חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט ייעוץ פסיכולוגי

שבת, 05 אוגוסט 2017 16:54

גישה חדשה להבנת התנהגות כפייתית? סקירת ספרה של שרון בגלי מה״גלוב״

דרג פריט זה
(3 הצבעות)

גישה חדשה להבנת התנהגות כפייתית: בעקבות הספר

CAN’T JUST STOP- An Investigation of Compulsions

ספר חדש של שרון בגלי (Sharon Begley), שאפשר לתרגם כ"לא יכול פשוט לעצור", מציע התבוננות שונה על התנהגות כפייתית מכל סוג שהוא: בין אם מדובר בהתמכרות לסמים או לאלכוהול, ובין אם מדובר על סידור מופרז או ניקיון כפייתי.

cant just stop

שרון בגלי מסבירה את ההשתעבדות להתנהגות כפייתית כדרך להפחתת חרדה, ולניקוז אותה חרדה שמפעילה אותנו להתנהגות תועלתנית, או לכל הפחות כזו שמעניקה לנו אשליה של שליטה. המחברת מתייחסת לחרדה הזו כתופעה כלל אנושית, חרדה שנמצאת בכל מקום והדרך היחידה לשלוט בה איכשהו היא באמצעות התנהגות כפייתית.

בגלי היא העורכת המדעית של כתב העת "בוסטון גלוב". היא קנתה את שמה כמומחית בהפשטה והנגשה של רעיונות מדעיים מורכבים לקהל הרחב. בין היתר היא מפרטת את המנגנונים הכימיים שעומדים בבסיס הנטייה הבלתי נשלטת שלנו לבדוק שוב ושוב את הטלפונים הניידים שלנו או להתקדם עוד שלב במשחק המחשב האהוב עלינו.

מנגנונים אלה קשורים למערכת הדופמין במוח, זו שאחראית למצב הרוח שלנו ומעורבת בהתנהגות מתמכרת. אבל אם נהוג לחשוב על מערכת הדופמין כמערכת העונג במוח, בגלי מגדירה אותה כמערכת "הציפייה לעונג": אם מדי פעם כשאנחנו בודקים את הטלפון שלנו מצפה לנו הפתעה נעימה- למשל הודעה משמחת שציפינו לה - עולה ההסתברות שנצפה שוב ושוב להפתעות דומות. הדופמין ייכנס לפעולה בכל פעם שנבדוק את הטלפון שלנו, ובמידה ולא נשיג את תחושת העונג שציפינו לה, נמשיך לחפש אחריה באופן נואש וכפייתי (מזכיר קצת מהמרים שזכו פעם בכרטיס חיש גד ומאז מגרדים ומגרדים... ). אבחנה משמעותית נוספת בספר היא בין התנהגות כפייתית ברמה המוכרת כמעט לכולנו, לבין הפרעה טורדנית כפייתית (OCD). מי שנוטה להתנהגות כפייתית בעצם משחרר עצמו מהחרדה באמצעות אותה התנהגות: למשל אדם חש חרדה על רקע מתחושות של אי- וודאות, לחץ כלכלי או בדידות ומשכיח זאת באמצעות שתיית אלכוהול. גם מי שנוהג לאגור חפצים לרוב חש הקלה מעצם האיסוף, לעומת אנשים סביבו שרואים בכך תופעה מטרידה. לעומת זאת, עבור מי שסובל מ-OCD, המחשבות הטורדניות הן אלה שמייצרות את החרדה, וההתנהגות הכפייתית מפחיתה את החרדה לזמן קצר מאוד ובאופן לא יעיל.

מנקודת ראות ביקורתית, הכותבת משתיתה את טענותיה על דוגמאות היסטוריות ואחרות, חלקן מבוססות יותר וחלקן פחות - הם מוצגות בגדר השערות ולאו דווקא תוך התבססות איתנה על מחקרים מהימנים ותקפים. הכותבת אינה מפרטת את המקורות עליהם הסתמכה ולכן קשה לדעת מהו הבסיס המחקרי לתאוריה שפיתחה.

 

כתבה: סמדר שטינברג

 

לרכישת הספר:

https://www.amazon.com/Cant-Just-Stop-Investigation-Compulsions-ebook/dp/B01HMXV0VU

לעיון בביקורת מתוך ניו יורק טיימס:

https://www.nytimes.com/2017/03/08/books/review/cant-just-stop-sharon-begley.html

לקריאה נוספת על OCD:

https://www.tipulpsychology.co.il/therapy/adults/ocd-treatment.html

Google

התנהגות כפייתית
Rated 5/5 based on 3 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט פסיכותרפיה - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il