האם אני אלכוהוליסט? האם אני מגזים בשתיה? | איך מפחיתים שתייה?

דרג פריט זה
(16 הצבעות)
אלכוהוליזם אלכוהוליזם

 

אלכוהוליזם

 

דון דרייפר, גיבור הסדרה"מד מן", אמר פעם כך:

"אדם מוגדר אלכוהוליסט ברגע שהוא שואל את עצמו את השאלה -האם אני אלכוהוליסט".

יש בזה משהו - לאלכוהול יש נטיה להזדחל לתוך החיים בצורה מתוחכמת וערמומית:

הוא חוקי, נמצא חופשי על כל מדף, מבחינה ביוכימית הוא פועל כמו תרופה מפחיתת חרדה ולכן רלוונטי בהקשר חברתי ונוצרה סביבו תרבות נהנתנית שלמה (בעיקר יין, אבל לא רק. גם ויסקי, בירות ואפילו עראק).

 

alcohol addiction

 

מה זה אלכוהוליזם?

אלכוהוליזם היא התמכרות פיזית ונפשית למשקאות אלכוהוליים חריפים. בדומה לכל ההתמכרויות הפסיכואקטיביות, מדובר בהתמכרות שפועלת פיזיולוגית כמו כדור שלג. היא גורמת לתלות באלכוהול, לקשיי גמילה הולכים וגוברים, לסבילות שמתפתחת עם הזמן (נדרש יותר סם כדי להשיג את הסוטול) וברמות קיצוניות היא עלולה לגרום להרעלה מסכנת חיים, ולא רק במקרים של שימוש באלכוהול מזויף.

מבחינה בריאותית, שתיית אלכוהול לאורך זמן עלולה לגרום למחלות כבד, בעיות בכליות ובלבלב, אינטוקסיטציה עצבית ופגיעה מוחית ולפגיעות מוטוריות. לצד הסכנות הבריאותיות, האלכוהול מטשטש את מוחו הצלול של האדם ואת היכולת לשיפוט תקין. השתיה עלולה לגרום להתנהגות אגרסיבית, אלימות כלפי העצמי או כלפי הזולת ולתרום לפריצת הפרעות נפשיות לצד פגיעה בשלל תחומי חיים ובשגרה התפקודית.

מחקר בינלאומי מקיף וסחי, שפורסם לאחרונה סקר בסיס נתונים מ-195 מדינות ושפך את כל הבקבוק: צריכת אלכוהול, בכל כמות, מזיקה. המחקר, שפורסם במקור בכתב העת Lancet, העלה כי אלכוהוליזם הוא גורם התמותה השביעי בחשיבותו, בקרב גברים ונשים כאחד.

מבחינה נוירולוגית, השתייה גורמת להפחתה בניורוטרנמסיטר GABA, להמתת נוירונים, לפגיעה בקורטקס הפרונטלי (שאחראי על חשיבה) במוח הקטן (שאחראי על שיווי משקל) ועל ההיפוקמפוס (שאחראי בין היתר על עיבוד והטמעה של זיכרונות חדשים. מחקרים מלמדים ששתיינים סובלים מהרבה יותר תופעות של בלאקאווט ומפגיעה בזיכרון לטווח קצר). מחקר משנת 2008 העלה כי אנשים ששותים מ-14 דרינקים בשבוע לאורך תקופה של 20 שנה סובלים מהתכווצות המוח ב-1.5% יותר בהשוואה לאנשים שאינם נוהגים לשתות.

מחקר אחר מלמד כי גברים אלימים, אשר מתאפיינים גם בצריכת אלכוהול מופרזת ומתמשכת, מראים ליקויים רבים יותר מהנורמה בפונקציות הניהוליות: נוקשות נפשית רבה יותר, לקות ביכולות התכנון, קשיים בעיכוב דחפים וקושי בזיהוי הבעות פנים רגשיות, כמו גם קשיי קשב וזכרון עבודה חלש יותר.

High Functioning Alcoholic

נכון להיום, קיימים מספר גורמי סיכון להתפתחות אלכוהוליזם, ביניהם אנשים שהוריהם סבלו מהתמכרויות לחומרים ממכרים לסוגיהם, אנשים בתקופות לחץ ודחק רגשי, וכן אנשים המושפעים מסביבה בעייתית אליה משתייכים (למשל, מתבגרים אשר החלו לשתות כמויות אלכוהול קיצוניות כתוצאה מלחץ חברתי).


