מהי חשיבה קטסטרופלית? טיפול CBT ב-Catastrophization

דרג פריט זה
(17 הצבעות)

 

מהי חשיבה קטסטרופלית? 

חשיבה קטסטרופלית, או בשמה השני 'קטסטרופיזציה', היא הנטיה לפרש אירועים באופן מוגזם, קיצוני ומרחיק לכת.

כולנו מכירים אנשים ש"עושים מעכבר הר",  שיוצאים מפרופורציית ההיגיון, ומרביתנו מסוגלים להיזכר באירועים בהם עשינו את זה בעצמנו:

מחשבות כמו "אם לא אשיג את העבודה הזו אני לא אמצא עבודה טובה אחרת בחיים", "אם לא ילך לי בדייט הזה אני אשאר בודדה לנצח", הן דוגמאות למחשבות קטסטרופליות, הנוטות לשים משקל רב מדי על אירוע בודד, שבראייה רחבה על החיים, אין לו באמת השפעה אובייקטיבית כל כך דרמטית.

 

הנוטים לחשיבה קטסטרופלית מפרשים בצורה קיצונית מאוד אירועי חיים, אשר יחוו כמתונים יותר אצל מי שאינו נוטה לעיוות חשיבה זה.

הם נוטים לדמיין השלכות מעוררות אימה לאירועים, נוטים לחשיבה פסימית מאוד, לדמיין את הגרוע מכל גם כאשר אין סיבה רציונלית לכך.

הגעתם לקליניקה הפסיכולוגית שכיחה על רקע של התמודדות עם חרדת בריאות וקשיים פסיכוסומטיים אשר מועצמים על ידי החשיבה הקטסטרופלית.

יתרה על כן, הם נוטים להכללת יתר של אירועים שליליים, "אם אכשל הפעם- אני לא אצליח לעולם", אינם מסוגלים לראות את הארעיות של המצב, ואינם מבצעים שיפוט תקין למידה בה משקף אותם ואת חייהם. הם נוטים לפחד מהחיים עצמם, לפחד מהכל, מפתחים גישה חרדתית מאוד, שלעיתים עשויה להוביל להתקפי חרדה.

הנטייה לדמיין סצנות קיצוניות מוכרת לרבים, כמו חרדה מאסונות טבע על רקע שינויי האקלים, ואינה שייכת רק לסובלים מחשיבה קטסטרופלית. כולנו פוגשים בזה לפעמים, אך לאחר ש"התקררנו" קצת- לרוב נוכל לזהות את ההגזמה, את השיפוט הלקוי, ולהתאים אותו לשיפוט שיותר תואם לסיטואציה. בניגוד לכך, אנשים בעלי נטיה לחשיבה קטסטרופלית אינם מזהים בהכרח את ההגזמה, הם חווים את הפחד מהסצינה הנוראית בדמיונם, וכל רציונליזציה שהם מנסים לעשות לא מפחיתה את החרדה. הם מתקשים מאוד לווסת את הרגשות המתעוררים ואת האימה שהם חווים, אינם מסוגלים לשנות את השיפוט המעוות ומסתבכים עם חרדה מועצמת וגוברת.

קטסטרופיזציה בימי הקורונה

איך מתמודדים עם חשיבה קטסטרופלית בימי המגיפה העולמית?

חשוב לנסות לשנות מחשבות קטסטרופליות, שיכולות לעודד בתקופה זו חרדה ודיכאון. למשל, לתפוס מחשבה כמו "אני לגמרי מתחרפן. אני לא יכול להתמודד עם אי הוודאות הזה", למחשבה יותר בריאה וחיובית כמו "אני לא יכול לשלוט עכשיו במצב שסביבי, אבל אני כן יכול לשלוט במעשים שלי. אני יכול לתרגל מדיטציה. אני יכול להתקשר בזום לאהובים. אני יכול לישון כמו שצריך".

 

חשיבה קטסטרופלית שחוזרת על עצמה אינה בריאה לנפשו של האדם. היא יכולה להביאו לכדי ייאוש, דיכאון, אובדן אנרגיה, חוסר מוטיבציה, היתקעות במקומות שלא טובים לו.

אם כל מה שאדם יכול לדמיין ולהגיד לעצמו הוא מסר שלילי, נפגעת גם המוטיבציה - אין סיבה לפעול ואין מקום לאופטימיות.

אדם הנוטה לחשיבה קטסטרופלית מתמקד במחשבות הקשות ובמקרים רבים נמנע מעשייה.

החשיבה הזו מביאה את האדם לנקודה כה שברירית והרסנית- עד שהסצנות הקשות שהוא מדמיין לעיתים מוכיחות עצמן כנכונות, על אף שכלל לא היו אמורות להיות. התופעה מוכרת כנבואה שמגשימה את עצמה.

טכניקת "התסריט הנורא מכל"

ישנן דרכים וכלים לטיפול עצמי להפחתת קטסטרופיזציה, אחת היעילות בהן היא לדמיין את תרחיש הקיצון: 

דמיינו את התרחיש הגרוע ביותר, נסו להסתכל עליו באופן אובייקטיבי ככל הניתן, כמו סרט וידאו שאתם צופים בו, ותארו במחשבה מה תעשו בפועל אם זה מה שיקרה.

מבחינה נפשית, השליטה במצב מוחזרת אליכם ואתם עוברים מעמדה פסיבית לעמדה פרואקטיבית, שאיננה מחייבת תגובה רגשית.

תכנון של מענה מתאים בטרם עת יפחית משמעותית את החרדה.

הקדישו זמן לחשוב מה תעשו אם מה שאתם הכי פוחדים ממנו יקרה, מומלץ אפילו לרשום את זה בכתב; מה יהיו ההיבטים המעשיים במצב קיצון? איך תיראה התמונה הרגשית?

הטכניקה הזו ממש יעילה להתמודדות עם אכזבות לאורך החיים, שמטבע הדברים כולנו נפגשים איתן מדי פעם. למשל, קידום בקריירה שציפיתם לו ומתעכב, ראיון עבודה שאותה מאוד רציתם ומישהו אחר נבחר, או מערכת יחסים יקרה מפז שעלתה על שרטון.

 

במקרים בהם החשיבה הקטסטרופלית אכן משתלטת על חיי האדם וגוררת התנהגות הרסנית, או היעדר התנהגות, יש מקום לנסות ולשנות אותה. ישנן שיטות של טיפול נפשי שעשויות לסייע רבות במקרים כאלה, כאשר אחת המתאימות ביותר היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT.

טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי מושתת על ההנחה שהקשיים מהם סובל האדם נובעים מאמונות שגויות בהן מחזיק, ממבני מחשבה לא אדפטיביים עבורו, היוצרים התנהגות הרסנית. לכן, הטיפול מתמקד בשינוי דפוסי החשיבה הבעייתיים, והחלפתם בדפוסים אחרים ומותאמים יותר למציאות חייו של האדם, אשר בתורם יובילו להתנהגות אדפטיבית יותר.

במקרה של חשיבה קטסטרופלית, בכוחו של טיפול CBT לסייע לאדם לערער על מבנה החשיבה הקטסטרופלי ההרסני שלו, ולהקנות לו דרכים נוספות לפרש את אירועי חייו.

חשיבה קטסטרופלית היא טבעית בעיקר בזמן הראשון לאחר שאירע אירוע. בהלה לאחר כישלון, פרידה או פיטורין היא טבעית, לגיטימית ואפילו בריאה, אך היא צריכה לחלוף לאחר זמן מסוים של עיכול ועיבוד ההתרחשות.

כאשר היא לא חולפת, והיא מפריעה לאדם לממש את עצמו, להאמין בעצמו או בעולמו- חשוב שלא להיכנע לה, וללמוד כיצד להתמודד עימה.

 

 

צרו עמנו קשר להכוונה

למטפל CBT מומחה באינטרנט,

או ליד הבית,

לטיפול איכותי ובעלות של 330 ש״ח,

במכון טמיר תל אביב

או בקליניקות העמיתות ברחבי הארץ

 

072-3940004

 

 

כתיבה:

איתן טמיר, MA, ראש המכון 

https://twitter.com/eitan_tamir_psy

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

 

Dobson D, Dobson KS. Evidence-Based Practice of Cognitive Behavioural Therapy. Guilford Press; 2009

 

 

Emily Moore, Heather Adams, Tamra Ellis, Pascal Thibault & Michael J. L. Sullivan (2018) Assessing catastrophic thinking associated with debilitating mental health conditions, Disability and Rehabilitation, 40:3, 317-322

 

 

Seto, H., & Nakao, M. (2017). Relationships between catastrophic thought, bodily sensations and physical symptoms. Biopsychosocial Medicine, 11, 28

 

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320844.php

 

 

http://cogbtherapy.com/cbt-blog/cognitive-distortions-definition-of-catastrophizing

 

 

https://psychcentral.com/lib/what-is-catastrophizing/

 

 

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–21:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021