סוגים של דיכאון | 20 סוגי דִּכָּאוֹן - הבדלים וסימפטומים 2019

דרג פריט זה
(6 הצבעות)
סוגים של דיכאון סוגים של דיכאון

 

סוגי דיכאון 

בחרנו להתייחס כאן ל-20 הבחנות אבחוניות של דיכאון.

יש בשיח הקליני הרבה יותר סוגים של דִּכָּאוֹן, אבל המסר הוא שדיכאון אינו תופעה יחידה ומובחנת.

מוזמנים לקרוא גם על טיפולים לדיכאון.  

 

דיכאון קליני

דיכאון עמוק /  קליני  (MDD)  -דיכאון קליני מתבטא באפיזודות עם ביטויים של הדיכאון בעוצמה חריפה במיוחד.

בנוסף למצב רוח הירוד, הפגיעה במוטיבציה והחשיבה השלילית, עלולים להתפתח במקביל תסמינים פסיכוטיים כמו הזיות ומחשבות שווא.

האפיזודות יכולות להמשך תקופה של שבועות או חודשים, אך עלולות לחזור שוב לאחר תקופת רגיעה.

דיסתימיה שונה מדיכאון עמוק הן בעוצמה והן במהלך. עוצמת הביטויים מתונה יותר, אך הם נמשכים זמן רב, לעיתים אפילו שנים ומהווים חלק בלתי נפרד מהמציאות בה חי האדם. היא מתבטאת במצב רוח ירוד, נטייה לרוגז, פסימיות, איבוד עניין ונסיגה חברתית. דיסתימיה קשורה לעיתים לתכונות אישיות ונטיות פסיכולוגיות שהתפתחו בגיל מוקדם, כמו דימוי עצמי ירוד ורגשי אשמה.

 

 

דיסתימיה

דיכאון בתפקוד גבוה, או דיסתימיה - בעגה המקצועית, הוא דיכאון קל בעל נטיה כרונית.

דיסתימיה היא לרוב סמויה ומוסתרת מהעין, בו האדם סובל ממצב רוח דכאוני לאורך רוב שעות היום, ברוב הימים, לאורך שנתיים לפחות וסובל מסימפטומים שונים, כגון תיאבון ירוד או מוגבר, בעיות שינה, עייפות ורמות אנרגיה נמוכות, בטחון עצמי ירוד, קשיי ריכוז או קבלת החלטות ותחושות של ייאוש.

 

בעוד שאלו הם הסימפטומים של דיכאון קלאסי וגלוי, הרי שהסובלים מדיכאון דיסתימי ייראו, על פניו, כמתפקדים כראוי: הם יקומו לעבוד, ינהלו קשרי זוגיות ומשפחה, יבצעו את משימות היומיום, אך יחושו שמשהו אינו כשורה. 

דיכאון כרוני ונרגנות עלולים לפגוע בחיי הנישואים ובקשרים המקצועיים, ומחקרים מלמדים כי כמחצית מהמתמודדים סובלים גם מהפרעת התמכרות.

מבחינה טיפולית, למטופלים הסובלים מדיכאון דיסתימי קל עד מתון, מומלץ לנסות תחילה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. במידה ואין שיפור משמעותי במצב הנפשי כעבור 8 שבועות מומלץ להיעזר בטיפול תרופתי.

 

 

דיכאון אחרי לידה

 דיכאון לאחר לידה הוא תסמונת נפשית דיכאונית, שעלולה להופיע בהקשר להיריון וללידה ועד לארבעה עד שישה שבועות לאחר הלידה.

שכיחות התגובות האפקטיביות (הרגשיות) הקלות מגיעה לכדי שישים עד שמונים אחוז מהלידות ויכולות להיחשב "נורמטיביות",

שיעור הנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה מגיע ל-7.1%, ואף למעלה מכך, כאשר מכלילים גם אפיזודות דיכאוניות ברמת חומרה בינונית או מתונה יחסית. 

 

תסמינים של דיכאון לאחר לידה

התסמינים של של דיכאון לאחר לידה כוללים קשיי ריכוז, קשיי שינה, חרדה מוגברת, תחושות חוסר יכולת, פחדים רומינטיביים ומחשבות חזרתיות (אובססיות), פגיעה בתחושת ההתקשרות עם התינוק ורגשי אשמה קשים.