לקריאה נוספת:

האם אלכוהוליזם עובר בתורשה? >

איך מתמודדים עם שתיית אלכוהול אצל בני נוער? >

טיפול באלכוהוליזם באמצעות מחיקת זכרונות >

SOS?  עמותת אפשר - היחידה לטיפול בנפגעי אלכוהול - 03-6733228

מחקר: התערבות טלפונית יעילה לטיפול באלכוהוליזם


אלכוהוליסט בתפקוד גבוה

 

אלכוהוליסט לאו דווקא משקף סטריאוטיפ קלאסי של אדם המפריז בשתייה וחייו מתפרקים וישנם אנשים הסובלים מאלכוהוליזם מבלי שניתן לזהות זאת בנקל.

אנשים אלה מכונים בלשון מקצועית ״אלכוהוליסטים תפקודיים״ או ״אלכוהוליסט בתפקוד גבוה״ (High-Functioning Alcoholic).

הם ועשויים להחזיק במשרה מכובדת ולנהל היטב משק בית, משפחה וקשרים חברתיים. הפרעת שימוש באלכוהול, כפי שהיא נקראת באופן רשמי, יכולה להתקיים בדרגות שונות – מנמוכה דרך מתונה ועד חמורה, כאשר גם ברמה נמוכה מדובר בבעיית שתייה.

 ?האם אני אלכוהוליסט

בניגוד למצופה, אלכוהוליסט תפקודי עשוי להיות אחראי ופרודוקטיבי ואפילו מצליחן של ממש. למעשה, יתכן והצלחתו גורמת לסביבתו להעלים עין מהרגלי השתייה שלו.

שתיין תפקודי עשוי לחיות בהכחשה משום שחייו מתנהלים כשורה, או להמציא אמתלות בנוסח ״אני שותה רק יין יקר״ או ״לא הפסדתי הכל בגלל השתייה״, אך זוהי דרך הסתכלות שגויה - אדם אינו יכול להיות שתיין כבד ולעמוד בתחומי האחריות של חייו לאורך זמן.

 

איך יודעים אם אתה (או אדם קרוב) מפתח התמכרות לאלכוהול / בעיית שתייה?

 • אתה צורך משקאות חריפים בכמויות מוגזמות, הרבה מעל לרמה הסבירה בנורמה.

 

 • אתה עושה שימוש באלכוהול כחומר פסיכואקטיבי להפחתת חרדה - ההשפעה של אלכוהול דומה להשפעתן של תרופות נוגדות חרדה. יש לגיטימציה להשתמש בו במידה באירועים חברתיים, למשל. אבל אם אתה מוצא את עצמך קונה שתייה לפני דייט, לפני פרזנטציה, לניהול חרדה במהלך טיסה, או ככלי שגרתי להפחתת מחשבות טורדניות - המשמעות היא שאתה צורך אלכוהול למטרת של ויסות רגשי. יש דרכים יעילות לאתגרים הללו. 

 

 • אתה מתחיל להתמצא בסוגים שונים של ויסקי, עוקב אחרי ימי טעימות ביקבים וצורך ידע באינטרנט על הבדלים בין בירות. למשתמשים באלכוהול, בניגוד לסמים פסיכואקטיביים אחרים, יש נטיה להתכסות בקלות במגננה נפשית של אינטלקטואליזציה והיכרות עם המגוון הרחב. אלכוהול מוכר אשליה של סטייל, יש בו תערוכות, תעודות ותחרויות בין יקבים, כך שקל להתפתות להאמין שאתה מעורב באמנות ולא בהתמכרות.

 

 • התייחסויות של בני המשפחה - בת/בן הזוג, וכמובן הילדים. התחושות שנצרבות בתודעת הילדים נשמעות פעם אחר פעם בטיפול נפשי: הריח מהפה של אמא והציפייה של אבא לשתיית שיכר בערבי חג

 

 • אתה לא שותה רק כחלק ממפגש חברתי, אלא גם לבדך, לעיתים בסתר בשעות לא שגרתיות (באמצע הלילה, בבוקר, באמצע היום).

 

 • ברגע שהתחלת עם הכוס הראשונה, אתה מתקשה לעצור ולהפסיק לשתות, לא משנה אם אתה חש בטוב או ברע, לא משנה כמה שתית וכיצד האלכוהול השפיע עליך. גם כשבריאותך תלויה בכך, גם כשקרוביך אומרים "די" וגם כאשר אתה מעוניין בעצמך להפסיק. יתירה מכך, התחושה היא שהמודעות אינה באמת עוזרת.

 

 • אתה מזניח תחומי חיים אחרים, מאבד עניין גם בדברים שאתה אוהב לעשות, אתה מתקשה לשמור על מערכות יחסים יציבות ופוגע במערכות יחסים קיימות.

 

 • אתה מתקשה לשמור על שגרת עבודה יציבה.

 

 • אתה מפתח תלות פיזית בשתיה, מתקשה לתפקד שלא תחת השפעת האלכוהול, ומתגבשת תחושה שאתה זקוק לאלכוהול על מנת לתפקד.

 

 • מתחילה להתפתח סבילות פיזית לאלכוהול, כלומר - עם הזמן אתה זקוק ליותר ויותר משקאות חריפים על מנת לחוש את הסטלה וההקלה המוכרות.

 

 • כשאתה לא שותה מתחילים להופיע סימני גמילה כגון רעד, הזעה, עצבנות, אגרסיביות ולעיתים גם הזיות, שדוחפים אותך לשוב ולשתות.

 

 • מבחינת כמויות אבסלוטיות, מחקר עדכני שדווח באתר "הארץ" מדבר על 5 כוסות יין ו-5 כוסות בירה בשבוע. מעבר לכך, יורדת לך חצי שעת חיים כל יום... נניח.

 

גמילה מאלכוהול

מחקרים אחרונים מעידים על כך שאלכוהול יותר מסוכן מקנאביס לבריאות המוח .

התחושה הלא נעימה שמתעוררת בעקבות שתיית אלכוהול בשעות הבוקר, הופכת את ההתמכרות לקנאביס להרבה יותר שכיחה, אבל כאמור נראה שפחות הרסנית.

הגמילה מאלכוהול קשה ומייסרת, הן פיזית והן נפשית, לכן היא מושווית לא פעם לגמילה מסמים קשים במורכבותה.

בדומה לגמילה מסמים, תהליך הגמילה הינו ארוך וכולל כמה מישורים: מישור תרופתי של הקלה על תסמיני הגמילה הפיזיים, מישור נפשי של טיפול וייצוב עולמו הפנימי של האדם, ולאחר מכן שיקום תחומי החיים השונים בחייו (מערכות יחסים, עבודה יציבה, שגרת חיים תקינה).

 

  

להלן מספר שאלות שעל האדם לשאול עצמו או את קרוביו, אשר תשובה חיובית עליהן מרמזת על קיומה של בעיה ועשויה לסייע, במקרים המתאימים, באבחון אלכוהוליזם:

 1. האם אתה שותה אלכוהול בכמויות גדולות או בתדירות גבוהה מהרגיל להגדרתך?

 2. האם אתה מרגיש אשם סביב הרגלי השתייה שלך?

 3. האם אתה זקוק לאלכוהול על מנת לפעול ולתפקד?

 4. האם ייתכן שחייך היו משתפרים לו היית מפסיק לשתות?

 5. האם אי פעם ניסית, וכשלת, להיגמל משתיית אלכוהול?

 6. האם הרגלי השתייה שלך פוגעים ביקרים לך?

 7. האם אתה נלחץ או חש אי נוחות כשאין משקה חריף בהישג ידך?

 8. האם אתה מסתיר את הרגלי השתייה שלך או נוהג לשתות לבדך?

תשובה חיובית על שאלה אחת או יותר משאלות אלה בהחלט מצדיקה פנייה לאבחון, ייעוץ, תמיכה וסיוע, ומוקדם ככל האפשר.

 

 

12 Steps Program

 

טיפול בשיטת AA

שיטת 12 הצעדים אשר פותחה בשנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי בוב סמית וביל ווילסון, נועדה במקור לעזור לאנשים עם בעיות שתייה להתמודד עם ההתמכרות, תוך התבססות על עקרונות פסיכולוגיים, הומניסטיים, קבוצתיים ורוחניים. הנישה המקצועית של קבוצות אלה מכונה "קבוצות לעזרה עצמית", מתוך הרציונל של הפסיכולוגיה הקהילתית, לפיו המטפלים הינם פרא-מקצועיים (הם לא בהכרח אנשי מקצוע שעברו הכשרה פורמלית בבריאות הנפש)  שעברו בעצמם את הקושי בו מטפלת הקבוצה. בשיטת 12 הצעדים מכונים המטפלים "ספונסרים", מכורים לשעבר שמספקים תמיכה טלפונית עבור המכורים בהווה ומנחים את קבוצת ה-AA. 

שיטה זו מוכרת גם ביכולתה יוצאת הדופן לסייע לאדם להשיב לחייו את האיזון, מתוך לקיחת אחריות על הטעויות ועל תיקונן, וכך גם על העתיד. בשני העשורים האחרונים התבססו וריאציות של השיטה המקורית למגווון סוגי התמכרויות.

 

טיפול תרופתי באלכוהוליזם

 

טיפול תרופתי לחסימת רצפטורים במוח, אשר מונעים את ההשפעה הפסיכואקטיבית של אלכוהול, מצוי במחקר כבר עשרות שנים, כאשר חלק מהטיפול באלכוהוליסטים משלב גם תרופות.

אחת התרופות המבטיחות בתקופה זה היא תרופה לאיזון לחץ דם, שנקראת פראזוסיןמחקר חדש מוכיח שהיא עשויה להועיל להתמודד עם תסמיני הגמילה מאלכוהול.

 

מחקר חדש שפורסם על ידי חוקרים בבריטניה, מציע כי תרפיה נתמכת MDMA (כן, אקסטזי...) עשויה לתרום לתהליך ניקוי הרעלים בגמילה מאלכוהול. 

אקסטזי מפחית את תחושת הפחד שמלווה את תיאור האירועים הטראומטיים, וגורם למטופלים לחוות את סביבתם כחיובית יותר (כולל את המטפל). 

הממצאים מעוררים מחלוקת בקרב פסיכולוגים ופסיכיאטרים, כאשר הביקורת המרכזית היא כי MDMA הוא בעצמו סם פסיכדלי שעלול לגרום לנזקים פסיכולוגיים ומוחיים מסכני חיים.

המחקר מלמד שלא...

המשתתתפים במחקר נעזרו בסם הפסיכדלי כחלק תומך בטיפול פסיכותרפי.

למעשה, הם קיבלו מנת MDMA רק בשבוע השלישי והשישי, ולא היוו גורם מסכן להתמכרות או שימוש לרעה. 

יתירה מכך, ראש צוות המחקר מתייחסת להתמכרות לאלכוהול כפועל יוצא של טראומה, שבעטיה התפתחה ההתמכרות, זאת כאשר MDMA לטיפול ב-PTSD נחשב כיום לטיפול פורץ דרך, מחקר חובק עולם שמתקיים גם במרכז הרפואי באר יעקב. 

נראה ונעדכן לאן זה הולך. 


כתיבה: יעל טל, סמדר שטינברג, מכון טמיר

עריכה: איתן טמיר, מ.א., ראש המכון.

המאמר נערך לאחרונה ב-20.8.2019

מקורות:

 

Alcohol use and burden for 195 countries and territories, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016

Gilpin, N. W., & Koob, G. F. (2008). Neurobiology of Alcohol Dependence: Focus on Motivational Mechanisms. Alcohol Research & Health, 31(3), 185–195. The Lancet-  Published: August 23, 2018

Paul, C. A., Au, R., Fredman, L., Massaro, J. M., Seshadri, S., DeCarli, C., & Wolf, P. A. (2008). Association of Alcohol Consumption with Brain Volume in the Framingham Study. Archives of Neurology, 65(10), 1363–1367

Rehm, J. (2011). The Risks Associated With Alcohol Use and Alcoholism. Alcohol Research & Health, 34(2), 135–143.

Wood, AM et al. Risk thresholds for alcohol consumption: combined analysis of individual-participant data for 599 912 current drinkers in 83 prospective studies. Lancet; 14 April 2018

http://www.abct.org/Information/?m=mInformation&fa=fs_ALCOHOL

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר