים ולפרש אותם בהתאם. הקשב מונחה סלקטיבית לסיגנלים גופניים מאיימים, מה שמעניק לעיתים קרובות משקל יתר לאירועים זניחים. לכן עולות שוב ושוב פרשנויות קטסטרופליות, כמו למשל כאב בטן שמעיד על מחלת סרטן סופנית המתפתחת באיברים הפנימיים. פרשנויות אלו מטיסות את רמות החרדה לשמים, באופן לא פרופורציונאלי לסיטואציה.
 • אופי האדם: אנשים דאגניים באופן כללי, או כאלו שלא יודעים להתמודד עם רגשותיהם בצורה נכונה עלולים למצוא את עצמם חרדים לבריאות שלהם (כמו לשאר הדברים בחייהם) בצורה לא פרופורציונאלית ולא מציאותית.
 • סימפטום שמעיד על התפתחות הפרעה נפשית: לעתים חרדת בריאות היא סימפטום להפרעה נפשית, כמו דיכאון קליני או הפרעת חרדה מוכללת.
 • סף רגישות גופני נמוך: אנשים עם סף רגישות נמוך במיוחד מרגישים כאב בעוצמה חזקה הרבה יותר מאנשים רגילים, מה שעלול להוביל לעיסוק מופרז בבריאות הגוף.

HYPOCHONDRIA TREATMENT

טיפול בהיפוכונדריה

כמו בהפרעות נפשיות רבות – גם היפוכונדריה היא כזו שלכל אחד מאיתנו יש ממנה קצת (במיוחד גברים עם שפעת:-)).

היא הופכת לפתולוגית כאשר היא משבשת באופן דרמטי את אורח החיים ומפריעה לתפקוד התקין. במקרים כאלו, התערבות פסיכולוגית הכרחית ויכולה לסייע לחלץ את המטופל מהלופ המחשבתי שקשה לו להפריך.

עמוק בתוך במאה ה-21, כשהנגישות לאמצעים רפואיים אבחוניים גבוהה מתמיד והידע הרפואי מתקדם ונגיש, אחד הצעדים הראשונים יהיה לשלול את האפשרות שאכן מדובר במחלה גופנית או אורגנית.

כיום קיימות יש מגוון שיטות טיפול שמשלבות גוף ונפש והסברים שונים לאותו מצב גופני.

מטרות הטיפולים אינן לרפא היפוכונדריה, אלא לעזור למטופל לחיות עם הבעיה במידה מקבלת ככל הניתן:

 • רופאים רבים ממליצים על תרופות נוגדות דיכאון, שמראות שיפור במקרים מסוימים.
 • ישנם מטפלים רבים שמשתמשים בשיטות של CBT, בכדי לבנות מחדש את מושג המחלה דרך תיקון הטיות החשיבה שהשתרשו במהלך חייו של האדם.
 • בנוסף, שיטות שונות של הרפיה והשגת שליטה ויסות של מתח נפשי יכולות לעזור לשיפור המצב. שינוי מקצה לקצה, גם בהינתן מוטיבציה גבוהה לשינוי דפוסי המחשבה, הינו נדיר בדרך כלל, אולם שיפור משמעותי באיכות החיים מובטח לאלו המתמידים בטיפול.

 

בגדול, קיימות 2 גישות טיפוליות בהיפוכונדריה, המומלצות בעולם הפסיכותרפיה:

 • הגישה הראשונה היא טיפולים דינמיים, בהם המטרה היא להגיע לשורש הבעיה ולטפל באדם דרך הבאתו לתובנה באשר לסיבה שהובילה אותו לחרדת הבריאות. לעתים הסיבה מודחקת ולכן הטיפול הדינמי הוא הטיפול המתאים ביותר (זאת בשל העיקרון המנחה את הטיפול הדינמי לפיו נפש האדם כוללת רבדים בלתי מודעים המשפיעים על התנהגותנו). הטיפול הדינמי יכול להיות מאוד יעיל אך גם בעייתי בשל העובדה שהסובלים מהיפוכונדריה לרוב לא מאמינים כי הם סובלים מבעיה נפשית ולכן אין להם רצון לטפל בה ככזו.
 • גישת הטיפול השניה היא הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT) . שיטת טיפול זו נמצאה יעילה במיוחד בטיפול בחרדות (כמו חרדת בריאות). הטיפול מתמקד בשינוי דפוסי החשיבה המעוותים של המטופלים. בטיפול ניתנים כלים המחזקים את המטופל ומאפשרים לו לנטר את המחשבות השליליות והרגשות שהוא חווה ולשלוט בהן (במקום להיות נשלט על ידיהן!). הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתמקד במציאת דרכים המאתגרות את האינטרפרטציה של ההיפוכונדר את הסימפטומים שהוא חווה במטרה לעודד נקודת מבט מציאותית ושקולה יותר. אם אדם בודק את בריאות גופו בתדירות מוגזמת ומנטר כל העת את הסימפטומים הגופניים, ינסה מטפל CBT להתמודד עם הבעיה באמצעות הפחתת הקשב הסלקטיבי לתחושות הגופניות המטרידות, אתגור המחשבות האוטומטיות והאמונות הבסיסיות ותרגול התנהגותי שיציע אלטרנטיבות אחרות.

עלות מפגש טיפול בהיפוכונדריה במכון טמיר - סביב 330 ש״ח. 

 

 

ומה עובד? 

ניסוי קליני מבוקר, שנערך על 195 מטופלים המאובחנים כסובלים מהיפוכונדריה לפי DSM-5, השווה את מידת היעילות של טיפולים תרופתיים ופסיכולוגיים להיפוכונדריה: טיפול CBT בלבד, טיפול באמצעות תרופות נוגדות דיכאון (פרוזאק), שילוב של השתיים וקבוצת ביקורת שקיבלה טיפול פלצבו. תנאי הטיפול בו נמצאו התוצאות הכי טובות היה שילוב בין טיפול CBT לטיפול תרופתי ב-SSRI. 

 

 

אם מתגבשת בך ההחלטה להתייעץ על היפוכונדריות

אנו   מזמינים אותך לשיחת Matching טלפונית מושקעת.

בשיחה נזהה ברזולוציה אופטימלית

את הכתובת הטיפולית המתאימה -

במכון טמיר תל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה רבים אחרים שמוכרים לנו.

אנחנו זמינים פה כל יום, מהבוקר עד הערב

ונשמח לעזור,

 

תודה ובהערכה,

צוות מכון טמיר

 

072-3940004

 

 

 להמשך הקריאה: פחד ממחלות

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

 

Barsky AJ, Ahern DK. Cognitive Behavior Therapy for HypochondriasisA Randomized Controlled Trial. JAMA. 2004;291(12):1464–1470

 

 

The Anxious Thoughts Workbook: Skills to Overcome the Unwanted Intrusive Thoughts that Drive Anxiety, Obsessions, and Depression. By David A. Clark, Judith S. Beck (Foreword by) , 2018. New Harbinger Publications

 

 

Fallon BA et al. A randomized controlled trial of medication and cognitive-behavioral therapy for hypochondriasis. Am J Psychiatry 2017 Jun 29; [e-pub]

 

  

Olatunji, BO. et al (2014). Cognitive-behavioral therapy for hypochondriasis/health anxiety: a meta-analysis of treatment outcome and moderators. Behaviour Research and Therapy Volume 58, Pages 65-74 

 

 

Rosenfeld, David (2015). The Body Speaks: Body Image Delusions and Hypochondria.  Karnac Books

 

 

Treating Health Anxiety: A Cognitive-Behavioral Approach. Steven Taylor and Gordon J. G. Asmundson, 2004. Guilford press

 

 

Williams, P. G. (2004). The psychopathology of self-assessed health: A cognitive approach to health anxiety and hypochondriasis. Cognitive Therapy and Research, 28, 629–644

 

  

http://www.cbt-centre.co.uk/pdfs/cbt_for_health_anxiety.pdf

 

 

https://www.webmd.com/anxiety-panic/features/worried-sick-help-for-hypochondria#1

 

 

https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/issues/hypochondria

 

 

https://www.theguardian.com/society/2015/feb/27/hypochondria-brain-mental-health-causes

 

 

https://www.psychologytoday.com/us/articles/201001/hypochondria-the-impossible-illness

 

 

 

 

 

מאמר זה נסקר מקצועית ע״י איתן טמיר, MA, ראש המכון. עריכה אחרונה - 2.10.2019 ☑️

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019