ההשפעות הפיזיולוגיות של דיכאון במהלך הריון, כמו רמות גבוהות של קורטיזול (הורמון הלחץ), עלולות לפגוע בהתפתחות התינוק ולגרום נזקים עתידיים משמעותיים.

 

 

דיכאון עמיד

 דיכאון עמיד לטיפול  - מצב קליני בו המטופל אינו מגיב לפחות לשני סוגים שונים של תרופות אנטי-דיכאוניות. מומחים אחרים טוענים כי על המטופל לנסות לפחות ארבעה סוגי טיפול שונים לפני שניתן להגדיר את הפרעת הדיכאון כעמידה לטיפול.

 

 

דיכאון מצבי (תגובתי) 

דיכאון תגובתי מתפתח בעקבות טריגרים סביבתיים. ברמות מתונות, דיכאון מצבי מוכר קלינית גם כהפרעת הסתגלות,

דיכאון תגובתי הוא, תוצאה מצטברת, תגובה נפשית וגפנית לאירועי חיים קשים כמו גירושים, טראומה, מערכת יחסים פוגענית, משבר מתמשך, אובדן, פרידה, פיטורים, התמודדות עם מחלה וכאב כרוני ועוד.

 

דיכאון אנדוגני

דיכאון אנדוגני ,הוא דיכאון תכונתי (פנימי), או בשמו האחר, תסמונת המלנכוליה- המורכבת מארבע קבוצות של סימפטומים:

  • דיכאון עמוק עם היעדר תגובה רגשית הולמת, חוסר הנאה, ענין ופעילות.
  • האטה פסיכומוטורית או אי שקט.
  • תופעות פסיכופיזיולוגיות כמו נדודי שינה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, ירידה בתשוקה המינית ועצירות קשה. 

.

ההבחנה בין דיכאון תגובתי לבין דיכאון אנדוגני מתייחסת לסיבה העיקרית להתפרצות הדיכאון

למרות שברוב המקרים הדיכאון מתפרץ כתוצאה מצירוף של נטיות פנימיות ונסיבות חיצוניות, כל אחד משני הגורמים הללו יכול למלא תפקיד מרכזי.

 

האם לדיכאון יש מטרה בחיים? ראייה אבולוציונית

 

דיכאון חד קוטבי (יוניפולרי) לעומת דיכאון דו קוטבי (ביפולרי)

דיכאון חד-קוטבי לעומת דיכאון דו-קוטבי (חלק מהפרעה ביפולרית / "מאניה דפרסיה") :

אפיזודה של דיכאון קליני / מז'ורי יכולה לבוא לידי ביטוי בשתי צורות:

  • האחת, תנודות במצב הרוח המתבטאות בגלים של דיכאון, ביניהם חלה הפסקה זמנית, המכונה רמיסיה.
  • השניה, תנודות במצב הרוח המתבטאות בגלים של דיכאון וגלים של התרוממות רוח (מאניה). 

 

Bipolar Disorder

 

התופעה השניה של דיכאון כוללת שינויים קיצוניים במצב הרוח ומכונה הפרעה דו-קוטבית, הפרעה ביפולרית, או מאניה דיפרסיה . מאניה דיפרסיה מופיעה בשכיחות של כאחוז אחד באוכלוסיה הכללית, ויש בהופעתה רכיב גנטי חזק. בשונה מדיכאון עמוק, שעלול לפרוץ בכל גיל בחיים, מאניה דיפרסיה מתפרצת לרוב לפני גיל 35.

האפיזודה המאנית מאופיינת בהתרוממות רוח, דברנות מוגזמת, פעלתנות יתר, במחשבות גרנדיוזיות, בצורך מועט בשינה ובקשיים בריכוז ובקשב. כאשר המאניה מתבטאת בעוצמה חריפה, עלול להיטשטש הגבול בין מציאות לדמיון והאדם סובל מפסיכוזה - מחשבות שווא, הזיות והתנהגות לא מאורגנת . במקרים כאלה יש צורך באשפוז, על מנת להגן על האדם עצמו ועל הסביבה. אם האדם לא מטופל, האפיזודה המאנית עלולה להימשך עד שלושה חודשים. כאשר היא דועכת, האדם נכנס לתקופה של התנהגות נורמלית, אך במשך הזמן מופיע הקוטב הדיכאוני של ההפרעה, לעיתים מיידית או תוך זמן קצר מסיום האפיזודה המאנית, ולעיתים, לאחר תקופה ארוכה יותר. האפיזודה הדיכאונית מאופיינת באותם סימפטומים של דכאון שתוארו קודם לכן, והם מתבטאים בעוצמה חזקה.

הפרעה ביפולרית ברמה פחות חמורה נקראת ציקלותימיה. היא נמצאת בטווח שבין הפרעה נפשית לבין שינויים נורמטיביים ומתונים במצבי הרוח. חלק מהסובלים מסימפטומים קלים של ציקלוטימיה (המכונים היפומאניה) מצליחים ומשגשגים מאוד בחייהם, בעיקר אלו שמצליחים למנף את הכוחות הנפשיים בתקופות של ההיפומאניה כדי למנף כישורים, יצירתיות ויכולות. 

 

 

דיכאון קוגניטיבי לעומת דיכאון סומטי

דיכאון קוגניטיבי מתייחס לתסמינים דיכאוניים כמו עצבות ופסימיות.

דיכאון סומטי כולל ביטויים סימפטומטיים גופניים, כמו עייפות והפרעות שינה. 

 

 

דיכאון ראשוני לעומת דיכאון משני:

מקרים רבים הדיכאון אינו מופיע כתופעה בלעדית, ונלוות אליו הפרעות אחרות.

מצב זה נקרא תחלואה נלווית והוא חשוב בעת האבחון והטיפול. ניתן להבחין בין מצב שבו הדיכאון הוא ההפרעה המרכזית, והוא מוגדר אז כראשוני, לבין מצב שבו הדיכאון מתפתח בעקבות הפרעה מרכזית אחרת, ואז הוא מוגדר כמשני.

דיכאונות ראשוניים הם כל מה שה DSM-V מתייחס כאל הפרעות מצב רוח, מלבד האבחון להפרעות מצב רוח בעלי מקור של מצב רפואי כללי והפרעות מצב רוח הקשורות לשימוש בחומרים;

אלו נחשבות לדיכאונות מישניים.

כאשר הדיכאון הוא ראשוני, יכולות להתלוות לדיכאון הראשוני הפרעות נוספות כתופעות משניות.

למשל, ילדים שסובלים מדיכאון עלולים לפתח הפרעות התנהגות, חרדה, בעיות למידה ועוד.

בעיות אלה עשויות לבוא על פתרונן כאשר נפסק הדיכאון. הדיכאון מתפתח כהפרעה משנית בהרבה מאד הפרעות, כמו למשל, הפרעה טורדנית כפייתית, תגובת דחק פוסט טראומטית, הפרעות אכילה, הפרעות התנהגות ועוד.

הדיכאון במקרים אלה הוא תוצאה של הפרעה אחרת, והוא יפחת או ייעלם לחלוטין כאשר מצליחים לטפל ביעילות בבעיה הראשונית.

 

דיכאון כפול

דיכאון כפול הוא מצב שבו הפרעה דיכאונית מז'ורית נוכחת גב אל גב לדיסתימיה, כלומר, מצב בו דיכאון קל ובעל מאפיינים כרוניים מוחלף בפרק דיכאוני חמור או אקוטי.

 

 

דיכאון מקביל 

דיכאון אקוויוולנטי: תסמונת או סינדרום שעשויים להוות צורה לא שלמה של אפיזודה דיכאונית. למשל, היעדרות מביה"ס, שימוש מופרז באלכוהול, והפקרות מינית אצל בני נוער, כולם עלולים לתרום לדיכאון אקוויוולנטי.

 

 

דיכאון חורף / דיכאון עונתי

 דיכאון עונתי :  מטופלים שמתארים יותר משלושה גלים חוזרים, המופיעים כל שנה באותה תקופה בטווח של עד שישים יום. גלים אלו נובעים מגורמים פסיכו-סוציאליים עונתיים, וגם, ההחלמה או המעבר מקוטב אחד לשנ מתוארים כעונתיים. 

מאחר שההפרעה נעוצה ברובה מגורמים סביבתיים הקשורים באורך היממה, הטיפול הנפוץ והאפקטיבי ביותר הינו "טיפול באור" (light therapy). בטיפול זה, פשוטו כמשמעו, המטופל נחשף לאור באופן קבוע ובעוצמות משתנות באופן שמדמה את עוצמת אור השמש. הדבר אפקטיבי במיוחד בארצות שבהם הימים קצרים מאוד ויש ימים ולעתים אף שבועות ארוכים ללא שמש. הטיפול פשוט ומתקיים בדרך כלל בבית – המטופל מקבל "קופסת אור" המכוונת להפיק את האור המתאים למשך 30 דקות עד שעתיים ביום, בהתאם להנחיות הקליניות.

 

 

דיכאון מלנכולי

מלנכוליה  - מלנכוליה היא הגדרה "של פעם", למרות שהאבחנה שרדה את  השינויים ואת מהדורות ה- DSM וה- ICD.  

על פי ספר ההפרעות הפסיכיאטריות העדכני (DSM-5) מלנכוליה הינה תופעה ייחודית ולא תת-סוג של דיכאון קשה (Major Depression).

אבל, באותה נשימה, חשוב לציין שלשתי התופעות סימפטומים משותפים.

ביניהם נמנים חוסר הנאה מפעולות יום-יומיות, ירידה במשקל ותחושה מתמשכת של אשמה. 

 

מה ההבדל בין מלנכוליה לדיכאון?

ההבחנה בין השתיים, מלנכוליה ודיכאון, אינה פשוטה וקשורה במשקל הייחודי הניתן לכל אחד מהסימפטומים. יש הסכמה ששכיחות המלנכוליה נמוכה מאוד. 

 

 

דיכאון לא טיפוסי / דיכאון אטיפי

בדיכאון לא טיפוסי מופיעים סימפטומים של דיכאון קליני לצד מאפיינים לא טיפוסיים.

התסמונת דומה לדיכאון קליני קלאסי עם כמה הבדלים:

מטופלים המתמודדים עם דיכאון קליני עם מאפיינים לא-טיפוסיים מתמודדים עם עייפות קיצונית והדיכאון משפיע עליהם בעיקר בשעות הבוקר.

יש להם גם נטיה גבוהה מהנורמה למחלות לב, הם סובלים ממחסור בהורמוני גדילה, יש להם נטיה מוגברת לפתח דלקות, הם מראים רמות נמוכות של שחרור הורמוני לחץ ומצב רוחם עשוי להשתפר בתגובה להתרחשות ארועים חיוביים. לעומת זאת, בקרב אנשים עם דיכאון קליני קלאסי, מצב הרוח לא ייטה להשתפר לאור ארועים כאלה.

 

  

דיכאון קטטוני

בדיכאון קטטוני, הובחן בעבר כקטגוריה דיאגנוסטית נפרדת, אך כיום הוא נחשב כסינדרום נלווה לצד הפרעות נפשיות כרוניות קשות, כמו סכיזופרניה. קראו כאן .

 

 

דיכאון אנקליטי

דיכאון אנקליטי הוא סינדרום ייחודי שהומשג על ידי סידני בלאט, פסיכולוג וחוקר.

בלאט הגדיר דיכאון אנקליטי כהופעה של חששות בין-אישיים מוגזמים ומופרזים, תחושות בדידות, חולשה, חוסר אונים ופחד.

זאת לעומת דיכאון פנימי, המאופיין בעיקר בנטיה חזקה וקבועה לביקורת עצמית מופרזת, פרפקציוניזם והערכה עצמית נמוכה.

 

קיראו על התמודדות עם חרדות ודיכאון בהריון <

 

דיכאון סוער (Agitated depression)

דיכאון סוער, תוסס או חרדתי, הוא תת סוג של דיכאון שחולק מאפיינים משותפים עם הפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה), למשל מחשבות מהירות (racing thoughts), אנרגיה עודפת, היעדר שינה ובמקרים חריגים אף אובדן קשר עם המציאות, עם אפיזודות של אנרגיה ומוטיבציה נמוכות.

בעבר נוצר טשטוש בין דיכאון סוער לבין מניה דפרסיה, אולם כיום רווחת המודעות הקלינית של אבחון מדויק יותר של ההפרעה, ורוב הקלינאים מתייחסים אליה כתת-סוג ספציפי של דיכאון.

 

 

 עריכה: איתן טמיר

 

 

מקורות:

 

ד"ר עידו מגן ויעל אשכנזי (2018). סוגים שונים של דיכאון. מכון דוידסון.

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר